Menu


دیدن به شکلی دیگر | تمرینی برای خلاقیت


تمرین خلاقیت با دیدن به شکلی دیگر

بسیاری از تمرین‌های خلاقیت و تفکر واگرا به نوعی ما را وادار می‌کنند تا به کاربردهای غیرمتعارف اشیاء یا کاربردهای متنوع یک شیء مشخص فکر کنیم.

چنین تمرین‌هایی بر این مبنا شکل گرفته‌اند که ذهن همگرا نمی‌تواند از نخستین ایده‌ای که دریافته (یا ایده‌ای که پیش از آن دیده) فاصله بگیرد:

خودکار برای نوشتن است و در حالت عادی، هر چقدر بکوشیم از این کاربرد فاصله بگیریم، دوباره ذهن‌مان چیزی از جنس نوشتن را جستجو خواهد کرد.

تلاش و تمرین فکری لازم است تا کاربرد متفاوتی از خودکار را تصور کرده و تصویری کاملاً‌ دور از کاربرد متعارف آن را در ذهن تصور کنیم.

در این میان، تمرین‌های ساده‌ای هستند که بدون ابزار و امکانات ویژه می‌توانند به ما در این مسیر کمک کنند.

فلیپ دو کاسترو (Felipe de Castro) علاقه‌مند به طراحی و معماری است و با الهام از اشیاء در محیط خود، می‌کوشد معماری‌های مختلف برای ساختمان‌ها را تصور و ترسیم کند.

قاعدتاً ترسیم تصویرهای ذهنی برای بسیاری از ما، مانند او ساده نیست. اما حتی در همین حد که عادت کنیم با دیدن اشیاء مختلف، تصویری ذهنی از یک معماری متناظر با آن‌ها بسازیم، تمرینی ارزشمند است.

نمونه‌هایی از کارهای کاسترو را ببینید و اگر دوست داشتید، اکانت او در اینستاگرام را نیز دنبال کنید: FelipedeCastro@

اما مهم‌تر این است که از او یاد بگیریم متفاوت دیدن را تمرین کنیم.

 


پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سارا افشار ، پیمان اکبرنیا ، فریبا رضایی امین ، رویا ایرانی ، لیلا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارت حل مسئله به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارت حل مسئله
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

19 نکته برای دیدن به شکلی دیگر | تمرینی برای خلاقیت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سعیده اسلامیان

  چقدر این تصاویر زیبا بود و چقدر خلاقانه از دیدن اونا به یاد تصویر سازی بچه ها از اشیا اطراف خودشون افتادم که چقدر برای هر چیزی تصاویر متعددی تصور می کنند که ما شاید با روزها نگاه کردن به اون جسم به این تصویری که اونا در چند لحظه بهش می رسند، نرسیم.
  برای مثال 3 ماه پیش برا پسرم 3 سال و نیمه خودم پرتقال رو 4 قاچ کردم اما از ته هنوز این 4 قاچ بهم وصل بودند و اون گفت مامان این چقدر شبیه خرچنگه! این تصویری که پسرم از 4 قاچ بهم چسبیده پرتقال داشت خیلی برام جالب بود و دیدم اگر اونا رو برعکس بگیرم شبیه خرچنگ میشه که چنگک و پاهاش به سمت پایینه. اما تا حالا من قاچ های پرتقال رو به شکل خرچنگ ندیده بودم در حالی که شاید ده ها بار پرتقال را اینجوری برش داده بودم و خرچنگ را هم خوب می شناختم. اما پسر من برای بار اول بود که می دید پرتقال اینجوری برش خورده و شاید 3 الی 4 بار خرچنگ رو از تلویزیون دیده بود.
  برای متفاوت دیدن باید مانند بچه ها خلاق باشیم اما ما و بزرگ تر های ما با ایجاد کردن محدودیت ها و قوانینی خلاقیت را در خودمون کشتیم و قاچ پرتقال بهم چسبیده را تنها قاچ پرتقال بهم چسبیده می بینیم و از اینکه دوست نداریم از دایره قاعده های و قانون های خودآموز و یا القا شده خودمون بیرون بیایم از دیدن قاچ پرتقال به شکل چیز دیگر فراتر نمی ریم و همین یعنی نداشتن خلاقیت.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .