Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


رزومه نویسی آینده نگر و تنظیم بیانیه هدف


رزومه نویسی و تنظیم بیانیه هدف

مطالعه این درس تنها پس مطالعه دروس قبلی در حوزه برنامه ریزی برای توسعه مهارتهای فردی در متمم، اثربخش خواهد بود. بنابراین اگر هنوز درس‌های قبلی را مطالعه نکرده‌اید و تمرین‌های آنها را انجام نداده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که درسها را به ترتیب مطالعه بفرمایید:

ابتدا درباره اهمیت برنامه ریزی برای توسعه مهارتهای فردی مطالعه کنید. سپس تعریف متمم از مهارت را بخوانید. در ادامه با مفهوم سبد مهارت و شناسنامه مهارت آشنا شوید و درسی را که درباره رابطه شغل و مهارت توضیح داده مرور کنید و سپس به مطالعه جدی این درس بپردازید.

اگر برای استخدام در یک شرکت معتبر یا شرکتهای بزرگ بین المللی یا برای ثبت نام در دانشگاه‌های مطرح جهان اقدام کرده باشید احتمالاً‌ با چیزی به نام SOP یا Statement Of Purpose مواجه شده‌اید. علاوه بر اینکه از شما رزومه‌ای می‌خواهند تا مشخصات و توانمندی‌های شما را بشناسند، یک بیانیه هدف یا SOP هم می‌خواهند ببینند اصلاً قرار است چه کار کنید!

بیانیه هدف و مقایسه آن با رزومه نویسی

این درس به طور خاص در مورد بیانیه هدف و ویژگی‌های بیانیه هدف در مقابل مفهوم رایج‌تر رزومه نویسی است. اگر علاقمند به موضوع رزومه نویسی هستید، شاید مطالعه مطلب زیر در وبلاگ شخصی محمدرضا شعبانعلی مفید باشد:

رزومه نویسی و اشتباهات رایج در آن

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سارا جانی‌پور ، آمنه شایان راد ، مرضیه ، امیر علی ، حمیدفردی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری توسعه مهارتهای فردی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه توسعه مهارتهای فردی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۷۰ نظر برای رزومه نویسی آینده نگر و تنظیم بیانیه هدف

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  سلام آتبین عزیز.

  نکته مورد توجه شما در مورد تفاوت واژه‌های CV و Resume کاملاً درست است و همانطور که اشاره کردید در مورد اینکه CV‌ عموماً طولانی‌تر از Resume است، اتفاق نظر وجود دارد.

  اما در اینکه چه چیزی در کدامیک از آنها ذکر می‌شود اختلاف سلیقه وجود دارد و تعریف مطلقی از آن - لااقل تا جایی که ما می‌دانیم - وجود ندارد. چنانکه دانشگاه هاروارد در توضیح چارچوب رزومه نویسی خود، به این مسئله اشاره می‌کند که CV معمولاً جنس آموخته‌های آکادمیک‌ را بیشتر در خود دارد و رزومه بیشتر حاوی عملکردها و توانایی‌های فرد در محیط کار و مهارت‌های قابل انتقال اوست که این تفسیر با آنچه در متن مورد نظر ما آمده است همخوانی بیشتری دارد.

  اما واقعیت این است که معیار انتخاب اصطلاح رزومه آینده نگر این تعاریف رسمی نبوده است. خط مشی داخلی متمم بر این است که اگر واژه‌ای قبلاً‌ به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است، حتی به فرض کاهش دقت کلامی، از همان واژه استفاده کنیم تا دوستانمان بتوانند از طریق همان کلیدواژه‌ها، مطالعات تکمیلی را انجام دهند.

  به تعبیر آنها که در حوزه استراتژی محتوا فعالیت می‌کنند، محتوا نباید به یک بن بست تبدیل شود. بلکه باید محلی برای عبور مخاطب به سمت محتوای تخصصی‌تر و عمیق‌تر باشد و از جمله پیش‌نیازهای این مسئله، استفاده از واژه‌های کلیدی است که قبلاً مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

  با توجه به اینکه کلیدواژه Future Resume چندین دهه است که در ادبیات توسعه فردی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر کسی از دوستان متمم تصمیم داشته باشد در این زمینه بیشتر مطالعه کند با این کلیدواژه به نوشته‌ها و مقالات و سایت‌های بهتری خواهد رسید، ما این واژه را انتخاب کردیم.

  در خصوص Mission & Vision Statement طبیعی است که آنها مفهوم عمیق‌تری از CV یا Resume یا SOP محسوب می‌شوند و به تعبیر زیبای کالینز و پوراس، از جنس دلیل وجودی یا Reason For Existence هستند. Mission یا ماموریت یک فرد منطقاً در طول زندگی‌اش فقط زمانی تغییر می‌کند که به پختگی بیشتری برسد و نقش متفاوتی را برای خود در عالم هستی متصور شود. جز در چنین حالتی، آنچه تغییر می‌کند در لایه‌های پایین‌تر و در حوزه هدف گذاری خواهد بود.

  بنابراین در برنامه ریزی توسعه فردی، معمولاً وقتی SOP مهارتی می‌نویسند بیشتر علاقمند هستند که به سمت انتخاب تم قالب توسعه مهارت و همینطور تشکیل اثربخش‌ترین سبد مهارت حرکت کنند که لایه‌ای پایین‌تر از لایه استراتژیک محسوب می شود.

  از اینکه فرصتی ایجاد می‌کنید تا بر سر موضوعات مختلف بحث و گفتگو کنیم، ممنونم

  محمدرضا شعبانعلی

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .