Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


موفقیت شغلی | عصیان‌گری می‌تواند مانعی در مسیر موفقیت شما باشد


مسیر شغلی و موفقیت در مسیر شغلی

تا کنون در مجموعه درس‌های مسیر شغلی و موفقیت شغلی چند مرتبه به سراغ کتاب دوازده مانع پیشرفت شغلی رفته‌ایم (+).

هر بار هم توضیح می‌دهیم که این کتاب، ساختار مستدل و علمی ندارد و حتی بخشی از استدلال‌ها و تحلیل‌های آن سست و ضعیف به‌نظر می‌رسد. البته نویسندگان آن (والدروپ و باتلر) هم تأکید دارند که کتاب را صرفاً بر اساس تجربه‌ی خود و مراجعان خود نوشته‌اند (آن‌ها به عنوان منتور در حوزه‌ی مسیر شغلی فعالیت می‌کنند).

اما با این وجود، نکات مطرح شده توسط آن‌ها می‌تواند موضوع خوبی برای فکر کردن باشد. می‌توانیم به حرف‌هایشان فکر کنیم و در مواردی که توصیه‌های آن‌ها را معقول و منطقی می‌بینیم، به حرف‌هایشان عمل کنیم. در مواردی هم که منطق آن‌ها را نمی‌پسندیم، می‌توانیم از کنار حرف‌هایشان عبور کنیم.

تا کنون سه عنوان از توصیه‌های آن‌ها را مرور کرده‌ایم:

این‌بار می‌خواهیم یک توصیه‌ی دیگر از این دو نویسنده را با هم مرور کنیم. پیشنهادی که مضمون آن چنین است: «مراقب عصیان‌گری‌های خود باشید. عصیان ممکن است موفقیت شغلی شما در معرض تهدید قرار دهد.»

منظور از عصیان‌گری چیست؟

شاید شما هم با کسانی روبرو شده باشید که نمی‌توانند قواعد و عرف محیط کار خود را به سادگی بپذیرند.

پوشیدن لباس فُرم برایشان دشوار است. نشان (Badge) شرکت را به سینه نمی‌زنند و یا مدام دنبال بهانه هستند تا آن را بردارند و کنار بگذارند. جلسات هفتگی را چندان جدی نمی‌گیرند و به موقع در این جلسه‌ها حاضر نمی‌شوند، چون معتقدند که این جلسات کارایی چندانی ندارند.به گزارش‌نویسی اعتراض می‌کنند و آن را کاری بی‌فایده می‌دانند. به رویه‌های جاری در شرکت اعتراض دارند و هر روز از یکی از قوانین و خط‌مشی‌ها و رویه‌ها ایراد می‌گیرند. قوانین نانوشته‌ را جدی نمی‌گیرند. مثلاً همه لباس رسمی می‌پوشند و این‌ها با لباس غیررسمی در محیط کار حاضر می‌شوند. حرف‌شان هم این است که کجا به ما گفته‌‌اند که باید حتما لباس رسمی بپوشیم؟

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های مسیر شغلی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مسیر شغلی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مسیر شغلی به مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های مسیر شغلی از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  خودشناسیشخصیت شناسی | کار تیمی

  کوچینگ | مشاوره مدیریت  |  استعدادیابی

  مذاکره | رفتار سازمانی | تصمیم گیری

  ارزش آفرینی | فایل صوتی حرفه ای گری

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم همه‌ی درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از رفتارهای عصیان‌گرانه چه بوده است؟ آیا شما چنین رفتارهایی داشته‌اید؟

تا چه حد نگاه و تجربه‌ی شما با دیدگاه‌های والدروپ و باتلر هم‌خوانی دارد؟ آیا توصیه‌ی آن‌ها را مفید می‌بینید؟ یا فکر می‌کنید که چنین نگرشی صرفاً افرادی ذلیل و ضعیف تحویل خواهد داد؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    صبا شباهنگ ، رضا راد ، احسان مومنی بشیوسقه ، بهار لبیبی ، الهه اسکویی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مسیر شغلی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مسیر شغلی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۳ نظر برای موفقیت شغلی | عصیان‌گری می‌تواند مانعی در مسیر موفقیت شما باشد

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مهشید افشایی

  در سالهای فعالیت حرفه ای رفتار عصیانگرانه را شخصا بروز نداده ام، شاید به دلیل اینکه پدرم ارتشی بودند و قوانین و مقررات در خانه ما تعریف شده و غیرقابل تخطی بود.

  اما با توجه به جایگاه سازمانی چه در دوره ی کارشناسی و چه مدیریتی بارها و بارها شاهد رفتار عصیانگرانه همکاران بوده ام.

  به تجربه دریافته ام که تبدیل این رفتار به عادت همیشگی، بیشتر از موثر بودن تخریب کننده و ناکارآمد است.

  سالها پیش در روزنوشته های محمدرضا شعبانعلی( قوانین کسب و کار : کمی صبر کن) مطلبی تاثیر گذار در مورد همین موضوع خواندم که بخشی از متن را عینا در اینجا می نویسم.

  "امروز اگر وارد سازمانی شوم و ببینم که همه کارکنان در لحظه‌ی ورود، مقابل در می‌ایستند و هفده مرتبه دور خودشان می‌چرخند و سپس به داخل سازمان می‌روند، نمی‌پرسم چرا. من هم مدتی همین کار را می‌کنم. شاید حکمت آن را بفهمم. اگر هم فهمیدم حکمتی ندارد، وقتی که این «گردش اضافی» را نقد می‌کنم، شنوندگان می‌دانند که از موضع «یک همراه» نقد می‌کنم و نه یک «مصلح!»"

  این جمله سالهاست که در ذهن من روشن و شفاف جای گرفته و تلاش کرده ام که با همین روش عمل کنم هرچند در این سالها تجربه ی کار کردن با مدیرانی را داشته ام که به محض دریافت سمت عالی سازمانی، خیلی از ساختارها و روالهای قدیمی را برهم زدند صرفا به این دلیل که قبل از قرار گرفتن در این سمت به همه ی آنها نقد داشتند.

  البته متاسفانه اوضاع بهتر نشد بلکه حجم زیادی از سردرگمی و چالش های اجرایی برای سازمان به همراه داشت.

  شاید اگر با این نگاه که عصیان گری همیشه و همه جا خوب نیست به مسائل نگاه کرده بودند امروز با هزینه ی کمتر ، دستاوردهای بیشتری نصیبمان شده بود.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .