Menu


سهم چاق و سهم لاغر


سهم چاق و سهم لاغر

قیمت اسمی سهم شرکتها در بازار بورس ایران، صد تومان است. مهم نیست سهام چه شرکتی را خریده باشید، اما اگر شرکت بورسی باشد قیمت ثبت شده روی آن صد تومان است. پس چرا برخی سهم‌ها با قیمتی نزدیک به صد تومان و برخی از آنها با قیمت چند هزار تومان معامله می‌شوند؟

قبل از این نوشته، در ماجرای «می‌خواهیم سهم بفروشیم» با شرکت امیدفردا آشنا شدیم. شرکتی که سرمایه‌ی نقدی نداشت و تنها داراییش امید بود! نهایتاً با آقای منصف و آقای سودجو آشنا شدیم و معامله‌ای را شاهد بودیم که آقای منصف سهمی را که ۱۰۰ تومان خریده بوده به آقای سودجو به قیمت ۳۰۰ تومان فروخت و هر دو از این معامله و سودی که برده‌ بودند راضی بودند.

معمولاً در بازار سهام، روش‌های مختلفی برای بیان قیمت یک سهم مطرح می‌شود که دو مورد از آنها «قیمت اسمی یا Book Value» و «قیمت بازار یا Market Value» است. به عبارت دیگر، در داستان ما، قیمت اسمی سهم امید فردا صد تومان و قیمت بازار آن، سیصد تومان است.

نگاهی به جدول معاملات روزانه‌ی بورس تهران بیندازید. فقط به دو ستون توجه داشته باشید. ستون نام و ستون قیمت. آخرین قیمت سهام شرکت‌های مختلف را – مربوط به امروز – ببینید. می‌توانید به سادگی چند سهم چاق و چند سهم لاغر پیدا کنید. مثلاً سهم لاغری که ۱۰۵ تومان قیمت دارد و سهم چاقی که ۲۰۰۰ تومان معامله می‌شود.

چه عواملی به چاق و لاغر شدن قیمت یک سهم منجر می‌شوند؟

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

غیر از هفت عامل فوق، چه عوامل دیگری می‌توانند موجب چاق یا لاغر شدن سهم یک شرکت بشوند؟

آیا مثال‌هایی از چاق و لاغر شدن سهم شرکت‌ها (ایران یا جهان)‌ دارید که بخواهید سایر خوانندگان متمم هم آن را بدانند؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: سجاد حق نظر , نرگس کارخانه , حسین حسبی , سالار شفیعی , بهمن محمدی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

47 نکته برای سهم چاق و سهم لاغر

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد جنتی

  با سلام

  بنظر بنده عوامل تاثیر گذار دیگری هم وجود دارند ، مثل :

  تغییر نرخ بهره بانکی ( که البته متاسفانه در ایران با وجود فعالیت های غیر مجاز موسسات مالی و اعتباری تاثیر این عامل نسبت به سایر کشور ها کمتر خواهد بود )
  وضعیت صنایع هم گروه با سهم
  افزایش سرمایه شرکت
  ورود و خروج افراد مهم به یک سهم و یا تغییر در اعضای هیئت مدیره و ترکیب سهامداران ( که باز تاثیرش در ایران بمراتب کمتر از سایر کشورهاست )

  مثال از چاق و لاغر شدن سهام کم نیستش اما با توجه به آخرین پارامتری که در چاق و لاغر شدن سهام فرمودین و استیو جابز را مثال زدید مناسب دیدم که از وارن بافت نکته ای را مطرح کنم و اون اینکه ایشان از مقامات رسمی این اجازرو داشت که تا یک سال معاملاتش را منتشر نکند تا به بازار شوک کمتری وارد شود !

  برای مشاهده یکی از تاثیرات ورود بافت ، میتوانید سهام کوکاکولا را در بازه ژانویه 1988 ( آشنایی بافت با کوکاکولا و سپس ورود تدریجی به این سهم ) تا ماه مارس 1989 ( زمانی که معاملات بافت در این سهم عمومی شد و در اثر رشد وحشتناک این سهام نمادش متوقف شد و ... ) را از طریق این لینک مشاهده کنید.

  شاد باشید

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .