Menu


رشد سرطانی فضای وب


رشد سرطانی دنیای وب و کسب و کار الکترونیک

اگر به فضای تجارت الکترونیک و کسب و کار در فضای مجازی علاقمند هستید، حتماً در اولین فرصت، سری به این سایت بزنید و تعداد وب‌سایت‌هایی که همزمان با نشستن شما و خواندن این متن در حال تاسیس هستند را ببینید. جالب اینجاست که تقریباً از هر چهار سایتی که در فضای وب تاسیس شده، سه مورد غیر فعال هستند. فضای وب هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. کاهش هزینه‌های تاسیس، باعث شده کسانی که وارد این فضا می‌شوند، به دلیل ریسک کمتر، خیلی به مفاهیمی نظیر استراتژی و مدل کسب و کار و … احساس نیاز نکنند.

به همین دلیل، فضای مجازی بسیار بیشتر از ایده‌های جذابی که در آن متولد می‌شوند و رشد می‌کنند، شاهد مرگ ایده‌هاست. ایده‌هایی که «مرده به دنیا می‌آیند» یا در همان روزها و ماه‌های نخستین، زیر دست و پای هزاران ایده‌ی دیگر، می‌میرند. ایده‌های دیگری که شاید خودشان هم فرصت زیادی برای زنده ماندن پیدا نکنند.

آیا این نوشته توصیه می‌کند که باید از فضای مجازی فاصله گرفت؟ یا پیروزی و موفقیت در فضای مجازی یک سراب است؟ چنین نیست. اما باید به خاطر داشته باشیم که تعداد پروژه‌های موفقی مانند فیس بوک و آی تیونز و واتز اپ و گوگل و آمازون و … در مقایسه با انبوه پروژه‌های شکست‌خورده‌ای که حتی فرصت نکردند نامشان را به ما بگویند،‌ خیلی کم است. دنیای مجازی، دنیای فرصت‌های بزرگ و تهدید‌های بزرگ‌تر است. باید کمی بیشتر علمی فکر کنیم. متمم در آینده به این موضوع بیشتر خواهد پرداخت.

ضمناً اگر به سایتی که در بالا گفتیم سر زدید، نگاهی هم به اتفاق‌های دنیای دیجیتال در همین یک ثانیه‌ی اخیر بیندازید. شاید برایتان جالب باشد.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محسن سعیدی پور , معصومه طاهرپور , هما , محمد رضا صادقی , مجید قبولی خوشرو

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

17 نکته برای رشد سرطانی فضای وب

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مریم فارسی

  این روزها بیشتراز هر روز دیگری این جملات را می شنویم:

  برو سراغ اینترنت و ازش پول در بیار...

  نون تو تجارت الکترونیکه...

  هنوز تو ایران به اون صورت جا نیافتاده و تو میتونی شروع کننده یه بازی توپ باشی..

  و....

  شنیدن این جمله ها و سهولت توی استارتش خیلی هارو وارد این جو میکنه که آره فلان کار و میکنم و فلان بقیش حله ، شاید این جو باعث میشه هرکس به خوش اجازه بده پا برهنه وارد زمین بازی بشه در نهایت از همون مسیری که اومده خارج بشه.

  اما باید توجه کنیم که شروع این مسیر به سواد نیاز داره ( البته منظور من سواد دانشگاهی نیست ، چرا که به قول آقای رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار و پدر فقیر نظام دانشگاهی در این زمان جواب خودش و پس داده و ما به دانشگاه هایی با سبک و سیاق جدید نیازمندیم).

  و لازم میدونم که این نکته رو اضافه کنم که باتوجه به رشد عجیب این موج فرصتی برای این نیست که خیلی از مسائل را تجربه کنیم و سرمون به سنگ بخوره و برگردیم عقب ، پس به جمله ای میرسیم که میگه:
  تجربه را تجربه کردن خطاست.
  دنیای تجارت الکترونیک بیشتراز اینکه برای شروع پول بخواد علم و دانش می خواد به همراه مقدار بسیار زیادی
  استقامت ، استقامت ، استقامت

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .