Menu


دوپامین چیست؟ درباره متهم اصلی پرونده‌ لذت و اعتیاد!


دوپامین چیست - عامل اصلی لذت و اعتیاد در مغز

دوپامین را می‌توان مشهورترین ساکن سرزمین مغز دانست.

انواع مولکولها و مواد شیمیایی، در مغز ما تردد و رفت و آمد می‌کنند و کمک می‌کنند که فرایند اندیشیدن و تحلیل کردن و کنترل بدن، به درستی انجام شود.

اما هیچ‌یک، شهرت دوپامین را به دست نیاورده‌اند!

دوپامین از جمله‌ی نوروترنسمیتر (Neurotransmitter)‌ های مغز ما محسوب می‌شود و احتمالاً یکی از نوروترنسمیتر‌هایی که بیشتر از هر نوروترنسمیتر دیگر مورد بحث قرار گرفته است.

موادی شیمیایی پیام‌ها را از نورون (سلول عصبی) به نورون دیگر منتقل می‌کنند. به همین دلیل به آنها پیام رسان عصبی نیز گفته می‌شود.

دوپامین چیست؟ تعریف نوروترنسمیتر چیست؟

قاعدتاً بحث در مورد نوروترنسمیترها، فراتر از نیاز و بیرون حوزه‌ی علاقه‌ی ما در یک بحث آموزشی مدیریتی – مهارتی است.

بنابراین، مستقل از جزییات تخصصی، تنها به بحث کوتاهی در مورد دوپامین می‌پردازیم تا با این ماده‌ی شیمیایی که این روزها از مقاله‌های آکادمیک و تحقیقات آزمایشگاهی، به کتابها و صحبت‌های معمولی نیز راه پیدا کرده است، بهتر آشنا شویم.

اگر چه گاهی در گفتگوها و متن‌های عمومی، دوپامین به عنوان نوروترنسمیتر مرتبط با لذت (و بعضاً اعتیاد) شناخته می‌شود، اما کارکرد دوپامین، بسیار فراتر از بحث لذت است.

دوپامین کارکردهای متعددی دارد که کمک به کنترل حرکت‌ و کنترل توجه، خواب، حافظه ، خلق و پیش بینی لذت، تنها موارد محدودی از آنهاست.

به هر حال، احتمالاً خارج از متون تخصصی پزشکی، وقتی ما در مقالات و مطالب مدیریتی، با دوپامین مواجه می‌شویم، احتمالاً منظور، کارکرد آن در بخشی از مسیر مزولیمبیک (Mesolimbic) مغز است که ماجرای مربوط به پاداش دستیابی به اهداف را مدیریت می‌کند.

بعضی اوقات، این‌طور فرض می‌شود که فعالیت‌های لذت آفرین، می‌توانند موجب افزایش دوپامین شوند.

در حالی که مطالعات نشان می‌دهد که سطح دوپامین، هنگامی که مغز پیش بینی می‌کند که قرار است لذتی داشته باشد و یا به دستاوردی دست پیدا کند، افزایش می‌یابد.

پس شاید، در حد مطالعه‌ی عمومی ما در کتابهای غیرتخصصی پزشکی، همین که فرض کنیم دوپامین، نوروترنسمیتر پیش بینی کننده‌ی پاداش است، با وجود ساده سازی بسیار زیاد، همچنان مفهوم اصلی مورد بحث را درک خواهیم کرد.

بنابراین، تصور اینکه مصرف مواد مخدر یا قمار هر رفتار دیگری، موجب افزایش سطح دوپامین می‌شود، به نوعی جا به جا گرفتن نقش مرغ و تخم مرغ است.

زمانی که مغز پیش بینی می‌کند که رفتاری می‌تواند برایش پاداش مطلوب داشته باشد، افزایش سطح دوپامین، انگیزه‌ی لازم برای دستیابی به آن هدف را افزایش می‌دهد.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

مطالب #واژه نامه متمم، صرفاً توضیحاتی ساده و کوتاه، برای برخی کلمات و اصطلاحات هستند که در درس‌های دیگر به کار گرفته شده‌اند یا خواهند شد.

بنابراین، به جای اینکه آنها را با یک درس کامل متمم مقایسه کنید، لطفاً آنها را جایگزین کامل‌تر یک مدخل چند کلمه‌ای در یک واژه نامه در نظر بگیرید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مجتبی بابائی , سکینه شفیعی نژاد , شهاب ابوالحسنی , مژده آبرین , رضا

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

16 نکته برای دوپامین چیست؟ درباره متهم اصلی پرونده‌ لذت و اعتیاد!

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : صدرا علی آبادی

  یکم:

  در مبحث تصمیم گیری و همین طور در سمینار انتخاب محمدرضای عزیز در مورد اعتیاد آور بودن فعالیت هایی که نتیجه های مبهمی دارند، بار ها صحبت میکنه. فکر میکنم ( در واقع حدس میزنم) یکی از دلایل اعتیاد آمیز بودن موضوعی مثل قمار نه نا معلوم بودن نتیجه اون، بلکه خوشبینی کاذب ما نسبت به بخت خودمون و اتفاقات دنیاست. در واقع قمار در جستجوی دوپامین اتفاق میفته نه جستجوی پول یا برد.

  ------------------------------------------------------------------------------------

  دوم:

  در دنیای کسب و کار های اینترنتی ( علی الخصوص بازی ها و شبکه های اجتماعی) دوپامین نقش استراتژیک قابل توجهی رو بازی میکنه.تقریبا همه موضوعات مربوط به شبکه های اجتماعی زیر مجموعه گیمفیکشن قرار میگیرند و در گیم فیکشن هم یکی از نقش های اصلی  رو دوپامین بازی میکنه که قابل توجه است. در واقع هر دفعه که در جستجوی نتفیکشن نارنجی رنج اینستاگرام وارد این اپلیکیشن میشویم به دنبال دوپامین و سرخوشی موقت آن هستم. هر بار که اول صبح گوشی خود را چک میکنیم در جستچوی دوپامین هستیم و این شرطی سازی دنیای جدید است. امپراطوران دنیای تکنولوژی ( و شاید دنیای واقعی امروز) درواقع امپراطوران مغزما و عادت های آن هستند.

  توصیه میکنم این مقاله نیوز ویک تحت عنوان آیا اینترنت دیوانه مان میکند؟  را بخوانید. به موضوع دوپامین هم توجه خاصی میکند. ( ترجمه موضوعی مقاله )

  --------------------------------------------------------------------------------

  سوم:

  دکتر هلن فیشر پس از سالها تحقیقات در مورد عشق، در مورد نقش دوپامین درباره احساسات عاشقانه چنین میگوید. شدیداتوصیه میکنم یکی از دوسخنرانی وی در تد در مورد موضوع عشق و روابط عاطفی را نگاه کنید.

  -------------------------------------------------------------------------------

  برای جلو گیری از طولانی شدن کامنت بقیه مطالب رو در کامنت جداگانه ای مینویسم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .