Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


فایل صوتی – مقدمه‌ای بر مهارت یادگیری


مقدمه‌ای بر مهارت یادگیری

در این فایل صوتی بیست‌و‌هشت دقیقه‌ای، چند نکته مقدماتی در مورد مهارت یادگیری مطرح شده است.

این فایل برای کسانی که می‌خواهند درس مهارت یادگیری را آغاز کنند، می‌تواند نقطه شروع آشنایی محسوب شود.

همچنین برای کسانی که قبلاً این مبحث را مطالعه کرده‌اند می‌تواند یک یادآوری باشد.

البته مثل همیشه در تنظیم محتوای فایل‌ها تلاش می‌شود بحث‌ها و مثال‌ها به شکلی باشند که حتی اگر کسی درس‌ها را مطالعه نکرده، باز هم مطالب مطرح شده بتواند برای وی قابل استفاده باشد.

در فایل صوتی مقدمه‌ای بر مهارت یادگیری نکات متعددی از جمله نکات زیر مورد اشاره و بحث قرار گرفته‌اند:

  خود یادگیری را هم باید یاد بگیریم.

  در دوران جدید، سهم آموزش کم‌رنگ‌تر و سهم یادگیری پررنگ‌تر شده است.

  خطاهای شناختی ما، می‌توانند مانع یادگیری اثربخش شوند.

نقشه ذهنی زیر، موضوعات مطرح شده در فایل را نمایش می‌دهد تا آمادگی بیشتری برای گوش دادن به فایل صوتی داشته باشید.

با کلیک بر روی تصویر، می‌توانید نسخه‌ی با کیفیت‌تر را مشاهده کنید:

یادگیری به عنوان یک مهارت


این فایل‌ صوتی را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود فایل صوتی درباره مهارت یادگیری

سایر فایل‌های صوتی مرتبط با مباحث درسی را می‌توانید از طریق آرشیو رادیو متمم مشاهده و دانلود نمایید.

[ درس مرتبط: خطاهای شناختی ]

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    حسین سمیعی ، ارسلان شهنازی ، سعید عیسی زاده ، الناز کاظم پور ، امیرحسین رضائی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارت یادگیری به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارت یادگیری
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۵۰۳ نظر برای فایل صوتی – مقدمه‌ای بر مهارت یادگیری

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سجاد سلیمانی

  به خاطر نوشته طولانی من را ببخشید. آن را در یه بخش تقدیم می کنم:

   

  1- می خواهم یکی از خطرناکترین شیوه های آموزشی و پند گیری خودم را بگویم! (احتمالا بعدا در سایتم به طور مفصل به آن بپردازم)  که در خصوص منابع یادگیری محمدرضای عزیز تاکید داشتند:

  بر اساس آموخته هایی که از اشعار و توصیه های بزرگان ادب و مفاخر دیگر داشتم، مشـورت با دیگران به ویژه سالخوردگان را در دوره نوجوانی هر جایی ممکن بود انجام می دادم. برای نمونه در تاکسی، وقتی طی مسیری که با راننده گرم می گرفتم می گفتم: آقا یه درخواست از شما دارم، شما که سن تون بالاست و دنیا رو دیدن و چرخــیدین، میشه دو تا از بهترین تجربه های زندگیتون رو به من بگین!

  بنده های خدا هم بعضی هاشون فوری میگفتن و بعضی هاشونم کمی فکر می کردن و بعدش می گفتن، منم عادت داشتم از دوره نوجوانی (مثل همین الان یه برگه کاغذ و خودکار همراه خودم همه جا می بردم) بعد که راننده تاکسی می رفت یه گوشه ای می رفتم و فوری می نوشتم. حتی مطب دکتر هم که می رفتم واسه درمان مریضیم، همین سوال رو می پرسیدم و خلاصه هرجایی یه فـردی رو مناسب می دیدم این سوال رو می پرسیدم و خدا می دونه چه پاسخ هایی و راهکارهایی گرفتم! برخی واقعا عالی و برخی توصیه های پدربزرگانه و برخی هم مفتضح ترین حرفهایی بود که تو عمرم می شنیدم!! و حتی خطرناک ترین حرفها و توصیه هایی که شنیده بودم

  این شیوه من (آنهم در سن نوجوانی مثلا 11 سالگی تا 17 و 18 سالگی) که دقیقا زمانِ شکل گیری باورها و نگاه من به دنیا بود، درست مثل راه رفتن از روی مین های مهیبی بود که همین الان افکار عمومی جامعه ، بعضا گرفتارش هستند. اما بدلیل اینکه من مطالعه های گاه به گاه و روزنامه و اشعار غنی مولوی و سعدی را مرور میکردم، برخی از این مین ها عمل نمی کرد و ذهن من کمتر زخم دیده رد می شد!

  .

  2- نمونه اول، یکی از روش های من برای رسیدن به منابع معتبر بود. روش دوم مطالعه نوشته های بزرگان بود. مثلا وقتی، جمعی نادان  پروفسور X را تمسخر می کردند و بدگویی ها و تهمت ها به او می گفتند، من در اینترنت دنبال نوشته های او بودم و می خواستم بدانم واقعا چه گفته است (و دقیقا یکی از بهترین اساتید زندگی من و باورهای من از همین اساتید خارج شده از کشور هستند که هزاران حرف نامربوط در موردش زده شده و می شود)  

  همچنین می توان گفت از شیوه های درست رسیدن به منابع معتبر در زندگی من (مثل همین سایت متمم) مطالعه دائمی و رصد عمومی منابع و حرفهای جدید بود. من متمم را درست در زمانی که بیکار شده بود و هیچ در بساط نداشتم، و در خصوص کارآفرینی و اصول آن می خواندم یافتم و بعد شیفته و دلبسته و وابسته اش شدم و همچنان هستم و خواهم بود.

  .
  3- خدا را شاکرم به خاطر اینکه در برابر آموخته ها و ارزش های خودم سخت و مقاوم هستم و به همین راحتی ها از دستشان نمی دهم و نداده ام، اما در برابر منطق و استادی که توانمنـدی اقناع داشته باشد ، مثل موم شکل جدید می گیرم و باورهای خود را تعدیل و اصلاح می کنم.
  پذیرش را با سه اصل برای خود امکان پذیر کرده ام: الف) مطالعه منابع مختلف که منتقد هم باشند و ب) گفتگو با شخص با صلاحیت!  ج)  دیدن و درک شهودی و محیط ورخدادها
  لازم به گفتن است که پس از یادگرفتن تاثیر منابع ِ غلط و نامعتبر، تقریبا تمام شبکه های اجتماعی و مجلات و روزنامه های زرد و رادیو و تلوزیون و ماهواره و.... را از زندگی خود حذف کرده ام. تاثیرش اینجاست که امروز در جمعی وقتی حرف میزنی، فورا تفاوت ها را می توان دید و شنید! هرچند این شروع یک زندگی جدید است
  .
  این مطلب را هم با جان و دل، با یادداشت برداری خوانده ام که امیدوارم گذاشتن عکس هایش اینجا شاید برای دوستانی مفید باشد:

  و صفحه دوم:

  .

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .