Menu


عنکبوت آینه ای


عنکبوت آینه ای با بدنی که نور را منعکس می‌کند

عنکبوت‌ها از لحاظ تنوع، در میان حشرات موجود بر روی کره زمین، مثال‌ زدنی هستند.

حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار گونه‌ی مختلف از عنکبوت‌ها شناسایی شده‌اند و هنوز نمی‌دانیم تعداد گونه‌های آنها واقعاً‌ چقدر است.

ما قبلاً در زنگ تفریح متمم، مطلبی تحت عنوان عنکبوت‌ها را هم می‌توان دوست داشت منتشر کرده‌ایم و شاید برایتان جالب باشد که آن مطلب یکی از پرطرفدارترین زنگ تفریح‌های متمم بوده است.

این بار می‌خواهیم با هم چند تصویر از عنکبوت آینه ای را ببینیم.

این گونه خاص از عنکبوت‌ها، به علت اینکه بیشتر در استرالیا دیده شده‌اند به عنکبوت استرالیایی هم مشهورند. اگر چه در برخی کشورهای دیگر هم به صورت محدود دیده شده‌اند.

البته نام‌های دیگری هم مانند Mirror Spider و Sequined Spider و Thwaitesia argentiopunctata هم برای آنها به کار می‌رود (نگران نباشید. ما هم بلد نیستیم نام علمی آنها را بخوانیم. اما برای جستجو در وب، بهتر است از این نام استفاده کنید).

این نوع عنکبوت، بر روی بدن، قطعاتی آینه ای دارد که می‌توانند نور را منعکس کنند.

عنکبوت بسته به تهدیدی که از شکارچیان حس می‌کند، می‌تواند ابعاد و زاویه این آینه‌ها را کاملاً تغییر دهد تا بتواند برای آنها مزاحمت ایجاد کرده و آنها را از شکار خود منصرف کند.

عنکبوت آینه ای

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شیما کشاورز ، امین محمدی ، افشین فروزان ، نرگس ارسطویی ، باران

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

11 نکته برای عنکبوت آینه ای

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : متین خسروی

  استراتژی‌های ضد شکار بین حیوانات فوق‌العاده‌ست. از حیواناتی که خودشون رو بزرگ‌تر از چیزی که هستن نشون می‌دن، تا اون‌هایی که با رنگای عجیب و غریب و صداهای ترسناک سعی می‌کنن شکارچی رو فراری بدن. مثل این مانتیسِ ماده که در وضعیت دفاعی قرار داره و برای فراری‌دادنِ شکارچیش حرکت‌های عجیب در میاره:

  اما برای من، جالب‌تر از این، استراتژی‌های دفاعیِ گروهیه.
  گورخرها طوری کنار هم قرار می‌گیرن که خط‌هاشون شکارچی رو گمراه کنه و نتونن فرد رو تشخیص بدن. (دوتا تصویر توی یکی از زنگ تفریح‌های متمم از این کنار هم بودن وجود داره) یا پرنده‌های مهاجر که طوری دسته‌جمعی پرواز می‌کنن که شکارچی رو به خطا می‌ندازن و بهش جاخالی می‌دن! بعضی از میمون‌ها، وقتی شکارچی وارد قلمروشون می‌شه صداهای هشدار دهنده‌ای در میارن؛ و جالب‌تر این که بقیه‌ی میمون‌های اون ناحیه هم با شنیدن صدا، اون را تکرار می‌کنن تا همهمه‌ی ترسناکی برای شکارچی ایجاد.
  و جالب‌تر از اون برای من یه گونه‌ای از مورچه‌ها اند که وقتی کلونی در معرض خطر قرار می‌گیره، مورچه‌های صدمه‌دیده تمام محتوای غدد بزاقیشون رو به سمت شکارچی پرتاب می‌کنن و به نوعی خودکشی می‌کنن برای بقای کلونی. توضیحات این عملکرد رو تو ویکی‌پدیا می‌تونید بخونید :)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .