Menu


سازمان در مرحله تولد و مفهوم تعهد


دوره عمر سازمان - بررسی مقطع تولد

پس از معرفی کتاب دوره عمر سازمان، گفتیم که به صورت دقیق و با جزییات کامل به بررسی ویژگیهای سازمانها در طول عمر خود خواهیم پرداخت. طبیعی است که به سبک همیشگی متمم، تلاش می‌کنیم به یک منبع خاص محدود نشده و با مرور منابع مختلف، درک بهتری از این مفهوم داشته باشیم.

اگر تجربه ایجاد یک سازمان جدید را داشته باشید یا در اطرافتان دوستانی داشته باشید که یک شرکت کوچک یا گروه کوچک را تاسیس کرده‌اند، شاید دیده باشید که اوج شوق و ذوق و علاقه و هیجان که در طول زندگی یک سازمان دیده می‌شود، عموماً‌ در نخستین روزهای شکل گیری آن و حتی در روزهای قبل از تولد آن است!

شاید دوستانی در اطراف خودتان داشته باشید که چنان با شور و شوق از آینده‌ی مجموعه‌ی – قبل از تاسیس خود – حرف می‌زنند و دفاع می‌کنند که انگار هیچ مانعی نمی‌تواند آنها را از مسیر رشد و موفقیت منحرف یا منصرف کند.

ایساک آدیزس، تولد یک سازمان جدید را با بررسی مفهوم تعهد یا Commitment آغاز می‌کند.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

طبیعی است که روش‌های ایجاد تعهد به موارد بالا محدود نیست. هر کس می‌تواند شیوه‌های دیگری را هم به کار گیرد. همینطور می‌دانیم که هیچ یک از شیوه‌های فوق، بدون خطر نیست. گاهی اوقات به کارگیری اشتباه آنها، می‌تواند سرنوشت این نوزاد نوپا را تغییر دهد.

اما یک نکته مشخص است و آن اینکه به تعبیر ادیزس: ایجاد تعهد در خود و توقع در دیگران، مهم‌ترین نیروی پیشران یک سازمان در لحظه تولد است. تعهد سازمان را در مسیر پرپیچ و خم مشکلات جلو می‌برد و کمبود تعهد، باعث می‌شود سازمان در فراز و نشیب‌های اولیه‌ی خود، منهدم شود.

تمرین:

چه مکانیزم‌های دیگری را می‌شناسید که در هنگام تولد یک کسب و کار، برای ایجاد تعهد به کار گرفته می‌شوند؟‌ در مورد هر یک از مکانیزم‌هایی که به ذهنتان می‌رسد، می‌توانید خطرات احتمالی آن را هم مطرح کنید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علیرضا محمدی ، جهانگیر بایی ، محمد تقی امینی ، مرتضی طالبیان ، سیدحمیدموسوی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

42 نکته برای سازمان در مرحله تولد و مفهوم تعهد

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : امین کاکاوند

  به نظرم یکی از موثرترین راه‌های ایجاد تعهد، ایجاد انتظار در مشتری‌های بالقوه هست. به این شکل که پیش از ساخته شدن محصول یا ارائه خدمات و ورود به بازار، شروع به معرفی محصول خودمون به مشتری‌های آینده بکنیم. برای این کار بهترین روش می‌تونه ساختن MVP(Minimum Viable Product) باشه و یا حتا می‌شه با ساختن یک ویدئو معرفی و یا یک شبیه‌سازی برای نمایش این که ما چطور قراره خدمات رسانی کنیم و یا محصول ما چطور قراره کار کنه ارتباط خودمون رو با مشتری شروع کنیم و از طریق این ایجاد انتظار و تقویت این رابطه با تولید محتواهای مرتبط تا روز پرده‌برداری نهایی از محصول و یا خدمات تعهد خودمون رو به کارمون افزایش بدیم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .