Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


آشنایی با ساختار صنعت تبلیغات


ساختار صنعت تبلیغات

قبل از اینکه هرگونه بحثی را در حوزه تبلیغات دنبال کنیم، بهتر است ساختار صنعت تبلیغات را با هم مرور کنیم. احتمالاً به خاطر دارید که در درس ارزش آفرینی، به تفاوت بازار و صنعت پرداختیم و مطالعه آن بحث – در صورتی که بخواهیم ساختار این صنعت را شناخته و روندهای آینده آن را مرور کنیم – می‌تواند مفید باشد.

ما در بررسی ساختار صنعت تبلیغات، به تمام کسانی توجه داریم که باعث می‌شوند نهایتاً یک پیام تبلیغاتی، تولید و عرضه شود. طبیعی است که هر صنعتی را می‌توان به شکل‌های مختلف تقسیم بندی و بررسی کرد و تقسیم بندی ما، تنها شکل ممکن تقسیم بندی نیست. اما این شکل تقسیم بندی به ما کمک می‌کند که در ادامه‌ی درس، تسلط بهتری به فضای حوزه تبلیغات و تحلیل آن داشته باشیم.

آشنایی با ساختار صنعت تبلیغات

اگر چه هر یک از پنج بخش فوق، باید به صورت مستقل مورد بحث و بررسی قرار بگیرند، فعلاً در این مرحله صرفاً توضیحی مقدماتی در مورد هر کدام ارائه می‌کنیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان تبلیغات مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مهارت فروش

  دیجیتال مارکتینگ

  سیستمهای کنترل مدیریت (برای سنجش اثربخشی تبلیغات)

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

در آینده در مورد هر یک از این بخش‌ها و نقش آنها در ساختار صنعت تبلیغات،‌ بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تمرین:

۱- از نگاه یک سفارش دهنده که به یک آژانس تبلیغاتی مراجعه می‌کند، مزیت‌های احتمالی و ایرادها و ریسکهای احتمالی یک آژانس فول سرویس را تحلیل کنید. چه راهکارهایی برای کاهش ریسک‌های احتمالی دارید؟

۲- از دید مدیر یک آژانس تبلیغاتی فول سرویس، چه فرصت‌ها و تهدیدهای استراتژیکی برای کسب و کار شما وجود دارد؟ چه راهکارهایی برای کاهش تهدیدها دارید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مینا سالاری ، محمد لطفی ، علیرضا حیدری ، شهرام ناجی ، مولود

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تبلیغات به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تبلیغات
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۸۲ نظر برای آشنایی با ساختار صنعت تبلیغات

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : نیلوفر شیری پور

  پاسخ سوال اول و دوم را با هم سعي مي كنم بدهم
  در واقع زماني كه من با اين آژانسها برخورد داشتم حس مي كردم خوب است اگر براي داشتن يك هماهنگي در تبليغات از تحقيقات تا كاتالوگ ، سايت، بنر... از اين گونه آژانسها استفاده نماييم براي آنكه آن وقت شايد لازم نباشد زياد نگران يك ساختن يك تصوير منسجم از شركتمان براي مصرف كننده باشيم و در واقع اين آژانس ها مي توانستد همه ابعاد كار را درك كنند
  اما برايم جالب بود كه دل نگراني هايم بيشتر از آن شد كه تصور ميكردم، راستش ، هر بخشي كه اين آژانس ها به ما پيشنهاد ميدادند باعث شد ما فكر كنيم دنبال ارزش افزوده بيشتري هستند و گاهي هم در برخي زمينه ها ضعيف تر و در برخي ديگر قويتر بودند. من الان سه ماه است دنبال يك آژانس تبليغاتي خوب هستم و تا الان يك چيز را خوب متوجه شده ام و آن اين است برخي از اين آژانس هاي تبليغاتي معروف چون با برندهاي بزرگ كار كرده اند كه براي برخي از اين برندها هزينه زياد مسئله اي ندارد در واقع دل در گرو كارهايي با ارزش افزوده پايين تر كمتر مينهند، من همين امروز با يكي ديگر از اين آژانسها جلسه داشتم رقمي را از هزينه ها پيشنهاد نمود كه نتنها تحليل هزينه منفعت نداشت بلكه در نظرمان هولناك مي آمد .
  به هر ترتيب اگر اين آژانس ها بتوانند اعتماد مخاطب را كسب نمايند و بدانند واقعا چه چيزي براي اين مخاطب خاص مناسب است بدون در نظر گرفتن اينكه بايد مخاطب را به بخشهاي ديگري كه شايد آن بخش تبليغات براي مخاطب مناسب نباشد بكشانند، و در واقع توجهشان بر پر اهميت ترين بخش مناسب براي مشتري باشد، اينگونه ميتوانند جلب اعتماد نمايند، به نظر من اگر اين آژانسها نتواند از ديد مشتريان خود به مسائل بنگرند چطور خواهند توانست از ديد مصرف كنندگان كالاي مشتري به مسائل بنگرند و برايشان تبليغ مؤثر و خلاق نمايند.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .