Menu


راهنمای تمرینهای درس سواد دیجیتال


راهنمای تمرینهای درس سواد دیجیتال

در میان درس‌های متعدد مربوط به سواد دیجیتال، برای برخی از آنها تمرین در نظر گرفته شده است.

تمرین‌ها با هدف درک بهتر درس‌ها طراحی شده‌اند و عملاً بدون انجام آنها، نمی‌توانید مطمئن باشید که درس‌ها را به صورت کامل فرا گرفته‌اید.

آنچه در اینجا می‌بینید، فهرستی از درس‌های تمرین‌دار از مجموعه‌ی سواد دیجیتال است که می‌تواند به شما برای حل تمرین و یادگیری بهتر درس‌های این مجموعه کمک کند.

از میان مجموعاً ۵۰ درس که در متمم به سواد دیجیتال اختصاص داده شده‌اند، در مورد ۱۱ درس پیشنهاد کرده‌ایم که حتماً برای درک بهتر موضوعات مطرح شده، تمرین‌هایی را انجام دهید.

آنچه در ادامه می‌خوانید درباره تمرین‌های این ۱۱ درس است.

شما تا کنون تمرین‌های هیچ یک از این ۱۱ درس را انجام نداده‌اید.

درس هایی که هنوز تمرین‌های آنها را انجام نداده‌اید

  دسته بندی فایل‌ها و فولدرها این درس یکی از ساده‌ترین تمرین‌ها را در مقایسه با تمام درس‌های سواد دیجیتال دارد. صرفاً از شما خواسته شده تا تجربه‌های شخصی خودتان را در مرتب‌کردن و دسته‌بندی و نگهداری فایل‌های دیجیتال با دوستان‌تان در میان بگذارید.

پیشنهاد می‌کنیم حتماً بعد از اینکه تجربه‌ی خودتان را مطرح کردید، برای مطالعه نظرات و تجربیات دوستان دیگر هم وقت بگذارید.

زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۵ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۱۰ دقیقه
  درباره ویکی پدیا و سایر ویکی‌ها تمرین این درس یکی از ساده‌ترین تمرین‌های مجموعه درس‌های سواد دیجیتال است. فقط از شما خواسته شده که چند ویکی را به دوستان خود معرفی کنید. زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۰ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۵ دقیقه
  درباره Web 2.0

تمرین درس Web 2.0 برای ما بسیار مهم است و تا زمانی که تمرین آن را انجام نداده باشید نمی‌توانیم باور کنیم به مجموعه درس‌های سواد دیجیتال علاقه دارید.

پس از اینکه با مفهوم Web 2.0 آشنا شدید از شما خواسته شده در یک وب‌سایت به انتخاب خودتان بگردید و مصداق‌هایی از بکارگیری تفکرِ نسل دوم وب را در آن پیدا کنید.

زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۰ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۱۵ دقیقه
  موتورهای پیشنهاد دهنده در تمرین این درس از شما خواسته شده از میان سرویس‌های مختلف نرم افزاری (سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها) به دنبال مواردی بگردید که به شما به صورت اتوماتیک محصول یا گزینه‌‌ای را (برای خرید یا مطالعه یا استفاده) پیشنهاد می‌دهند. سپس سعی کنید الگوی کلی سیستم پیشنهاد آنها را حدس بزنید.

تمرین قسمت دومی هم دارد که باید با جستجو و ایده‌پردازی، به دنبال جایی بگردید که خلاء سیستم پیشنهاد در آن حس می‌شود.

زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۰ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۳۰ دقیقه
  درباره ساختار HTML و فایل‌های هایپرتکست بخشی از تمرین‌ این درس، عملاً لازم نیست در متمم ثبت شود. قرار است در وب‌سایت‌های مختلف بگردید و کد HTML آنها را بخوانید. البته در ادامه از شما خواسته شده است تا گزارشی از جستجوهای خود و نکاتی که با آنها مواجه شده‌اید (به سلیقه و تشخیص خودتان) ارائه کنید. زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۵ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۳۰ دقیقه
  واقعیت مجازی / واقعیت افزوده

با توجه به اینکه نمونه‌های بازی‌ها و ابزارهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، اکنون حتی به پارک‌ها و رستوران‌ها و مراکز خرید هم رسیده است، همچنین مطالب زیادی در وب در مورد این بحث منتشر شده، انجام تمرین این درس چندان دشوار نیست.

از شما خواسته شده برای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و کاربرد آنها، مثال بزنید.

زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۵ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۱۵ دقیقه
  سرویس‌های ذخیره سازی ابری (Cloud)  در این درس از شما خواسته شده یک سرویس ذخیره سازی ابری را انتخاب و معرفی کنید و بگویید که مدل درآمدی آن چیست. قاعدتاً اگر تا کنون از این سرویس‌ها استفاده کرده باشید – که کرده‌اید – صرفاً باید فکر کنید که درآمد آنها از کجا تامین می‌شود و این تمرین نباید وقت زیادی از شما بگیرد. زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۰ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۲۰ دقیقه
  تحول دیجیتال

تمرین این درس از جنس تحلیلی است. شاید وقت چندانی از شما نگیرد. اما بعد از اینکه مطمئن شدید درس را به خوبی مطالعه کرده‌اید، باید چند دقیقه با خودتان خلوت کنید و با دقت و تمرکز، به کسب و کارها و سازمان‌های مختلف فکر کنید تا بتوانید مصداق‌هایی را برای مطرح کردن در درس پیدا کنید.

نوشتن تمرین شاید وقت چندانی از شما نگیرد. اما برای پیدا کردن مصداق‌ها باید کمی وقت بگذارید و فکر کنید.

زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۵ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۲۰ دقیقه
  اینترنت اشیاء

تمرین این درس از جنس تجربه است. اگر قبلاً با اینترنت اشیاء آشنا نبوده باشید، احتمالاً تمرین درس برای شما چندان ساده نیست.

در پایان درس از کسانی که این فضا را می‌شناسند خواسته‌ایم که علاوه بر بحث‌های مطرح شده در درس، مثال‌های دیگری را که مفید می‌دانند مطرح کنند.

اگر IoT را می‌شناسید، می‌توانید با مشارکت در بحث به دوستان خود کمک کنید.

اگر نمی‌شناسید و به واسطه‌ی این درس با آن آشنا شده‌اید، منطقی است وقتی را به مطالعه توضیحات دوستان‌تان اختصاص دهید و از آنها بیاموزید.

زمان مطالعه درس: کمتر از ۲۰ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۱۰ دقیقه
  سرویس‌های کوتاه کننده لینک

بر خلاف بسیاری از درس‌های مجموعه سواد دیجیتال، ما در این درس اصراری نداریم که حتماً مشارکت داشته باشید و بحث کنید.

اما خواسته‌ایم اگر نکات و تجربه‌هایی در این زمینه دارید که فکر می‌کنید می‌تواند مکمل درس باشد و به دوستان دیگرتان کمک کند، آنها را با دیگران در میان بگذارید و به ما هم بیاموزید.

زمان مطالعه درس: کمتر از ۱۰ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۱۰ دقیقه
  حافظه Cache

تمرین این درس هم مانند تمرین درس Short Link (لینک‌های کوتاه شده) بیشتر از جنس انتقال تجربه است.

به عبارت دیگر، اگر به تازگی و پس از مطالعه درس Cache با این مفهوم آشنا شده‌اید، انتظار نمی‌رود در بحث آن مشارکت کنید (البته انتظار می‌رود توضیحات دیگر دوستان خود را مرور کنید).

اما اگر قبلاً با کش (مفهوم / الگوریتم آن) آشنا بوده‌اید، ممکن است نکات دیگری علاوه بر محتوای درس وجود داشته باشد که بخواهید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

زمان مطالعه درس: کمتر از ۲۰ دقیقه زمان انجام تمرین: کمتر از ۱۵ دقیقه

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    یاور مشیرفر ، سینا مرعشی ، کیوان بشاش ، حمید طهماسبی ، هیوا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سواد دیجیتال به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سواد دیجیتال
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟