Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟
آلن دوباتن – آیا انسان روزهای بهتری پیش رو دارد؟ (بخش دوم)


روزهای پیش روی انسان

مدتی قبل در پاراگراف فارسی به گفتگوی چهارنفری مت ریدلی و ملکوم گلدول و استیون پینکر و آلن دوباتن در مورد آینده‌ی انسان پرداختیم.

با توجه به استقبال دوستان از بخش اول این گفتگو، در اینجا ادامه‌ی آن را با هم می‌خوانیم.

این بار، آلن دوباتن به نقد حرف‌های استیون پینکر می‌پردازد و معتقد است که تعریف پیشرفت به شکلی که پینکر به آن می‌پردازد، بیش از حد ساده‌اندیشانه است.

آلن دوباتن

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

اگر علاقمند هستید که ادامه‌ی این بحث را بخوانید، می‌توانید به صحبت‌های مت ریدلی در نقد آلن دوباتن و دفاع از پینکر مراجعه کنید.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    دنیا ، زهرا محمودی ، رضا لطفی ، ارمان قورخانه چی ، سجاد حسین زاده

قوانین کامنت گذاری در متمم

29 نکته برای آلن دوباتن – آیا انسان روزهای بهتری پیش رو دارد؟ (بخش دوم)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه :

  یک مساله‌ی که وجود داره اینه که اول مشخص کنیم تعریف یا مفهوم پردازی ما از فقر و جهل و جنگ و بیماری و حماقت چی هست که بعداً بتونیم دور هم بشینیم و بگیم که آیا کمتر شده یا بیشتر. چون وقتی تعریف متفق القولی از این شاخص‌ها نداشته باشیم ممکنه یک نفر بگه این شاخص بهبود پیدا کرده و دیگری خلاف این نظر را داشته باشه.

  همچنین این نکته که گذر زمان آیا معانی این کلمات تغییر می‌ده یا نه. زمانی دسترسی به گاز طبیعی و برق معیار توسعه نیافتگی و فقر یک منطقه بوده آیا امروز داشتن این امکانات به معنی ریشه کن شدن فقر هست؟ یا مصداق‌های تغییر یافته و امروز نداشتن اینترنت 4G نمونه فقر باشد.

  نمی‌دونم ولی احساس می‌کنم تکنولوژی برای کشورهای مثل ما خیلی دستاورد داشته و اون بدبینی که شاید غربی‌ها در مورد پیشرفت‌های علمی داشته باشن برای ما موضوعیت نداشته باشه. ببینید امروز که اوبر وارد بازار آمریکا و اروپا شده کیفیت حمل نقل را مثلاً از 50 به 90 افزایش داده ولی قبلاً از اومدن اوبر باز شرکت‌های تاکسیرانی بودن. رانندگان خوش اخلاقی بودن. سیستم نظارتی بوده. قانون بوده و اوبر اومده و یک level سطح خدمات را افزایش داده ولی برای کشور ما چی؟ ما تو منهی 100 بودیم هیچ قانونی و سیستمی نبوده همه مردم از این وضعیت حمل و نقل شاکی بودن. تو این محیط و تو این بلبشو هست که اسنپ و امثالهم میان و سطح رضایت مردم افزایش قابل توجهی میکنه. منظورم این است که ما بهتره به مقوله توسعه خصوصاً ورود تکنولوژی خوشبین باشیم و از اون استقبال کنیم.  نمی‌دونم این پارگراف ربطی به موضوع داشت یا نه.

  یک نکته هم در مورد ایده آل گرایی بگم به نظرم تمام تلاش‌های علمی انسان در راستای ایده‌آل گرایی و خلق ایده‌آلهاست. ما هر روز تلاش می‌کنیم دقت ابزارها و نگاهمان را به دنیا بیشتر کنیم. پس چرا در مورد انسان طرف مقابلمان هم این طور فکر نکنیم؟ امروز اگر اعلام کنند که ابزار جراحی با دقت ده برابر مشابه قبلی تولید شده آیا راضی می‌شویم زیر دستگاه قدیمی برویم؟ چرا اینجا ایده‌آل گرایی مورد پسند ماست ولی در روابط انسانی دنبال این مساله نیستیم؟ من خودم آدم ایده‌ال گرایی هستم و دوست دارم طرف مقابل من هم ایده‌آل باشد و در حال رشد. همانطور که راضی نیستم جایی که تکنولوژی لیزر وجود دارد نزدیک‌بینی چشمم را با چاقوی جراحی اصلاح کنم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .