صفحه کلید QWERTY | درباره تاریخچه چیدمان صفحه کلید چه می‌دانیم؟ | متمم صفحه کلید QWERTY | درباره تاریخچه چیدمان صفحه کلید چه می‌دانیم؟ - متمم
Menu


صفحه کلید QWERTY | درباره تاریخچه چیدمان صفحه کلید چه می‌دانیم؟


صفحه کلید QWERTY

با توجه به این‌که همین الان در حال استفاده از موبایل یا لپ‌تاپ هستید، طبیعی است که کیبورد QWERTY را می‌شناسید.

کافی است به گوشه‌ی سمت چپ بالای صفحه کلید خود نگاه کنید تا شش کلید Q و W و E و R و T و Y را در کنار یکدیگر ببینید. همین چیدمان صفحه کلید باعث شده که آن را به عنوان صفحه کلید QWERTY بشناسند.

شاید اگر صفحه کلید به ترتیب با حروف A تا Z چیده می‌شد، هیچ سوالی در ذهن ما شکل نمی‌گرفت و آن را وضعیتی طبیعی فرض می‌کردیم. اما حالا می‌دانیم که پراکندگی حروف در صفحه کلید QWERTY بسیار زیاد است و قاعدتاً باید پشت این پراکندگی داستانی باشد.

درباره تاریخچه صفحه کلید بسیار گفته‌ و نوشته‌اند. در این درس بخش‌هایی از این تاریخچه را مرور می‌کنیم تا ببینیم داستان‌هایی که درباره‌ی شکل‌گیری کیبورد QWERTY می‌گویند تا چه حد درست است.

چیدمان صفحه کلید

چرا QWERTY؟ مرور داستانی که همه شنیده‌ایم

مشهورترین داستانی که درباره‌ی صفحه کلید QWERTY شنیده‌ایم این است که چیدمان کلیدها در آن با هدف کُند کردن سرعت تایپیست‌ها انجام شده است.

گفته می‌شود سیستم مکانیکی نخستین ماشین تحریرها به شکلی بوده که اگر کلیدهای مجاور با فاصله‌ی زمانی کم و سرعت بالا فشرده می‌شدند، احتمال داشت در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد شود.

به همین علت، طراحی صفحه کلید سعی کرده کلیدها را به گونه‌ای قرار دهد که حرکت انگشتان کُند شود و چنین احتمالی کاهش پیدا کند.

در حال حاضر تقریباً همه پذیرفته‌اند که چنین داستانی نمی‌تواند درست باشد. ترکیب E و R و همین‌طور T و H از جمله پرکاربردترین ترکیب‌‌های دوگانه در زبان انگلیسی هستند و قرار گرفتن آن‌ها در نزدیکی هم چنین فرضیه‌ای را تأیید نمی‌کند.

البته این تنها داستانی نیست که در مورد تاریخچه شکل‌گیری کیبورد QWERTY وجود دارد. مثلاً برخی گفته‌اند که فروشندگان اولیه‌ی ماشین‌های تایپ،‌ برای تحت تأثیر قراردادن مشتریان و نشان دادن سرعت بالای این ماشین‌ها معمولاً کلمه‌ی TYPEWRITER را تایپ می‌کرده‌اند و به همین علت، تمام این حروف در خط اول صفحه کلید QWERTY قرار داده شده تا کلمه‌ی TYPEWRITER با بیشترین سرعت تایپ شود.

در این‌که همه‌ی حروف کلمه‌ی TYPEWRITER در خط اول قرار دارند بحثی نیست (همین الان می‌توانید با یک نگاه به صفحه کلید خود مطمئن شوید). اما منطقی به‌نظر نمی‌رسد که طراحی صفحه کلید ترکیب و چیدمان کلیدها را صرفاً به خاطر چنین نمایشی انتخاب کند.

ماشین تحریر قدیمی

عکس از Juan Velasco

با وجودی که در بسیاری از رسانه‌ها این دو داستان به عنوان ریشه شکل‌گیری چیدمان QWERTY نقل می‌شود (+)، ضعیف بودن منطق آن‌ها باعث شده که محققی مانند جَن نویز (Jan Noyes) در سال ۱۹۸۳ صریحاً بنویسد: «ما احتمالاً هیچ‌وقت نمی‌فهمیم که چرا مخترع اولیه چنین چیدمانی را برای صفحه کلید خود انتخاب کرد.» (+).

در این‌که تاریخچه شکل‌گیری صفحه کلید QWERTY مبهم است تردیدی نیست. اما نمی‌توانیم بگوییم که هیچ‌چیز در این باره نمی‌دانیم. در ادامه برخی از دانسته‌ها را در این زمینه مرور می‌کنیم و به این بهانه اشاره‌ای هم به مفهوم وابستگی به مسیر یا Path-dependency خواهیم داشت.

کریستوفر لتم شولز و اختراع ماشین تحریر

در مرور تاریخچه ماشین تحریر و صفحه کلید با یک نام مهم روبه‌رو می‌شوید: کریستوفر لتم شولز (Christopher Latham Sholes).

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    عاطفه اکبری ، مهدی رضاییان ، محمد صادق اسلمی ، پیام پدرام ، عــبدالله

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری داستان کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه داستان کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

3 نکته برای صفحه کلید QWERTY | درباره تاریخچه چیدمان صفحه کلید چه می‌دانیم؟

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .