Menu


رپورتاژ آگهی چیست؟ (انواع محتوا – ۳)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۳۲۰۷۲
از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه‌ی این درس:
 • بتوانند رپورتاژ آگهی یا Advertorial را تعریف کنند.
 • بعضی از تهدیدهای انتشار رپورتاژ آگهی را برای رسانه‌‌ی منتشرکننده فهرست کنند.
 • مزیت‌های استفاده از رپورتاژ آگهی به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی محتوا را شرح دهند.
 • برخی از نکات کلیدی در تنظیم رپورتاژ آگهی را به خاطر بسپارند.
 • بتوانند رپورتاژ آگهی‌ها را بر اساس برخی معیارهای اولیه ارزیابی کنند.
رپورتاژ آگهی چیست؟ تعریف رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی یا Advertorial یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های بازاریابی محتوا برای کسب و کارها و نیز یکی از روش‌های سنتی کسب درآمد برای رسانه‌ها محسوب می‌شود.

معمولاً رپورتاژ آگهی در قالب یک گزارش (Report) تهیه و تنظیم می‌شود و در ظاهر اصول گزارش نویسی توصیفی یا گزارش نویسی تحلیلی در آن رعایت می‌شود. با این حال، از آنجا که یک سازمان یا فرد یا کسب و کار، برای انتشار این گزارش هزینه پرداخت می‌کند، گزارش به شکلی تنظیم می‌شود که اهداف و منافع سفارش دهنده رپورتاژ آگهی را تامین کند.

بنابراین شاید بتوان گفت رپورتاژ آگهی، شکل هوشمندانه‌تر و اثرگذارتری از آگهی است که معمولاً صاحب رسانه می‌کوشد در آن، کسب درآمد از طریق نشر گزارش را پنهان یا انکار کند.

البته طی دهه‌های اخیر که مخاطبان آگاه‌تر و هوشمند‌تر شده‌اند، به سادگی نمی‌توان ماهیت رپورتاژ آگهی را پنهان کرد. به همین علت، معمولاً صاحبان رسانه تلویحاً یا تصریحاً سعی می‌کنند این پیام را منتقل کنند که اگر چه برای رپورتاژ آگهی پول می‌گیرند، اما می‌کوشند در آن مطالب خلاف واقع وجود نداشته باشد.

گزارش آگهی یا رپورتاژ آگهی چیست؟

شاید شما هم روزنامه‌ها یا برنامه‌های رادیو – تلویزیونی یا سایت‌هایی را بشناسید که صرفاً به عنوان عرضه‌ی کننده‌ی رپورتاژ آگهی پذیرفته شده و شناخته می‌شوند.

اگرچه نمی‌توان تاریخ دقیقی را برای انتشار نخستین رپورتاژ آگهی مشخص کرد، اما حداقل می‌دانیم که واژه‌ی Advertorial حدود هفت دهه قدمت دارد.

این واژه از ترکیب   Editorial به معنای سرمقاله و   Advertisement به معنای آگهی و تبلیغ تشکیل شده است.

تهدیدهای انتشار رپورتاژ آگهی برای رسانه‌ها

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

با این حال به نظر نمی‌رسد که رپورتاژ‌ آگهی، به زودی یا به سادگی از دنیای رسانه پا بیرون بکشد.

در درس آتی، با محتوای اسپانسردار یا Sponsored Content آشنا می‌شویم. شکلی که حرفه‌ای‌تر، اخلاقی‌تر و اثرگذارتر از رپورتاژ آگهی است و به نظر می‌رسد که در آینده، جایگاه نخست را در درآمد رسانه‌ها از طریق بازاریابی محتوا به خود  اختصاص دهند و تولیدکنندگان محتوا هم به آن، میل و رغبت بیشتری نشان دهند.

تمرین درس رپورتاژ آگهی:

چه نکاتی به نظرتان می‌رسد که یک رپورتاژ آگهی را تضعیف می‌کند یا حس شما را به عنوان مخاطب بد می‌کند؟

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

30 نکته برای رپورتاژ آگهی چیست؟ (انواع محتوا – ۳)

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : حمید

  متن تمرین :

  با سلام
  دکتر محسنیان راد  تحقیقی در سال 71 انجام دادند و در این تحقیق نشان دادندکه آگهی های بازرگانی و تبلیغاتی در ایران بیشتر با تحریک انگیزه بر روی موضوعاتی چون کسب پول و آسایش  بوده است.
  من با توجه به پوشش و فراگیری نسبتا پرقدرت تلویزیون در کشورمان و با توجه به تامین بودجه این رسانه از طریق  بودجه دولتی و بیت المال(با توجه به تطوراتی که  این کانال ارتباطی در  زمینه تبلیغات و آگهی های بازرگانی  داشته است) به دو شاخص مهم برای سنجش و ارزیابی رپرتاژ  آگهی ها اشاره می کنم.این دو شاخص از مقاله ای آقای دکتر یونس شکرخواه با عنوان "ملاحظات جهانی پخش آگهی از شبکه های تلویزیونی"برگرفته شده است:

  1:غیر منصفانه بودن(unfair):این ویژگی به قدر کلی و در عین حال جدی است که کمیسیون تجارت  فدرال آمریکا کلیه آگهی هایی که کودکان را مورد خطاب قرار  می دهد،را غیر منصفانه اعلام کرد با این استدلال که بچه ها در قبال پیام های  تبلیغاتی  قدرت تعقل نداند و تصمیمات خرید آنها نمی تواند منطقی باشد.شاخص غیر منصفانه بودن دارای  سه بعد زیر است:

  -به سلامتی مصرف کننده محصول از جنبه های ایمنی و بهداشتی آسیب وارد شود.

  تبلیغ برخی از محصولات  و مواد خوراکی)

  -عمل یا رویه ای غیر اخلاقی ترویج شود که به سیاست ها حاکم بر جامعه لطمه وارد شود(تشویق افراد به افتتاح حساب و سپرده گذاری برای دریافت سود بانکی در دوره ای به جای فعالیت های ارزش آفرین)

  -مصرف کننده و مخاطب به خاطر عدم ارائه اطلاعات کافی از سوی آگهی دهنده  نتواند به طرزی منطقی با آسیبی که به او می رسد مقابله کند.(تشویق افراد به خرید انواع مواد خوراکی از قبیل روغن ها،پفک ها، چیپس هاو...)

  2- شاخص دیگر برای آگهی ها،فریبنده بودن اطلاعات در یک تبلیغ است هر چیزی که باعث شود مخاطب فریب بخورد یا گمراه  شود(تبلیغ انواع شامپوها،کِرم ها برای افرادی که دچار ریزش مو  هستند نمونه ای از تبلیغات بدون ارائه شاخص ارزیابی هستند که صنعت لوازم بهداشتی کشور را با تبلیغات چشم نواز به حرکت درآورده است).

  برنامه های آشپژی مختلفی از تلویزیون پخش شده است که درکنار آموزش نکات و برنامه های غذایی ، آگهی های تبلیغاتی را به شکل های مختلف تبلیغ می کند.تااین جای کار مشکلی نیست.جدیدا در یکی از این شبکه ها،برنامه آشپزی  پخش می شود که در کنار استفاده از برخی هنرمندان به تبلیغ  لوازم آشپزخانه می پردازد.یکی از مواردی که احساس بدی در من مخاطب می گذارد تکرار بیش از  حد و تبلیغ این کالا در حین آشپزی است به گونه ای  که احساس می شود هدف اصلی فروش این محصول است و در کنار آن  آشپزی  هم البته آموزش داده می شود. نکته  حساسیت برانگیز دیگر این برنامه از نظر من  تحریک مخاطب به این  است که اگه این محصول را با پیامک سفارش بدهی 100 تومان این محصول را ارزانتر از بازار تحویل می گیری.

  چرا قیمت یک محصول با فرستادن یک پیامک  تفاوت نسبتا بالایی  نسبت به بازار دارد؟این دو نکته به نظر من باعث می شود مقاومت بیشتری برای خرید محصول از سمت مخاطب با دو شاخص غیر منصفانه بودن و فریبنده بودن این  نوع آگهی ها در رسانه ملی ایجاد شود.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .