Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


رابطه ما را تغییر می‌دهدباز هم می‌خواهیم به سبک همیشه در دعوت به گفتگو، جمله‌ای را انتخاب کنیم و درباره‌اش به بحث بنشینیم.

جمله‌ای که توسط محققان و دانشمندان، و بر اساس مطالعه و تحقیقات علمی مطرح نشده؛ بلکه برخاسته از تجربه‌ی گوینده است.

گاهی اوقات این نوع جمله‌ها، نمی‌توانند راه خودشان را به دل و جان ما باز کنند و حس می‌کنیم با آن‌ها بیگانه‌ایم. گاهی هم احساس می‌کنیم که گوینده، دانسته‌ها و تجربه‌هایی را که ما داشته‌ایم و نتوانسته‌ایم بیان کنیم، در ظرف واژه‌ها ریخته و بیان کرده است.

جمله‌ای که این بار انتخاب کرده‌ایم از مایک مرداک (Mike Murdock) است. او نه محقق است و نه متخصص رابطه و رابطه‌سازی. بنابراین حرف‌هایش از جنس «گزاره‌های علمی» نیستند. اما با این حال، جمله‌ای دارد که فکر کردیم می‌تواند بستر خوبی برای بحث و تبادل‌نظر باشد:

مایک مرداک می گوید: هر رابطه ای یکی از نقاط قوت ما را پرورش داده یا یکی از نقاط ضعف ما را پررنگ تر می‌کند

حرف‌ها و بحث‌های بسیاری را می‌توان به بهانه‌ی این جمله مطرح کرد.

نخستین سوالی که می‌توان درباره‌ی این جمله مطرح کرد این است که: «آیا در زندگی خود، مصداق یا مصداق‌هایی برای این جمله دارید؟ یا این‌‌که جمله‌ی مرداک را نمی‌پسندید و نمی‌پذیرید؟»

این سوال را می‌شود به سبک دیگری هم پرسید. سبکی که پیش از این هم در دعوت به گفتگو به‌کار گرفته‌ایم: آیا «مصداق‌های این جمله» ما را جلب و جذب می‌کنند؟ یا «چیدمان واژه‌ها و زیبایی ظاهری جمله» احساس‌مان را برمی‌انگیزد؟

به فرض که شما با تأثیر رابطه بر نقاط قوت و ضعف موافق باشید، سوال‌ دیگری هم مطرح می‌شود:

آیا ما می‌توانیم به شکلی آگاهانه، رابطه‌هایی را انتخاب کنیم و بسازیم که برخی ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی ما را «تعدیل و ترمیم» کنند؟ یا این‌که صرفاً پس از شکل‌گیری رابطه و در نگاه رو به عقب، می‌فهمیم که هر رابطه با ویژگی‌ها و نقاط قوت و ضعف ما چه کرده است؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پوریا صفرپور ، جواد خوانساری ، سعید هاشمی ، مهدی فکوری ، Leily

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۸ نظر برای رابطه ما را تغییر می‌دهد

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : عرفان

  به نظر من تاثیرپذیری از روابط مسئله‌ای غیرقابل اجتناب است. وقتی رابطه ای دارم که در آن دیده می‌شوم، شنیده می‌شوم و در نهایت درک می‌شوم، حس خوبی به خودم پیدا می کنم، این حس خوب در وهله اول منجر می‌شود که اعتمادم به خودم افزایش یابد. اینکه به خودم باور داشته باشم هم باعث این می‌شود که در عرصه‌های دیگر زندگی قوی‌تر باشم. در نقطه مقابل روابطی که در آن به جای رفتار و گفتارم، شخصیتم نقد می‌شود. به اشتباهاتم بیشتر از اقدامات درست‌ام پرداخته می‌شود. مجالی برای شنیده شدن و به طبع آن درک شدن نمی‌یابم و به طور کلی حس کم بودن و کم داشتن پرتکرار برایم بوجود می‌آید باعث می‌شود که در عرصه‌هایی که حتی قبل از رابطه اوضاع خوبی داشتم، ضعیف‌تر شوم.

  تجربه من این بوده که داشتن سلسله مراتب ارزش‌های نزدیک بهم باعث می‌شود هر دو طرف رابطه ایمان قوی‌تری نسبت به ارزش‌ها، باورهای خود داشته باشند، این ایمان سرمایه‌‌ای بزرگ برای شکوفا شدن توانمندی‌های فرد می‌شود.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .