Menu


ظرافت‌های کلامی: مال – دارایی – ثروت (۶)


مال و ثروت و دارایی و تفاوتهای آنها

در ادامه سلسله درس‌های پرورش #تسلط کلامی و به طور خاص، درس قبل در مورد سرمایه، این بار می‌خواهیم به بررسی تفاوت کلمات مال و دارایی و ثروت بپردازیم.

بخش قابل توجهی از آنچه در اینجا می‌خوانید با کمک دوستان دیگر در درس قبل، تهیه و تنظیم شده و پیشنهاد می‌کنیم شما هم اگر در این زمینه توضیحاتی دارید که صلاح می‌دانید سایر دوستان متممی بدانند، آنها را در انتهای درس قبل، مطرح کنید.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد فعال و کاربران ویژه متمم که حامی این پروژه هستند انجام می‌شود. کاربر آزاد فعال کسی است که حداقل بیست کامنت علمی با رعایت سیاست‌های کامنت‌گذاری متمم در این سایت داشته باشد. اگر هنوز کاربر آزاد متمم نیستند برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید. اگر علاقمند هستید که شما هم از متمم حمایت کنید می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید و به عنوان کاربر ویژه ثبت نام کنید.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

16 نکته برای ظرافت‌های کلامی: مال – دارایی – ثروت (۶)

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : گروه متمم

  متن تمرین :

  با سلام.

  قاعدتاً جمله‌ی آدام اسمیت، یک جمله‌ی متاخر (مربوط به قرون اخیر) محسوب می‌شود و نمی‌تواند در مقایسه‌ی معنایی، مورد استناد قرار بگیرد.

  آنچه در درس بیشتر مورد اشاره بوده این است که:

  شما "ثروتمند" هستید، کمی از این سابقه‌ی مفهومی را در خود دارد که: "بخت با شما یار بوده"

  و شما "Wealth" دارید کمی از این معنا را در خود دارد که "حال کنونی شما خوب است".

  جالب اینجاست که انگلیسی زبان‌ها، وقتی می‌خواهند ثروت را به معنای نزدیک به مفهوم عربی آن به کار ببرند، از واژه‌ی Fortune که آن هم به بخت مربوط است، استفاده می‌کنند:

  He made a great fortune

  I lost my fortune in bad investments

  Every great fortune is founded on a great crime

  هر ثروت زیادی بر یک جنایت بزرگ، بنا نهاده شده است.

  (جمله سوم خیلی جالب است. چون اگر چه واژه‌ی  Fortune مشخصاً مفهوم بخت را در خود پنهان دارد، اما مفهوم ثروت، آنقدر در آن غالب است که شکل ظاهری جمله، متناقض‌نما به نظر نمی‌رسد).

  اگر کسی با کنار گذاشتن اخلاق و اصول انسانی، پول و دارایی زیادی گردآوری کند، او شاید ثروتمند یا Rich یا Affluent شده باشد، اما Wealthy نیست.

  مراجعه به گفته‌ی آدام اسمیت یا امثال او، برای ما این نکته را یادآوری می‌کند که کسانی که مفاهیم اولیه‌ی ثروت و سرمایه داری را به شکل نوین آن بنیان گذاری کردند (بر خلاف بخشی از افرادی که امروز ثروت و ثروت آفرینی را دنبال می‌کنند) در لا به لای نظریه پردازی‌های خود، همچنان به مفهوم Wellness توجه داشته‌اند و ضمن تشویق جدی شکل گیری فرایندهای ثروت آفرین، این دغدغه را داشته‌اند که اگر چه همیشه داشتن ثروت بیشتر بهتر از نداشتن آن است و تمام جامعه باید مدام به خلق ثروت تشویق شود، اما در ارزیابی فاصله‌ی "هر سطح از ثروت" تا "سطح بالاتر" (با توجه به عادی شدن آن در بلند مدت یا به تعبیر آدام اسمیت As a permanent state) نباید این فاصله چنان بیش از حد ارزیابی شود که وسوسه‌ی زیر پا گذاشتن اخلاق، جدی شود.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .