Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


رزومه نویسی | در یک نمونه رزومه کاری چه چیزهایی باید باشد (و نباشد) | بخش ۱ و ۲


رزومه

بسیاری از ما در طول مسیر شغلی خود رزومه نوشته‌ایم؛ کاری پردردسر و ناخوشایند، اما ضروری و ناگزیر.

ارسال رزومه یکی از نخستین گام‌های ورود به یک موقعیت شغلی جدید است. با وجودی که معمولاً‌ استخدام صرفاً بر اساس رزومه انجام نمی‌شود، اما رزومهٔ خوب می‌تواند شانس ما را برای ورود به فرایند استخدام افزایش دهد.

بالعکس، رزومهٔ ضعیف ما را از راهیابی به مراحل بعدی استخدام (مصاحبه تلفنی، مصاحبه حضوری، مذاکره حقوق و …) محروم می‌کند.

رزومه سند حساسی است که اشتباهات جزئی در آن هم می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. چون کسی که رزومه را می‌خواند یک «انسان» است و ناگزیر به انواع سوگیری‌ها و خطاهای شناختی آلوده است. هر چقدر که سازمان‌ها فرایند بررسی و ارزیابی رزومه‌ها را شفاف کرده و برای آن چارچوب تعیین کنند، باز هم این خطاها به شکل کامل حذف نمی‌شوند.

از طرفی باید تا حدی هم به استخدام‌کننده حق داد. او تنها یک یا دو صفحه در اختیار دارد و بر اساس آن باید دربارهٔ کسی که ندیده و نمی‌شناسد قضاوت کند؛ هر چند یک قضاوت اولیه. با این حجم دادهٔ محدود، کوچک‌ترین نکات مثبت یا منفی هم پررنگ می‌شوند و به چشم می‌آیند.

پس منطقی است که است در نوشتن رزومه حساس باشیم و بکوشیم بهترین رزومهٔ ممکن را تنظیم کنیم.

با توجه به این که فرمت و قالب رزومه تابع سلیقه است و قالب‌های بسیاری هم برای رزومه ارائه شده‌اند (از نرم افزارهایی مثل Microsoft Word تا انبوه سرویس‌های رزومه ساز) ما در این‌جا بیشتر از محتوای رزومه حرف می‌زنیم. ضمناً بیشتر بر اشتباهات رزومه نویسی متمرکز می‌شویم.

لازم به تأکید است که بر خلاف بیشتر درس‌های متمم که با تکیه بر «مقالات، پژوهش‌ها و کتاب‌های معتبر» تدوین و تألیف می‌شوند، در این‌جا سلیقه هم سهم مهمی دارد. بنابراین، جز در برخی موارد بدیهی و واضح، در سایر موضوعات نمی‌توان حکم قطعی داد. ما هم اصراری بر درست بودن مطلق این موارد نداریم و ممکن است بعضی از پیشنهادها و اشارات متمم با سلیقهٔ شما هم‌خوان نباشد.

آن‌چه در ادامه می‌خوانید:

حجم رزومه | بکوشید از یک یا دو صفحه بیشتر نشود

رزومه (résumé) را با طرح کامل زندگی یا سی وی (C.V. مخفف Curriculum Vitae) اشتباه نگیرید. CV جزئیات بسیار بیشتری دارد و ممکن است بسیار حجیم شود. معمولاً رویکرد دانشگاهی در آن پررنگ‌تر است و جزئی‌ترین دستاوردها هم در آن می‌آید (حتی مطلبی که یک بار برای یک کنفرانس فرستاده‌اید و در حد پوستر پذیرفته شده است).

اما رزومه برای ستخدام در یک موقعیت شغلی مشخص تهیه و تنظیم می‌شود و قرار است در آن کارفرما را متقاعد کنید از شما برای مصاحبه و مراحل بعدی استخدام دعوت کند؛ همین و نه بیشتر.

📄رزومه ترجیحاً باید یک صفحه باشد و در شرایط خاص به دو صفحه تبدیل شود.

📄تنها استثناء زمانی است که کارفرما صریحاً شرایط دیگری تعیین کند. مثلاً ممکن است یک کارفرما برای استخدام کارشناس تولید محتوا در واحد دیجیتال مارکتینگ تأکید کند که سه پروژهٔ موفق خود را با جزئیات شرح دهید و بگویید که چه دستاوردهایی در آن‌ها داشته‌اید. در چنین شرایطی صرفاً شرح همین سه پروژه می‌تواند به بیشتر از دو صفحه نیاز داشته باشد. البته در چنین حالتی هم بهتر است شرح پروژه‌ها را در برگه‌های دیگری به عنوان «پیوست / Enclosure» ارائه کنید و در بخش اصلی رزومه (که هم‌چنان یک یا دو صفحه بیشتر نیست) صرفاً با اشاره به نام کارفرماها و اسم پروژه‌ها بگویید که شرح کامل در پیوست آمده است.

فونت و قالب رزومه | از کنار آن‌ها ساده نگذرید

نخستین چیزی که هنگام مشاهدهٔ رزومه کاری شما به چشم می‌آید، فونت و قالب آن است. به همین علت، مهم است که در تنظیم رزومهٔ خود، از فونت مناسب استفاده کنید و در انتخاب قالب رزومه هم حساس باشید.

پیشنهاد می‌کنیم هنگام تنظیم رزومه به موارد زیر توجه کنید:

🖋️در رزومه‌های فارسی، مراقب فونت پیش‌فرض (دیفالت)‌ باشید. فونت پیش‌فرض بسیاری از نرم‌افزارهایی که ما استفاده می‌کنیم، عربی است. این که در رزومهٔ خود نوشته باشید «به زبان فارسی و انگلیسی مسلط هستید» حس خوبی در مخاطب ایجاد نمی‌کند. حتی اگر از «ی» و «ه» و حروفی مانند این‌ها استفاده نکنید، ظاهر فونت باید به چشم فارسی‌زبانان آشنا باشد. دو فونت زیر را مقایسه کنید:

قالب رزومه و فونت رزومه

کم نیستند کسانی که استفاده از فونت اول (Arial) را – درست یا نادرست – به ناآشنایی شما با ابزارهای دیجیتال تفسیر می‌کنند و با خود می‌گویند که فرستندهٔ رزومه حتی تغییر فونت را هم بلد نبوده است. استفاده از فونت‌های فانتزی یا فونت‌های متعدد هم می‌تواند شما را غیرحرفه‌ای جلوه دهد. مطلبی که در مجموعه درس‌های اسلایدسازی دربارهٔ انتخاب فونت فارسی برای پاورپوینت آورده‌ایم، می‌تواند برای آشنایی بیشتر با فونت مفید باشد:

انتخاب فونت فارسی مناسب

🖋️از المان‌های گرافیکی و ابزارهای بصری به شکل افراطی استفاده نکنید. ممکن است ستون‌بندی یا استفاده از فونت با سایزهای مختلف، رزومهٔ شما را زیباتر کند. هم‌چنین ممکن است استفادهٔ محدود از برخی علائم گرافیکی به خوانایی رزومه‌تان کمک کند. حتی شاید تصمیم بگیرید برای نمایش سطح مهارت خود، از نمودارهای میله‌ای یا ابزارهای مشابه استفاده کنید. هیچ‌یک از این کارها بد نیستند. اما دقت کنید که در این کارها افراط به خرج ندهید. این که رزومهٔ خود را کمی از سادگی و خشکی در بیاورید، کار خوبی است. اما برای این کار، استفادهٔ مینیمال از المان‌ها و ابزارهای بصری کافی است. زیاده‌روی ممکن است رزومه را به نقاشی‌های مدرسه شبیه کند.

🖋️امروزه سرویس‌های بسیاری به عنوان «رزومه ساز» عرضه شده‌اند و به شما کمک می‌کنند تا قالب رزومه را انتخاب کرده و تجارب و مهارت‌های خود را چارچوبی حرفه‌ای ارائه کنید. جاب ویژن، کاربوم و ایران تلنت از جمله سرویس‌های ایرانی هستند که چنین خدمتی را ارائه می‌دهند. استفاده از نرم افزارهای رزومه ساز اصلاً‌ بد نیست و می‌تواند بسیار هم مفید باشد. اما به خاطر داشته باشید که قرار نیست تابع و تسلیم نرم افزار رزومه ساز شوید. به نرم افزارهای رزومه ساز مثل یک فُرم که باید بخش‌های مختلف آن پر شود نگاه نکنید. رزومهٔ خودتان را در قالب یک فایل کامل و تمیز و مرتب داشته باشید و سپس مطمئن شوید که رزومه ساز به شما این فضا را داده که هر آن‌چه را صلاح می‌دانید در رزومهٔ خود بیاورید. حتی شاید لازم باشد یک رزومه ساز را کنار بگذارید و به سراغ سرویس دیگری بروید.

فرمت فایل رزومه | بهترین گزینه فایل PDF است

شاید این نکته بدیهی به نظر برسد. اما اگر تجربهٔ اعلام موقعیت شغلی و دریافت رزومه داشته باشید، حتماً دیده‌اید که هنوز هم کسانی هستند که رزومهٔ خود را در قالب فایل ورد (Doc و Docx) یا حتی عکس (JPG و GIF) ارسال می‌کنند.

فایل PDF از این جهت برتری دارد که همه جا به یک شکل دیده و خوانده می‌شود و چارچوب آن به هم نمی‌ریزد. ضمن این که فونت‌های مورد استفادهٔ شما هم در آن ذخیره می‌شود و مطمئن هستید آن‌چه دریافت‌کننده می‌بیند، همان چیزی خواهد بود که پیش روی شماست.

رزومه نویسی

البته نرم‌افزار Word هم این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد که فونت مورد استفاده‌تان را داخل فایل ذخیره کنید تا دریافت‌کننده به آن دسترسی داشته باشد (Font Embedding). اما هم‌چنان تعدد نسخه‌های Word در سیستم‌عامل‌های مختلف می‌تواند چارچوب رزومهٔ شما را خراب کند (مثلاً‌ اگر دریافت‌کننده فایل Word را روی گوشی موبایل خود باز کند).

📝تا زمانی که کارفرما روی فرمت خاصی تأکید نکرده، یا شما را در انتخاب بین چند فرمت – که یکی از آن‌ها PDF است – آزاد گذاشته، حتماً PDF را انتخاب کنید.

📝جز در شرایطی که کارفرما صریحاً اعلام کرده باشد، هر دو نسخهٔ PDF و Word را نفرستید. چون باز هم ممکن است نسخهٔ Word رزومه‌تان باز شود.

📝توجه کنید که بعضی از سازمان‌های بزرگ از نرم‌افزارهای اتوماسیون استخدام و جذب یا ATS (مخفف Applicant Tracking System) استفاده می‌کنند. اگر چه اکثر ATS‌های مدرن می‌توانند محتوای فایل‌های PDF را هم بخوانند، اما نسخه‌های ساده‌تر و قدیمی‌تر، فایل‌های Word را ترجیح می‌‌دهند. اگر کارفرما اصرار داشت که رزومه در قالب Word باشد، احتمالاً‌ از چنین سیستم‌هایی استفاده می‌کند. در این شرایط، رزومهٔ خود را بسیار ساده (و البته تمیز و حرفه‌ای) طراحی کنید و استفاده از المان‌های گرافیکی را محدود کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که رزومهٔ شما درست دیده، خوانده و طبقه‌بندی خواهد شد. البته بیشتر ATS‌ها برای ساختن رزومه فرم اختصاصی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند که طبیعتاً در این حالت دیگر موضوع انتخاب فرمت فایل منتفی است.

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های مسیر شغلی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مسیر شغلی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مسیر شغلی به مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های مسیر شغلی از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  خودشناسیشخصیت شناسی | کار تیمی

  کوچینگ | مشاوره مدیریت  |  استعدادیابی

  مذاکره | رفتار سازمانی | تصمیم گیری

  ارزش آفرینی | فایل صوتی حرفه ای گری

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم همه‌ی درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تفاوت‌های فرهنگی مهم‌اند | مراقب توصیه‌های ترجمه‌ای باشید

بخش قابل‌توجهی از مطالبی که دربارهٔ رزومه و رزومه نویسی در فضای فارسی منتشر می‌شوند، و نیز نکاتی که با عنوان «آموزش رزومه نویسی» تدریس می‌شوند، از منابع انگلیسی ترجمه شده‌اند.

این کار به خودی خود، ایراد محسوب نمی‌شود. به شرطی که به تفاوت‌های فرهنگی توجه داشته باشیم و دقت کنیم این توصیه‌ها با فرهنگ رایج در کشور ما سازگار باشند.

به عنوان مثال، در بسیاری از کشورها فعالیت‌های اجتماعی خارج از محیط کار یک مزیت محسوب می‌شوند. این که بخشی از وقت شخصی خود را در یک خیریه یا NGO بگذرانید یا به سایر کارهای عام‌المنفعه اختصاص دهید. این موضوع آن‌قدر جدی است که می‌شود گفت زندگی در سه بخش «شخصی، شغلی، اجتماعی» دیده می‌شود (نه فقط شخصی و شغلی). کسانی که قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل دارند، یاد گرفته‌اند که – به شکل واقعی یا صوری – در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کرده و با این کار، سطری به سطور رزومهٔ خود اضافه کنند.

در کشور ما، اگر چه بسیاری از مدیران در ظاهر دربارهٔ اهمیت زندگی شخصی و اجتماعی کارکنان خود حرف می‌زنند، در عمل هنوز دغدغه‌های جدی اجتماعی ندارند. حتی نمونه‌های متعددی را می‌توان یافت که کارهایی با عنوان مسئولیت اجتماعی شرکتی انجام می‌شوند، اما نگرش سیستمی پشت آن‌ها نیست و جز تبلیغات و برندسازی کارکرد دیگری ندارند.

در چنین شرایطی، اگر کمی واقع‌بینانه نگاه کنیم، ممکن است تأکید بر این نکته که شما نقش بسیار فعالی در یک موسسهٔ غیرانتفاعی یا خیریه دارید، برای کارفرما جذاب نباشد. ما – متأسفانه – چند مرتبه شاهد بوده‌ایم که مدیران با مشاهدهٔ چنین رزومه‌هایی گفته‌اند:‌ کسی که آخر هفته‌اش را تماماً صرف چنین کارهایی می‌کند، اول هفتهٔ پرانرژی ندارد. او استراحت نکرده و مثل یک فرد دو-شغله است.

حرف ما این نیست که همیشه و همه‌جا، اشاره به فعالیت‌های اجتماعی مفید نیست. مدیران بسیاری را می‌توان یافت که فعالیت‌های اجتماعی را به رسمیت می‌شناسند و چنین کارهایی را امتیازی مثبت در نظر می‌گیرند. از سوی دیگر، مدیران و سازمان‌هایی هم هستند که فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی را امتیاز مثبت در نظر می‌گیرند، اما تعریف بسیار محدودی از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دارند و صرفاً برخی کارها و فعالیت‌های خاص را مصداق «کار فرهنگی» می‌دانند.

اگر کارفرما را به خوبی نمی‌شناسید و ارزش‌های سازمانی کارفرما را به خوبی نمی‌شناسید، شاید بهتر باشد در طرح نکاتی که خارج از فضای مرتبط با شغل است، محتاط‌تر باشید. این توصیه را می‌توان چنین خلاصه کرد که: «بخش سرگرمی و فعالیت‌های شخصی را در رزومه با دقت و وسواس مضاعف بنویسید.»

تا حد امکان مراقب اشتباهات نگارشی باشید

بسیار مهم است که در رزومهٔ شما اشتباهات نگارشی وجود نداشته باشد. قرار نیست حتماً کاملاً‌ مطابق فارسی معیار بنویسید (مگر این که قرار باشد در مشاغلی مانند ویراستاری فعالیت کنید). اما انتظار می‌رود جمله‌هایتان، قابل‌فهم باشند و کلمات را با دیکتهٔ درست نوشته باشید.

در این راستا پیشنهادهای زیر را جدی بگیرید:

🖋️حتماً متن رزومه را چند بار بخوانید. اگر امکان پرینت گرفتن رزومه را دارید، شاید در مشاهدهٔ رزومه روی کاغذ، خطاهایی به چشم‌تان بیاید که در شکل دیجیتال نمی‌بینید.

🖋️وقتی بلافاصله پس از نوشتن متن، آن را می‌خوانید، ممکن است به خاطر خستگی ذهن خطاها از چشم‌تان دور بماند. چند ساعت – و اگر می‌توانید چند روز – بعد از نوشتن رزومه آن را دوباره بخوانید.

🖋️رزومهٔ خود را در اختیار دوستان‌ معتمدتان قرار دهید تا آن‌ها هم رزومه را بخوانند و اشتباهات احتمالی را بیابند.  نویسندهٔ‌ یک متن، مناسب‌ترین فرد برای یافتن اشتباهات آن نیست.  اگر در میان دوستان و آشنایان، فردی هست که جایگاه مدیریتی دارد و موقعیت و تجربه‌اش به کارفرمای مد نظرتان نزدیک است، رزومه را به او نشان بدهید. احتمال دارد علاوه بر اشتباهات سادهٔ نگارشی، ایرادهای مهم یا خطاهای ظریف دیگری هم ببیند و به شما برای اصلاح رزومه کمک کند.

🖋️فهرست اشتباهات رایج در نگارش کلمات را بخوانید. این فهرست، شامل اشتباهات پرتکراری است که در نوشته‌های دوستان متممی دیده‌ایم. ممکن است بعضی از آن‌ها در متن شما هم باشد.

اهمیت به‌روز بودن رزومه

هر چند وقت یک بار، رزومهٔ خود را بخوانید و مطمئن شوید که اطلاعات و داده‌های آن به‌روز است.

ممکن است مناسب بدانید بخش‌هایی از رزومه را حذف کرده و یا اطلاعاتی را به آن اضافه کنید. هم‌چنین ممکن است لازم باشد برخی توضیحات، کلمات و عبارت‌ها را تغییر داده و اصلاح کنید.

اگر هم به شکل منظم این کار را نمی‌کنید، حداقل خودتان را مقید کنید که هیچ‌وقت برای هیچ کارفرمایی، رزومه‌ای را که در گذشته برای کارفرمای دیگری آماده کرده‌اید، ارسال نکنید.

کارفرمایان چشم تیزبینی دارند و ممکن است با ریزترین نشانه‌ها متوجه شوند که این رزومه کاری برای فرد یا شرکت و کسب‌و‌کار دیگری تنظیم شده است. و بپسندید یا نه، کمتر کارفرمایی دوست دارد رزومه‌ای را دریافت کند که خطاب به خود او نوشته و تنظیم نشده است.

کارکرد رزومه تغییر کرده است

زمانی رزومه تنها سندی بود که از شما در اختیار کارفرما قرار می‌گرفت و کارفرما صرفاً بر اساس آن‌چه در رزومه گفته بودید،‌ دربارهٔ‌ دعوت کردن یا نکردن شما به جلسهٔ مصاحبه شغلی تصمیم می‌گرفت.

درست است که در رزومه به معرف‌های خود هم اشاره می‌کردید، اما کارفرما معمولاً در نخستین مرحله با معرف‌ها تماس نمی‌گرفت. بلکه پس از مصاحبهٔ شغلی و پذیرش اولیه، ممکن بود با آن‌ها تماس بگیرد. بنابراین می‌توان گفت «رزومه تقریباً تمام آن چیزی بود که بر اساس آن دربارهٔ شما قضاوت می‌شد.»

امروزه بیشتر کارفرماها به پلتفرم‌ها و شبکه های اجتماعی دسترسی دارند.

ممکن است شماره تماس شما را ذخیره کنند و عکس‌های پروفایل شما را در نرم‌افزارهایی مثل واتس‌اپ و تلگرام ببینند (بسته به تنظیمات امنیتی شما). هم‌چنین احتمالاً به اکانت توییتر، اینستاگرام و لینکدین شما سر می‌زنند.

کمتر کارفرمایی است که از جستجو در گوگل استفاده نکند. بنابراین هر آن‌چه در چند صفحهٔ اول گوگل دربارهٔ شما می‌آید، عملاً بخشی از رزومه کاری شماست.

امروزه ما در هر لحظه در حال رزومه نویسی هستیم. آن‌چه به عنوان رزومهٔ رسمی به کارفرما می‌دهیم، صرفاً سندی است که کمک می‌کند جستجوهای خود را آغاز کند. جستجوهایی که ما کنترل چندانی بر آن‌ها نداریم. بنابراین ردپای دیجیتال (Digital Footprint) را جدی بگیرید و همواره به خاطر داشته باشید که هر بار با هر مطلبی که می‌نویسید و منتشر می‌کنید، بخشی از رزومهٔ خود را می‌سازید.

آنچه خواندید، بخش اول و دوم نکات رزومه نویسی است.

در ادامه به نکات دیگری مانند اهمیت به روزرسانی رزومه، حضور در شبکه های اجتماعی، استفاده از کلمات تخصصی، کلیشه‌ها، نحوهٔ توضیح مهارت‌ها، تحصیلات، سوابق قبلی و … اشاره خواهیم کرد.

اگر شما هم پیش از این در ارسال رزومه اشتباهاتی داشته‌اید یا به عنوان کارفرما اشتباهاتی در رزومه‌های دریافت‌شده دیده‌اید، خوشحال می‌شویم آن‌ها را با دوستان خود در میان بگذارید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    الهام ، محمود رسالت زاده ، پیمان اکبرنیا ، پویان فدوی ، حمید قربانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مسیر شغلی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مسیر شغلی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۴ نظر برای رزومه نویسی | در یک نمونه رزومه کاری چه چیزهایی باید باشد (و نباشد) | بخش ۱ و ۲

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد امین زندی فرد

  به نظرم اگر می خواهید شانس بالایی در استخدام شدن داشته باشید، ناگزیر باید چندی از سوابقان را در صورت اینکه مرتبط نباشند حذف کنید و تا حد امکان تخصصی بنویسید.

  پاراگراف بالا برای من خیلی خوشآیند نیست ولی تجربه ی اندکم به من ثابت کرده است که شانس تخصص گرا ها در بدست آوردن یک شغل بیشتر از وسعت گرا هاست مگر در برخی مشاغل خاص مثل CEO. (تعبیر متاسفانه و خوشبختانه اش با شما) 

  این اشتباه من در خیلی از رزومه هایی که قبلا فرستاده ام بود، خودم را فردی وسعت گرا نشان می دادم که دوستان منابع انسانی زحمت حذف رزومه من را می کشیدند. البته شاید لفظ اشتباه خیلی مناسب نباشد اما با توجه به زمینه(Context) شرکت، این یک اشتباه بود که من زیاد مرتکب شدم.

  مورد بعدی که به نظرم اشتباهم در این مسیر بوده، استفاده از قالب های آماده است. باز هم تجربیه ولی احساس می کنم این مورد نیز باعث ایجاد یک سوگیری و بروز اثر هاله ای می شود. این امکان وجود دارد که افرادی با طراحی خلاقانه تر و مهارت کمتر، بیشتر از افرادی با مهارت بالاتر و ترکیبی معمولی پذیرش شوند.

  مورد دیگر که جزو توصیه شده هاست و من خیلی از آن استفاده نکردم، ساخت رزومه اختصاصی برای شرکت است. اگر شخص بررسی کننده، احساس کند این رزومه، آنی نیست که به صورت گروهی برای همه شرکت ها فرستاده شده باشد، احتمال پذیرش بیشتر می شود. 

  برای من همواره رزومه ای که گرافیست ها و طراح ها دارند برایم الهام بخش است. با اینکه تمامی آن موارد بیشتر از دو صفحه است اما نمونه کار هایشان جذابیت خاصی به رزومیشان می دهد و گویی تصاویر به جای کلمات سخن می گویند. 

   

 1. میلادپشت دری گفت: (کاربر ویژه) من ۲۰۱۲ روز است که همراه متمم هستم.

  رزومه نویسی امر خیلی مهمی در جذب شدن داخل یک شرکت حساب میشه. وقتی مطالبی در این رابطه میخوندم کلمه ای مثل sell yourself رو زیاد میدیدم. اینجا باید خودمون رو به شکلی معرفی کنیم که انگاری داریم خودمون رو به سازمان میفروشیم. راستش من زیاد با sell yourself نمیتونم ارتباط برقرار کنم ولی بهتره این شکلی بگم کاری کنید که نتونن شما رو رد کنن. 
  حتما به این توجه کنید وقتی موقعیت شغلی خودتون رو مینویسید در رابطه با آن موقعیت حتما نکاتی که شما در آن نقش داشتید رو هم بنویسید. برای مثال:

  موقعیت شغلی ………. در شرکت ………… به مدت …………..

  توضیحات …………………………………

  • مسئولیت ۱ ……………………………… 
  • مسئولیت ۲ ……………………………… 

  شکلی که بالا میبینید شکل استانداردی نیست فقط میخوام منظورم رو بهتر برسونم.

  – نیاز نیست همه چی رو با جزئیات بنویسید، کافی هستش به گزینه هایی که مسئولیت شما بوده و شما در آن نقش داشتید اشاره کنید. 

  فرضا اگه من یک برنامه نویس هستم زبان برنامه نویسی که کار کردم و مسئولیت هایی که هنگام کار داشتم رو ذکر میکنم. 

  – توضیحاتی که در رابطه با خودتون میدید صادقانه باشه، چون ممکنه ازتون سوال بپرسن و اگه بلد نباشید. احتمال رد شدنتون خیلی زیاد میشه.

  – در رابطه با استایل هم از دید من بستگی داره، یکی از دوستان متممی اشاره کردن تا حد زیادی ممکنه یک فرهنگ و موقعیت یک شرکت داخل یک کشور خیلی از چهارچوب ها رو تغییر بده. (ممکنه یک روزمه باعکس یا بدون عکس قضاوت بشه) قبل ارسال ارزومه حتما شرکت رو بررسی کنید و با توجه به ویژگی شرکت و موقعیت شغالی که اونا میخوان روزمه رو درست کنید و تا جایی که میتونید رزومه رو minimal بنویسید. 

   

 2. محمدرضا معاشرتی گفت: (کاربر ویژه) من ۱۶۴۶ روز است که همراه متمم هستم.

  از دیدِ من رزومۀ یک شخص بیانگر بخش زیادی از حالات درونی و بیرونی اوست.

  من ترجیح میدهم رزومه‌های منتخب را پرینت شده بخوانم. معمولا اول یک نگاه کلی به نوشته‌ها می‌اندازم.
  درست‌نویسی، نداشتن غلط نگارشی، نظم‌وترتیب در نگارش و ساختار، توالی تاریخ‌ها و مواردی از این دست، نکته‌هایی است که با یک نگاه اجمالی به‌دست می‌آیند. معتقدم بخشی از شخصیت فرد در نوشتن او هویداست. سپس به خواندن و بررسی سطربه‌سطر آن می‌پردازم.

  همانند مطالبی که در درس گفته شده رزومه باید در ارتباط با کسب‌وکاری باشند که برای ورود به آن اقدام شده است.

  رزومه‌ای داشتم از کسی که دو رشته دانشگاهی را خوانده بود و هیچ‌یک از آن‌ها به هم ارتباط نداشت!
  به‌علاوه دوره‌هایی که گذرانده بود و کارهایی را که انجام داده بودند نیز به‌هیچ‌وجه هم‌راستا نبودند.
  وقتی از او دلیل را پرسیدم گفت: چون علاقه داشتم رفتم و خواندم.
  پرسیدم: چه استفاده‌ای از آن‌ها کردی؟
  گفت: هیچ!

  جالب اینجاست برای به‌دست آوردن این جایگاه خالی بسیار شور و اشتیاق داشت. به همین دلیل او را آزمایشی استخدام کردم ولی متاسفانه نه تنها نتوانست هیچ پیشرفتی داشته باشد بلکه در مواردی نیز مانع اجرا شدن روال کار معمول شرکت می‌شد!

  به نظر من آن چیزی که در رزومه قید می‌شود باید دقیقا متناسب با نیازهای کارفرما باشد به‌دور از هرگونه اغراق و در کمال درستی و سلامت.
   

 3. جعفر انصاری فر گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۱ درس) من ۷۴۳ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام به دوستان متممی 

  فکر می کنم رزومه نویسی در ایران بیشتر از آن مورد توجه کارفرمایان باشد مورد توجه کارکنان است . تجربه زیادی داشته ام که کارفرمایان نگاه خوبی به رزومه نویسی ندارند و ترجیح می دهند خودشان ، متقاضی را محک برنند تا این که او فعالیت ها ، سوابق ، تجربیات ، دوره های آموزشی و مدارک تحصیلی و تخصصی خود را ارائه دهد

 4. میلاد اعظمی گفت: (کاربر ویژه) من ۲۷۲۳ روز است که همراه متمم هستم.

  یکی از موارد محتوایی دیگر رزومه نویسی که اختلاف نظر در موردش زیاد هست، گذاشتن یا نگذاشتن عکس پرسنلی در رزومه است. بنا به تجربه من در هنگام فرستادن رزومه به سازمانهای خارجی، در مورد سازمانهای اروپایی، بودن عکس در رزومه یک امتیاز و حتی یک باید است. اما در سازمانهای آمریکای شمالی عکس دار بودن رزومه یک امر ناپسند هست. البته در مورد کشورمان من اطلاعی ندارم.   ولی همونطور که در ابتدا گفتم در این مورد اختلاف نظر هست که بیشتر هم می تواند سلیقه ای باشد. استدلال موافقان نبود عکس هم این است که بودن عکس ممکنه باعث سو گیری هایی بر اساس نژاد و رنگ پوست از جانب بررسی کننده رزومه بشه.

 5. محمد منصوری گفت: (کاربر ویژه) من ۱۴۰۵ روز است که همراه متمم هستم.

  این مطلب باعث شد نگاهی مجدد به رزومم داشته باشم. بعضی از مواردی که بنظرم رسید برای اصلاح رو اینجا هم مینویسم.

  بنظرم بعضی جاها خیلی جملات رو طولانی نوشته بودم.  سعی کردم کوتاه‌تر و موجزتر بنویسم. بنظرم با این تغییر خودم راغبتر شدم نسبت به اینکه سری‌های بعدی مرورش کنم.

  مجدد که چک کردم بنظرم اومد معادل‌های بهتری میشه برای عبارات قبلی بکار ببرم. 

  موضوع دیگه چک کردن آگهی‌های کارفرماها بود. هر چند خیلی‌ها هر چی از دستشون رسیده بود نوشته بودند و بندهای نیازمندی‌هاشون همپوشانی خیلی زیادی داشت. ولی بعضی‌ها هم بودند که بنظرم میشد از ادبیات و نحوه نوشتارشون استفاده کرد.

   

 6. علی طاعتی مرفه گفت: (کاربر ویژه) من ۹۱۲ روز است که همراه متمم هستم.

  یکی از اشتباهات من این بود که همه سوابق کاری مرتبط و غیرمرتبط را در رزومه‌ام می‌آوردم و معمولا رزومه‌ام به علت غیرمرتبط بودن سوابق کاری رد میشد.

 7. علیرضا موثق گفت: (کاربر ویژه) من ۲۴۳۱ روز است که همراه متمم هستم.

   نکات مهم و مفیدی بود.

  مرور این مطالب من را یاد یکی از صحبتهای "ست گادین" انداخت. در کتاب " مهره حیاتی". او معتقد است رزومه برای افرادی است که میتوانند جایگزین شوند. غیر قابل جایگزینها از روشهای دیگری استفاده میکنند. یکی از آنها که بعد از مدتها هنوز در ذهنم باقی است، "وب سایت" است. جالب است وقتی کسی اطلاعاتی از ما خواست که ما را بهتر بشناسد و بررسی کند که آیا میتواند با ما کار کندیا نه، بجای رزومه، وب سایت خود را به او بدهیم. البته این موضوع، فکر کنم کتمان کننده موضوع روزمه نباشد؛ اما نگاههای متفاوتی مثل نگاه ست گادین کمک میکند تا از چارچوبهای رسمی معمول هر از گاهی خارج شویم و آن موقع است که خود را حتی در همین معرفی کردن هم متمایز کرده ایم. 

 8. محمدرسول کریمی گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۴ درس) من ۲۹۴۸ روز است که همراه متمم هستم.

  مدتی مدیر واحد طراحی در یک شرکت تولید کننده الکتروموتور بودم و در حال حاضر هم موسسه خودم را دارم. رزومه های زیادی را بررسی کرده ام. بنده هم یک نکته اضافه کنم.
  هرگز سوابق و فعالیت های  ریز و درشت را در کنار هم قرار ندهید. مثلا شما تازه فارغ‌التحصیل شده اید و می خواهید برای شرکتی رزومه بفرستید یک دوره شش ماهه کارآموزی کرده اید که این خیلی خوب است و یک کار خیلی جزئی و چند ساعته هم مثلا در یک موسسه یا دانشکده خودتان انجام داده اید. دومی را ننویسید. اول اینکه بررسی کننده رزومه به دنبال ضعیف ترین بخش استدلال و رزومه شما است که شما را کنار بگذارد و دوم اینکه نوشتن موارد بی اهمیت باعث می شود موارد اصلی در این بین کمرنگ شوند.
  رزومه یک سال کار کرده هایی را برای شغل کارشناس مهندسی برق بررسی کرده ام که سه صفحه بوده و کار کردن در بقالی دایی اش را هم نوشته بود.
  همان چند مورد اصلی را بنویسید.

 9. علیرضادورباش گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۱ درس) من ۳۱۵۶ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام

  یکی از نکاتی که برای خود من جالب بود این است که رزومه با cv متفاوت است و cv را بیشتر برای موقعیت های دانشگاهی می نویسند یکی از نکاتی که در آمریکای شمالی بسیار به آن تاکید می شود که car باید در رزومه نویسی مد نظر قرار بگیرد. یعنی condition ، attention و result در بیان بخش ها بیاید.

 10. سیدموسی علوی گفت: (کاربر ویژه) من ۱۰۵۵ روز است که همراه متمم هستم.

  نکته‌ای که به ذهنم می‌رسد این است که نمی‌توان برای درخواست شغل در موقعیت‌های شغلی مختلف رزومه یکسانی ارسال کرد. ممکن است فرد بر اساس تحصیلات، علایق و مطالعاتش تجربیات مطالعاتی، شغلی و حتی تفریحی مختلفی در زمینه‌های مختلف داشته باشد اما باید با شناخت موقعیت شغلی مد نظر و شناخت نیازهایی که این موقعیت شغلی بر اساس آن تعریف شده است، مهارت‌ها و سوابق مورد نیاز برای آن موقعیت شغلی را ادستچین کرد و صرفا سوابق مرتبط را ذکر نمود. گمان می‌کنم شلوغ کردن رزومه و پر کردن آن با مهارت‌ها و سوابق غیر مرتبط که ممکن است در جای دیگری بسیار هم مقبول باشد نه تنها به روزمه کمکی نمی‌کند بلکه می‌تواند دیدگاه عدم تمرکز را در مورد کارجو در ذهن استخدام کننده ایجاد کند.

 11. معین یکتا گفت: (کاربر ویژه) من ۷۸۶ روز است که همراه متمم هستم.

  تجربه اندکم به عنوان کسی که مسئول بررسی رزومه‌ها در یک شرکت خصوصی و دعوت از متقاضیان کار برای مصاحبه بود، به من نشان داد متاسفانه بسیاری از کارجویان اصول اولیه رزومه‌نویسی را هم رعایت نمی‌کردند. برخی متن رزومه را در بخش ایمیل کپی کرده بودند و برخی دیگر به رزومه به شکل کتاب داستان نگاه می‌کردند.

  * سعی کنید حتما روی رفع ایرادات ظاهری رزومه وقت بگذارید؛ کلمات به هم ریخته یا چندین خط فاصله بین پاراگراف‌ها، باعث خواهد شد تا رزومه شما بدون بررسی محتوا کنار گذاشته شود. از کسی که یک ساعت وقت روی آرایش رزومه خود نمی‌گذارد، چطور می‌توان انتظار خرج دقت و وقت روی کارهای دیگران داشت؟

  * سعی کنید از نوشتن پاراگراف‌های طویل اجتناب کنید. خودتان را جای بررسی‌کننده رزومه بگذارید و ببینید وقتی قرار بر بررسی ۱۰۰ رزومه هست، آیا فرصت و حوصله‌ای برای خواندن متون طولانی خواهید داشت؟

  * سعی کنید توالی سوابق تحصیلی و کاری خود را رعایت کنید. وجود شکاف زمانی بین دو پوزیشن شغلی شما بدون ارائه توجیه کافی، می‌تواند کارفرما را دچار تردید نماید.

  در پایان به نظر من ذکر عباراتی مانند «مشتاق یادگیری»، «دارای روحیه مشارکت و کار تیمی»، «وظیفه‌شناس و مسئولیت‌پذیر» و… نیز تنها باعث حجیم شدن بی‌دلیل رزومه شما خواهد شد.

 12. دانشجوی همیشگی مدیریت گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۵ درس) من ۸۲۹ روز است که همراه متمم هستم.

  اشکال بسیار ساده و مهمی که خیلی از افراد رعایت نمی کنند، عدم درج عکس پرسنلی رسمی در رزومه هست.

  نبود عکس به تنهایی باعث می شه یک رزومه غیرحرفه ای دیده بشود.

 13. محمد امین زندی فرد گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۳ درس) من ۹۵۶ روز است که همراه متمم هستم.

  به نظرم اگر می خواهید شانس بالایی در استخدام شدن داشته باشید، ناگزیر باید چندی از سوابقان را در صورت اینکه مرتبط نباشند حذف کنید و تا حد امکان تخصصی بنویسید.

  پاراگراف بالا برای من خیلی خوشآیند نیست ولی تجربه ی اندکم به من ثابت کرده است که شانس تخصص گرا ها در بدست آوردن یک شغل بیشتر از وسعت گرا هاست مگر در برخی مشاغل خاص مثل CEO. (تعبیر متاسفانه و خوشبختانه اش با شما) 

  این اشتباه من در خیلی از رزومه هایی که قبلا فرستاده ام بود، خودم را فردی وسعت گرا نشان می دادم که دوستان منابع انسانی زحمت حذف رزومه من را می کشیدند. البته شاید لفظ اشتباه خیلی مناسب نباشد اما با توجه به زمینه(Context) شرکت، این یک اشتباه بود که من زیاد مرتکب شدم.

  مورد بعدی که به نظرم اشتباهم در این مسیر بوده، استفاده از قالب های آماده است. باز هم تجربیه ولی احساس می کنم این مورد نیز باعث ایجاد یک سوگیری و بروز اثر هاله ای می شود. این امکان وجود دارد که افرادی با طراحی خلاقانه تر و مهارت کمتر، بیشتر از افرادی با مهارت بالاتر و ترکیبی معمولی پذیرش شوند.

  مورد دیگر که جزو توصیه شده هاست و من خیلی از آن استفاده نکردم، ساخت رزومه اختصاصی برای شرکت است. اگر شخص بررسی کننده، احساس کند این رزومه، آنی نیست که به صورت گروهی برای همه شرکت ها فرستاده شده باشد، احتمال پذیرش بیشتر می شود. 

  برای من همواره رزومه ای که گرافیست ها و طراح ها دارند برایم الهام بخش است. با اینکه تمامی آن موارد بیشتر از دو صفحه است اما نمونه کار هایشان جذابیت خاصی به رزومیشان می دهد و گویی تصاویر به جای کلمات سخن می گویند. 

   

 14. نازنین یاری گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۱ درس) من ۱۹۲۶ روز است که همراه متمم هستم.

  در شرکت ما یک‌فراخوان برای ارسال رزومه داشتیم 
  در چند تا از رزومه ها متاسفانه شماره تماس قید نشده بود 
  چند مورد تماما به زبان انگلیسی ارسال  شده بود 
  حین مصاحبه متوجه شدیم که چند نفر سوابق کارهای قبلی شون رو در رزومه اولیه نیاورده بودن و خود ما بصورت دست نویس به پایین رزومه ها اضافه کردیم  که احتمالا این مورد برای افرادی هم که به دلیل ارسال  رزومه ناقص  در مصاحبه نبودند صدق میکرد
  اگر این نکات ارائه میشد افراد بیشتری شانس دعوت به مصاحبه را پیدا میکردند و شرکت هم میتوانست  افراد مناسب تری را گزینش کند