Menu


مدلهای ذهنی-درس ۳: رویداد، الگو یا مدل ذهنی؟


دوره MBA - رویداد و الگو و مدل ذهنی

کسی که صورت مسئله را بهتر از بقیه بیان می‌کند، به احتمال زیاد پاسخ مسئله را هم بهتر از بقیه خواهد یافت.

Dan Roam

 

دنیای اطراف ما، پر از داستان‌های جذاب و شنیدنی است. انبوه کتابهایی که درباره رشد و پیشرفت و موفقیت نوشته شده‌اند. انبوه سخنرانانی که آماده‌اند تا پس از دریافت پول قابل توجه، برای من و شما در مورد «روش به دست آوردن پول قابل توجه»، صحبت کنند. مدیران و کارآفرینانی که همه جا، در پی گوشی برای تعریف کردن حماسه‌های خود می‌گردند. جملات زیبا و نقل‌قول‌هایی که می‌کوشند «انگیزه» تازه‌ای در روح و ذهن ما بدمند.

همه ما هر روز در معرض هجوم این نوع اطلاعات قرار می‌گیریم. آیا این اطلاعات می‌توانند برای ما مفید باشند؟ اساساً کسی که در پی رشد و موفقیت و بهبود محیط زندگی خود و دیگران است، تا چه حد باید به آنچه دیگران به او می‌گویند تکیه کند و تا چه میزان باید از تحلیل‌ها و باورهای خود بهره بگیرد؟

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

در دوره MBA، قصد داریم، با مرور رویدادهایی که در زندگی خود تجربه کرده‌ایم و آشنایی با رویدادهای دیگری که فرصت شنیدن یا تجربه‌ی آنها را نداشته‌ایم، الگوهای ذهنی خود را ارزیابی و اصلاح کرده و در نهایت به یک مدل ذهنی قدرتمند‌تر،‌ برای مواجهه با دنیای کسب و کار، دست پیدا کنیم…

تمرین:

۱- در صورتی که چند دقیقه فرصت دارید، درباره مدل ذهنی و نقش آن در ارتباطات و مذاکره و تصمیم های اقتصادی ما جستجو کنید. کمی مطالعه و جستجو در این زمینه، مشخص می‌کند که ما به طرز شگفت انگیزی از این مفهوم غافل شده‌ایم.

۲- در چه زمینه‌ای میتوانید بگویید «آنقدر رویدادهای متعدد دیده‌ام که ذهنم از آنها یک الگو استخراج کرده است»؟ به عنوان مثال، ممکن است کسی بگوید «آنقدر کتاب غیرمفید و بی‌خاصیت دیده‌ام که در ذهنم الگویی مبتنی بر بی‌خاصیت بودن کتابها شکل گرفته».

۳- یکی از سایت‌هایی را که هر روز به آن سر می‌زنید انتخاب کنید. احتمالاً هزاران نفر دیگر هم مانند شما به آن سایت سر می‌زنند. مشابه مثالی که در مورد سینما مطرح شد، پنج نمونه از سوالهایی را که با توجه به مدل‌های ذهنی مختلف مخاطبان، می‌تواند در ذهن آنها شکل بگیرد، حدس بزنید و بنویسید.

۴- با توجه به مثالی که در مورد انتخاب کلمات گفته شد،‌ یکی از اطرافیان خود را در نظر بگیرید و تلاش کنید حدس بزنید مدل ذهنیش را در کدام کلماتش افشا می‌کند.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مدلهای ذهنی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

464 نکته برای مدلهای ذهنی-درس ۳: رویداد، الگو یا مدل ذهنی؟

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .