Menu


سرفصل های درس مدیریت استراتژیک در دانشگاه‌ها چیست؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۳۰۲۱

از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه‌ی این درس:

 • تا حدی یک تصویر کلی (اگر چه مبهم) از حد و مرز بحث استراتژی و مدیریت استراتژیک در فضای آکادمیک، در ذهن‌شان شکل بگیرد.
 • به خاطر داشته باشند که استراتژی، سرفصل‌های آن و موضوعات مطرح در آن، تا حد زیادی تابع سلیقه و نگرش اساتید و محققان دانشگاهی است و تنوع و تفاوت زیادی در تعریف آن وجود دارد.
 • عنوان برخی از رایج‌ترین عناوین و سرفصل های درس مدیریت استراتژیک را ببینند.
از دوستان عزیز متممی انتظار «نمی‌رود» پس از مطالعه‌ی این درس جزئیات آن را به خاطر داشته باشند. همین که بحث تکثر و تنوع و پراکندگی بحث‌های مورد توجه در استراتژی در ذهن شما تثبیت شود، کافی خواهد بود.
سرفصل های درس مدیریت استراتژیک

همانطور که در معرفی سرفصلهای دوره MBA آنلاین متمم اشاره کردیم، یکی از دروس پایه و بسیار مهم در دوره‌های آموزش مدیریت، درس مدیریت استراتژیک است.

این بحث در دانشگاه‌های مختلف با عناوین متفاوتی ارائه می‌شود. استراتژی، برنامه ریزی استراتژیک، استراتژی در مدیریت و مدیریت استراتژیک، از جمله عناوینی است که در تقویم آموزشی دانشگاهی برای این مباحث استفاده می‌شود.

اگر چه معمولاً بر اساس عناوین درس، نمی‌توانید حدس بزنید که سرفصل‌های آن چه خواهد بود.

پس اجازه بدهید برخی از رایج‌ترین بحث‌هایی را که معمولاً در آموزش استراتژی و مدیریت استراتژیک مطرح می‌شود (مستقل از نامی که برای درس انتخاب می‌شود) با هم مرور کنیم.

برخی نام‌های مطرح در حوزه استراتژی و مدیریت استراتژیک

مهم نیست استراتژی را در چه سازمان و موسسه و فضا و نگرشی بیاموزید.

نام‌هایی هستند که همه‌ی استراتژیست‌ها و علاقمندان به استراتژی، عملاً باید آنها را شنیده باشند.

هر چقدر بیشتر و بهتر در مورد آنها بدانید، احتمالاً گستره‌ی مفاهیم استراتژیک را بیشتر و بهتر درک خواهید کرد.

معمولاً مدرسان استراتژی و مدیریت استراتژیک، سرفصل‌ها و موضوعات درسی خود را به هر شکلی که مرتب کنند، می‌کوشند جایی به بهانه‌ای به این اندیشمندان هم سر بزنند و در موردشان صحبت کنند (ما هم همین کار را در درس‌های آتی انجام خواهیم داد).

اینجا فقط به نام برخی از این بزرگان اشاره می‌کنیم.

دانشمندان مطرح در مدیریت استراتژیک

 • سان تزو به عنوان یکی از قدیمی‌ترین استراتژیست‌های جهان (اگر چه استراتژی را بیشتر مفهومی نظامی می‌دانست و در همان فضا هم در موردش بحث می‌کرد)
 • کلاوز ویتز که یک نویسنده‌ی نظامی مربوط به قرن نوزدهم است. او هم مانند سان تزو فقط یک کتاب دارد. اما عمق و گستردگی مفاهیم مطرح شده در آن کتاب، باعث شده که نامش در فهرست نویسندگان استراتژی جاودان شود. کلاوز ویتز، کسی بود که تاکید داشت آموخته‌های جنگی و نظامی، می‌توانند سرمشقی ارزشمند برای پیروزی در نبرد زندگی باشند.
 • گری همل (Gary Hamel) هم نام مهم دیگری در عرصه مدیریت استراتژیک است. او به همراه همکارش پراهالاد، بحث شایستگی های کلیدی را در استراتژی مطرح کرد که امروز به صورت گسترده در استراتژی و تفکر استراتژیک مورد اشاره و استفاده قرار می‌گیرد.
 • مایکل پورتر نام دیگری است که اگر نامش را نشنیده باشید و آراء و نظراتش را ندانید (حتی اگر آنها را نپذیرید و موافقش نباشید) به سادگی نمی‌توانید کسی را قانع کنید که استراتژی می‌‌دانید. مفاهیم رقابت و مزیت رقابتی از جمله مفاهیمی هستند که جایگاه امروزشان را به مایکل پورتر مدیونند.
 • هنری مینتزبرگ هم، نام بزرگ دیگر حوزه‌ی استراتژی است. او که در بسیاری از حوزه‌ها، با مایکل پورتر اختلاف نظر دارد، به دو علت مهم (و البته ده‌ها علت دیگر) مشهور است. یکی اینکه خود صاحب یک نگرش و مکتب در بحث استراتژی است. دیگر اینکه کوشیده است یک طبقه بندی جامع و ارزشمند از کلیه‌ی نظریات و نگرش‌های رایج در حوزه استراتژی ارائه دهد. طبقه بندی و نگرشی که امروزه، به عنوان یکی از معتبرترین طبقه بندی‌های جهان مورد استفاده و استناد قرار می‌گیرد.

بروس هندرسون (موسس گروه BCG یا همان مشاوران بوستون) و جیم کالینز هم، نام‌های مهم دیگری هستند که به هر حال، به هر بهانه‌ای باید به آنها بپردازیم تا مطمئن شویم که مفاهیم کلیدی استراتژی و نام‌های بزرگ مدیریت استراتژیک به گوش شما خورده‌اند.

تاریخچه استراتژی و مدیریت استراتژیک و انواع نگاه ها به استراتژی

از جمله سرفصل‌های دیگر که در بحث استراتژی و مدیریت استراتژیک مورد توجه قرار می‌گیرد، مروری بر تاریخچه استراتژی و نیز انواع مکتب‌های استراتژی است.

ما هم در متمم، به عناوین مختلفی به سراغ این بحث‌های تاریخی و تاریخچه‌ای و طبقه‌بندی خواهیم رفت. اجازه بدهید عنوان برخی از درس‌هایی که به این موضوعات اختصاص یافته‌اند را مرور کنیم:

این درس‌ها، نسبتاً تئوریک محسوب می‌شوند. به هر حال نمی‌توان جنبه‌های تئوریک را از استراتژی حذف کرد. اما به خاطر داشته باشیم که اگر بیش از حد در این بحث‌ها و درس‌ها غرق شویم، ممکن است از کاربرد اصلی استراتژی که کمک به استراتژیک کردن فعالیت‌ها و اتخاذ تصمیم های استراتژیک و انجام اقدام استراتژیک است غافل شویم.

تجزیه و تحلیل محیط یا Context Analysis

اگر بخواهیم برای تحلیل فرصت و تهدید یک عنوان کلی انتخاب کنیم، بهترین عنوان تجزیه و تحلیل محیط یا Context Analysis است.

محیط، خاکی است که سازمان، مانند یک گیاه در آن می‌روید و رشد می‌کند. عوامل محیطی می‌توانند رشد سازمان را تسریع کرده یا مانع آن شوند.

تحلیل محیط بحث گسترده‌ای است که عوامل زیادی در آن مورد بحث قرار می‌گیرند. برخی از این عوامل را می‌توانید در دیاگرام زیر ببینید:

تجزیه و تحلیل محیط

البته عوامل فوق کاملاً مستقل نیستند و با یکدیگر هم‌پوشانی دارند. ضمن اینکه فهرست فوق را می‌توان تکمیل‌تر کرد.

آنچه مهم است این است که وقتی از فرصت یا تهدید حرف می‌زنیم یا از تحلیل محیط می‌گوییم، باید بتوانیم در موارد فوق، تحلیل‌های دقیق و معتبر ارائه دهیم و یا لااقل هنگام مراجعه به نظرات نظرات تحلیل‌گران و مطالعه آنها، بتوانیم نظرات معتبر را از غیرمعتبر تفکیک کنیم.

تحلیل محیط، اگر درست یا نادرست باشد، می‌توان سرنوشت یک استراتژی را از موفقیت به شکست یا بالعکس تغییر دهد.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

همان‌طور که در ابتدای درس گفته شد، قرار نیست تمام آنچه را در این درس دیدیم درک کنیم یا به خاطر بسپاریم.

در واقع، مجموعه‌ی آنچه در درس‌های آتی در کنار یکدیگر مطالعه خواهیم کرد، با هدف تفهیم بهتر همین عناوین و موضوعات طراحی و تولید شده‌اند.

در اینجا صرفاً می‌خواستیم تصویری کلی از مفهوم استراتژی و مدیریت استراتژیک و گستره‌ی شگفت‌انگیز آن به دست بیاوریم.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: غلامرضا افضلی , نگین , مجید قبولی خوشرو , مهدی فراهانی , داریوش رحیمی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

9 نکته برای سرفصل های درس مدیریت استراتژیک در دانشگاه‌ها چیست؟

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .