Menu


طراحی جلد گزارش | بررسی چند نمونه طرح جلد گزارش


نمونه طرح جلد گزارش عملکرد

معمولاً در گزارش نویسی طراحی جلد گزارش آن‌چنان که شایسته است، مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

معمولاً ساعت‌ها و گاه روزها برای تهیه‌ی یک گزارش وقت می‌گذارید و وقتی گزارش آماده شد، آن‌قدر خسته‌اید که فقط می‌خواهید آن را ببندید و نهایی کنید. به همین علت، در کمترین زمان ممکن و به شکل سرسری، یک صفحه کاور (Cover Page) آماده می‌کنید و روی گزارش قرار می‌دهید.

این در حالی است که اهمیت جلد گزارش مثل اهمیت بسته‌بندی کالا است و می‌تواند روی قضاوت خواننده تأثیر بگذارد. در گزارشهای مدیریتی این مسئله اهمیت دوچندان پیدا می‌کند. چون مدیران گزارش‌های بسیاری دریافت می‌کنند و ممکن است به راحتی از خواندن یک گزارش صرف‌نظر کنند یا خواندن آن را به تعویق بیندازند.

در چنین شرایطی، طراحی درست و حرفه‌ای گزارش می‌تواند شانس خوانده شدن آن را افزایش دهد.

علاوه بر این‌ نکته، مسئله‌ی دیگری هم وجود دارد: وقتی حرفه‌ای‌ها گزارش شما را می‌خوانند، بر اساس طراحی کاور درباره‌ی میزان حرفه‌ای بودن شما قضاوت می‌کنند و ممکن است این قضاوت‌ِ اولیه روی سایر بخش‌های گزارش شما هم سایه بیندازد.

قبل از این‌که نکات مختلف مربوط به طراحی جلد گزارش را بخوانیم، یک نمونه طرح جلد گزارش را نگاه کنید و ببینید چه ایرادهایی به چشم‌تان می‌آید:

نمونه طرح جلد گزارش

آیا برای طراحی صفحه جلد استاندارد مشخصی وجود دارد؟

پاسخ هم می‌تواند بله باشد و هم نه.

از یک سو استانداردهای رسمی قدیمی و جاافتاده‌ای برای تنظیم گزارش (و تنظیم جلد) مثل ISO-7144 یا DIN-1422 وجود دارند و توصیه‌هایی را در این زمینه مطرح کرده‌اند. از سوی دیگر، این استانداردها در جزئیات بسیاری سکوت کرده‌اند و عملاً دست طراح گزارش را باز گذاشته‌اند.

بنابراین بهترین راه این است که شرکت‌ها، سازمان‌ها و موسسات، نیم‌نگاهی به استانداردها و دستورالعمل‌ها داشته باشند و در نهایت، شیوه نامه اجرایی اختصاص خود را برای طراحی جلد و نیز طراحی ساختار گزارش‌ها ارائه کنند.

اما اگر فریلنسر هستید و برای خودتان کار می‌کنید و یا این‌که شرکت شما چنین شیوه‌نامه‌ای ندارد، می‌توانید پیشنهادهای متمم را به عنوان چارچوب طراحی و تنظیم جلد گزارش یا همان صفحه‌ی کاور در نظر بگیرید.

این پیشنهادها با مرور ده‌ها گزارش حرفه‌ای و تخصصی که در داخل شرکت‌های بزرگ و معتبر تنظیم شده ارائه می‌شود. ضمن این‌که منابع آموزشی در زمینه‌ی گزارش‌نویسی هم مشابه چنین چارچوبی را پیشنهاد می‌کنند (+).

توجه داشته باشید که بعضی گزارش‌ها که توسط شرکت‌های بزرگ دنیا به صورت عمومی عرضه می‌شوند، خود به یک برند تبدیل شده‌اند. مثلاً گزارش‌های TMT از خانواده‌ی گزارش‌های Deloitte Insight را همه‌ی فعالان مدیریت و مخابرات می‌شناسند.

یا کاور بسیاری از گزارش‌های بانک جهانی، بیشتر شکل گرافیکی دارند و گاهی بدیهی‌ترین شیوه‌های متعارف (مثلاً‌ افقی نوشتن متن) در آن‌ها نقض می‌شود:

در چنین مواردی این مجموعه‌ی تنظیم‌کننده‌ی گزارش است که سلیقه و استاندارد خود را به مخاطب تحمیل می‌کند.

اما در یک گزارش معمولی که به عنوان سند سازمانی تنظیم شده و برای مطالعه‌ی دپارتمان‌های دیگر و مدیران ارائه می‌شود و یا این‌که یک فریلسنر به کارفرمای خود ارائه می‌کند، بهتر است از فرمت‌های متعارف‌تر استفاده شود.

حتی به فرض این‌که چارچوب‌های رایج و متعارف را کهنه و سرد بدانید، با بررسی المان‌هایی که در این درس مطرح می‌شوند، بهتر می‌توانید از گزارش‌های عمومی و برند‌شده در دنیا الهام بگیرید.

محدودیت در دسترسی کامل به مجموعه درس‌های گزارش نویسی

مجموعه درس‌های گزارش نویسی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده‌اند. با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به مطالب با موضوعِ گزارشی نویسی به سایر درس‌هایی هم که به مهارت ارائه و سخنرانی و نیز اسلایدسازی مربوط می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

  درس‌های متمم

البته شاید بهتر باشد از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت ارائه  |  تقویت فن بیان

  مهارت مذاکره  | متقاعد کردن دیگران

  پرورش تسلط کلامی  |  مدیریت زمان

  تولید محتوا

تمرین و مشارکت در بحث

آیا شما برای تنظیم گزارش‌های شخصی یا سازمانی‌تان، پروتکل و قالب خاصی دارید؟

چه نکاتی را رعایت می‌کنید که بخواهید آن‌ها را به عنوان پیشنهاد برای دوستان‌تان هم مطرح کنید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    میفا ، مرتضی کاظمی ، محمد ناصر معتمدی ، نریمان درافشان ، مهدی پارسانژاد

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارت گزارش نویسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارت گزارش نویسی

قوانین کامنت گذاری در متمم

6 نکته برای طراحی جلد گزارش | بررسی چند نمونه طرح جلد گزارش

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مرتضی كاظمی

  -در طراحی جلد بهتر است به "روان شناسي رنگ"و انتخاب مناسب ترين رنگ براساس كاربرد گزارش و نوشته هم دقت شود.

  -همچنين "جنس جلد و نوع طراحي جلد" هم مي تواند تاثيرگذاري خاص خود را داشته باشد. به طور مثال در پايان نامه هاي يا گزارش هاي شركتي يك نمونه مرسوم استفاده از جلد صحافي شده مي باشد. همچنين مي توان براساس جامعه هدف و محيط ارايه گزارش از المان هاي خلاقانه استفاده كرد. (مانند خلاقيت هايي كه انتشارات آرياناقلم در طراحي جلد محصولات خود از آن استفاده مي كند.)

  -حتي جنس كاغذ گزارش ، هم مي تواند در افزايش كيفيت بازديد و اثرگذاري آن داراي اهميت باشد.

  اگر گزارش به صورت الكترونيكي باشد ، براساس نوع كاربرد حتي مي توان از المان هاي صدا هم استفاده كرد ، به طور مثال : با ورق زدن هر صفحه از گزارش الكترونيك(اي-بوك) صداي ورق زدن كاغذ به صورت سنتي شنيده شود.
  يا اينكه مي توان از نمادهاي موسقيايي برند شركت استفاده كرد.
  مثلا فرض كنيد گزارش شركت صاايران به صورت الكترونيك در حال ارايه است و به محض اشاره نشانگر موس بر روي آرم آن اين صدا پخش شود : "صاايران ، هرروز بهتر از ديروز -دينگ دينگ"   :)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .