Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تعریف سیستم چیست؟ | سیستمهای باز و بسته | چند مثال از انواع سیستم


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۱۰۶۶

«باید به مسائل نگاه سیستم داشته باشیم.» «وقتی انسان را به عنوان یک سیستم در نظر بگیرید، نگرش‌تان به درمان تغییر می‌کند.» «سیستم آموزشی ما نیاز به اصلاح دارد. اجزای این سیستم نمی‌توانند هدف مد نظر ما را تأمین کنند.» «تفکر سیستمی در سازمان ما جا نیفتاده است. اکثر بچه‌ها سازمان را به عنوان یک سیستم نمی‌بیند.» «سیستم اقتصادی کشور ما باید بازآفرینی شود. این سیستم در برابر بحران‌ها شکننده است.» «ما هیچ یک از ارکان سیستم آموزشی باز را جدی نگرفته‌ایم.»

همهٔ این جمله‌ها و صدها جملهٔ دیگر از این دست، در یک واژه مشترکند: سیستم.

تا وقتی با تعریف سیستم آشنا نباشیم و ندانیم سیستم چیست، طبیعتاً این نوع جمله‌ها را هم به درستی درک نمی‌کنیم. اگر بخواهیم صادق و صریح باشیم، بسیاری از کسانی که جمله‌های بالا را می‌گویند و می‌نویسند هم دقیقاً نمی‌دانند سیستم چیست و قوانین تفکر سیستمی چه هستند. شاید همین باعث می‌شود که در عین علاقهٔ تحلیل‌گران، صاحب‌نظران و سیاست‌گذاران به نگرش سیستمی، در نهایتاً انعکاس نگاه سیستمی را در رفتارها و تصمیم‌های بسیاری از آن‌ها نمی‌بینیم.

این درس، نخستین گام جدی در مسیر آشنایی با سیستم است. طبیعتاً ما در این‌جا فقط دربارهٔ معنی کلمه سیستم حرف می‌زنیم و می‌خواهیم بدانیم مفهوم سیستم چیست. اما بحث دقیق‌تر دربارهٔ تفکر سیستمی در درس‌های آتی مطرح خواهد شد.

از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس بتوانند

 • سیستم را تعریف کنند و برخی از انواع سیستمها را نام ببرند.
 • مهم‌ترین ویژگی‌های یک سیستم را فهرست کنند.
 • با اصطلاحات مرز سیستم، رفتار سیستم، محیط سیستم، سیستم باز و سیستم بسته آشنا شوند.
 • چند نوع سیستم را مثال بزنند و اجزای هر سیستم را نام ببرند.
این درس تعریف سیستم را در قالب محتوای تخصصی و جزئیات فراوان مطرح کرده است. اگر فرصت یا حوصلهٔ کافی ندارید و صرفاً می‌خواهید با اصول تفکر سیستمی یک آشنایی ابتدایی پیدا کنید، درس تفکر سیستمی به زبان ساده را بخوانید.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
سیستم چیست؟ تعریف سیستم چگونه است؟ تفکر سیستمی به چه می‌پردازد؟

به چند نمونه از اصطلاحاتی که کلمهٔ سیستم در ترکیب آن‌ها به کار رفته توجه کنید: سیستم عصبی، سیستم قضایی، سیستم آموزشی، سیستم اقتصادی، سیستم گوارش، سیستم سرمایش و …

برای این که بتوانید سیستم را تعریف کنید ابتدا باید ببینید ویژگی مشترک همهٔ این سیستم‌ها چیست؟ این که در همهٔ آن‌ها مجموعه‌ای از اجزاء را می‌بینیم که در یک ساختار و با رابطه‌ای مشخص در کنار هم قرار گرفته‌اند و با یکدیگر تعامل دارند.

دریپر کافمن حدود چهار دهه قبل برای درک سیستم مثال ساده‌ای می‌زند (+):

سیستم چیست

بنابراین یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم این است که ما در سیستم‌ها با یک «ساختار» روبه‌رو هستیم. یعنی کاملاً مشخص است که هر یک از اجزای سیستم به کدامیک از اجزای دیگر متصل است و ارتباط میان آن‌ها چگونه تعریف می‌شود. اگر این ساختار وجود نداشته باشد، ما صرفاً با یک تودهٔ انباشته روبه‌رو هستیم.

راسل اکاف از دانشمندان و صاحب‌نظران مطرح در زمینهٔ تفکر سیستمی هم در تعریف سیستم به همین نکته اشاره می‌کند (+):

سیستم مجموعه‌ای از دو یا چند جزء است که به نوعی با یکدیگر در ارتباط هستند. این اجزاء می‌‌توانند از جنس انسان باشند (مثلاً در سیستم‌های اجتماعی)؛ یا اشیاء و چیزهایی مثل تلفن‌ها در سیستم مخابرات و اندام‌ها در سیستم بدن؛ و یا حتی از جنس مفهوم (مثلاً مفاهیم مطرح در سیستم‌های عددی).

بنابراین مهم‌ترین ویژگی سیستم این است که همواره اجزاء کوچک‌تری را شامل می‌شود. اما اجزائی که مستقل از یکدیگر نیستند.

پس فعلاً به عنوان نخستین گام در تعریف سیستم به خاطر بسپارید که هر وقت از یک سیستم صحبت می‌شود، باید بلافاصله از خود بپرسید: اجزای این سیستم چیست؟

به این چند مثال توجه کنید:

اجزای سیستم گوارش

سیستم هاضمه انسان از اجزای متعددی تشکیل شده که دهان، حلق، مری، معده و روده‌ها از جمله اجزای آن هستند.

البته بعضی از این اجزاء خود زیرمجموعه‌های دیگری دارند. مثلاً وقتی از دهان حرف می‌زنیم، دندان‌ها، زبان، غدد زیرزبانی و بناگوشی و المان‌های دیگر را هم مد نظر نظر داریم. به عبارت دیگر می‌توان گفت دهان خود یک سیستم است که زیرسیستم یک سیستم بزرگ‌تر، یعنی سیستم گوارش محسوب می‌شود.

اجزای سیستم خودرو

سیستم یک خودرو هم اجزای متعددی دارد. موتور، گیربکس، چرخ‌ها، فرمان، تهویه داخل کابین و ترمز، نمونه‌هایی از اجزای سیستم خودرو هستند.

البته راحت‌تر است که بگوییم خودرو شامل تعدادی زیرسیستم است: زیرسیستم انتقال قدرت، زیرسیستم تهویه، زیرسیستم هدایت مسیر حرکت و …

اجزای سیستم بازار

بازار را هم در نگرش سیستمی می‌توان به عنوان یک سیستم دید و از اجزای آن سخن گفت.

بخش عرضه و بخش تقاضا از جمله ارکان سیستم بازار هستند. اما بازار به این ارکان محدود نیست و اجزای دیگری هم دارد. قوانین، زیرساخت‌ها و نیز سیستم‌های نظارتی، از جمله اجزای دیگر سیستم بازار هستند.

علاوه بر این نکتهٔ نسبتاً واضح که «سیستم حتماً اجزاء متعدد دارد و باید بتوانید اجزای سیستم را نام ببرید» نکات دیگری هم هست که لازم است دربارهٔ سیستم‌ها و تعریف سیستم بدانید:

اجزای یک سیستم با هم تعامل دارند

تا این‌جا گفتیم که یکی از ویژگی‌های سیستم این است که از اجزای متعددی تشکیل شده است. به عبارت دیگر، سیستم وقتی معنا پیدا می‌کند که دو یا چند جزء در کنار هم قرار بگیرند. یک قطعهٔ ساده که به هیچ زیرمجموعه‌ای قابل‌‌تقسیم نیست، نمی‌تواند یک سیستم باشد.

اما وجود اجزاء به تنهایی برای شکل‌گیری یک سیستم کافی نیست. سیستم یک مجموعه نیست و چیزی فراتر از یک مجموعه است. وقتی می‌توانیم از سیستم سخن بگوییم که این اجزاء با یکدیگر تعامل داشته باشند. تعامل به این معنا که برخی از آن‌ها روی برخی دیگر تأثیر بگذارند یا از اجزای دیگر تأثیر بپذیرند.

تعریف سیستم

وقتی یکی از اجزای یک سیستم را پیش روی شما قرار می‌دهند، شما باید بتوانید دربارهٔ مسیرهای تعامل و تأثیرگذاری و تأثیرپذیری‌اش اظهارنظر کنید و آن‌ها را تشخیص دهید. به این مثال‌ها توجه کنید:

تعامل میان اجزای سیستم خودرو

اگر در سیستم خودرو صحبت از موتور بود، باید بتوانید بگویید که موتور از سیستم سوخت‌رسانی ورودی می‌گیرد. خروجی موتور هم به سیستم گیربکس می‌رود.

موتور از طریق یک سیستم تعلیق روی شاسی سوار می‌شود و ارتعاشاتش به بدنه منتقل می‌شود. موتور هم‌چنین از پنل و مکانیزم‌های داخل خودرو ورودی می‌گیرد.

پدال گاز و پدال ترمز از جمله ورودی‌های موتور هستند که در داخل کابین قرار دارند. موتور هم‌چنین وضعیت برخی از پارامترهایش را روی داشبورد در مقابل راننده نمایش می‌دهد.

تعامل میان اجزای سیستم اقتصادی کشور

وقتی از سیستم اقتصادی کشور هم صحبت می‌کنید، باید بتوانید این مسیرهای تأثیرگذاری و تأثیرپذیری را بیابید و تحلیل کنید.

مثلاً باید ببینید که اصناف از طریق پرداخت مالیات با سیستم دولت رابطه برقرار می‌کنند. هم‌چنین دولت از طریق سیستم بانکی، اعتباراتی را در اختیار اصناف قرار می‌دهد.

یا این که سیستم قضایی کشور تعاملی دوسویه با اصناف دارد. از یک سو سیستم قضایی می‌کوشد اختلاف‌نظر‌های ساده را به سمت صنف سوق دهد و بار آن‌ها را از نظام قضایی بردارد. از سوی دیگر، اصناف برخی از چالش‌های سنگین را به سیستم قضایی کشور ارجاع می‌دهند.

دربارهٔ ارتباط اصناف با مشتریان، با سازمان‌های نظارتی و دیگر اجزای سیستم اقتصادی کشور هم می‌توان توضیحاتی ارائه کرد.

به ساختمانی فکر کنید که در آن پنجاه واحد آپارتمانی وجود دارد و در هر واحد هم یک کسب‌و‌کار مستقر است. ما در این‌جا یک سیستم نداریم. آن‌چه هست، چیزی فراتر از یک مجتمع نیست.

اما حالا فرض کنید اعضای آن مجموعه، در یکی از واحدها یک تیم حقوقی مستقر کرده و هزینه‌های آن را به شکل مشترک پرداخت کنند. هم‌چنین یک سالن برای اجتماعات و سمینارها در نظر بگیرند. علاوه بر این یک صندوق غیررسمی تعریف شود که کارکنان همهٔ شرکت‌های ساختمان بتوانند پولی را در آن پس‌انداز کرده و در شرایط ضروری، وام کم‌بهره بگیرند. یک نرم‌افزار داخلی هم برای ارتباط میان واحد‌ها و تبادل نظر دربارهٔ مسائل ساختمان طراحی شود. حتی شاید کسب‌و‌کارها ترجیح دهند برای تأمین خدمات یا فروش محصولات خود با واحد‌های دیگر وارد مذاکره شوند.

هر یک از این فعالیت‌ها تعامل میان واحدها را افزایش داده و مجموعه را از یک مجتمع سنتی دور می‌کند و به همان نسبت، سیستم قوی‌تری شکل می‌گیرد.

به عنوان مثالی دیگر می‌توانیم به سراغ کار تیمی برویم. احتمالاً شنیده‌اید که هر کس بخواهد از کار تیمی حرف بزند، بلافاصله به سراغ تفاوت تیم و گروه می‌رود. معمولاً چنین توضیح داده می‌شود که یکی از تفاوت‌های تیم و گروه در تعامل میان اعضاست. تا زمانی که هر یک از مسافران مترو روی صندلی خود نشسته و مشغول کار خود هستند، با یک گروه روبه‌رو هستیم. اما اگر اتفاقی بیفتد که آن‌ها با یکدیگر صحبت کرده و تعامل برقرار کنند، یا حتی تقسیم کاری میان‌شان صورت گیرد، از گروه فاصله گرفته و به یک تیم نزدیک می‌شوند (مثلاً هنگام وقوع سانحه و در شرایطی که بخواهند با کمک یکدیگر از آن فضا نجات پیدا کنند).

این حرف‌ها را به زبان سیستمی می‌شود چنین شرح داد: «تیم، گروهی است که به یک سیستم تبدیل شده، یا در مسیر تبدیل شدن به یک سیستم است.» و یا این که «یک گروه از انسان‌ها وقتی به یک تیم تبدیل می‌شوند که با یکدیگر تعامل داشته و بر هم تاثیر بگذارند و از یکدیگر نیز تأثیر بپذیرند.»

شبیه همین بحث را در ادبیات سازمانی هم می‌توان مطرح کرد. احتمالاً دیده‌اید که در برخی سازمان‌ها، هر یک از واحدها مانند یک کشور مستقل اداره می‌شوند. واحد بازاریابی به دنبال کار خویش است. بدون این که به وضعیت بقیهٔ واحدها توجه کند. واحد تولید هم سنگ خود را به سینه می‌زند. واحد فروش، فقط به دنبال اهداف فروش است و واحد منابع انسانی هم مستقل از این که در بقیهٔ بخش‌ها چه می‌گذرد، نظام پاداش و پرداخت تعریف کرده و قوانین حضور و غیاب را تعیین می‌کند.سازمان به عنوان سیستم

به طور خلاصه و به عنوان تأکیدی دوباره باید گفت شناخت تعامل میان اجزای سیستم و جستجوی مکانیزم‌های مختلف تأثیرگذاری اجزا بر یکدیگر، یکی از اصول تفکر سیستمی است که بدون آن هرگز نمی‌توانیم سیستم‌ها را به درستی تحلیل کنیم.

برای سیستم‌ها مرز تعریف می‌شود

تقریباً هر وقت می‌خواهید از سیستم حرف بزنید، باید از مرز سیستم هم صحبت کنید. مگر این که بگویید می‌خواهم دربارهٔ کل عالم هستی (هر آن‌چه هست، مستقل از آن‌که من می‌دانم یا نمی‌دانم، می‌شناسم یا نمی‌شناسم)‌ به عنوان یک سیستم حرف بزنم. پس از این که مرز سیستم را تعریف کردیم، آن‌چه در بیرون می‌ماند، محیط سیستم نامیده می‌شود.

واضح است که پس از تعریف مرز، وقتی از ورودی سیستم حرف می‌زنیم، منظورمان همهٔ آن چیزهایی است که از بیرون مرز می‌آیند و خروجی سیستم، هر آن چیزی است که از داخل به بیرون مرز می‌رود.

توجه کنید که «مرز سیستم» یک واقعیت بیرونی نیست. بلکه ما انسان‌ها با توجه به نیازها و دغدغه‌های خود، و البته توانایی مغزمان در درک پدیده‌ها، مرزهای یک سیستم را تعریف کرده و آن را از محیط سیستم جدا می‌کنیم.

مرز در حل مسائل فیزیک

حتماً از درس‌های فیزیک دبیرستان به خاطر دارید که در بررسی حرکت اجسام معمولاً می‌گفتند: از اصطکاک هوا صرف‌نظر کنید. معنای صرف‌نظر کردن دقیقاً چیست؟ یعنی ما مرزی دور سیستم تعریف می‌کنیم که تا لبه‌های اجسام را پوشش می‌دهد، اما شامل هوای اطراف‌شان نمی‌شود. انگار که هوا وجود ندارد.

بیشتر مسائلی که در فیزیک حل می‌کنیم، از همین جنس هستند. یعنی از سیستمی حرف می‌زنیم که مرزی دور آن تعریف شده و ما صرفاً با درون این مرز کار داریم. یا لااقل، بیشترین تمرکزمان بر فضای داخلی این مرز است.

مرز در سیستمهای فیزیکی

مرز در خانه

خانه را هم می‌توان یک مثال برای سیستم در نظر گرفت و برای آن مرز تعریف کرد. این مرز، بسته به نوع نگاه و نگرش ما می‌تواند متفاوت باشد.

کسانی که آموزش کمتری در زمینهٔ زندگی اجتماعی دیده‌اند، معمولاً مرز خانه را به دیوارهای آن محدود می‌دانند. چنین نگاهی می‌تواند باعث شود که برای زیبایی و تمیزی داخل خانه به سادگی هزینه کنند، اما نظافت مشاعات و فضا‌های اشتراکی بیرونی را کمتر جدی بگیرند. یا خروج زباله از خانه برایشان مهم باشد. اما دیگر به این فکر نکنند که در ادامه چه اتفاقی برای زباله‌ها می‌افتد. سطح زبالهٔ کوچه، هر چه باشد، جزئی از خانه نیست.

سال‌ها قبل، کمپینی که شهرداری تهران با شعار «شهر ما خانهٔ ما» برگزار می‌کرد – مستقل از جنبه‌های اجرایی و موفقیت یا عدم موفقیت آن – نمونه‌ای از تلاش برای تعریف مرزی گسترده‌تر برای خانه بود.

البته تعریف مرز به مسئلهٔ مورد توجه هم بستگی دارد. مثلاً اگر مشکل امروز شما انتخاب ابعاد مناسب برای خرید یک فرش است، این که مرز خانهٔ خود را در حد شهر یا کشور تعریف کنید، تأثیری در ابعاد فرش ندارد. در حالی که هنگام خرید و نصب سیستم سرمایشی و گرمایشی، اگر «کرهٔ زمین» را خانهٔ خود در نظر بگیرید، حتی موضوعی مثل گرمایش زمین هم مورد توجه شما خواهد بود و احتمالاً به سراغ راهکارهایی با مصرف انرژی کمتر و راندمان بیشتر خواهید رفت.

تعریف مرز سیستم

هیچ‌وقت نمی‌توان به طور مطلق اعلام کرد که مرز درست و مناسب برای یک سیستم چیست و کجاست. این شما هستید که باید مرز را تعریف کنید و بکوشید این کار را به شکلی انجام دهید که مفید و سازنده باشد.

به همین علت، یکی از هدف‌های آموزش تفکر سیستمی این است که بیاموزیم مرزهای سیستم را به شکل مناسب و کارآمد تعریف کنیم: نه آن‌قدر تنگ و محدود که ویژگی‌ها و رفتار و نتایج فعالیت یک سیستم را نبینیم، و نه آن‌قدر وسیع و باز که توانایی تحلیل آن را نداشته باشیم.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که تعیین مرز برای سیستم به این معنا نیست که محیط سیستم بی‌اهمیت است. گاهی ما صرفاً به خاطر ناآشنا بودن با محیط سیستم یا نداشتن اطلاعات کافی دربارهٔ آن، مرز سیستم را تنگ‌تر تعریف می‌کنیم.

برای سیستم‌ها می‌توان «رفتار» تعریف کرد

طبیعتاً همیشه برخی از عملکردها و فعالیت‌های سیستم برای ما جذاب‌تر یا مهم‌تر است و احتمالاً آن‌ها را دقیق‌تر و منظم‌تر بررسی می‌کنیم. به بررسی تغییرات این ویژگی‌ها در طول زمان «رفتار» گفته می‌شود.

به مثالی از رفتار بورس به عنوان یک سیستم توجه کنید:

رفتار بورس به عنوان یک سیستم

بورس را می‌توان سیستمی دانست که از اجزای متعدد و متنوعی تشکیل شده است. خریداران و فروشندگان، زیرساخت‌های معاملاتی، قوانین حاکمیتی، شوراهای نظارتی، کارگزاران و بازارگردانان، نمونه‌هایی از اجزای سیستم بورس هستند (بسته به تعریف شما، ممکن است بعضی از این موارد با یکدیگر هم‌پوشانی داشته باشند).

برای بسیاری از فعالان و تحلیل‌گران بورس، شاخص بورس مهم است. قطعاً برای بورس می‌توان به تعداد نامتناهی شاخص تعریف کرد. اما در این‌جا برایمان مهم نیست کدام شاخص بهتر یا مفیدتر است. فقط فرض می‌کنیم شما به عنوان یک تحلیل‌گر، شاخصی تعریف کرده‌اید تا تغییرات کلی قیمت سهام‌ها را در طول زمان بررسی کنید.

همین که تغییرات یک شاخص را در طول زمان بررسی می‌کنید، می‌توانید بگویید مشغول بررسی رفتار بورس هستید. ما معمولاً برای این الگوهای رفتاری اسم هم می‌گذاریم. مثلاً می‌گوییم رفتار بورس نوسانی شده یا بورس به ثبات رسیده است.

به این نکته توجه کنید که برای یک سیستم می‌توان به تعداد نامتناهی رفتار تعریف کرد و کسی نمی‌تواند به شما بگوید که چرا رفتار را بر اساس این یا آن معیار سنجیدی.

چنان‌که شما وقتی از رفتارهای پرخاشگرانهٔ یک انسان (به عنوان یک سیستم) حرف می‌زنید و می‌گویید فلانی پرخاشگرتر از گذشته شده، صدها و هزاران رفتار دیگر هم داشته که چون در مرکز توجه شما نبوده به آن‌ها نپرداخته‌اید.

شناخت، بررسی و پیش‌بینی رفتار سیستم‌ها بسیار مهم است. چون دقیقاً یکی از اهداف ما در تفکر سیستمی همین است. ما اگر می‌خواهیم سیستم‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بیولوژیک و سیاسی را بررسی کنیم، هدف اول‌مان شناخت و هدف بعدی‌مان تأثیرگذاری بر این رفتارهاست.

سیستمهای باز در برابر سیستمهای بسته

حالا که تا حدی متوجه شده‌ایم که منظور از سیستم چیست، می‌توانیم به سراغ انواع سیستم‌ها بر اساس «باز و بسته بودن» برویم.

چند دهه قبل، لودویگ فون برتالانفی، کسی که او را به عنوان بنیان‌گذار نظریهٔ عمومی سیستم‌ها می‌شناسیم، بحث سیستم‌های باز و بسته را مطرح کرد. او می‌گفت مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد سیستم‌ها مورد توجه قرار گیرد، باز و بسته بودن آن‌هاست.

برتالانفی در تعریف سیستم باز چنین می‌گفت: «سیستمی که با محیط خود، ماده، انرژی یا اطلاعات رد و بدل کند.» طبیعتاً بر همین اساس، سیستم بسته هم سیستمی است که هیچ تعامل و تبادلی با محیط خود نداشته باشد. او به طور خاص تأکید داشت که یکی از ویژگیهای یک موجود زنده این است که به عنوان یک سیستم باز فعالیت می‌کند. و اگر این نکته را در نظر نگیریم، نمی‌توانیم متوجه شوید که معنای زنده بودن دقیقاً چیست.

به شکل تئوری می‌توان گفت تنها سیستم بسته واقعی «کل جهان هستی» است و هر سیستم دیگری که داخل جهان بیابیم و تعریف کنیم، با محیط خود تعامل و تبادل دارد. اما در عمل، گاهی تبادل و تعامل سیستم‌ها با محیط آن‌قدر ناچیز است که تصمیم می‌گیریم از آن‌ها صرف‌نظر کنیم و سیستم را بسته در نظر بگیریم.

سیستم باز و سیستم بسته

دربارهٔ معنای دقیق اصطلاح مرز و محیط، اختلاف‌نظر وجود دارد و باید جداگانه درباره‌اش صحبت کنیم. به عنوان مثال، برخی تحلیل‌گران سیستمی می‌گویند دو مفهوم «مرز» و «محیط» برای سیستم‌های باز معنا پیدا می‌کند. اگر از سیستم بسته حرف می‌زنید،‌ یعنی تمام جهان را به همین سیستم محدود کرده‌اید. بنابراین بهتر است در آن‌جا دیگر از اصطلاح‌های مرز و سیستم استفاده نکنید و صرفاً بر «روابط میان اجزای سیستم» تمرکز کنید.

برای آشنایی بیشتر با سیستم‌های باز و تفاوت سیستم باز و بسته می‌توانید درسی را که به همین موضوع اختصاص دارد بخوانید:

سیستم باز چیست؟

برای بسیاری از سیستم‌ها می‌توان «هدف، قصد یا کارکرد» تعریف کرد

بحث دربارهٔ هدف سیستم (Goal) و قصد سیستم (Purpose) و کارکرد سیستم (Function) بحث بسیار دشواری است و در بخش‌های بسیاری به فلسفه و جهان‌بینی و نیز شیوهٔ مدل‌سازی شما ربط پیدا می‌کند.

معمولاً اصطلاح قصد را در شرایطی به کار می‌برند که فرض می‌کنند سیستم اراده‌ٔ آزاد دارد. مثلاً‌ برای انسان‌ها و سایر پستانداران و نیز بسیاری از موجودات زنده از اصطلاح «قصد» استفاده می‌شود؛ چنان‌که برای سیستم‌های سیاسی و اجتماعی هم این تعبیر به کار می‌رود.

اصطلاح هدف سیستم معمولاً در مواردی رایج است که چیدمان سیستم برای رسیدن به یک وضعیت خاص طراحی شده است. مثلاً وقتی موشکی به سمت یه نقطهٔ مشخص پرتاب می‌شود و سیستم هدایت‌گر و تصحیح مسیر مدام آن را به سمت نقطهٔ نهایی می‌راند، می‌گویند که سیستم روی فلان هدف تنظیم شده است. در مثال‌های ساده‌تر،‌ وقتی ترموستات سیستم گرمایش را روی ۲۳ درجه تنظیم می‌‌کنید، می‌توانید بگویید هدف ۲۳ را برای آن انتخاب کرده‌اید.

گاهی اوقات، استفاده از اصطلاح کارکرد راحت‌تر است. یعنی به جای این که بگوییم سیستم می‌خواهد به کجا برود،‌ بگوییم سیستم چه می‌‌کند. مثلاً‌ کارکرد معده، هضم غذاست.

حتماً به این نکته توجه کنید که لزوماً برای همهٔ سیستم‌ها نمی‌توان هدف و قصد و کارکرد تعریف کرد. ضمن این که قضاوت تحلیل‌گر هم کاملاً در این موضوع نقش دارد. مثلاً هدف اکوسیستم یک برکه چیست؟ قصدش چیست؟ چه کارکردی دارد؟ تحلیل‌گران بسیاری برای این پرسش‌ها پاسخ ندارند. آن‌هایی هم که پاسخ می‌دهند، می‌دانند که از منظر خود دربارهٔ سیستم قضاوت می‌کنند.

درخت به عنوان یک سیستم

همان‌طور که در مثال درخت به عنوان یک سیستم دیدید، در ساده‌ترین بحث‌های مربوط به هدف و کارکرد هم می‌توان تفسیرهای مختلفی را مطرح کرد. همان‌طور که بحث جبر و اختیار همواره محل چالش فیلسوفان بوده است.

به همین علت، حتی برخی نظریه‌پردازان تحلیل سیستم‌ها ترجیح می‌دهند «وجود هدف» یا «وجود قصد» را به عنوان یکی از ویژگی‌های سیستم مطرح نکنند. اما در مقابل، گروه دیگری مانند راسل اکاف و جمشید قراچه‌داغی هم هستند که معتقدند فواید این بحث بیشتر از دردسرها و ابهامات آن است (کتاب دربارهٔ سیستمهای هدفمند).

از آن‌جا که ما بحث تفکر سیستمی در متمم را برای تحلیل مسائل مدیریتی سازمان‌ها و کسب‌و‌کارها و نیز سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی می‌خواهیم، ترجیح‌مان این است که گاهی از هدف سیستم‌ها حرف بزنیم. به این شکل راحت‌تر می‌توانیم از هدف یک سازمان بگوییم، یا توضیح دهیم که اصلاح سیستم اقتصادی باید مسیر اقتصاد را به سمت چه هدف‌هایی ببرد.

مثال برای سیستم | بررسی نمونه هایی از سیستمها

در این‌جا می‌خواهیم چند نمونه از سیستم‌ها را با هم مرور کنیم. آن‌چه در ادامه می‌آید صرفاً در حد مثال سیستم است و قرار نیست شامل تجزیه و تحلیل سیستم‌ها باشد. چون می‌دانیم که تجزیه و تحلیل سیستم کاری بسیار طولانی و زمان‌بر است و دربارهٔ تحلیل هر یک از این سیستم‌ها می‌توان ده‌ها کتاب نوشت.

بنابراین فقط نام سیستم و اجزای اصلی آن را مرور می‌کنیم و کمی دربارهٔ آن حرف می‌زنیم. این بخش از این جهت مفید است که وقتی در درس‌های بعد اصطلاح سیستم را می‌بینید، چند نوع سیستم در ذهن داشته باشید و مباحث را بهتر درک کنید.

سیستم بانکی کشور

مجموعه بانک‌های یک کشور را می‌توان به عنوان مثال برای سیستم در نظر گرفت. همان چیزی که معمولاً‌ در رسانه‌ها از آن با عنوان «نظام بانکی کشور» یاد می‌شود. این سیستم از اجزاء متعدد و متنوعی تشکیل شده که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سپرده گذاران و کسانی که منابع مالی بانک‌ها را تأمین می‌کنند.
اشخاص حقیقی و حقوقی که بانک‌ها به آنها وام داده یا اعتبار تخصیص می‌دهند و در واقع، مصارف مالی بانک را شکل می‌دهند.
سیستم مدیریت منابع انسانی که می‌کوشد انگیزه، عملکرد، رضایت شغلی و بهره‌وری افراد شاغل در بانک‌ را تأمین کند و البته همواره نسبت به تأمین منابع انسانی متناسب با نیازهای مجموعه اقدام کند.
زیرساختهای فناوری اطلاعات که ارتباط شعب با یکدیگر و ارتباط میان بانک‌های مختلف و نیز ارتباط میان بانک‌ها و مشتریان را تسهیل می‌کنند.
بانک مرکزی که به هماهنگی بانک‌های مختلف با یکدیگر و نظارت بر عملکرد آنها و تعیین خط مشی‌های کلان سیستم بانکداری می‌پردازد.

حتماً دقت کرده‌اید که بعضی از این اجزاء خود یک سیستم بزرگ و پیچیده هستند. در واقع می‌توان گفت سیستم بانکی کشور، زیرسیستم‌های متعددی دارد. طبیعتاً بسته به سلیقهٔ خود و بر اساس نیازتان می‌توانید اجزای بیشتری هم تعریف کنید و در نظر بگیرید. اما به هر حال، مشخصاً همهٔ این‌ها زیر یک چتر قرار می‌گیرند: نظام بانکداری کشور

سیستم بانکی کشور

ضمناً در تجزیه و تحلیل سیستم و بررسی اجزای آن به این نکته هم توجه داشته باشید که اجزاء را معمولاً بر اساس کارکرد و نقش‌شان می‌سنجند. به همین علت، ممکن است یک فرد یا سازمان خاص را در یک سیستم، به عنوان دو جزء مستقل بشناسیم و تعریف کنیم. مثلاً یک فرد ممکن است هم‌زمان هم به عنوان «سپرده‌گذار» و هم در نقش «وام‌گیرنده» در سیستم ایفای نقش کند. به عبارت دیگر، هم‌زمان هم بخشی از منابع مالی بانک را تأمین کند و هم بخشی از مصارف نظام بانکی را به خود اختصاص دهد. ما این فرد را هم‌زمان در دو جزء مختلف از سیستم می‌بینیم و در نظر می‌گیریم. گویی که دو فرد مستقل دو نقش مستقل ایفا کرده‌اند.

سیستم اقتصادی یک کشور

اقتصاد کشور را هم می‌توان یک سیستم دانست. سیستمی که حتی اگر در ظاهر ارتباط خود را با جهان اطراف قطع کند، هم‌چنان یک سیستم باز محسوب می‌شود. چون تقریباً هیچ‌وقت نمی‌توان اقتصاد کشوری را به شکل کاملاً‌ جداشده از جهان تصور کرد.

سیستم اقتصادی کشورها هم از زیرسیستم‌های متعددی تشکیل شده است. در یک تقسیم‌بندی ساده می‌توان اجزای سیستم اقتصادی کشور (یا زیرسیستم‌های سیستم اقتصادی کشور) را در پنج بخش توصیف کرد:

خانوارها
بنگاه‌های اقتصادی
بازار منابع
بازار محصولات
دولت

این صرفاً یک بخش‌بندی سلیقه‌ای است و ممکن است فرد دیگری بسته به نیاز یا موضوع مد نظر خود، تقسیم‌بندی دیگری ارائه دهد. مثلاً پیتر دراکر تأکید می‌کند که تا زمانی که اقتصاد کشور را به جای دو بخش «دولت و بنگاه‌های اقتصادی» در قالب سه بخش «دولت، بخش خصوصی و بخش سوم اقتصاد (غیرانتفاعی، سمن‌ها و …)» نبینیم، از درک عمیق سیستم‌ اقتصادی و اجتماعی کشور ناتوان خواهیم بود.

سیستم آموزش و پرورش

آموزش و پرورش هم یکی از سیستم‌های اجتماعی بسیار مهم و اثرگذار است که می‌تواند مثال ارزشمندی برای بحث‌های تفکر سیستمی و تجزیه و تحلیل سیستمها باشد. سیستم آموزش کودکان در کشور و پرورش فکری آن‌ها سیستم پیچیده با اجزای فراوان است. از جمله اجزای سیستم آموزشی در کشور ما می‌توان به به وزارتخانه، مدرسه‌ها، خانواده، رسانه‌ها، مذهب، سنت، عرضه‌کنندگان کتاب‌های کمک درسی، سیستم‌های کمک آموزشی، مجریان کنکور و برگزارکنندگان کلاس‌های آمادگی کنکور اشاره کرد (البته دقت کنید که زیر سیستم آموزش و پرورش می‌توان سیستم‌های کوچک‌تری هم تعریف کرد. مثلاً مدرسه یک سیستم است. عرضه‌کنندگان کتاب‌های کمک آموزشی هم یک نمونه سیستم محسوب می‌شوند).

اگر بخواهیم به بحث سیستمهای باز و بسته که کمی بالاتر مطرح شد ارجاع دهیم، از نظر باز و بسته بودن باید گفت سیستم آموزش و پرورش در ذات خود نمی‌تواند یک سیستم بسته باشد. هر چقدر هم که چارچوب و مرز برای این سیستم در نظر گرفته شود، نهایتاً این سیستم بخشی از جامعه است. تنش‌های جامعه، فرصت‌های جامعه، دانش موجود در فضای بیرون از مدرسه، امیدها و ناامیدی‌ها، شرایط اقتصادی و ده‌ها عامل دیگر، مدام با این سیستم در ارتباط هستند.

با گسترش دنیای دیجیتال و رواج یافتن وب، شبکه های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، سیستم آموزش باز بیش از هر زمان دیگری معنا پیدا کرده و فراگیر شده است. چنان که مارشال مک لوهان در یک مصاحبه می‌گوید که بعد از گسترش دنیای دیجیتال، دانش‌آموزان حتی به تدریج مدرسه را بخش کوچک‌تر و کم‌تأثیرتر سیستم آموزشی خود می‌بینند.

بنابراین می‌توان گفت در تجزیه و تحلیل سیستم آموزش کودکان و نوجوانان، اگر بی‌دقت باشیم و باز بودن سیستم آموزش و پرورش را نادیده بگیریم، احتمالاً مسئله‌ی آموزش، رشد و یادگیری را به شکلی نادرست یا ناقص تحلیل خواهیم کرد.

بدن انسان به عنوان یک سیستم

بدن انسان هم یک سیستم است می‌توان آن را با دیدگاه سیستم تحلیل کرد. این سیستم از مجموعه‌ای از اجزا و زیرسیستم‌ها (خرده سیستمها) تشکیل شده که همه‌ی آنها با یکدیگر در تعامل هستند و روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند. ما معمولاً برای تحلیل‌های عادی و روزمره، پوست بدن انسان را به عنوان مرز سیستم انسان با محیط در نظر می‌گیریم.

البته سیستم بدن انسان زیرسیستم‌های متعددی دارد که هم به شکل مستقل و هم در تعامل با یکدیگر بررسی می‌شوند. در حدی که می‌توان انسان را سیستمی از سیستم‌ها در نظر گرفت. سیستم ماهیچه‌ها (دستگاه ماهیچه‌ای)، سیستم استخوان‌بندی (دستگاه استخوانی)، سیستم هاضمه، سیستم تنفس، سیستم عصبی و سیستم گردش خون نمونه‌هایی از این سیستم‌ها هستند.

سیستم بدن انسان

محدودیت در دسترسی کامل مجموعه تفکر سیستمی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های تفکر سیستمی برای اعضای  ویژه متمم در نظر گرفته شده است. با عضویت ویژه در متمم، علاوه بر دسترسی به مجموعه درس‌های تفکر سیستمی، به مجموعه گسترده‌تری از درس‌ها به شرح زیر نیز دسترسی پیدا خواهید کرد:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های تفکر سیستمی، از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  مدل ذهنی | تفکر استراتژیک | تفکر نقادانه

  کوچینگ | مشاوره مدیریت | استعدادیابی

  تصمیم گیری | حل مسئله | مدیریت زمان | یادگیری

گزینه‌ی دیگر هم پیگیری منظم مجموعه درس‌های دوره MBA متمم است.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

آیا اصطلاحات «سیستماتیک» و «سیستم سازی» هم به تفکر سیستمی ربط دارند؟

اصطلاح سیستم سازی که در چند سال اخیر در زبان فارسی رواج یافته، بیشتر به معنای سازمان‌دهی فعالیت‌ها، تعریف فرایندها، استقرار سیستم‌های کنترل مدیریت و نیز اتوماسیون است. در واقع سیستم‌سازی بیشتر از جنس نظم‌ بخشیدن به مجموعه‌هاست تا نگاه سیستمی. کلمهٔ سیستماتیک هم تا حد زیادی به نظم و چارچوب ربط پیدا می‌کند؛ و نه تحلیل پیچیدگی‌های مجموعه‌ای با اجزای فراوان و انواع مکانیز‌م‌های بازخورد. مثلاً وقتی می‌گویند نگاه سیستماتیک داشته باش، بیشتر به نظم و ترتیب اشاره دارند تا نگاه همه‌جانبه و جامع‌نگر. به همین علت در برخی متون معتبر انگلیسی هم می‌بینیم که بین دو اصطلاح سیستماتیک (Systematic) و  سیستمیک (Systemic) تفاوت قائل می‌شوند و پیشنهاد می‌کنند آن‌ها را به جای یکدیگر به کار نبریم (+).

معادل کلمه سیستم در زبان فارسی چیست؟

واژه‌ی انگلیسی سیستم (System) در زبان فارسی یک معادل واحد پیدا نکرده است. بنابراین در گفته‌ها و نوشته‌های مخلتف، بسته به موضوع، نیاز و ترجیحات و سلیقهٔ گوینده، کلمه‌های متعددی به عنوان معادل فارسی سیستم به کار می‌روند.

قطعاً خود واژهٔ سیستم شناخته‌شده‌ترین معادل System است. چنان‌که ما با آن اصطلاحات ترکیبی هم ساخته‌ایم و تعابیری مثل سیستماتیک و سیستمی و سیستم‌سازی را هم به کار می‌بریم.

در گذشته استفاده از واژهٔ عربی جهاز هم میان فارسی‌زبانان رواج داشت. حتماً شما هم اصطلاح جهازِ هاضمه را شنیده‌اید. البته جهاز تقریباً معادل «دستگاه» است. و جالب این‌که خود دستگاه را هم گاهی به عنوان معادل سیستم به کار می‌بریم. اصطلاح دستگاه تنفسی، نمونه‌ای از ترجمهٔ System به دستگاه است (در میان نسل جوان‌تر، شاید جهاز واژهٔ چندان آشنایی نباشد. اما نسل جدید هم‌چنان برخی واژه‌های هم‌خانوادهٔ جهاز را می‌شناسد و به کار می‌برد. مثلاً: تجهیزات).

اصطلاح عربی نظام هم در زبان فارسی برابر با System به کار می‌رود. تعبیر‌های نظام بانکی و نظام اقتصادی و نظام اجتماعی دقیقاً معادل سیستم بانکی و سیستم اقتصادی و سیستم اجتماعی هستند.

در سال‌های اخیر، فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه‌ی فارسیِ سامانه را هم به عنوان معادل کلمه سیستم پیشنهاد کرده است که اتفاقاً در بسیاری از نوشته‌ها و گفته‌ها – خصوصاً متن‌های رسمی دولتی – به عنوان جایگزین کلمه سیستم رواج یافته است. اما از آن‌جا که این اصطلاح برای راهکارهای نرم‌افزاری هم به کار رفته، وضعیت بلاتکلیفی دارد و استفاده از آن با ابهام همراه است. مثلاً ثبت نام در «سامانهٔ تزریق واکسن» بیشتر به معنای ثبت یک داده در پایگاه داده است و به معنی کلمه سیستم و مفهوم سیستمی بودن با آن گستردگی و عمیقی که در تفکر سیستمی مطرح می‌شود ربطی ندارد.

جمع‌بندی ما در متمم این است که چون با واژه‌های سامانه و نظام و جهاز همچنان نمی‌توان صفت‌هایی ساده و روان، هم‌ارز با سیستمی و سیستماتیک ایجاد کرد، همچنان سیستم و ترکیب‌های آن در زبان فارسی باقی بمانند و استفاده شوند.

تمرین و مشارکت در بحث تعریف سیستم

خود شما وقتی اصطلاح «سیستم» را می‌شنوید یا می‌خوانید، معمولاً به کدام سیستم‌ها فکر می‌کنید؟ یکی از این سیستم‌هایی را که نام بردید انتخاب کنید. چند جزء از اجزای آن را فهرست کنید (قرار نیست همهٔ اجزا را بنویسید).

با خواندن درس‌های تفکر سیستمی انتظار دارید درک چه سیستم‌هایی برایتان ساده‌تر شود؟

برداشت شما از سیستم چیست؟ آیا توضیح، اطلاعات یا اصطلاحاتی مرتبط با تعریف سیستم در ذهن دارید که مناسب بدانید از زبان خود برای دوستان‌تان بیان کنید؟

[   فایل صوتی مرتبط: سمینار دو ساعته محمدرضا شعبانعلی درباره تفکر سیستمی ]

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    حمید رضا قنبری ، سعید حیدری ، مجتبی درگاهی ، حسین بحرینی ، امین کشاورزی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر سیستمی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر سیستمی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۴۵۱ نظر برای تعریف سیستم چیست؟ | سیستمهای باز و بسته | چند مثال از انواع سیستم

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : احمد زارعی

  تفکر سیستمی پیش نیاز حل مسائل انسانی

  چه قدر نیاز به آموختن داریم

  گاهی احساس می کنم یک بار زندگی کردن هرگز کافی نیست

  گاهی احساس می کنم ای کاش یک بار دیگرمتولد می شدم تا عمر عزیز را به گو نه ای دیگر می زیستم . اما وقتی عمیق تر فکر می کنم ، میبینم که نژاد انسان به واقع تجربه پذیر نیست . انسان حکمت را می شناسد. می داند که " درست " چیست اما همواره "غلط "  را انتخاب می کند می داند که باید کل نگر باشد . می داند که تنها یک کره زمین برای زندگی دارد اما به جای مراقبت از همین یک کره زمین به دنبال کراتی دیگر برای زندگی می گردد.

  خودخواهی بشر تمام زندگی را به یغما برده است . ظاهرا انسان هوشمند ترین موجود زنده روی کره خاکی است. اما هیچ موجود زنده ای همانند انسان به این کره خاکی آسیب نرسانده است.  به نظر می رسد هر چه جامعه ای هوشمند تر بوده بیشتر به این کل بی همتا آسیب رسانده است .  آیا قبایل بدوی آفریقائی بیشتر به کره زمین آسیب رسانده اند یا کشورهای پیشرفته جهان ؟ آیا دو کشور آمریکا و روسیه  که به مسابقه ی تسلیحاتی در جنگ سرد دامن زدند مفاهیم تفکر سیستمی را نمی شناختند؟ پس چرا هر یک خودخواهانه به فکر منافع خود بودند و نخواستند سیستم بزرگتری را در مقابل چشمان خود ببینند؟

  چه قدر نیاز به آموختن داریم

  نیاز داریم تقکر سیستمی را بیاموزیم . نیاز داریم مدل ذهنی را بشناسیم . نیاز به بهبود مهارت های مدیریت و رهبری داریم . نیاز داریم که استراتژیک  فکر کنیم و تصمیمات بهتری بگیریم.

  اما قبل از هر چیزی نیاز داریم حیوان بهتری باشیم  ، از عواطف خود فاصله نگیریم ، بر مبنای فطرت خود زندگی کنیم و آنگاه از دانش های کسب شده بهره خواهیم گرفت. در غیر اینصورت عالم بی عملی خواهیم بود که از تمامی دانشی که کسب می کنیم در راستای خودخواهی خود بهره گرفته و تمامی هستی را غارت خواهیم نمود.

   

 1. محمد میلادی گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۲ درس) من ۲۷۵۵ روز است که همراه متمم هستم.

  من فکر می کنم دو واژه ی نظم و نظام رو میشه به ترتیب معادل سیستم ایستا و سیستم پویا قرار داد.

  چرا که وقتی من بعنوان ناظر میخوام نظم یک سیستم رو ببینم، در قالب یک تصویر ثابت می تونم چیدمان اون سیستم رو بررسی کنم. اما در این حالت سیستم رو در وضعیت ایستا قرار دادم.

  در مورد سیستم پویا و بررسی اون بعنوان یک نظام هم زمانی می تونم تحلیلش کنم که پویایی اون برقرار باشه.

  بعنوان یک مثال از تحلیل سازمانی، مواقعی پیش میاد که مثلا یک نفر بعنوان بازرس، ارزیاب یا مهمان قراره به یک سازمان مراجعه کنه و اعضای اون سازمان برای افزایش کیفیت میزبانی، قبل از مراجعه ی اون فرد مشغول تمیز و مرتب کردن سازمان میشن.

  در حالی که اون سازمان می تونست فرایند هایی رو بصورت مداوم تعریف کنه که همیشه آماده ی میزبانی باشه و بعد از خروج میهمان وقتی قراره سازمان کارهاش رو دوباره به جریان بندازه، ناچار به برگشت به وضعیت قبل نباشه.

  بنابراین وقتی ما با سازمانی رو برو میشیم که زیبا و مرتبه، و قرار هست اون رو قضاوت کنیم و کاری نداشته باشیم که پشت پرده و در غیاب ما چه خبره، می تونیم بگیم با یک سازمان منظم روبرو هستیم و ولی الزاما با یک سازمان نظام مند(منظورم فقط مربوط به نظم و ترتیب اون سازمانه)  روبرو نیستیم.

   

  با سپاس

 2. حسن علی پور گفت: من ۱۶۰ روز است که همراه متمم هستم.

  یک تعریف جدید برای تفکر سیستمی که از یه استاد یادگرفتم

   در این روش تفکر ،هدف شناخت اجزا در ضمن کل است.برای این کار نخست کل را مورد بررسی قرارداده و سپس به مطالعه یکایک اجزا پرداخته و در ادامه رابطه میان اجزا و نیز رابطه کل با محیط پیرامون مورد توجه قرار می دهیم

 3. حامد اسیو حامد پرتوی ( ولی الله پرتوی کلور) گفت: (کاربر ویژه) من ۱۳۸۳ روز است که همراه متمم هستم.

  یکی از نمودهای ناآشنایی با تفکر سیستمی استفاده سیستم به جای مجموعه هاست. (مثال شرکت ها دولتی)

  خیلی مواقع کسب و کارها در مسیر توسعه، با افزایش کارمندان و بخش های تیم، به سمتی میروند که تعامل این گروه ها را کاهش میدهند. به عبارتی تاثیرپذیری و تاثیرگذاری افراد تیم و بخش ها برهم را تقلیل میدهند تا شاید به اصلاح مدیریت کردن آنها را ساده کنند.

  این یعنی تبدیل کردن سیستم به مجموعه.

  که اگر مورد توجه قرار نگیرد خروجی آن چیزی شبیه سازمانهای دولتی عریض و طویل میشود. کافیست به اداره مالیات یا بیمه و… سر بزنید تا از افتراق بین بخش های آن ها و دستورالعمل هایی که هر واحد دارد اما با عملکرد واحد های دیگر تناقض دارد، روبرو شوید.
  بروکراسی ها و کاغذ بازی های اضافی شاید یکی از نتایج تبدیل سیستم به مجموعه باشد.

 4. فرزین گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۱ درس) من ۱۷۶۰ روز است که همراه متمم هستم.

  درس تفکر سیستمی را که قبلا مطالعه کردم و الان روی درس کار تیمی متمرکز شده ام.

  سیستم و تیم هر دو از اجزا و اعضای متعدد تشکیل شده اند.

  استفاده از مفهوم آنالوژی و مقایسه تیم و سیستم برای من بسیار آموزنده بود و به دوستان علاقمند هم پیشنهاد میکنم که از این آنالوژی استفاده کنن

  • محمد میلادی گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۲ درس) من ۲۷۵۵ روز است که همراه متمم هستم.

   من فکر می کنم دو واژه ی نظم و نظام رو میشه به ترتیب معادل سیستم ایستا و سیستم پویا قرار داد.

   چرا که وقتی من بعنوان ناظر میخوام نظم یک سیستم رو ببینم، در قالب یک تصویر ثابت می تونم چیدمان اون سیستم رو بررسی کنم. اما در این حالت سیستم رو در وضعیت ایستا قرار دادم.

   در مورد سیستم پویا و بررسی اون بعنوان یک نظام هم زمانی می تونم تحلیلش کنم که پویایی اون برقرار باشه.

   بعنوان یک مثال از تحلیل سازمانی، مواقعی پیش میاد که مثلا یک نفر بعنوان بازرس، ارزیاب یا مهمان قراره به یک سازمان مراجعه کنه و اعضای اون سازمان برای افزایش کیفیت میزبانی، قبل از مراجعه ی اون فرد مشغول تمیز و مرتب کردن سازمان میشن.

   در حالی که اون سازمان می تونست فرایند هایی رو بصورت مداوم تعریف کنه که همیشه آماده ی میزبانی باشه و بعد از خروج میهمان وقتی قراره سازمان کارهاش رو دوباره به جریان بندازه، ناچار به برگشت به وضعیت قبل نباشه.

   بنابراین وقتی ما با سازمانی رو برو میشیم که زیبا و مرتبه، و قرار هست اون رو قضاوت کنیم و کاری نداشته باشیم که پشت پرده و در غیاب ما چه خبره، می تونیم بگیم با یک سازمان منظم روبرو هستیم و ولی الزاما با یک سازمان نظام مند(منظورم فقط مربوط به نظم و ترتیب اون سازمانه)  روبرو نیستیم.

    

   با سپاس

 5. حسن کمالی گفت: من ۱۵۹۲ روز است که همراه متمم هستم.

  امروز صحبت های یک جامعه شناس را می‌شنیدم. می گفتند درباره ریشه‌های خشونت اجتماعی مطالعه شده و موضوعی مثل مساله پیدا نکردن جای پارک در خیابان از عوامل ایجاد خشونت اجتماعی برشمرده شده است. در آن زمان به این فکر می کردم که مرجعی که مجوز ساخت برج در کوچه و خیابان‌های باریک صادر می‌کند چقدر می‌بایست تغکر سیستمی داشته باشد تا چنین موضوعی (تولید خشونت اجتماعی بدلیل پیدا نکردن جای پارک) را در تصمیماتش دخیل کند.

 6. حسن علی پور گفت: من ۱۶۰ روز است که همراه متمم هستم.

  تفکر جامع نگر”سیستمی” در این روش ،هدف شناخت اجزا در ضمن کل است.برای این کار نخست کل را مورد بررسی قرارداده و سپس به مطالعه یکایک اجزا پرداخته و در ادامه رابطه میان اجزا و نیز رابطه کل با محیط پیرامون مورد توجه قرار می دهیم

 7. اکرم جوکار گفت: من ۲۲۳ روز است که همراه متمم هستم.

  بیشتر وقت‌ها فراموش می‌کنیم ما هم عضوی از یک سیستم هستیم. به ویژه زمانی که سیستم در حال فعالیت‌های معمول خود است. هر نوع آشفتگی یا بروز مشکل می‌تواند نشانه‌ای از اهمیت اجزا باشد. نمونه‌ای از این فراموشی بی‌توجهی نسبت به محیط زیست است.
  به‌طور خاص‌تر، گاهی در یک سازمان یا تیم نقش خود یا سایر اعضا را به عنوان جزئی از سیستم نادیده می‌گیریم. کافی است یکی از اعضا تیم را ترک کند یا برای مدتی غیبت داشته باشد تا اهمیت نقش و فعالیت او نمایان شود. نکتۀ دیگری که در این شرایط مشاهده می‌شود این است که سایر اعضای تیم در غیاب یک عضو تلاش می‌کنند تا خسارت‌های ناشی از نبود آن را به کمترین میزان ممکن برسانند. البته به شرطی که پیش از این اهمیت تفکر سیستمی را درک کرده باشند؛ چه از طریق یادگیری، چه تجربه.

 8. تغییرش میدیم گفت: (کاربر ویژه) من ۲۰۵ روز است که همراه متمم هستم.

  به نظرم تفکر سیستمی میتونه در کنار دو عنصر دیگه عملیاتی شدن و برنامه ریزی پایه ساز بسیاری از تحولات در تمام زمینه ها باشه بخصوص روابط انسانی

 9. آرش مهدوی فر گفت: (کاربر ویژه) من ۴۱۵ روز است که همراه متمم هستم.

  من میخوام در مورد یک کسب و کار نظر م رو بیان کنم که بدون سیستم و به صورت سنتی فعالیت میکنه به نظر شما این کسب و کار تا کجا میتونه پیش بره؟ قطعا بدون داشتن سیستم و تعریف فرایند. آینده ی چندان روشنی رو در پیش رو نخواهد داشت .

   سیستم و نگرش سیستمی نه تنها در کسب و کار بلکه در تمامی مراحل زندگی لازم و ضروری هست .نگاه سیستمی به روند کارها. باعث کنترل وضعیت موجود در اون کسب و کار میشه هر چند نگاه سیستمی به یک مجموعه.. خیلی پیچیده و قابل بحث هست و من خیلی خلاصه وار نظرم رو بیان کردم 

 10. محسن ثقفی گفت: (کاربر ویژه) من ۲۰۷ روز است که همراه متمم هستم.

  مطالعه این درس منو یاد یک سری مشکلاتی انداخت که استانداردهایی از قبیل ISO قرار بود حل کنند و به جای حل مشکلات، خودشون یک سری مشکلات دیگه هم برای خیلی از سازمان‌ها ایجاد کردند.

  در خیلی سازمان‌ها دیدم که برای رفع مشکلات‌شون دنبال خرید یک نرم‌افزار و یا وارد کردن یک سیستم مدیریتی بودند و اتفاقاً اون نرم‌افزار رو خریدند و یا سیستم هم پیاده‌سازی کردند، اما نه تنها مشکلات‌شون رفع نشد، خود اون موارد جدیدی که به سیستم‌شون اضافه کردند براشون تبدیل به یک معضل جدید شد. چون هم هزینه کرده بودند براش و سخت بود بخوان با این موضوع کنار بیان که مسیر اشتباهی رو رفتند و هم مجبور بودن نیرویی تخصیص بدن که در اون حوزه جدید متخصص باشه. این طوری نه تنها مشکلات رو حل نکرده بودن، بلکه یک هزینه و مشکل هم به مشکلات قبلی‌شون اضافه کرده بودند.

 11. امین فردوسی گفت: من ۱۴۷۳ روز است که همراه متمم هستم.

  سیستمی فکر کردن همراه با سیستمی تصمیم گرفتن و سیستمی عمل کردن خوب است.شاید تفکر سیستمی اسم ناقصی برای این موضوع باشد چرا که تنها فکر سیستمی نمیتواند ما را به اقدام سیستمی وادار کند، هر وقت که برای حل مسئله ای می اندیشیم و نگرش سیستمی را در حل آن مسئله دخیل میکنم در پایان بایستی به گونه ای تصمیم بگیریم که امکان انجام بخش قابل توجهی از کار با رویکرد سیستمی فراهم باشد .

 12. داود گفت: من ۲۴۱۴ روز است که همراه متمم هستم.

  برداشتی که از تعریف سیستم داشتم این بود که مجموعه ای که از تعامل اجزای آن با همدیگه رفتاری ایجاد میشه که خودش میتونه در سیستم با مرز باز این رفتار با سیستم‌های مرتبط با خودش تأثیرگذار باشه ، و هر چه قدر سیستمی مستقل تر عمل کنه و ارتباطاتش با محیط کم باشه مرزهای بسته تری داره. سیستم میتونه هدف داشته باشه و هر تغییری در هر بخشی اون هدف دور یا نزدیک میشه، میتونه بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشه مثل یه شر‌کت کوچیک با دو سه نفر پرسنل با اهداف مشخص یا دینامیک مغز یک انسان .
  در دنیای امروز هر چه قدر رو به جلو می‌رویم سیستم‌ها پیچیده تر می شوند و رفتارهایی که از خودشون نشون میدن گاهی قابل پیش‌بینی نیست ، مثلا همین روندی که برای تاکسی های اینترنتی شکل گرفت یا اکانت های شبکه اجتماعی چطور گسترش پیدا کردن، سایت های مختلف ، نظام بانکداری، تجهیزات کشاورزی ، تجهیزات پزشکی وخود نظام پزشکی و هر چیز دیگری که به شکلی از یک سیستم تغییر کردن و امروز با کمی توجه به گذشته متوجه میشیم که چطور تغییر در اجزای یک سیستم کل اون سیستم رو متحول میکنه و خیلی چیزهای دیگه ‌

 13. مهدیافشاری گفت: (کاربر ویژه) من ۲۷۲۱ روز است که همراه متمم هستم.

  چیزی که در مورد تفکر سیستمی می تونم بگم این است که تفکر سیستمی می تواند دلیل مقاومت یک سیستم در مقابل تغییرات ، عدم کارآمدی آن و همچنین عدم موفقیت برخی راه حلها که با هدف بهبود در آن سیستم پیاده می شوند رو توضیح بدهد.

  مثلاً به عنوان نمونه وقتی یکی از استادان می گویند که مسائل و مشکلات کشورها امروزه جهانی است و راه حل ها هم باید جهانی باشند، من اینطور برداشت می کنم سیستم اداره یک کشور یک سیستم باز است و ارائه راه حلهایی که بر مبنای سیستم بسته طراحی شده است نتیجه بخش نیست.   

 14. جواد خان‌احمدی گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۳ درس) من ۳۰۸۷ روز است که همراه متمم هستم.

  در پاسخ به تمرین این درس، بنظرم زمان هم میتونه یک بعد مهم در تفکر سیستمی باشه. مفاهیمی مثل رویداد، روند و نگاه بلند مدت و حتی "تاخیر" از مفاهیم اصلی تفکر سیستمی هستن و وجه مشترک اونا هم در نظر گرفتن بعد زمانی هست. همون چیزی که تحت عنوان نگرش پویا در برابر نگرش ایستا مطرح میشه. اینکه اجزاء سیستم، روابطشون و رفتار و هدف سیستم رو در طول زمان نگاه و تحلیل کنیم. 
   

 15. سحر حسینیان گفت: من ۱۱۹ روز است که همراه متمم هستم.

  یکی از نکات مهمی که باید در تفکر سیستمی مورد توجه قرار دهیم این است که تمام اجزا را در کنار هم باید در نظر بگیریم، نه به شکل مجزا و مستقل. بنابراین هر جزء، به تنهایی قابل درک نیست. 

  نمونه ساده این نوع تفکر را می‌‌توانیم در صنعتی شدن زندگی بشر ببینیم. تنها با یک تغییر، تمام زندگی انسان دگرگون شد و مشکلات حل نشده فراوانی برای انسان به وجود آورد. زیرا در روند صنعتی شدن، به انسان و جامعه به شکل یک سیستم نگاه نشد. یک عنصر جدید وارد شد. این عنصر جدید تمام مناسبات و مسائل دیگر انسان‌‌ها را تحت تأثیر قرار داد. مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی مسائل مربوط به سلامت. و تصور این بود که با صنعتی شدن، کیفیت زندگی بشر بهتر می‌‌شود. در حالی که نتیجه، تا حدودی برعکس شد. 

  علت آن دقیقا عدم توجه به تفکر سیستمی و نداشتن نگاه جامع به مسائل بود.

 16. میرمحمدصادق اوجاقی گفت: من ۱۱۷ روز است که همراه متمم هستم.

  بهترین تعریف تفکر سیستمی که به ذهنم میرسه مفهوم حکمت هست

  همین که یه کار رو با در نظر گرفتن عواقب و آثاری که ایجاد میکنه انجام بدیم

  این کار میتونه مدیریت باشه یا حتی صحبت کردن

  اینکه بعداز گفتن این جمله یا انجام دادن این کار چه اتفاقات دیگه ای میافته به شکل زنجیره وار که شاید کنترل یه سری از اون ها از دست ما خارج باشه

 17. روح اله صحراییان گفت: من ۱۱۶ روز است که همراه متمم هستم.

  با عرض سلام

  می توانیم یک فروشگاه مواد غذایی را بعنوان سیستم معرقی کنیم

  درون این سیستم  بعنوان یکی از مثالهای مختلف می توانیم رفتار مناسب کارفرما با کارگر را مثال زد که رفتار بهتر کارفرما موجب بهبود کار  کارگر می شود ودر صورت بهبود رفتار کارگر مشتری بارضایت بیشتری خریداری میکند و در نتیجه فروش بهتر بر روی درآمد کارفرما تاثیر می گذارد

  بعنوان کارکرد هم نقش تامین مایحتاج مصرف کننده هم امرار معاش صاحب فروشگاه  و کارگران وهم محلی برای فروش محصولات تولید کننده را برعهده دارد

  یک سیستم باز می باشد که هم با تامین کننده در ارتباط است هم با مشتریان

   

   

 18. داود عندلیب گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۲ درس) من ۳۲۷۵ روز است که همراه متمم هستم.

  به نام خدا
  سلام خداقوت
  چه توضیحات یا اطلاعات و اصطلاحات دیگری در مورد تعریف سیستم و تفکر سیستمی به ذهن‌تان می‌رسد که مناسب بدانید در اینجا برای دوستان خود مطرح کنید؟
  برای من سوال زیر مطرح شده است
  اگر خانواده بعنوان سیستم و جهت گیری و اهداف و انتخاب مسیر خانواده ها بعنوان تفکر سیستمی در نظر گرفته بشود روح خانواده را که ترکیبی از روح اعضای ان سیستم می باشد چه باید بنامیم؟بطور کلی روح در سیستم و یا اهداف سیستم چه نقشی دارد؟
  ایا روح و تفکر مجزا از هم می باشد؟

 19. علی اکبری گفت: من ۱۱۱ روز است که همراه متمم هستم.

  سیستم مجموعه ای از اجزا است که برای رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر در تعامل هستند. با کمی تأمل در این جمله ، متوجه می شویم که تقریبا هر چیزی در اطرافمان را می توانیم با تعریف سیستم مطابقت دهیم.

  ما تحت هر شرایطی در سیستم های مختلف زندگی می کنیم مانند سیستم خانواده، سیستم کار، سیستم جامعه و هزاران سیستم دیگر و زمانی که بتوانیم سیستم رو شناسایی کنیم با تفکر سیستمی قطعا اتفاق های سازنده ای در راستای بهبود آن رقم می زنیم.

  سیستم مانند یک موجود زنده رشد می کند، اسیب می بیند، در واکنش به عوامل محیطی تغییر رفتار می دهد، با توجه به نیاز حتی هدف خود را تغییر می دهد و شاید در تضاد با حالت قبلی خود قرار بگیرد. به همین دلیل تفکر سیستمی می‌تواند در استفاده از مدل‌های مختلف تحلیل‌های استراتژیک کمک بسیار بزرگی به ما بکند.

 20. حسین بحرینی گفت: (کاربر ویژه) من ۶۳۹ روز است که همراه متمم هستم.

  قبل از نوشتن چیزی که توجهم رو جلب کرد این بود که من هنگام مطالعه بخش جلوتر (نگاه چند بعدی) به اینجا هدایت شدم و اگر این شرط از ابتدا بوده یعنی فقط ۱۲۰۰ نفر (حدودا)  از بین ۳۰۰۰۰۰ کاربر متمم تا حالا اون‌قدر زمان و انرژی گذاشتند که این تمرین رو انجام بدهند و اون دسترسی براشون باز بشه ؟!

  اگر بله به نظرم جالب نیست موضوع به این مهمی توجه کمی بهش شده باشه

  اگر خیر نظری نمیشه داد چون احتمالا دلایل مختلفی داره

  اما ما در کارمان سعی می‌کنیم در مناطق کم‌تر برخوردار در کنار مردم «حل مسئله»‌ به صورت جمعی را تمرین کنیم تا به اصطلاح توانمندسازی تهی‌دستان رقم بخورد

  یکی از ارکان کاری ما در روستا/محله نوشتن سند پیشرفت برای آن روستا/محله توسط مردم است

  در گام نخست مردم سرمایه‌های خود به روش‌هایی مکتوب‌ می‌کنند
  در گام دوم یک چشم‌انداز مطلوب برای روستا/محله خود در نظر می‌گیرند
  در گام سوم فاصله وضع موجود و چشم‌انداز را مسائل تعریف می‌کنیم
  در گام چهارم مسائل را اولویت‌بندی می‌کنیم
  در گام پنجم مسائل را ریشه‌یابی می کنیم مثلا به روش ۵ چرا
  در گام ششم ارائه ‌‌راهکار داریم
  در گام هفتم مسئله اولویت‌دار ریشه‌یابی شده با یک برنامه-اقدام حل‌اش شروع می‌شود.

  چیزی که برای من جالب بود نواقص احتمالی روش ۵ چرا که تقریبا روش خطی است و تک‌بعدی در کنار آنچه باید از تفکر سیستمی باشد.