Menu


ساخت برند شخصی | پرسونال برندینگ از خودشناسی آغاز می‌شود


ساخت برند شخصی

در این درس می‌خواهیم به یک نکته‌ی کلیدی در زمینه‌ی ساخت برند شخصی اشاره کنیم. این نکته را می‌شد در درس مفهوم برند شخصی گنجاند، اما به علت اهمیت موضوع تصمیم گرفتیم یک درس کوتاه مستقل را به شرح آن اختصاص دهیم.

معمولاً وقتی از پرسونال برندینگ و ساخت برند شخصی حرف می‌زنیم، نخستین چیزی که به ذهن می‌رسد ارتباط با مخاطبان و ارسال پیام برای مخاطبان است.  شاید بتوان یکی از ریشه‌‌های این رفتار را در دسترسی ساده و ارزان به اینترنت، وب و شبکه های اجتماعی جستجو کرد.

به محض این‌که فردی تصمیم می‌گیرد فرایند برندسازی شخصی را آغاز کند، یک وب‌سایت برای خود راه‌اندازی کرده و اکانت‌های متعددی را در شبکه‌های اجتماعی مختلف فعال می‌کند.

سپس با فاصله‌ی زمانی کمی به سراغ تولید محتوا می‌رود و می‌کوشد خود را به عنوان یک متخصص به رخ مخاطب بکشد.

آیا تلاش برای برقراری ارتباط با مخاطب اشتباه است؟ آیا کسی که قصد برندسازی شخصی دارد نباید برای ایجاد و تقویت ارتباط با مخاطب خود بکوشد؟

قطعاً چنین کاری اشتباه نیست و بسیاری از کسانی که برای برندسازی شخصی تلاش می‌کنند، در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اما مهم است به خاطر داشته باشیم که این فقط بخشی از فرایند برندسازی است.

اجازه بدهید از آن کوه یخ معروف که معمولاً در اسلایدهای مدیریتی و روانشناسی به‌کار می‌رود استفاده کنیم:

ساخت برند شخصی

معمولاً بخش بیرونی کوه یخ، یعنی ارتباطات برند (Brand Communication) بیشتر و بهتر به چشم می‌آید. اما بخش دیگری وجود دارد که بزرگ‌تر، عمیق‌تر و بنیادی‌تر است و آن، هویت برند (Brand Identity) است.

هویت برند به این سوال می‌پردازد که من کیستم و چه ویژگی‌هایی دارم؟

تا زمانی که تکلیف ما با این سوال مشخص نشود چگونه می‌توانیم پیام درستی را به دیگران مخابره کنیم و تصویری قابل‌ اعتماد و قابل اتکا در ذهن مخاطب بسازیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که احساس کرده باشید بعضی از برندهای شخصی «اصیل» نیستند. انگار خودشان نیستند و تصویری غیرواقعی و غیرقابل باور از خود ارائه می‌کنند:

  • برندهایی که مواضع متناقضی دارند و حرف‌های مختلف‌شان در قبال موضوعات مختلف، با هم جور در نمی‌آید
  • برندهایی که حرف‌ها و ادعاهایشان با رفتاری که از آن‌ها می‌بینیم هم‌خوان نیست
  • برندهایی که احساس می‌کنیم ما را با یک «نمایش برنامه‌ریزی‌شده» بمباران می‌کنند

بسیاری از این برندها، فقط قسمتِ آشکارِ کوهِ یخِ برندسازی را دیده‌اند و روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. آن‌ها دنبال این بوده‌اند که به هر قیمتی دیده شوند و مخاطبان را به خود جذب کنند. حتی بعید نیست در کوتاه‌مدت در این کار موفق شوند. اما در بلندمدت نمی‌توانند مخاطب را همراه خود نگه دارند و رابطه‌ای عمیق بسازند.

این در حالی است که  اگر برندسازی شخصی را با خودشناسی و تعریف دقیق هویت خود آغاز کنیم، برند شخصی ما از اصالت بیشتری برخوردار بوده و دیگران راحت‌تر به آن اعتماد خواهند کرد. 

چه پرسش‌هایی می‌توانند به خودشناسی بهتر کمک کنند؟

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به درس‌های برندسازی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به درس‌های برند و برندسازی، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  ارزش آفرینی

  تبلیغات

  مدیریت بازاریابی

  دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    احسان زارعی ، مهدی صالح‌پور ، محمدرضا معاشرتی ، سید متین فقهی ، مجتبی مهدی پور

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری برندسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه برندسازی

قوانین کامنت گذاری در متمم

5 نکته برای ساخت برند شخصی | پرسونال برندینگ از خودشناسی آغاز می‌شود

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .