Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
مدیریت رفتار سازمانی چه دانش‌هایی را به خدمت می‌گیرد؟


مدیریت رفتار سازمانی چه رشته هایی را به خدمت می‌گیرد

در درس قبلی، توضیح دادیم که چه موضوعاتی در مدیریت رفتار سازمانی مورد توجه قرار می‌گیرند.

اما قبل از اینکه وارد اصل درس بشویم، باید یک نکته را به صورت مشخص و دقیق مورد تاکید قرار دهیم و آن اینکه دانش مدیریت رفتار سازمانی، یک حوزه‌ی علمی کاملاً مستقل نیست. بلکه ساختمانی است که برپایه‌ دهها حوزه‌ی دیگر بنا شده است و تسلط بر آن هم زمانی امکان پذیر خواهد بود که زیربناهای آن را به خوبی بشناسیم.

اگر چه توجه به انسانها در محیط کار، مسئله جدیدی نیست و چندین دهه است که به صورت رسمی مورد توجه دانشمندان مدیریت قرار گرفته است، اما رشته مدیریت رفتار سازمانی بیشتر با توجه به نیاز مدارس مدیریت و کسب و کار طراحی شد و شکل گرفت.

پس از اینکه پذیرفته شد که مدیریت یک شرکت یا سازمان یا هر کسب و کاری، یک فعالیت مکانیکی نیست و انسانها و نیازها و خواسته‌هایشان هم باید مورد توجه قرار بگیرند، باید دانش مربوط به مدیریت انسانها از حوزه‌های مختلف گردآوری می‌شد و در یک بسته‌ی منظم و تمیز و آماده، به علاقمندان حوزه‌ی مدیریت عرضه می‌شد.

شاید بتوان حوزه‌ی مدیریت رفتار سازمانی را به یک چاقوی چندکاره تشبیه کرد که هیچ یک از ابزارهایش، به اندازه‌ی یک ابزار مستقل قدرت ندارند. اما از سوی دیگر این چاقو دقیقاً به دلیل کنار هم قرار دادن این ابزارها ارزشمند است.

به همین دلیل، قبل از وارد شدن رسمی به بحث مدیریت رفتار سازمانی، برخی از حوزه‌هایی را که #رفتار سازمانی وام‌دار آنهاست و از دستاوردهای آنها بهره گرفته است با هم مرور می‌کنیم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

در ادامه درسهای رفتار سازمانی، در پرداختن به موضوعات مختلف تلاش می‌کنیم به رابطه‌ی هر موضوع با علوم مادر آن هم توجه داشته باشیم. این کار به درک عمیق‌تر ما از مفاهیم مدیریتی کمک خواهد کرد.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: صامت , سپیده جلوخانی , م وحیدنیا , مهسا عربکوهی , ساناز ایمانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مبانی رفتار سازمانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مبانی رفتار سازمانی
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

16 نکته برای مدیریت رفتار سازمانی چه دانش‌هایی را به خدمت می‌گیرد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  با سلام به دوستان
  فکر می کنم ، مباحثِ فوق و در کنارِ آنها ، مباحث و سرفصل های دیگه ای هم هست که در کنار این سرفصل ها ، میتونن به عنوانِ سنگِ بنایِ رفتار سازمانی ، در نظر گرفته بشه .
  با توجه به مستنداتی که در ویکی پدیا دربارۀ مبحثِ رفتار سازمانی ، قید شده و از طریقِ لینکِ http://goo.gl/oeP87S قابلِ مطالعه هست ، به طور کلی اهداف رفتار سازمانی رو شاملِ : «توصیف» ، «فهمیدن» ، «پیش بینی» و «کنترل» بیان کرده :
  توصیف: اولین هدف رفتار سازمانی این است که بداند افراد در شرایط مختلف چگونه رفتار می کنند.
  شناخت: دومین هدف رفتار سازمانی این است که آنچه را افراد انجام می دهند بفهمند و درک کنند .
  پیش بینی: روابط علت و معلولی در سازمانها را بررسی می کنه و رفتار آتی کارکنان را براساس قابلیتهای افراد پیش بینی می کنه.
  کنترل: هدف نهایی رفتار سازمانی ، کنترل هست . کنترل رفتار کارکنان و گروهها در جهت هرچه بهتر شدن نتیجه عملکرد سازمان .
  فکر می کنم یکی دیگه از علومی که باید در تبیینِ رفتار سازمانی ، مد نظر قرار داده بشه ، روان شناسی صنعتی هست . موضوع این شاخه از دانش ، مطالعهٔ علمی رابطهٔ میان انسان و دنیای کار است . اگه علاقه مند به خوندنِ مطالبِ کاملتری دربارۀ روان شناسیِ صنعتی هستید ، میتونید از لینکِ http://goo.gl/lkURBX برای خوندنِ توصیفاتِ کاملتری دربارۀ این رشته ، استفاده کنید .
  با توجه به تعریف و زیر شاخه های علوم اجتماعی که از طریقِ لینکِ http://goo.gl/RLwkc1 قابل مطالعه هست ، فکر می کنم میشه جغرافیای انسانی ، اقتصاد ، مدیریت و علوم ارتباطات اجتماعی رو هم که از شاخه هایِ علومِ اجتماعی هستند رو هم به عنوانِ عواملِ تاثیرگذار و موثر در تبیینِ رفتار سازمانی ، مد نظر قرار داد . من حتی فکر می کنم ، میتونیم علمِ زبان شناسی رو هم به عنوانِ یکی از علومِ تاثیرگذار بر رفتار سازمانی ، مد نظر قرار بدیم و دلیلم اینه که یکی از اهدافِ زبان شناسی برای اینه که ببینیم ، «انسان‌ها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند؟» . پس ممکنه مطالعاتِ زبان شناسی ، بتونه جنبه هایی تاریک از رفتارسازمانی رو برای ما روشن کنه . . .
  ببخشید طولانی شد

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .