Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


گام اول در غلبه بر استرس هنگام سخنرانی | طبقه بندی علت‌های استرس


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۹۵۹۰۸
پیش نیاز مطالعه درس غلبه بر استرس هنگام سخنرانی از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس
 • بتوانند برخی از ریشه‌های استرس پیش از سخنرانی و هنگام سخنرانی را فهرست کنند.
 • با مراجعه به تجربیات و خاطرات خود، ببینند کدامیک از موارد زیر، در مورد آن‌ها بیشتر مصداق دارد.
 • از نظر ذهنی، برای درس‌های آتی که به مدیریت استرس سخنرانی می‌پردازیم، آماده شوند.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
چگونه بر استرس هنگام سخنرانی غلبه کنیم

در درس گذشته، تعدادی جمله (یا بهتر بگوییم گزاره) مطرح کردیم و از شما خواستیم در میان آن‌ها، پنج مورد را که فکر می‌کنید وضعیت شما در رابطه با سخنرانی را بهتر توصیف می‌کنند، انتخاب کنید.

هم‌چنین به این نکته اشاره کردیم که برای مدیریت استرس در زمان حرف زدن در مقابل جمع، باید ابتدا بکوشیم علت تجربه کردن استرس را تشخیص دهیم.

در این درس، صرفاً به طبقه‌بندی علت‌ها می‌پردازیم.

بنابراین هنوز قصد نداریم در این مرحله، به دنبال راهکار باشیم. بلکه فقط می‌خواهیم ببینیم عوامل استرس زا هنگام سخنرانی، بیشتر از چه نوع هستند.

هم‌زمان با خواندن موارد زیر، پنج توصیف اصلی را که در درس قبل انتخاب کردید مرور کنید و ببینید هر یک از آن‌ها را می‌توانید زیر کدام عنوان قرار دهید.

استرس‌های بعد از سخنرانی

سخنرانی به هر حال تمام می‌شود؛ اما گاهی اوقات، استرس‌ها و فشارهای روانی‌اش، تا مدتی پس از سخنرانی (از چند دقیقه یا حتی چند روز) با ما باقی می‌ماند.

مرور بخش‌هایی که ضعیف بوده؛

به‌یادآوردن اتفاق‌های بدی که افتاده؛

فکر کردن به همه‌ی اتفاق‌های بدی که می‌توانست نیفتد؛

و تصور کردن حرف‌هایی که پشت سرمان می‌زنند؛

از جمله عواملی هستند که می‌توانند به این فشار دامن بزنند.

ممکن است با خود بگویید وقتی سخنرانی تمام شد، دیگر بودن یا نبودن استرس و فشار روانی اهمیتی ندارد. به هر حال، می‌گذرد و تمام می‌شود.

اما به خاطر داشته باشید که بخشی از استرس‌های پیش از سخنرانی ما، ناشی از مدیریت نکردن فشارهای روانی پس از سخنرانی‌های قبلی است.

اگر نتوانیم فشارهای پس از جلسه را به خوبی مدیریت کنیم، بار آن را در سخنرانی‌های بعدی هم به دوش خواهیم کشید و تکرار اجراهای ضعیف، ما را بیش از پیش به این باور می‌رساند که هرگز نخواهیم توانست به یک سخنران حرفه‌ای تبدیل شویم.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های آموزش سخنرانی و مهارت ارائه برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. با فعال شدن به عنوان عضو ویژه، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، فضای درس‌های زیر به سخنرانی، ارائه و فن بیان نزدیک‌تر است و شاید بهتر باشد مطالعه‌ی آن‌ها را در اولویت قرار دهید:

  مهارت ارتباطی | خودشناسی | شخصیت شناسی

  تحلیل رفتار متقابل | فنون مذاکره

  پرورش تسلط کلامی | کوچینگ

  افزایش عزت نفس | حمایت اجتماعی | رابطه عاطفی

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

 

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    اکبر فلاحی ، محمد خنسیر ، محمد ملکی ، میثم دهقانی ، هادی محمدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارت ارائه و سخنرانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارت ارائه و سخنرانی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۲ نظر برای گام اول در غلبه بر استرس هنگام سخنرانی | طبقه بندی علت‌های استرس

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سارا حق بین

  سلام به دوستان

  وقتي سلسله مطالب سخنراني رو مطالعه مي كنم، لحظه هايي را كه مشغول آماده شدن براي همايش متمم بوديم ناخودآگاه به خاطر ميارم.

  اين همايش اولين تجربه سخنراني رسمي من براي اين تعداد نفر بود. قبل از آن اگر سخنراني هم بوده در تعداد كم و بيشتر در محيط دانشگاهي بوده از قبيل ارائه هاي دانشگاهي و دفاع پايان نامه در دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد كه من در اين تجربه هام بسيار بسيار راحت و مسلط بودم.

  اما در مورد همايش متمم، با توجه به طبقه بندي كه در اين درس ذكر شده، اصلي ترين و بزرگترين استرس من، "نگراني از نارضايتي يك مخاطب كليدي" بود.

  از مراحل نيمه نهايي هر بار كه در ذهنم روز همايش را تصويرسازي مي كردم و ارائه ام را مرور مي كردم، با اين فكر كه اگر نتونم چه به لحاظ مطالب و چه به لحاظ ارائه، رضايت خاطر معلم عزيزم محمدرضا را برآورده كنم، تمام وجودم مي لرزيد و دائم با خودم فكر مي كردم بايد بهترينِ خودم باشم چون محمدرضا لطف كرده و اين فرصت را در اختيار ما چند نفر قرار داده و من اجازه ندارم با اين اعتبار ارزشمند بازي كنم.

  حتي استرس "اهميت رويداد" و "تصوير ذهني منفي از مخاطب" و نگاه و قضاوت مخاطب بعد از ارائه براي من در رتبه هاي بعدي قرار گرفته بود و گاهي حتي اهميتي نداشت.

  خلاصه اينكه اين استرس آنقدر در آن مدت در من شديد بود كه كار به مصرف كردن چندين بطري عرق بهارنارنج و انواع دمنوش هاي آرامش بخش تا روز قبل از همايش كشيده شده بود : )

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .