Menu


جایگزینی برای پرسشنامه هالند (تطبیق شغل و شاغل)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۴۸۳۹۶

پیش نیاز مطالعه این درس:

این درس، صرفاً روایت دیگری از مدل سنجش ترجیحات شغلی هالند است. همان چیزی که گاهی به اشتباه، شخصیت شناسی هالند نامیده می‌شود. اما به علت شیوه‌ی بیان متفاوت و درک بهتری که از ابزار هالند ایجاد می‌کرد، تصمیم گرفتیم آن را در قالب یک درس مستقل خدمت شما ارائه کنیم.
پرسشنامه شخصیت شناسی هالند - سنجش ترجیحات شغلی

در درس‌های قبل، تا اندازه‌ای با تم های شغلی هالند آشنا شدیم.

دیدیم که مدل هالند را گاهی با عنوان مدل RIASEC می‌شناسند. چون شش ترجیح شغلی مختلف را مطرح می‌کند و بر این باور است که بر اساس این شش ترجیح، می‌توان انسان‌ها و آمادگی‌ها و استعدادهایشان را بهتر طبقه‌بندی کرد.

فرض کنید از شما بپرسند با توجه به تجربه شغلی‌تان، چه استعدادهایی را برای موفقیت در شغل خود ضروری می‌دانید؟

بگذارید به شکل دیگری این سوال را مطرح کنیم:

اگر مدتی است که در یک فعالیت شغلی و حرفه‌ای مشغول هستید و ما می‌خواهیم به تازگی وارد فضای شغلی شما بشویم، چه استعدادها و توانمندی‌هایی می‌توانند به ما در رشد و پیشرفت شغلی کمک کنند؟

احتمالاً هر یک از ما برای چنین پرسشی، پاسخ‌هایی داریم.

اما ویژگی ارزشمند کار هالند این است که یک چارچوب مشخص تعریف می‌کند و ما را وادار می‌کند در قالب آن چارچوب فکر کنیم و تجربیات خود را در ظرف هالند بریزیم و به دیگران ارائه دهیم.

ریچارد بولز در کتاب خود تحت عنوان What color is your parachute برای اینکه مخاطب، مفهوم مدل هالند را بهتر و عمیق‌تر درک کند، روشی ساده و زیبا را مطرح می‌کند.

با توجه به اینکه ما هم در بحث‌های مختلف متمم به مدل هالند احتیاج داریم، تصمیم گرفتیم روش ریچارد بولز را مطرح کنیم تا این مدل برای شما هم شفاف‌تر شود.

دوست عزیز.

درس‌های مرتبط با استعدادیابی (هم استعدادیابی مقدماتی و هم مجموعه درس‌های #پرورش استعدادها) برای کاربران متمم طراحی شده و برای شما به صورت کامل نمایش داده نمی‌شود.

در صورتی که کاربر متمم هستید، لطفاً‌ برای مشاهده‌ی محتوای این درس، ابتدا با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود، وارد شوید و اگر کاربر متمم نیستید، می‌توانید به سادگی با تعیین نام کاربری و رمز عبور، به جمع کاربران متمم بپیوندید. عضویت متمم به عنوان کاربر آزاد، هیچ هزینه‌ای ندارد و صرفاً چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد:

تمرین:

پاسخ شما برای تمرین مهمانی بولز چیست؟

حالا مجموع فعالیت‌های شغلی خود را در نظر بگیرید.

شغل شما و فعالیت‌های مرتبط با آن، برای چه کسی می‌تواند جذاب‌ باشد؟

اگر حوصله نوشتن پاسخ طولانی ندارید،‌ پاسخ کاملاً کوتاه هم، پذیرفتنی است.

مثلاً ممکن است بگویید پاسخ من به مهمانی RIA است. اما شغلی دارم اگر کسی ACE باشد، احتمالاً بیشترین لذت را از آن می‌برد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم پارسا ، شهرام احمدی ، مهشید محمدی ، سعید محمدزاده ، مصطفی اسمعیلی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مفاهیم پرورش استعدادها به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مفاهیم پرورش استعدادها

قوانین کامنت گذاری در متمم

68 نکته برای جایگزینی برای پرسشنامه هالند (تطبیق شغل و شاغل)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمدرضا شعبانعلی

  ترجیحات شخصی:

  با بررسی این مهمانی شش وجهی، مطمئن هستم که انتخاب من IAC است.

  به عبارتی بدون تردید، انتخاب اولم I، و انتخاب دوم و سومم A و C خواهد بود.

  وضعیت شغلی:

  با توجه به تنوع مجموعه فعالیتم، اگر معیار را زمان مورد نیاز برای هر نوع فعالیت در نظر بگیریم فکر می‌کنم در دنیای کار، وقت قابل توجهی را در گوشه‌ی I و سپس C و E می‌گذرانم.

  توضیح تکمیلی:

  فکر می‌کنم همین که نخستین اولویتم در هر دو حالت I است، باید بسیار راضی و شکرگزار باشم. بخش قابل توجهی از مولفه‌های E را هم عملاً با روش‌هایی که در بازآفرینی شغل توضیح دادم تغییر داده‌ام.

  در کل راضی هستم و این را هم پذیرفته‌ام که انتظار اینکه پروفایل ترجیحات شغلی و شخصی، دقیقاً سه به سه متناظر باشند، شاید انتظار بیش از بزرگی باشد (شاید هم من هنوز باید بیشتر وقت بگذارم و بیشتر به مهندسی شغل خود فکر کنم).

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .