Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
سازمان در مرحله تولد و مفهوم تعهد


دوره عمر سازمان - بررسی مقطع تولد

پس از معرفی کتاب دوره عمر سازمان، گفتیم که به صورت دقیق و با جزییات کامل به بررسی ویژگیهای سازمانها در طول عمر خود خواهیم پرداخت. طبیعی است که به سبک همیشگی متمم، تلاش می‌کنیم به یک منبع خاص محدود نشده و با مرور منابع مختلف، درک بهتری از این مفهوم داشته باشیم.

اگر تجربه ایجاد یک سازمان جدید را داشته باشید یا در اطرافتان دوستانی داشته باشید که یک شرکت کوچک یا گروه کوچک را تاسیس کرده‌اند، شاید دیده باشید که اوج شوق و ذوق و علاقه و هیجان که در طول زندگی یک سازمان دیده می‌شود، عموماً‌ در نخستین روزهای شکل گیری آن و حتی در روزهای قبل از تولد آن است!

شاید دوستانی در اطراف خودتان داشته باشید که چنان با شور و شوق از آینده‌ی مجموعه‌ی – قبل از تاسیس خود – حرف می‌زنند و دفاع می‌کنند که انگار هیچ مانعی نمی‌تواند آنها را از مسیر رشد و موفقیت منحرف یا منصرف کند.

ایساک آدیزس، تولد یک سازمان جدید را با بررسی مفهوم تعهد یا Commitment آغاز می‌کند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

طبیعی است که روش‌های ایجاد تعهد به موارد بالا محدود نیست. هر کس می‌تواند شیوه‌های دیگری را هم به کار گیرد. همینطور می‌دانیم که هیچ یک از شیوه‌های فوق، بدون خطر نیست. گاهی اوقات به کارگیری اشتباه آنها، می‌تواند سرنوشت این نوزاد نوپا را تغییر دهد.

اما یک نکته مشخص است و آن اینکه به تعبیر ادیزس: ایجاد تعهد در خود و توقع در دیگران، مهم‌ترین نیروی پیشران یک سازمان در لحظه تولد است. تعهد سازمان را در مسیر پرپیچ و خم مشکلات جلو می‌برد و کمبود تعهد، باعث می‌شود سازمان در فراز و نشیب‌های اولیه‌ی خود، منهدم شود.

تمرین:

چه مکانیزم‌های دیگری را می‌شناسید که در هنگام تولد یک کسب و کار، برای ایجاد تعهد به کار گرفته می‌شوند؟‌ در مورد هر یک از مکانیزم‌هایی که به ذهنتان می‌رسد، می‌توانید خطرات احتمالی آن را هم مطرح کنید؟

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

40 نکته برای سازمان در مرحله تولد و مفهوم تعهد

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  روشی که برای افزایش تعهد به ذهنم می‌رسد، تجسم آینده مورد انتظار یا مورد دلخواه است. اهمیت ویژه این موضوع در این است که اساساً ما در تجسم آینده ناتوانی جدی داریم. بر عکس، به کمک حافظه، در مورد گذشته ذهنیت واقعی‌تری داریم. بنابراین باید آگاهانه کمتر گذشته را مرور کنیم و بیشتر آینده را در ذهن تجسم و حتی خلق کنیم.
  خطر احتمالی این روش فاصله گرفتن از واقعیت و دست کم گرفتن(underestimate) تهدیدهاست.

  شاید نادیده گرفتن دیگران، بویژه کسانی که ما را دلسرد می‌کنند و نشنیدن آنها و حتی تلاش برای اثبات اشتباه بودن آنها در عمل، روش دیگری برای افزایش تعهد باشد.
  خطر احتمالی این روش نیز این است که ممکن است حق با آنها باشد. ممکن است با نشنیدن آنها داده‌های مهمی را نادیده گرفته باشیم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .