Menu


زبان بدن – درس ۳: نکات تکمیلی در یادگیری زبان بدن در مذاکره (۲)


زبان بدن

پس از اینکه برخی از اشتباهات رایج در آموزش زبان بدن را مطرح کردیم، به پنج عامل کلیدی در یادگیری و درک زبان بدن و علائم  غیرکلامی اشاره کردیم که در درس قبل، تنها به یکی از آنها یعنی شرایط محیطی یا Context پرداخته شد. در اینجا به چهار عامل دیگر یعنی Congruence و Culture و Consistency و Clusters اشاره می‌کنیم.

دومین حوزه از میان پنج حوزه‌ای که برای یادگیری زبان بدن و علائم غیرکلامی باید مورد توجه قرار بگیرد، دسته‌بندی علائم است. چیزی که از آن تحت عنوان Cluster یا خوشه رفتاری نام برده می‌شود. برداشتن عینک از چشم به خودی خود، هیچ معنایی ندارد. دست به سینه نشستن به خودی خود هیچ معنایی ندارد. سیگار کشیدن به خودی خود هیچ معنایی ندارد. سر را در میان دو دست گرفتن به خودی خود هیچ معنایی ندارد. اینها در کنار هم ممکن است معنا پیدا کنند و قابل تفسیر باشند.

ما از زبان بدن حرف می‌زنیم و نه از کلمات بدن. زبان، جمله بندی دارد. جمله‌ها ساختار دارند. کلمات در داخل ساختار جملات و جملات در داخل ساختار متن، معنای واقعی خود را نشان می‌دهند. کارول گومان اگر چه یک نویسنده‌ی سطحی در حوزه زبان بدن محسوب می‌شود (و همه‌ی توصیه‌هایش الزاماً پایه‌ی علمی ندارند) اما در کتاب خود تحت عنوان The nonverbal advantage تمرینی ساده‌ و کاربردی را مطرح می‌کند که می‌تواند تا حد زیادی از قضاوت‌های زود‌هنگام ما جلوگیری کند:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تصویر زیر می‌تواند حرف‌هایی را که تا اینجا مطرح کردیم برای شما خلاصه کند:

زبان بدن و پنج حوزه اصلی مورد توجه در آن

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

20 نکته برای زبان بدن – درس ۳: نکات تکمیلی در یادگیری زبان بدن در مذاکره (۲)

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .