سیستمی برای افزایش دقت خبرها و کاهش شایعه پراکنی و خبرهای دروغ | متمم
Menu


سیستمی برای افزایش دقت خبرها و کاهش شایعه پراکنی و خبرهای دروغ


خبرهای دروغ و شایعه پراکنی

تجربه های ذهنی یا Thought Experiments تمرین‌هایی هستند که برای پرورش تصویرپردازی ذهنی و افزایش قدرت تحلیل، افزایش تمرکز و توسعه خلاقیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته یک تجربه ذهنی الزاماً به همه‌ی این موارد کمک نمی‌کند و با توجه به نوع طراحی‌اش، یک یا چند مورد از آن‌ها را پوشش می‌دهد.

تا کنون در متمم تجربه های ذهنی متعددی را مطرح کرده‌ایم که همه‌ی آن‌ها در یک صفحه گردآوری شده‌اند:

تجربه های ذهنی

این بار به سراغ یک تجربه‌ی ذهنی می‌رویم که توسط رابین هنسون (Robin Hanson) مطرح شده است.

هنسون به همراه کوین سیملر (Kevin Simler) در اوایل سال ۲۰۱۸ کتابی تحت عنوان The Elephant in The Brain منتشر کردند و در آن، به بررسی انگیزه های پنهان انسان‌ها در رفتارهای روزمره پرداختند. انگیزه‌هایی که اغلب، خود ما هم از آن‌ها خبر نداریم و نسبت به آن‌ها بی‌توجه هستیم.

The Elephant in the Brain - Book Cover

نگاه هنسون و سیملر به بسیاری از رویدادهای روزمره، با چیزی که ما معمولاً در ذهن داریم تفاوت دارد و به همین علت، آشنایی با حرف‌ها و دیدگاه‌هایشان می‌تواند ذهن ما را به روی زوایای تازه‌ای از رفتارها و تصمیم گیری‌ها در زندگی روزمره باز کند.

به عنوان مثال، ممکن است بسیاری از ما بر این باور باشیم که انسان‌ها دوست دارند خبرهای دقیق را بشنوند و خبرهای دقیق و درست را نقل کنند.

اما چرا از این زاویه به مسئله نگاه نکنیم که خبرهای ترکیبی (بخشی دروغ و بخشی واقعی) می‌توانند جذاب‌تر باشند؟

چون نقل‌کننده‌ی خبر، فرصتِ ابرازِ وجود هم دارد و می‌تواند پس از نقل خبر، اطلاعات تکمیلی خودش را هم به رُخ شنونده بکشد؟

حتی از زاویه‌ای دیگر، می‌توانیم بگوییم شاید کارکرد اصلی خبر، این نیست که ما و دیگران مطلع شویم و اطلاعات خود را به‌ افراد دیگر منتقل کنیم.

شاید خبر،‌ صرفاً مجموعه‌ای از موضوعات مد روز باشد که می‌تواند فرصت گپ و گفتگو را فراهم کند.

این کتاب و نوع نگاه نویسندگان به موضوعات مختلف زندگی روزمره، می‌تواند موضوع بحثی جداگانه باشد.

اما فعلاً قصد داریم به عنوان تجربه ذهنی، یکی از سیستم های ارزیابی اعتبار خبر را که هنسن مطرح کرده است با هم مرور کنیم.

سیستمی برای اعتبارسنجی اخبار و کاهش خبرهای دروغ و غیردقیق

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین ذهنی و مشارکت در بحث

چنین سیستمی را چطور ارزیابی می‌کنید؟ ضعف‌ها و قوت‌هایش در چیست؟

 اگر آن را عملی نمی‌دانید، مهم‌ترین علت‌های عملی نبودنش در چیست؟

آیا می‌توانید اصلاح یا تعدیلی را پیشنهاد دهید که آن را به یک طرح اجرایی نزدیک کند؟

 چه تبعات بلندمدتی در اجرای چنین طرحی وجود دارد که می‌تواند آن را بی‌اثر یا کم‌اثر کند؟

موارد بالا صرفاً چند نمونه از نکاتی هستند که می‌شود به آن‌ها فکر کرد. مانند سایر تجربه‌های ذهنی، هر فکر و ایده‌ای که با این تمرین تداعی شود، می‌تواند ارزشمند و آموزنده باشد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    زهره ، شیرین ، جواد علی نژاد ، سید حمید رضا صحفی ، مریم آزاد

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت رسانه به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت رسانه
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

27 نکته برای سیستمی برای افزایش دقت خبرها و کاهش شایعه پراکنی و خبرهای دروغ

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مریم آزاد

  فکر می‌کنم این نوع سیستم حقیقت‌‌یاب کمک زیادی به جلوگیری از گسترش اخبارجعلی و دروغین نمی‌کنه.
  مورد اول اینکه گاهی برخی از اخبار زمان زیادی رو برای بررسی صحت و درستی در اختیار ما قرار نمیدن. ما باید بلافاصله بعد از شنیدن اخبار اقدام کنیم. با تکیه بر این ذهنیت که اگر احتمال درست بودن این خبر بالا باشه ما نباید زمان رو از دست بدیم.
  میتونیم عکس مورد اول رو هم فرض کنیم. مدت زمان اثبات واقعی بودن یک ادعا یا خبر، طولانی‌تر از آن هست که بتونیم با گذاشتن ضمانت از اتفاقی که در پی دریافت این خبر در سطح خرد و کلان روی داده جلوگیری کنیم. در حقیقت اثبات آن ادعا بعد از گذشت روزها و ماه‌ها کمک چندانی به پیامد‌هایی که داشته نمی‌کنه. در اصطلاح خبر‌ها سوخته هستند.
  و البته به این فکر کنیم که اگر در برابر یک ادعای دروغ یک دروغ دیگر مطرح بشه چقدر فرصت نیاز هست تا به ادعا‌هایی که در پی هم میان رسیدگی کنیم. تا زمان دریافت اخبار و ادعا‌های واقعی ما با چه میزان خسارت، ترس یا حادثه روبرو شدیم.
  به نظرم در این موارد مسئله‌ی اصلی زمان هست و ضمانت‌ها و شکایت‌ها بعد از مدتی تقریبا ارزش زیادی ندارند.
  یا  اخباری رو فرض می‌کنیم که نه دروغ هستند و نه واقعیت دارند. بیشتر تبلیغاتی که در اطراف خودمون می‌بینیم از این جنس هستند. به طور مثال در رابطه با خواص چای سبز به مطلبی برخورد کردیم که آنتی‌اکسیدان آن صد برابر بیشتر از ویتامین c هست. اگر این موضوع دروغ یا غیردقیقی برای تبلیغ چای سبز باشه چه کسانی می‌تونن این رو ثابت کنند؟ و اگر آنتی‌اکسیدانش فقط سی برابر بیشتر باشه اثبات صحت این موضوع چه تفاوتی ایجاد میکنه؟ به هر حال این هم نوعی اخبار دروغ به حساب میاد.
  بنابراین به نظرم در این رابطه قبل از هر چیز باید مطالعات گسترده‌ای انجام بگیره که در سال‌های اخیر واکنش مردم به کدوم یک از اخبار و در چه زمینه‌هایی بیشتر بوده. خبرهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی یا حوزه‌ی سلامت. در این دسته بندی کدام اخبار بیشترین دروغ‌ها رو منتقل کردند. همین‌طور با گسترش تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی زیاد و تبدیل شدن تک تک افراد به یک رسانه در آینده اخبار دروغ در چه زمینه‌هایی بیشتر و پررنگ‌تر خواهد بود. با این دسته‌بندی طراحی سیستمی که عنوان شده تا حدی قابل قبول تره. از این جهت که تمرکز بر تایید خبر‌‌هایی هست که اهمیت بیشتری دارند. ما شاید بتونیم فقط تعداد محدودی از خبر‌‌ها رو رد یا تایید کنیم. ضمن اینکه فکر می‌کنم در این شرایط هم فقط بتونیم خبر‌گزاری‌های مکتوب و آنلاین، رسانه‌های برتر یا سایت‌های پربازدید یا همچنین کانال‌ها و افرادی که دنبال‌‌کننده‌های بیشتری دارند رو برای اجرای این ضمانت‌ها در نظر بگیریم. که البته باز هم ممکنه سرعت رسیدگی بالا به اخبار امکان‌پذیر نباشه، اما با هر تکذیب اطمینان افراد به خبر‌گزاری و شخص منتشر کننده‌ی خبرکمتر میشه.
  اگر سایت‌هایی رو داشته باشیم که برای رسانه‌ها و اخبارآنها در کنار این ضمانت‌ها‌ی پولی امتیازات منفی رو هم در نظر بگیرند شاید به مفید‌تر بودن این روش کمک کنه.
  به اعتقاد من این مسیر هم راهی برای از بین بردن تمرکز افراد یک جامعه و هدایت ذهن اونها به شکل بیشتر و دقیق‌‌تر به اخبار و پیگیری اونهاست. و البته در کنار این مسائل به شکل گیری سرگرمی‌های جدید هم باید فکر کنیم که انواع شرط بندی‌ها میتونه یکی از اونها باشه. که همین موضوع هم دوباره انگیزه‌ای برای گسترش تعداد اخبار دروغین هست.
  به نظرم به طور کلی چیزی که در این رابطه بیشترین  کمک رو به ما می‌کنه فاصله بین خبر‌ها و فهم ما  و نیاز ما به داشتن کنترل‌های درونی و آموزش تفکر انتقادی هست.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .