Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تعریف سیستم چیست؟ | سیستمهای باز و بسته | چند مثال از انواع سیستم


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۱۰۶۶

«باید به مسائل نگاه سیستم داشته باشیم.» «وقتی انسان را به عنوان یک سیستم در نظر بگیرید، نگرش‌تان به درمان تغییر می‌کند.» «سیستم آموزشی ما نیاز به اصلاح دارد. اجزای این سیستم نمی‌توانند هدف مد نظر ما را تأمین کنند.» «تفکر سیستمی در سازمان ما جا نیفتاده است. اکثر بچه‌ها سازمان را به عنوان یک سیستم نمی‌بیند.» «سیستم اقتصادی کشور ما باید بازآفرینی شود. این سیستم در برابر بحران‌ها شکننده است.» «ما هیچ یک از ارکان سیستم آموزشی باز را جدی نگرفته‌ایم.»

همهٔ این جمله‌ها و صدها جملهٔ دیگر از این دست، در یک واژه مشترکند: سیستم.

تا وقتی با تعریف سیستم آشنا نباشیم و ندانیم سیستم چیست، طبیعتاً این نوع جمله‌ها را هم به درستی درک نمی‌کنیم. اگر بخواهیم صادق و صریح باشیم، بسیاری از کسانی که جمله‌های بالا را می‌گویند و می‌نویسند هم دقیقاً نمی‌دانند سیستم چیست و قوانین تفکر سیستمی چه هستند. شاید همین باعث می‌شود که در عین علاقهٔ تحلیل‌گران، صاحب‌نظران و سیاست‌گذاران به نگرش سیستمی، در نهایتاً انعکاس نگاه سیستمی را در رفتارها و تصمیم‌های بسیاری از آن‌ها نمی‌بینیم.

این درس، نخستین گام جدی در مسیر آشنایی با سیستم است. طبیعتاً ما در این‌جا فقط دربارهٔ معنی کلمه سیستم حرف می‌زنیم و می‌خواهیم بدانیم مفهوم سیستم چیست. اما بحث دقیق‌تر دربارهٔ تفکر سیستمی در درس‌های آتی مطرح خواهد شد.

از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس بتوانند

 • سیستم را تعریف کنند و برخی از انواع سیستمها را نام ببرند.
 • مهم‌ترین ویژگی‌های یک سیستم را فهرست کنند.
 • با اصطلاحات مرز سیستم، رفتار سیستم، محیط سیستم، سیستم باز و سیستم بسته آشنا شوند.
 • چند نوع سیستم را مثال بزنند و اجزای هر سیستم را نام ببرند.
این درس تعریف سیستم را در قالب محتوای تخصصی و جزئیات فراوان مطرح کرده است. اگر فرصت یا حوصلهٔ کافی ندارید و صرفاً می‌خواهید با اصول تفکر سیستمی یک آشنایی ابتدایی پیدا کنید، درس تفکر سیستمی به زبان ساده را بخوانید.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
سیستم چیست؟ تعریف سیستم چگونه است؟ تفکر سیستمی به چه می‌پردازد؟

به چند نمونه از اصطلاحاتی که کلمهٔ سیستم در ترکیب آن‌ها به کار رفته توجه کنید: سیستم عصبی، سیستم قضایی، سیستم آموزشی، سیستم اقتصادی، سیستم گوارش، سیستم سرمایش و …

برای این که بتوانید سیستم را تعریف کنید ابتدا باید ببینید ویژگی مشترک همهٔ این سیستم‌ها چیست؟ این که در همهٔ آن‌ها مجموعه‌ای از اجزاء را می‌بینیم که در یک ساختار و با رابطه‌ای مشخص در کنار هم قرار گرفته‌اند و با یکدیگر تعامل دارند.

دریپر کافمن حدود چهار دهه قبل برای درک سیستم مثال ساده‌ای می‌زند (+):

سیستم چیست

بنابراین یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم این است که ما در سیستم‌ها با یک «ساختار» روبه‌رو هستیم. یعنی کاملاً مشخص است که هر یک از اجزای سیستم به کدامیک از اجزای دیگر متصل است و ارتباط میان آن‌ها چگونه تعریف می‌شود. اگر این ساختار وجود نداشته باشد، ما صرفاً با یک تودهٔ انباشته روبه‌رو هستیم.

راسل اکاف از دانشمندان و صاحب‌نظران مطرح در زمینهٔ تفکر سیستمی هم در تعریف سیستم به همین نکته اشاره می‌کند (+):

سیستم مجموعه‌ای از دو یا چند جزء است که به نوعی با یکدیگر در ارتباط هستند. این اجزاء می‌‌توانند از جنس انسان باشند (مثلاً در سیستم‌های اجتماعی)؛ یا اشیاء و چیزهایی مثل تلفن‌ها در سیستم مخابرات و اندام‌ها در سیستم بدن؛ و یا حتی از جنس مفهوم (مثلاً مفاهیم مطرح در سیستم‌های عددی).

بنابراین مهم‌ترین ویژگی سیستم این است که همواره اجزاء کوچک‌تری را شامل می‌شود. اما اجزائی که مستقل از یکدیگر نیستند.

پس فعلاً به عنوان نخستین گام در تعریف سیستم به خاطر بسپارید که هر وقت از یک سیستم صحبت می‌شود، باید بلافاصله از خود بپرسید: اجزای این سیستم چیست؟

به این چند مثال توجه کنید:

اجزای سیستم گوارش

سیستم هاضمه انسان از اجزای متعددی تشکیل شده که دهان، حلق، مری، معده و روده‌ها از جمله اجزای آن هستند.

البته بعضی از این اجزاء خود زیرمجموعه‌های دیگری دارند. مثلاً وقتی از دهان حرف می‌زنیم، دندان‌ها، زبان، غدد زیرزبانی و بناگوشی و المان‌های دیگر را هم مد نظر نظر داریم. به عبارت دیگر می‌توان گفت دهان خود یک سیستم است که زیرسیستم یک سیستم بزرگ‌تر، یعنی سیستم گوارش محسوب می‌شود.

اجزای سیستم خودرو

سیستم یک خودرو هم اجزای متعددی دارد. موتور، گیربکس، چرخ‌ها، فرمان، تهویه داخل کابین و ترمز، نمونه‌هایی از اجزای سیستم خودرو هستند.

البته راحت‌تر است که بگوییم خودرو شامل تعدادی زیرسیستم است: زیرسیستم انتقال قدرت، زیرسیستم تهویه، زیرسیستم هدایت مسیر حرکت و …

اجزای سیستم بازار

بازار را هم در نگرش سیستمی می‌توان به عنوان یک سیستم دید و از اجزای آن سخن گفت.

بخش عرضه و بخش تقاضا از جمله ارکان سیستم بازار هستند. اما بازار به این ارکان محدود نیست و اجزای دیگری هم دارد. قوانین، زیرساخت‌ها و نیز سیستم‌های نظارتی، از جمله اجزای دیگر سیستم بازار هستند.

علاوه بر این نکتهٔ نسبتاً واضح که «سیستم حتماً اجزاء متعدد دارد و باید بتوانید اجزای سیستم را نام ببرید» نکات دیگری هم هست که لازم است دربارهٔ سیستم‌ها و تعریف سیستم بدانید:

اجزای یک سیستم با هم تعامل دارند

تا این‌جا گفتیم که یکی از ویژگی‌های سیستم این است که از اجزای متعددی تشکیل شده است. به عبارت دیگر، سیستم وقتی معنا پیدا می‌کند که دو یا چند جزء در کنار هم قرار بگیرند. یک قطعهٔ ساده که به هیچ زیرمجموعه‌ای قابل‌‌تقسیم نیست، نمی‌تواند یک سیستم باشد.

اما وجود اجزاء به تنهایی برای شکل‌گیری یک سیستم کافی نیست. سیستم یک مجموعه نیست و چیزی فراتر از یک مجموعه است. وقتی می‌توانیم از سیستم سخن بگوییم که این اجزاء با یکدیگر تعامل داشته باشند. تعامل به این معنا که برخی از آن‌ها روی برخی دیگر تأثیر بگذارند یا از اجزای دیگر تأثیر بپذیرند.

تعریف سیستم

وقتی یکی از اجزای یک سیستم را پیش روی شما قرار می‌دهند، شما باید بتوانید دربارهٔ مسیرهای تعامل و تأثیرگذاری و تأثیرپذیری‌اش اظهارنظر کنید و آن‌ها را تشخیص دهید. به این مثال‌ها توجه کنید:

تعامل میان اجزای سیستم خودرو

اگر در سیستم خودرو صحبت از موتور بود، باید بتوانید بگویید که موتور از سیستم سوخت‌رسانی ورودی می‌گیرد. خروجی موتور هم به سیستم گیربکس می‌رود.

موتور از طریق یک سیستم تعلیق روی شاسی سوار می‌شود و ارتعاشاتش به بدنه منتقل می‌شود. موتور هم‌چنین از پنل و مکانیزم‌های داخل خودرو ورودی می‌گیرد.

پدال گاز و پدال ترمز از جمله ورودی‌های موتور هستند که در داخل کابین قرار دارند. موتور هم‌چنین وضعیت برخی از پارامترهایش را روی داشبورد در مقابل راننده نمایش می‌دهد.

تعامل میان اجزای سیستم اقتصادی کشور

وقتی از سیستم اقتصادی کشور هم صحبت می‌کنید، باید بتوانید این مسیرهای تأثیرگذاری و تأثیرپذیری را بیابید و تحلیل کنید.

مثلاً باید ببینید که اصناف از طریق پرداخت مالیات با سیستم دولت رابطه برقرار می‌کنند. هم‌چنین دولت از طریق سیستم بانکی، اعتباراتی را در اختیار اصناف قرار می‌دهد.

یا این که سیستم قضایی کشور تعاملی دوسویه با اصناف دارد. از یک سو سیستم قضایی می‌کوشد اختلاف‌نظر‌های ساده را به سمت صنف سوق دهد و بار آن‌ها را از نظام قضایی بردارد. از سوی دیگر، اصناف برخی از چالش‌های سنگین را به سیستم قضایی کشور ارجاع می‌دهند.

دربارهٔ ارتباط اصناف با مشتریان، با سازمان‌های نظارتی و دیگر اجزای سیستم اقتصادی کشور هم می‌توان توضیحاتی ارائه کرد.

به ساختمانی فکر کنید که در آن پنجاه واحد آپارتمانی وجود دارد و در هر واحد هم یک کسب‌و‌کار مستقر است. ما در این‌جا یک سیستم نداریم. آن‌چه هست، چیزی فراتر از یک مجتمع نیست.

اما حالا فرض کنید اعضای آن مجموعه، در یکی از واحدها یک تیم حقوقی مستقر کرده و هزینه‌های آن را به شکل مشترک پرداخت کنند. هم‌چنین یک سالن برای اجتماعات و سمینارها در نظر بگیرند. علاوه بر این یک صندوق غیررسمی تعریف شود که کارکنان همهٔ شرکت‌های ساختمان بتوانند پولی را در آن پس‌انداز کرده و در شرایط ضروری، وام کم‌بهره بگیرند. یک نرم‌افزار داخلی هم برای ارتباط میان واحد‌ها و تبادل نظر دربارهٔ مسائل ساختمان طراحی شود. حتی شاید کسب‌و‌کارها ترجیح دهند برای تأمین خدمات یا فروش محصولات خود با واحد‌های دیگر وارد مذاکره شوند.

هر یک از این فعالیت‌ها تعامل میان واحدها را افزایش داده و مجموعه را از یک مجتمع سنتی دور می‌کند و به همان نسبت، سیستم قوی‌تری شکل می‌گیرد.

به عنوان مثالی دیگر می‌توانیم به سراغ کار تیمی برویم. احتمالاً شنیده‌اید که هر کس بخواهد از کار تیمی حرف بزند، بلافاصله به سراغ تفاوت تیم و گروه می‌رود. معمولاً چنین توضیح داده می‌شود که یکی از تفاوت‌های تیم و گروه در تعامل میان اعضاست. تا زمانی که هر یک از مسافران مترو روی صندلی خود نشسته و مشغول کار خود هستند، با یک گروه روبه‌رو هستیم. اما اگر اتفاقی بیفتد که آن‌ها با یکدیگر صحبت کرده و تعامل برقرار کنند، یا حتی تقسیم کاری میان‌شان صورت گیرد، از گروه فاصله گرفته و به یک تیم نزدیک می‌شوند (مثلاً هنگام وقوع سانحه و در شرایطی که بخواهند با کمک یکدیگر از آن فضا نجات پیدا کنند).

این حرف‌ها را به زبان سیستمی می‌شود چنین شرح داد: «تیم، گروهی است که به یک سیستم تبدیل شده، یا در مسیر تبدیل شدن به یک سیستم است.» و یا این که «یک گروه از انسان‌ها وقتی به یک تیم تبدیل می‌شوند که با یکدیگر تعامل داشته و بر هم تاثیر بگذارند و از یکدیگر نیز تأثیر بپذیرند.»

شبیه همین بحث را در ادبیات سازمانی هم می‌توان مطرح کرد. احتمالاً دیده‌اید که در برخی سازمان‌ها، هر یک از واحدها مانند یک کشور مستقل اداره می‌شوند. واحد بازاریابی به دنبال کار خویش است. بدون این که به وضعیت بقیهٔ واحدها توجه کند. واحد تولید هم سنگ خود را به سینه می‌زند. واحد فروش، فقط به دنبال اهداف فروش است و واحد منابع انسانی هم مستقل از این که در بقیهٔ بخش‌ها چه می‌گذرد، نظام پاداش و پرداخت تعریف کرده و قوانین حضور و غیاب را تعیین می‌کند.سازمان به عنوان سیستم

به طور خلاصه و به عنوان تأکیدی دوباره باید گفت شناخت تعامل میان اجزای سیستم و جستجوی مکانیزم‌های مختلف تأثیرگذاری اجزا بر یکدیگر، یکی از اصول تفکر سیستمی است که بدون آن هرگز نمی‌توانیم سیستم‌ها را به درستی تحلیل کنیم.

برای سیستم‌ها مرز تعریف می‌شود

تقریباً هر وقت می‌خواهید از سیستم حرف بزنید، باید از مرز سیستم هم صحبت کنید. مگر این که بگویید می‌خواهم دربارهٔ کل عالم هستی (هر آن‌چه هست، مستقل از آن‌که من می‌دانم یا نمی‌دانم، می‌شناسم یا نمی‌شناسم)‌ به عنوان یک سیستم حرف بزنم. پس از این که مرز سیستم را تعریف کردیم، آن‌چه در بیرون می‌ماند، محیط سیستم نامیده می‌شود.

واضح است که پس از تعریف مرز، وقتی از ورودی سیستم حرف می‌زنیم، منظورمان همهٔ آن چیزهایی است که از بیرون مرز می‌آیند و خروجی سیستم، هر آن چیزی است که از داخل به بیرون مرز می‌رود.

توجه کنید که «مرز سیستم» یک واقعیت بیرونی نیست. بلکه ما انسان‌ها با توجه به نیازها و دغدغه‌های خود، و البته توانایی مغزمان در درک پدیده‌ها، مرزهای یک سیستم را تعریف کرده و آن را از محیط سیستم جدا می‌کنیم.

مرز در حل مسائل فیزیک

حتماً از درس‌های فیزیک دبیرستان به خاطر دارید که در بررسی حرکت اجسام معمولاً می‌گفتند: از اصطکاک هوا صرف‌نظر کنید. معنای صرف‌نظر کردن دقیقاً چیست؟ یعنی ما مرزی دور سیستم تعریف می‌کنیم که تا لبه‌های اجسام را پوشش می‌دهد، اما شامل هوای اطراف‌شان نمی‌شود. انگار که هوا وجود ندارد.

بیشتر مسائلی که در فیزیک حل می‌کنیم، از همین جنس هستند. یعنی از سیستمی حرف می‌زنیم که مرزی دور آن تعریف شده و ما صرفاً با درون این مرز کار داریم. یا لااقل، بیشترین تمرکزمان بر فضای داخلی این مرز است.

مرز در سیستمهای فیزیکی

مرز در خانه

خانه را هم می‌توان یک مثال برای سیستم در نظر گرفت و برای آن مرز تعریف کرد. این مرز، بسته به نوع نگاه و نگرش ما می‌تواند متفاوت باشد.

کسانی که آموزش کمتری در زمینهٔ زندگی اجتماعی دیده‌اند، معمولاً مرز خانه را به دیوارهای آن محدود می‌دانند. چنین نگاهی می‌تواند باعث شود که برای زیبایی و تمیزی داخل خانه به سادگی هزینه کنند، اما نظافت مشاعات و فضا‌های اشتراکی بیرونی را کمتر جدی بگیرند. یا خروج زباله از خانه برایشان مهم باشد. اما دیگر به این فکر نکنند که در ادامه چه اتفاقی برای زباله‌ها می‌افتد. سطح زبالهٔ کوچه، هر چه باشد، جزئی از خانه نیست.

سال‌ها قبل، کمپینی که شهرداری تهران با شعار «شهر ما خانهٔ ما» برگزار می‌کرد – مستقل از جنبه‌های اجرایی و موفقیت یا عدم موفقیت آن – نمونه‌ای از تلاش برای تعریف مرزی گسترده‌تر برای خانه بود.

البته تعریف مرز به مسئلهٔ مورد توجه هم بستگی دارد. مثلاً اگر مشکل امروز شما انتخاب ابعاد مناسب برای خرید یک فرش است، این که مرز خانهٔ خود را در حد شهر یا کشور تعریف کنید، تأثیری در ابعاد فرش ندارد. در حالی که هنگام خرید و نصب سیستم سرمایشی و گرمایشی، اگر «کرهٔ زمین» را خانهٔ خود در نظر بگیرید، حتی موضوعی مثل گرمایش زمین هم مورد توجه شما خواهد بود و احتمالاً به سراغ راهکارهایی با مصرف انرژی کمتر و راندمان بیشتر خواهید رفت.

تعریف مرز سیستم

هیچ‌وقت نمی‌توان به طور مطلق اعلام کرد که مرز درست و مناسب برای یک سیستم چیست و کجاست. این شما هستید که باید مرز را تعریف کنید و بکوشید این کار را به شکلی انجام دهید که مفید و سازنده باشد.

به همین علت، یکی از هدف‌های آموزش تفکر سیستمی این است که بیاموزیم مرزهای سیستم را به شکل مناسب و کارآمد تعریف کنیم: نه آن‌قدر تنگ و محدود که ویژگی‌ها و رفتار و نتایج فعالیت یک سیستم را نبینیم، و نه آن‌قدر وسیع و باز که توانایی تحلیل آن را نداشته باشیم.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که تعیین مرز برای سیستم به این معنا نیست که محیط سیستم بی‌اهمیت است. گاهی ما صرفاً به خاطر ناآشنا بودن با محیط سیستم یا نداشتن اطلاعات کافی دربارهٔ آن، مرز سیستم را تنگ‌تر تعریف می‌کنیم.

برای سیستم‌ها می‌توان «رفتار» تعریف کرد

طبیعتاً همیشه برخی از عملکردها و فعالیت‌های سیستم برای ما جذاب‌تر یا مهم‌تر است و احتمالاً آن‌ها را دقیق‌تر و منظم‌تر بررسی می‌کنیم. به بررسی تغییرات این ویژگی‌ها در طول زمان «رفتار» گفته می‌شود.

به مثالی از رفتار بورس به عنوان یک سیستم توجه کنید:

رفتار بورس به عنوان یک سیستم

بورس را می‌توان سیستمی دانست که از اجزای متعدد و متنوعی تشکیل شده است. خریداران و فروشندگان، زیرساخت‌های معاملاتی، قوانین حاکمیتی، شوراهای نظارتی، کارگزاران و بازارگردانان، نمونه‌هایی از اجزای سیستم بورس هستند (بسته به تعریف شما، ممکن است بعضی از این موارد با یکدیگر هم‌پوشانی داشته باشند).

برای بسیاری از فعالان و تحلیل‌گران بورس، شاخص بورس مهم است. قطعاً برای بورس می‌توان به تعداد نامتناهی شاخص تعریف کرد. اما در این‌جا برایمان مهم نیست کدام شاخص بهتر یا مفیدتر است. فقط فرض می‌کنیم شما به عنوان یک تحلیل‌گر، شاخصی تعریف کرده‌اید تا تغییرات کلی قیمت سهام‌ها را در طول زمان بررسی کنید.

همین که تغییرات یک شاخص را در طول زمان بررسی می‌کنید، می‌توانید بگویید مشغول بررسی رفتار بورس هستید. ما معمولاً برای این الگوهای رفتاری اسم هم می‌گذاریم. مثلاً می‌گوییم رفتار بورس نوسانی شده یا بورس به ثبات رسیده است.

به این نکته توجه کنید که برای یک سیستم می‌توان به تعداد نامتناهی رفتار تعریف کرد و کسی نمی‌تواند به شما بگوید که چرا رفتار را بر اساس این یا آن معیار سنجیدی.

چنان‌که شما وقتی از رفتارهای پرخاشگرانهٔ یک انسان (به عنوان یک سیستم) حرف می‌زنید و می‌گویید فلانی پرخاشگرتر از گذشته شده، صدها و هزاران رفتار دیگر هم داشته که چون در مرکز توجه شما نبوده به آن‌ها نپرداخته‌اید.

شناخت، بررسی و پیش‌بینی رفتار سیستم‌ها بسیار مهم است. چون دقیقاً یکی از اهداف ما در تفکر سیستمی همین است. ما اگر می‌خواهیم سیستم‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بیولوژیک و سیاسی را بررسی کنیم، هدف اول‌مان شناخت و هدف بعدی‌مان تأثیرگذاری بر این رفتارهاست.

سیستمهای باز در برابر سیستمهای بسته

حالا که تا حدی متوجه شده‌ایم که منظور از سیستم چیست، می‌توانیم به سراغ انواع سیستم‌ها بر اساس «باز و بسته بودن» برویم.

چند دهه قبل، لودویگ فون برتالانفی، کسی که او را به عنوان بنیان‌گذار نظریهٔ عمومی سیستم‌ها می‌شناسیم، بحث سیستم‌های باز و بسته را مطرح کرد. او می‌گفت مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد سیستم‌ها مورد توجه قرار گیرد، باز و بسته بودن آن‌هاست.

برتالانفی در تعریف سیستم باز چنین می‌گفت: «سیستمی که با محیط خود، ماده، انرژی یا اطلاعات رد و بدل کند.» طبیعتاً بر همین اساس، سیستم بسته هم سیستمی است که هیچ تعامل و تبادلی با محیط خود نداشته باشد. او به طور خاص تأکید داشت که یکی از ویژگیهای یک موجود زنده این است که به عنوان یک سیستم باز فعالیت می‌کند. و اگر این نکته را در نظر نگیریم، نمی‌توانیم متوجه شوید که معنای زنده بودن دقیقاً چیست.

به شکل تئوری می‌توان گفت تنها سیستم بسته واقعی «کل جهان هستی» است و هر سیستم دیگری که داخل جهان بیابیم و تعریف کنیم، با محیط خود تعامل و تبادل دارد. اما در عمل، گاهی تبادل و تعامل سیستم‌ها با محیط آن‌قدر ناچیز است که تصمیم می‌گیریم از آن‌ها صرف‌نظر کنیم و سیستم را بسته در نظر بگیریم.

سیستم باز و سیستم بسته

دربارهٔ معنای دقیق اصطلاح مرز و محیط، اختلاف‌نظر وجود دارد و باید جداگانه درباره‌اش صحبت کنیم. به عنوان مثال، برخی تحلیل‌گران سیستمی می‌گویند دو مفهوم «مرز» و «محیط» برای سیستم‌های باز معنا پیدا می‌کند. اگر از سیستم بسته حرف می‌زنید،‌ یعنی تمام جهان را به همین سیستم محدود کرده‌اید. بنابراین بهتر است در آن‌جا دیگر از اصطلاح‌های مرز و سیستم استفاده نکنید و صرفاً بر «روابط میان اجزای سیستم» تمرکز کنید.

برای آشنایی بیشتر با سیستم‌های باز و تفاوت سیستم باز و بسته می‌توانید درسی را که به همین موضوع اختصاص دارد بخوانید:

سیستم باز چیست؟

برای بسیاری از سیستم‌ها می‌توان «هدف، قصد یا کارکرد» تعریف کرد

بحث دربارهٔ هدف سیستم (Goal) و قصد سیستم (Purpose) و کارکرد سیستم (Function) بحث بسیار دشواری است و در بخش‌های بسیاری به فلسفه و جهان‌بینی و نیز شیوهٔ مدل‌سازی شما ربط پیدا می‌کند.

معمولاً اصطلاح قصد را در شرایطی به کار می‌برند که فرض می‌کنند سیستم اراده‌ٔ آزاد دارد. مثلاً‌ برای انسان‌ها و سایر پستانداران و نیز بسیاری از موجودات زنده از اصطلاح «قصد» استفاده می‌شود؛ چنان‌که برای سیستم‌های سیاسی و اجتماعی هم این تعبیر به کار می‌رود.

اصطلاح هدف سیستم معمولاً در مواردی رایج است که چیدمان سیستم برای رسیدن به یک وضعیت خاص طراحی شده است. مثلاً وقتی موشکی به سمت یه نقطهٔ مشخص پرتاب می‌شود و سیستم هدایت‌گر و تصحیح مسیر مدام آن را به سمت نقطهٔ نهایی می‌راند، می‌گویند که سیستم روی فلان هدف تنظیم شده است. در مثال‌های ساده‌تر،‌ وقتی ترموستات سیستم گرمایش را روی ۲۳ درجه تنظیم می‌‌کنید، می‌توانید بگویید هدف ۲۳ را برای آن انتخاب کرده‌اید.

گاهی اوقات، استفاده از اصطلاح کارکرد راحت‌تر است. یعنی به جای این که بگوییم سیستم می‌خواهد به کجا برود،‌ بگوییم سیستم چه می‌‌کند. مثلاً‌ کارکرد معده، هضم غذاست.

حتماً به این نکته توجه کنید که لزوماً برای همهٔ سیستم‌ها نمی‌توان هدف و قصد و کارکرد تعریف کرد. ضمن این که قضاوت تحلیل‌گر هم کاملاً در این موضوع نقش دارد. مثلاً هدف اکوسیستم یک برکه چیست؟ قصدش چیست؟ چه کارکردی دارد؟ تحلیل‌گران بسیاری برای این پرسش‌ها پاسخ ندارند. آن‌هایی هم که پاسخ می‌دهند، می‌دانند که از منظر خود دربارهٔ سیستم قضاوت می‌کنند.

درخت به عنوان یک سیستم

همان‌طور که در مثال درخت به عنوان یک سیستم دیدید، در ساده‌ترین بحث‌های مربوط به هدف و کارکرد هم می‌توان تفسیرهای مختلفی را مطرح کرد. همان‌طور که بحث جبر و اختیار همواره محل چالش فیلسوفان بوده است.

به همین علت، حتی برخی نظریه‌پردازان تحلیل سیستم‌ها ترجیح می‌دهند «وجود هدف» یا «وجود قصد» را به عنوان یکی از ویژگی‌های سیستم مطرح نکنند. اما در مقابل، گروه دیگری مانند راسل اکاف و جمشید قراچه‌داغی هم هستند که معتقدند فواید این بحث بیشتر از دردسرها و ابهامات آن است (کتاب دربارهٔ سیستمهای هدفمند).

از آن‌جا که ما بحث تفکر سیستمی در متمم را برای تحلیل مسائل مدیریتی سازمان‌ها و کسب‌و‌کارها و نیز سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی می‌خواهیم، ترجیح‌مان این است که گاهی از هدف سیستم‌ها حرف بزنیم. به این شکل راحت‌تر می‌توانیم از هدف یک سازمان بگوییم، یا توضیح دهیم که اصلاح سیستم اقتصادی باید مسیر اقتصاد را به سمت چه هدف‌هایی ببرد.

مثال برای سیستم | بررسی نمونه هایی از سیستمها

در این‌جا می‌خواهیم چند نمونه از سیستم‌ها را با هم مرور کنیم. آن‌چه در ادامه می‌آید صرفاً در حد مثال سیستم است و قرار نیست شامل تجزیه و تحلیل سیستم‌ها باشد. چون می‌دانیم که تجزیه و تحلیل سیستم کاری بسیار طولانی و زمان‌بر است و دربارهٔ تحلیل هر یک از این سیستم‌ها می‌توان ده‌ها کتاب نوشت.

بنابراین فقط نام سیستم و اجزای اصلی آن را مرور می‌کنیم و کمی دربارهٔ آن حرف می‌زنیم. این بخش از این جهت مفید است که وقتی در درس‌های بعد اصطلاح سیستم را می‌بینید، چند نوع سیستم در ذهن داشته باشید و مباحث را بهتر درک کنید.

سیستم بانکی کشور

مجموعه بانک‌های یک کشور را می‌توان به عنوان مثال برای سیستم در نظر گرفت. همان چیزی که معمولاً‌ در رسانه‌ها از آن با عنوان «نظام بانکی کشور» یاد می‌شود. این سیستم از اجزاء متعدد و متنوعی تشکیل شده که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سپرده گذاران و کسانی که منابع مالی بانک‌ها را تأمین می‌کنند.
اشخاص حقیقی و حقوقی که بانک‌ها به آنها وام داده یا اعتبار تخصیص می‌دهند و در واقع، مصارف مالی بانک را شکل می‌دهند.
سیستم مدیریت منابع انسانی که می‌کوشد انگیزه، عملکرد، رضایت شغلی و بهره‌وری افراد شاغل در بانک‌ را تأمین کند و البته همواره نسبت به تأمین منابع انسانی متناسب با نیازهای مجموعه اقدام کند.
زیرساختهای فناوری اطلاعات که ارتباط شعب با یکدیگر و ارتباط میان بانک‌های مختلف و نیز ارتباط میان بانک‌ها و مشتریان را تسهیل می‌کنند.
بانک مرکزی که به هماهنگی بانک‌های مختلف با یکدیگر و نظارت بر عملکرد آنها و تعیین خط مشی‌های کلان سیستم بانکداری می‌پردازد.

حتماً دقت کرده‌اید که بعضی از این اجزاء خود یک سیستم بزرگ و پیچیده هستند. در واقع می‌توان گفت سیستم بانکی کشور، زیرسیستم‌های متعددی دارد. طبیعتاً بسته به سلیقهٔ خود و بر اساس نیازتان می‌توانید اجزای بیشتری هم تعریف کنید و در نظر بگیرید. اما به هر حال، مشخصاً همهٔ این‌ها زیر یک چتر قرار می‌گیرند: نظام بانکداری کشور

سیستم بانکی کشور

ضمناً در تجزیه و تحلیل سیستم و بررسی اجزای آن به این نکته هم توجه داشته باشید که اجزاء را معمولاً بر اساس کارکرد و نقش‌شان می‌سنجند. به همین علت، ممکن است یک فرد یا سازمان خاص را در یک سیستم، به عنوان دو جزء مستقل بشناسیم و تعریف کنیم. مثلاً یک فرد ممکن است هم‌زمان هم به عنوان «سپرده‌گذار» و هم در نقش «وام‌گیرنده» در سیستم ایفای نقش کند. به عبارت دیگر، هم‌زمان هم بخشی از منابع مالی بانک را تأمین کند و هم بخشی از مصارف نظام بانکی را به خود اختصاص دهد. ما این فرد را هم‌زمان در دو جزء مختلف از سیستم می‌بینیم و در نظر می‌گیریم. گویی که دو فرد مستقل دو نقش مستقل ایفا کرده‌اند.

سیستم اقتصادی یک کشور

اقتصاد کشور را هم می‌توان یک سیستم دانست. سیستمی که حتی اگر در ظاهر ارتباط خود را با جهان اطراف قطع کند، هم‌چنان یک سیستم باز محسوب می‌شود. چون تقریباً هیچ‌وقت نمی‌توان اقتصاد کشوری را به شکل کاملاً‌ جداشده از جهان تصور کرد.

سیستم اقتصادی کشورها هم از زیرسیستم‌های متعددی تشکیل شده است. در یک تقسیم‌بندی ساده می‌توان اجزای سیستم اقتصادی کشور (یا زیرسیستم‌های سیستم اقتصادی کشور) را در پنج بخش توصیف کرد:

خانوارها
بنگاه‌های اقتصادی
بازار منابع
بازار محصولات
دولت

این صرفاً یک بخش‌بندی سلیقه‌ای است و ممکن است فرد دیگری بسته به نیاز یا موضوع مد نظر خود، تقسیم‌بندی دیگری ارائه دهد. مثلاً پیتر دراکر تأکید می‌کند که تا زمانی که اقتصاد کشور را به جای دو بخش «دولت و بنگاه‌های اقتصادی» در قالب سه بخش «دولت، بخش خصوصی و بخش سوم اقتصاد (غیرانتفاعی، سمن‌ها و …)» نبینیم، از درک عمیق سیستم‌ اقتصادی و اجتماعی کشور ناتوان خواهیم بود.

سیستم آموزش و پرورش

آموزش و پرورش هم یکی از سیستم‌های اجتماعی بسیار مهم و اثرگذار است که می‌تواند مثال ارزشمندی برای بحث‌های تفکر سیستمی و تجزیه و تحلیل سیستمها باشد. سیستم آموزش کودکان در کشور و پرورش فکری آن‌ها سیستم پیچیده با اجزای فراوان است. از جمله اجزای سیستم آموزشی در کشور ما می‌توان به به وزارتخانه، مدرسه‌ها، خانواده، رسانه‌ها، مذهب، سنت، عرضه‌کنندگان کتاب‌های کمک درسی، سیستم‌های کمک آموزشی، مجریان کنکور و برگزارکنندگان کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد (البته دقت کنید که زیر سیستم آموزش و پرورش می‌توان سیستم‌های کوچک‌تری هم تعریف کرد. مثلاً مدرسه یک سیستم است. عرضه‌کنندگان کتاب‌های کمک آموزشی هم یک نمونه سیستم محسوب می‌شوند).

اگر بخواهیم به بحث سیستمهای باز و بسته که کمی بالاتر مطرح شد ارجاع دهیم، از نظر باز و بسته بودن باید گفت سیستم آموزش و پرورش در ذات خود نمی‌تواند یک سیستم بسته باشد. هر چقدر هم که چارچوب و مرز برای این سیستم در نظر گرفته شود، نهایتاً این سیستم بخشی از جامعه است. تنش‌های جامعه، فرصت‌های جامعه، دانش موجود در فضای بیرون از مدرسه، امیدها و ناامیدی‌ها، شرایط اقتصادی و ده‌ها عامل دیگر، مدام با این سیستم در ارتباط هستند.

با گسترش دنیای دیجیتال و رواج یافتن وب، شبکه های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، سیستم آموزش باز بیش از هر زمان دیگری معنا پیدا کرده و فراگیر شده است. چنان که مارشال مک لوهان در یک مصاحبه می‌گوید که بعد از گسترش دنیای دیجیتال، دانش‌آموزان حتی به تدریج مدرسه را بخش کوچک‌تر و کم‌تأثیرتر سیستم آموزشی خود می‌بینند.

بنابراین می‌توان گفت در تجزیه و تحلیل سیستم آموزش کودکان و نوجوانان، اگر بی‌دقت باشیم و باز بودن سیستم آموزش و پرورش را نادیده بگیریم، احتمالاً مسئله‌ی آموزش، رشد و یادگیری را به شکلی نادرست یا ناقص تحلیل خواهیم کرد.

بدن انسان به عنوان یک سیستم

بدن انسان هم یک سیستم است می‌توان آن را با دیدگاه سیستم تحلیل کرد. این سیستم از مجموعه‌ای از اجزا و زیرسیستم‌ها (خرده سیستمها) تشکیل شده که همه‌ی آنها با یکدیگر در تعامل هستند و روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند. ما معمولاً برای تحلیل‌های عادی و روزمره، پوست بدن انسان را به عنوان مرز سیستم انسان با محیط در نظر می‌گیریم.

البته سیستم بدن انسان زیرسیستم‌های متعددی دارد که هم به شکل مستقل و هم در تعامل با یکدیگر بررسی می‌شوند. در حدی که می‌توان انسان را سیستمی از سیستم‌ها در نظر گرفت. سیستم ماهیچه‌ها (دستگاه ماهیچه‌ای)، سیستم استخوان‌بندی (دستگاه استخوانی)، سیستم هاضمه، سیستم تنفس، سیستم عصبی و سیستم گردش خون نمونه‌هایی از این سیستم‌ها هستند.

سیستم بدن انسان

محدودیت در دسترسی کامل مجموعه تفکر سیستمی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های تفکر سیستمی برای اعضای  ویژه متمم در نظر گرفته شده است. با عضویت ویژه در متمم، علاوه بر دسترسی به مجموعه درس‌های تفکر سیستمی، به مجموعه گسترده‌تری از درس‌ها به شرح زیر نیز دسترسی پیدا خواهید کرد:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های تفکر سیستمی، از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  مدل ذهنی | تفکر استراتژیک | تفکر نقادانه

  کوچینگ | مشاوره مدیریت | استعدادیابی

  تصمیم گیری | حل مسئله | مدیریت زمان | یادگیری

گزینه‌ی دیگر هم پیگیری منظم مجموعه درس‌های دوره MBA متمم است.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

آیا اصطلاحات «سیستماتیک» و «سیستم سازی» هم به تفکر سیستمی ربط دارند؟

اصطلاح سیستم سازی که در چند سال اخیر در زبان فارسی رواج یافته، بیشتر به معنای سازمان‌دهی فعالیت‌ها، تعریف فرایندها، استقرار سیستم‌های کنترل مدیریت و نیز اتوماسیون است. در واقع سیستم‌سازی بیشتر از جنس نظم‌ بخشیدن به مجموعه‌هاست تا نگاه سیستمی. کلمهٔ سیستماتیک هم تا حد زیادی به نظم و چارچوب ربط پیدا می‌کند؛ و نه تحلیل پیچیدگی‌های مجموعه‌ای با اجزای فراوان و انواع مکانیز‌م‌های بازخورد. مثلاً وقتی می‌گویند نگاه سیستماتیک داشته باش، بیشتر به نظم و ترتیب اشاره دارند تا نگاه همه‌جانبه و جامع‌نگر. به همین علت در برخی متون معتبر انگلیسی هم می‌بینیم که بین دو اصطلاح سیستماتیک (Systematic) و  سیستمیک (Systemic) تفاوت قائل می‌شوند و پیشنهاد می‌کنند آن‌ها را به جای یکدیگر به کار نبریم (+).

معادل کلمه سیستم در زبان فارسی چیست؟

واژه‌ی انگلیسی سیستم (System) در زبان فارسی یک معادل واحد پیدا نکرده است. بنابراین در گفته‌ها و نوشته‌های مخلتف، بسته به موضوع، نیاز و ترجیحات و سلیقهٔ گوینده، کلمه‌های متعددی به عنوان معادل فارسی سیستم به کار می‌روند.

قطعاً خود واژهٔ سیستم شناخته‌شده‌ترین معادل System است. چنان‌که ما با آن اصطلاحات ترکیبی هم ساخته‌ایم و تعابیری مثل سیستماتیک و سیستمی و سیستم‌سازی را هم به کار می‌بریم.

در گذشته استفاده از واژهٔ عربی جهاز هم میان فارسی‌زبانان رواج داشت. حتماً شما هم اصطلاح جهازِ هاضمه را شنیده‌اید. البته جهاز تقریباً معادل «دستگاه» است. و جالب این‌که خود دستگاه را هم گاهی به عنوان معادل سیستم به کار می‌بریم. اصطلاح دستگاه تنفسی، نمونه‌ای از ترجمهٔ System به دستگاه است (در میان نسل جوان‌تر، شاید جهاز واژهٔ چندان آشنایی نباشد. اما نسل جدید هم‌چنان برخی واژه‌های هم‌خانوادهٔ جهاز را می‌شناسد و به کار می‌برد. مثلاً: تجهیزات).

اصطلاح عربی نظام هم در زبان فارسی برابر با System به کار می‌رود. تعبیر‌های نظام بانکی و نظام اقتصادی و نظام اجتماعی دقیقاً معادل سیستم بانکی و سیستم اقتصادی و سیستم اجتماعی هستند.

در سال‌های اخیر، فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه‌ی فارسیِ سامانه را هم به عنوان معادل کلمه سیستم پیشنهاد کرده است که اتفاقاً در بسیاری از نوشته‌ها و گفته‌ها – خصوصاً متن‌های رسمی دولتی – به عنوان جایگزین کلمه سیستم رواج یافته است. اما از آن‌جا که این اصطلاح برای راهکارهای نرم‌افزاری هم به کار رفته، وضعیت بلاتکلیفی دارد و استفاده از آن با ابهام همراه است. مثلاً ثبت نام در «سامانهٔ تزریق واکسن» بیشتر به معنای ثبت یک داده در پایگاه داده است و به معنی کلمه سیستم و مفهوم سیستمی بودن با آن گستردگی و عمیقی که در تفکر سیستمی مطرح می‌شود ربطی ندارد.

جمع‌بندی ما در متمم این است که چون با واژه‌های سامانه و نظام و جهاز همچنان نمی‌توان صفت‌هایی ساده و روان، هم‌ارز با سیستمی و سیستماتیک ایجاد کرد، همچنان سیستم و ترکیب‌های آن در زبان فارسی باقی بمانند و استفاده شوند.

تمرین و مشارکت در بحث تعریف سیستم

خود شما وقتی اصطلاح «سیستم» را می‌شنوید یا می‌خوانید، معمولاً به کدام سیستم‌ها فکر می‌کنید؟ یکی از این سیستم‌هایی را که نام بردید انتخاب کنید. چند جزء از اجزای آن را فهرست کنید (قرار نیست همهٔ اجزا را بنویسید).

با خواندن درس‌های تفکر سیستمی انتظار دارید درک چه سیستم‌هایی برایتان ساده‌تر شود؟

برداشت شما از سیستم چیست؟ آیا توضیح، اطلاعات یا اصطلاحاتی مرتبط با تعریف سیستم در ذهن دارید که مناسب بدانید از زبان خود برای دوستان‌تان بیان کنید؟

[   فایل صوتی مرتبط: سمینار دو ساعته محمدرضا شعبانعلی درباره تفکر سیستمی ]

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    زهرا انصاری لاری ، مصطفی فتوحی ، مجتبی خسروانی ، محسن رنجبر هلان ، احمد صمدی پور

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر سیستمی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر سیستمی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۵۵۰ نظر برای تعریف سیستم چیست؟ | سیستمهای باز و بسته | چند مثال از انواع سیستم

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : احمد زارعی

  تفکر سیستمی پیش نیاز حل مسائل انسانی

  چه قدر نیاز به آموختن داریم

  گاهی احساس می کنم یک بار زندگی کردن هرگز کافی نیست

  گاهی احساس می کنم ای کاش یک بار دیگرمتولد می شدم تا عمر عزیز را به گو نه ای دیگر می زیستم . اما وقتی عمیق تر فکر می کنم ، میبینم که نژاد انسان به واقع تجربه پذیر نیست . انسان حکمت را می شناسد. می داند که " درست " چیست اما همواره "غلط "  را انتخاب می کند می داند که باید کل نگر باشد . می داند که تنها یک کره زمین برای زندگی دارد اما به جای مراقبت از همین یک کره زمین به دنبال کراتی دیگر برای زندگی می گردد.

  خودخواهی بشر تمام زندگی را به یغما برده است . ظاهرا انسان هوشمند ترین موجود زنده روی کره خاکی است. اما هیچ موجود زنده ای همانند انسان به این کره خاکی آسیب نرسانده است.  به نظر می رسد هر چه جامعه ای هوشمند تر بوده بیشتر به این کل بی همتا آسیب رسانده است .  آیا قبایل بدوی آفریقائی بیشتر به کره زمین آسیب رسانده اند یا کشورهای پیشرفته جهان ؟ آیا دو کشور آمریکا و روسیه  که به مسابقه ی تسلیحاتی در جنگ سرد دامن زدند مفاهیم تفکر سیستمی را نمی شناختند؟ پس چرا هر یک خودخواهانه به فکر منافع خود بودند و نخواستند سیستم بزرگتری را در مقابل چشمان خود ببینند؟

  چه قدر نیاز به آموختن داریم

  نیاز داریم تقکر سیستمی را بیاموزیم . نیاز داریم مدل ذهنی را بشناسیم . نیاز به بهبود مهارت های مدیریت و رهبری داریم . نیاز داریم که استراتژیک  فکر کنیم و تصمیمات بهتری بگیریم.

  اما قبل از هر چیزی نیاز داریم حیوان بهتری باشیم  ، از عواطف خود فاصله نگیریم ، بر مبنای فطرت خود زندگی کنیم و آنگاه از دانش های کسب شده بهره خواهیم گرفت. در غیر اینصورت عالم بی عملی خواهیم بود که از تمامی دانشی که کسب می کنیم در راستای خودخواهی خود بهره گرفته و تمامی هستی را غارت خواهیم نمود.

   

 1. علیرضا سمعی گفت: (کاربر ویژه) من ۴۴۹ روز است که همراه متمم هستم.

  با شنیدن کلمه سیستم موارد زیادی رو به خاطر می آورم و فرایندی که ارتباط بین سیستم ها رو شکل میده و شامل موارد زیادی هست، اما با خواندن این مطلب یاد حرفی افتادم که اگر اشتباه نکنم از نسیم طالب هست در مورد سیستم های پیچیده و ساده و حرفی که میزنه اینه که در یک سیستم پیچیده با تغییر یک جزء از سیستم، رفتار سیستم قابل پیش بینی نیست اما در سیستم های ساده، با تغییر یک جزء، تا حدود زیادی میتوان پیش بینی کرد رفتار سیستم چگونه خواهد بود.

 2. rasool azizi گفت: من ۴۷۳ روز است که همراه متمم هستم.

  سیستم همیشه در ذهن من به صورت اجرا و یا قطعات و بخش های مختلفی بوده که به صورت دایمی و در هماهنگی کامل باهم در جهت رسیدن به یک هدف فعالیت میکنند بوده است.

  با توجه به نوع کارم من سیستم مدیریت شهری و یک شهرداری رو مثال میزنم که شامل: نیروی انسانی، زیرساخت ها، تجهیزات و ماشین آلات، حمل و نقل، خدمات شهری، فنی و عمرانی، شهرسازی، فرهنگی و …. میباشد.

  با توجه به مقدمه ای که تا اینجا خوانده ایم و آشنایی مقدماتی که با مبحث تفکر سیستمی پیدا کرده ایم انتظار دارم که در خیلی از بخش های زندگی شامل زندگی اجتماعی، خانوادگی، کاری و حتی مدیریت شخصی هم بتوانم از تفکر سیستمی جهت بهبود خود در تمام این حوزه ها استفاده کنم.

 3. محمد تركي گفت: (کاربر ویژه) من ۱۰۷۰ روز است که همراه متمم هستم.

  به طور مثال برای داشتن یک حکمرانی خوب در  یک کشور نیاز هست که به کلیه اجزا ان توجه کرد.

  نهاد اجتماعی

  نهاد اقتصادی

  نهادسیاست خارجی

  نهادسیاست داخلی

  که هر کدام از اینها خود یک سیستم جداگانه با اجزای مختلف هستند.

  وما نمیتوانیم بدون نگاه همزمان به هر سه یک حکمرانی خوب داشته باشیم.

  مثال دیگری از سیستم که به ذهنم میاد ، خانواده است .هر خانواده از چند نفر(جزء)تشکیل شده ،که هر کدام با روابط مختلفی با هم در ارتباط هستند .

   

 4. مبینا رسولی گفت: من ۸۱ روز است که همراه متمم هستم.

  با شنیدن اسم سیستم اولین سیستمی که بخاطر می آورم سیستم جهان هستی است. سیستمی پر از عظمت و پیچیدگی که اجزای مختلف بسیاری دارد که هر روزه در کنار هم با نظم و صحیح ترین روش نقش آفرینی میکنند. این اجزا عبارتند از آب، خاک، هوا، مولکول و اتم های ریز تا کهکشان های بی پایان، همه و همه جزیی از این سیستم هستند.

  انتظار من این است که هر چه بهتر سیستم جامعه و سازمان های را درک کنم و با آن ها آشناتر شوم.

  و در نهایت از نگاه من سیستم به مجموعه فعالیت های مشخصی گفته میشود که توسط اجزای بزرگ و کوچک در یک مجموعه تعریف شده انجام میشود.

 5. مونا فریدکیان گفت: (کاربر ویژه) من ۴۱۶ روز است که همراه متمم هستم.

  سیستم آموزش و پرورش در کشور باید مبتنی بر یک اصل باشد. وقتی به هر بهانه‌ای مدارس تعطیل شوند به مرور زمان مشکلات پیچیده‌تری در آینده گریبان جامعه را می‌گیرد. 

  شاید در نگاه اول با تعطیلی مدارس به بهانه‌ی آلودگی یا کمبود گاز حمل و نقل شهری کاهش پیدا کند، اما آثار مخرب آن بر روی بچه‌هایی که به جای آموزش مسئولیت‌پذیری، نوعی فرار از مسئولیت را می‌آموزند به مراتب بیشتر است. بچه‌هایی که در بزرگسالی قرار است بار مسئولیت زندگی همسر و فرزندان، کار و حتی یک شهروند خوب بودن را داشته باشند با آموزش این‌چنینی جامعه را دچار مشکل خواهند کرد. 

 6. ajaj گفت: من ۱۳۵۹ روز است که همراه متمم هستم.

   
  در حال  حاضر سیستم تصمیم گیری فردی برام جالبه. و از اجزای اون میشه به بررسی و تحلیل مشکل،  دانش حل مسئله، انتخاب بهینه راه حل اشاره کرد. برای همین دوست دارم درس مدل ذهنی رو هم بخونم
  حقیقتا قبل از  شروع این دوره سیستم و صفت آن سیتماتیک برای من تداعی کننده یک مجموعه خودکار و برنامه ریزی شده و هدفمند بود که توسط رهبری طراحی شده. اما الان متوجه شدم که این تعریف دقیق نیست و مهمترین بخش این تفاوت در اینست که سیستم با بازخورد و اصلاح خود و تعامل غیر قابل پیش بینی با سایر اجزا کار می‌کند. در صورتیکه مثلا در سیستمی مثل کامپیوتر ما با تکرار درست یک فرآیند طرف هستیم.
  به نظر هرچه ما به سمت مکانیک و ماشین ها برویم، درجه عدم قطعیت کمتر شده و به سمت تعریف ماشینی نزدیک می‌شود ولی هرجا ما با انسان و مفاهیم انسانی و طبیعت، که عدم قطعیت زیادی داره نزدیک شویم، سیستم پیچیده تر و غیر قابل پیش بینی تر می‌شود.
   

 7. میثم طالبی زاده گفت: (کاربر ویژه) من ۶۴۸ روز است که همراه متمم هستم.

  من وقتی واژه سیستم رو میشنوم یا به کار میبرم سیستم هایی مثل آموزش، سرمایه‌گذاری، بانکی، فروش و بازاریابی، خرید به عنوان مثال به ذهنم میرسه. 

  بعنوان مثال سیستم خرید از این اجزا تشکیل شده: 

  خریدار

  عرضه کننده 

  بازار عرضه محصول 

  تولید کننده 

  تقاضای موجود برای خرید و …..

  من انتظار دارم بتونم سیستم های فروش و بازاریابی طراحی کنم و برای این امر لازم دونستم این درس رو پیش ببرم تا بتونم اول به سیستم ها با درکی بیشتر بپردازم.

  برداشت خودم از سیستم به این صورت هست که مثلا اگر برای فروش بگم یک فرآیند انجام یکسری از فعالیت هایی ست که کمک میکنه چرخ سازمان بهتر بچرخه و اینکه بخشی از یک کل بزرگ تر هست.

 8. مریم حسینی گفت: من ۸۰۳ روز است که همراه متمم هستم.

  اولین سیستمی که بشر با آن رو برو می‌شود بدنش است 

  تعداد زیادی جز دارد که هرکدام کلی زیر مجموعه دارند اجزا با یکدیگر در ارتباط هستد 

  این یک سیستم کاملا باز است 

  شاید اگر از روز اول به خودمان نگاه می گردیم متوجه می‌شدیم که چقدر این مسئله سیستم در دنیا ما پر رنگه، اینقدری که از خود ما شروع می‌شه (چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ جسمی)

  آشنایی من با تفکر سیستمی و نگاه عمیق ترم در سیستم هم حاصل حضور در یک سیستم و ارتباط با اجزا آن که به معرفی تفکر سیستمی انجامید

 9. رضا کنشلو گفت: من ۲۳۵۶ روز است که همراه متمم هستم.

  سیستمی که بعد از شنیدن اصطلاح "سیستم "به ذهنم میاد 
  سیستم گردشگری
  اجزای آن :
  دولت و مجموعه حکمرانی – مردم -آژانس ها – هتل ها و اقامتگاه ها – موزه ها و سایت های تاریخی 

  —-

  انتظار دارم که بتوانم مراحل تبدیل سیستم‌های کوچک‌تر به سیستم‌های بزرگ‌تر و چگونگی کنار هم قرار گرفتن آن‌ها و درک بهتر این گونه سیستمها و اینکه در این سیستم ها چگونه باید تصمیم گیری و مدیریت کرد.

   

 10. مجتبی فراهانی گفت: (کاربر ویژه) من ۲۰۶ روز است که همراه متمم هستم.

  وقتی در رابطه ما مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و . . . از زبان کسی (و البته خودمان) می شنویم "کاری از دست من بر نمیاد" "من هیچ کاری برای این وضعیت نمی تونم بکنم"، با نگاه سیستمی اینطور می تونیم برداشت کنیم که اون شخص (یا خودمان) اینقدر مرزهای اون سیستم رو تنگ در نظر گرفتیم که عملا خودمان بیرون از مرزهای این سیستم می دونیم.

  درحالی که در واقعیت اینطور نیست.

  اگر من خودم رو جزئی از اجزای سیستم بدونم پس حتما و قطعا بر اساس اصل "تاثیرگذاری اجزای سیستم بر یکدیگر"، اعمال و رفتارهای من هم بر این سیستم تاثیر می گذارد. (هرچند خیلی جزئی)

 11. ستایش سپیدنامه گفت: من ۸۰ روز است که همراه متمم هستم.

  تعریف سیستم در ذهن من البته با کمی تصویر سازی ذهنی همراه  الان که به این بخش از درس رسیدم سیستم برای من مثل یه ساعت به نظر میرسه در ساعت تمام اجزا حساب شده و با برنامه ریزی و با ظرافت کامل کنار هم قرار گرفتن و هر جز با دیگری ارتباط داری هر جزئ از ساعت  با حرکتش روی دیگر اعضاء اثر داره و خب تمام این اجزا ریز و درشت به هدف مشترک دارن نشون دادن ساعت و گذر زمان شاید شکل و ساختار و محل استقرار چرخ نده ها یا بقیه اعضاء ساعت باهم متفاوت باشه اما در اوج تفاوت اونا کنار همن و باهم باعث رسیدن به هدف میشن ساعت برای من نتهایت تامل اجزا سازندس و کاملا دقیق میتونه نشون بده اگز توی یه سیستم اعضا کنار هم نباشن یا اگر یکی از کار بیوفته عملا کارایی بقیه هم از بین میره حتی اگه کاملا نو و سالم باشن 

  تفکر سیستمی تو همه بخش های روز مره زندگی ما هست هر طرف که نگاه کنی 

  چشم هارو باید شست جور دیگر باید دید.

 12. علی رحیمیان گفت: (کاربر ویژه) من ۷۵ روز است که همراه متمم هستم.
  • ارکستر موسیقی
  • کامپیوتر
  • بدن انسان، مغز انسان
  • اجتماع

  ارکستر موسیقی؛ شامل بخش های سازهای زهی، کوبه ای، بادی، ارکستر مایستر و رهبر ارکستر است.

   

  -با تفکر سیستمی انتظار دارم کمی با ساختار سیستم ها آشنا بشوم و قدرت تحلیل و شناخت تعامل بین هر جز آنها را درک کنم و قدمی برای شناخت سیستم های پیچیده بردارم، که بتوانم تصمیمات بهینه تری بگیرم و در نهایت تفکر نقادانه را یاد بگیرم، بصورت مشخص درک سیستم های پیچیده برای من خیلی جذاب است.

   

  -بنظر من سیستم اتصال چندین زیر سیستم، بخش و یا نفرات است که در نهایت با توجه به تفاوت کارکرد هر بخش نسبت با هم نتیجه ی مورد دلخواه سیستم را ایجاد میکند، مانند کامپیوتر که با توجه به اینکه پردازنده و رم و کارت گرافیک کارهای کاملا متفاوت از هم انجام میدهند ولی ترکیب آنها نتیجه ی مورد دلخواه کاربر کامپیوتر را رقم میزند. مهمترین قسمت تعامل هر بخش در حیطه ی کاری خودش در راستای یک هدف و یا کارکرد مشخص هست.

 13. دانشجوی مدیریت گفت: (کاربر ویژه) من ۹۷۶ روز است که همراه متمم هستم.

  سیستم های تولید و انتقال و توزیع انرژی
  سیستم های کنترلی برای کنترل یک پروسه صنعتی
  سیستم های صنعتی مختلف
  سیستم های انرژی از بخش ها و اجزای مختلفی تشکیل شدن که در نهایت به دنبال هدف مشخصی مانند تامین انرژی مورد نیاز مصرف کنندگان هستند. از اجزای مختلف این سیستم میتوان به تولید کننده های متمرکز و پراکنده در اندازه های مختلف و با ظرفیت تولید متفاوت، خطوط و شرکتهای واسط برای انتقال انرژی به مصرف کننده ها اشاره کرد.

  انتظار دارم با مطالعه درس تفکر سیستمی وسعت و عمق دیدم نسبت به مسائل گسترده تر بشود و با نگاه جامع و کلان تری نسبت به همه مسائل برخورد کنم.

  سیستم از نظر من یعنی اجزائ مختلفی که با هم برای رسیدن به هدف مشخصی ارتباط و تعامل دارند. هر بخشی از سیستم اگر دچار نقص بشود موجب اختلال در کل سیستم میگردد.
  و همینطور بینشم نسبت به سیستم های پیچیده توسعه 

 14. احمد شریعت گفت: من ۸۳۵ روز است که همراه متمم هستم.

  من به یاد سیستم کامپیوتر میوفتم و اجزا اون مثل مانیتور،کیس،کیبورد،موس و اگر بخوام با جزییات بیشتر بگم میشه مادربورد،هارد،کارت گرافیک و بقیه اجزا

  راستش بحث تجزیه ی سیستم های فیزیکی معمولا زیاد برام مهم نیست بیشتر دوست دارم سیستم های اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و اینجور موارد رو بشناسم و بتونم اونها رو ترکیب و تجزیه کنم از این دیدگاه درس تفکر سیستمی برام اهمیت داره

  واژه ی مناسبی هم توی ذهنم ندارم که معادل سیستم باشه

 15. محمد جواد قسوری گفت: (کاربر ویژه) من ۱۴۵۳ روز است که همراه متمم هستم.

  تمرین و مشارکت در بحث تعریف سیستم

  من وقتی اصطلاح «سیستم» را می‌شنوم، تیم ها و تشکیلات در ذهنم تداعی میشود، بعنوان یک سیستمی که اجزایی دارد و هدفی خاص را دنبال میکند، مانند تشکیلاتی که ویکی پدیا رو اداره میکنه.
  و به انگیزه ام هم از خواندن این دروس تفکر سیستمی ، درک بهتر این گونه سیستمهاست و اینکه در این سیستم ها چگونه باید تصمیم گیری و مدیریت کرد.

 16. ریزان فرحی گفت: (کاربر ویژه) من ۱۰۵۷ روز است که همراه متمم هستم.

  سیستم (نظام) جمهوری اسلامی، سیستم آموزش و پرورش، سیستم خانواده ، سیستم کسب و کارهای خانوادگی

  سیستم (نظام) جمهوری اسلامی: مجلس خبرگان، رهبری، رهبر ایران، قوه مجریه، قوه مقننه (مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان)، قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی، شوراهای اسلامی شهرها و روستاها

  با خواندن تفکر سیستمی درک سیستم ذهنی خودم در الویت قرار گرفت چون همواره در حال تجزیه اجزاهای مختلف بودم و دید کلی نگری به موضاعات نداشتم؛ هر جزء را به جزء کوچکتری تجزیه می‌کردم. درک سیستم خانواده و ارتباطاتی که از رفتارهای سیستمی خانواده‌ها به وجود می‌آید و به جامعه منتقل می‌شود. شناخت سیستم انسان و سیستم اجتماع هم میتوانند جالب باشند، شناخت رفتار سیستمی اجتماع یک کشور میتواند به اصلاح آن کشور هم کمک شایانی بکند.

  برداشت من از سیستم این است که. ما انسان‌ها یادمان رفته است که در سیستم جهان همه یکی هستیم.  اگر به تعابیر دینی و علمی و تاریخ گذشته گان بخواهیم بسنده کنیم ما جزئی از یک کل به اسم خدا هستیم که در جهت ارتباط و انسجام این جزء‌ها از کل (انسان) قوانین دینی برای ما نوشته شده است. ما یادمان رفته که مفهوم انسانیت ارتباط نیک با هم داشتن است و خداوند نوری میان تاریکی ها است. به نظر من اگر به مفهوم سیستم جهان هستی یا سیستم آفرینش خدا و ماهیت آن پی ببریم. انسان به دنبال خودخواهی، غرور، منیت، حسادت، تنگ نظری، طمع و جزء‌های رفتاری که نشان از بعد تاریکی انسان است نمی‌رفت و در امتداد نور حرکت می‌کرد.

 17. روح الله کلانتری گفت: من ۲۷۶ روز است که همراه متمم هستم.

  به نام خدا

   خود شما وقتی اصطلاح «سیستم» را می‌شنوید یا می‌خوانید، معمولاً به کدام سیستم‌ها فکر می‌کنید؟ یکی از این سیستم‌هایی را که نام بردید انتخاب کنید. چند جزء از اجزای آن را فهرست کنید (قرار نیست همهٔ اجزا را بنویسید). :

  سیستم ساخت پروژه های عمرانی در سازمان ما

  متشکل از اعضای ساز مانی که در آن کار می کنم

  تشکیل شده از اجزای مختلف 

  – طرح و برنامه

  -مالی و پشتیبانی

  – فنی و عمرانی

  —————————————————————————————

  با خواندن درس‌های تفکر سیستمی انتظار دارید درک چه سیستم‌هایی برایتان ساده‌تر شود؟

  موضوع سیستم مدیریت منابع انسانی به خاطر تاثیر بالایی که در عملکرد کلی سیستم پروژه ها دارد از جمله دغدغه های موجود است. نحوه تعامل بین کارشناسان هر حوزه و تعاملات بین مدیران

  به نظر هدف هر زیر سیستم به صورت مجزا تعریف شده و چون معمولاً خروجی پروژه توسط بخش فنی و عمران پرزنت می شود، سایر حوزه های نه خود را شریک در شکست ها می دانند و نه شریک در پیروزی ها و نتایج

  در صورتی که با نگاه سیستمی حتی دبیرخانه که اسناد مناقصه را دریافت می کند در پروژه موثر است، چه رسد به بخش های تامین بودجه و منابع مالی 

  —————————————————————————————

  برداشت شما از سیستم چیست؟ آیا توضیح، اطلاعات یا اصطلاحاتی مرتبط با تعریف سیستم در ذهن دارید که مناسب بدانید از زبان خود برای دوستان‌تان بیان کنید؟

  سیستم متشکل از عضو هایی است که هر کدام باید کار خود را درست انجام دهند و با هم به سمت یک هدف مشترک پیش بروند

  در سیستم هم افزایی هم وجود دارد، اصطلاحاً اعضای سیستم کار یا اثر یکدیگر را خنثی نمی کنند.

  فرق آهنربا با آهن معمولی همین است

  ملکول های آهنربا از لحاظ مغناطیسی با هم هماهنگ و همسو بوده و هم افزایی دارند

  ولی در آهن معمولی ملکول ها از لحاظ مغناطیسی در جهات مختلف قرار دارند

  در سیستم فداکاری وجود دارد. اعضا سیستم بیشتر به فکر هدف هستند نه منافع کوتاه مدت خود. البته سیستم هم باید این موضوع را مد نظر داشته باشد

   

 18. امیرعلی گفت: (کاربر ویژه) من ۱۲۴۸ روز است که همراه متمم هستم.

  سیستم حمل و نقل

  سیستم انرژی

  سیستم سلامت، که از مردم، ارائه دهنگان خدمات سلامت-از جمله پزشکان-، بیماران، بیمارستا‌ن‌ها و مراکز بهداشت، بیمه‌ها، داروخانه ها و تامین کنندگان لوازم پزشکی تشکیل میشه.

  علاوه بر این تعاملات خیلی زیادی با سایر سیستم‌ها داره، مثلا سیستم اقتصادی یا سیاسی یک کشور میتونه باعث بشه که اون کشور واردات واکسن رو به تاخیر بندازه و باعث طول کشیدن بحران در سیستم سلامت بشه.

  یا مثلا سیستم شبکه‌های اجتماعی میتونه روی بخشی از مردم اثر بذاره و به نزدن واکسن تشویقشون کنه.

   

  توانایی تحلیل کردن سیستم‌های اجتماعی  و اقتصادی برام جالبه و یکی از اهدافم برای گذروندن درس تفکر سیستمی درک بهتر این دو سیستم هست.

   

 19. فاطمه گودرزی گفت: (کاربر ویژه) من ۱۲۶۳ روز است که همراه متمم هستم.

  وقتی درباره سیستم‌ها می‌خوانم، بیش از هرچیزی به کسب و کارهای درحال شکل‌گیری در مقابل کسب و کارهای توسعه‌یافته فکر می‌کنم. روند رشد یک کسب و کار از لحظه‌ی شکل‌گیری و حضور هسته اولیه کوچک، تا بزرگ‌تر شدن و پیش رفتن به سمت ساختارها و ارتباطات پیچیده‌تر از جمله مواردی است که با فکر کردن به یک سیستم، برایم جالب است.

  اجزای کسب و کارها از لحظه‌ی شروع در هسته‌های کوچک (جایی که هر کسی وظایف چندگانه‌ای دارد) تا مرحله پیش رفتن و بزرگ شدن (زمانی که هر وظیفه کوچک یک مسئول انجام منحصر به خود را دارد) تفاوت زیادی دارد. 

  با خواندن درس تفکر سیستمی انتظار دارم که بتوانم مراحل تبدیل سیستم‌های کوچک‌تر به سیستم‌های بزرگ‌تر و چگونگی کنار هم قرار گرفتن آن‌ها را درک کنم.

 20. داریوش بزرگمهر گفت: من ۲۱۰۹ روز است که همراه متمم هستم.

  هدف من از مطالعه درس تفکر سیستمی شناخت بهتر جامعه و روابط اجتماعی در همه سطوح هست. میتونیم این سطح رو یک خانواده در نظر بگیریم. می تونیم محل کار و سیستم یک اداره رو در نظر بگیریم و میتونیم کل یک جامعه رو به عنوان یک سیستم در نظر بگیریم ( همونظور که در این درس هم اشاره شد).