Menu


تفاوت بازار و صنعت چیست؟ تاکیدی بر مفهوم عرضه و تقاضا


در مطلب قبلی، درباره‌ی «بازار» حرف زدیم. یکی از مهم‌ترین تفکیک‌هایی که در ادامه مسیر باید به آن توجه داشته باشیم، تفکیک دو مفهوم صنعت و بازار است. بسیاری از تصمیم‌های نادرست استراتژیکی که توسط مدیران در صنایع مختلف گرفته می‌شود، یا تحلیل‌های غیردقیقی که تحلیل‌گران ارائه می‌کنند،‌ ناشی از عدم تفکیک مناسب بین این دو مفهوم است.

همانگونه که اشاره شد، مفهوم بازار مربوط به زمانی است که شما یک کالا یا خدمت خاص در اختیار دارید و به کسانی فکر می‌کنید که به خرید این محصول علاقمند بوده یا توانمندی مالی خرید را دارا بوده و یا هم‌اکنون این محصول را خریداری نموده‌اند.

در هر اقتصادی، دو سمت «عرضه» و «تقاضا» وجود دارد، می‌توان گفت بازار درباره‌ی سمت تقاضای اقتصاد و صنعت، درباره‌ی سمت عرضه اقتصاد صحبت می‌کند.

کسی که یک کافی‌شاپ تاسیس می‌کند،‌ زمانی که از بازار کافی‌شاپ خود حرف می‌زند درباره‌ی تمام کسانی صحبت می‌کند که کافی‌شاپ او را می‌شناسند و علاقه به استفاده از خدمات او را دارند (بازار بالقوه). برای استفاده از خدمات او، بودجه‌ی کافی هم دارند (بازار آماده). در نزدیکی محل کافی شاپ او قرار دارند و منطقی به نظر می‌رسد که این نوع خدمات را از این شعبه دریافت کنند (بازار هدف). یا احتمالاً حداقل یک بار از خدمات او استفاده کرده‌اند (بازار تحت نفوذ).

اما وقتی از صنعت کافی‌شاپ صحبت می‌کنیم منظورمان تمام کسانی است که خدمات مشابه ارائه می‌دهند. ممکن است منظورمان شعبه‌های دیگری که با برند ما فعالیت می‌کنند، یا برندهای دیگری که با مجموعه‌ی ما رقابت می‌کنند باشد.

معمولاً صنعت را بر اساس یکی از سه محور «نیاز ارضا شده» یا «فرایندهای عملیاتی و تکنولوژی» یا «کالا و خدمت عرضه شده» تقسیم بندی می‌کنند. اینکه کدام تقسیم‌بندی مورد توجه شما قرار دارد، بسته به نوع فعالیت کسب و کار شما، افق زمانی مورد نظر، استراتژی رقابتی و عوامل متعدد دیگر تغییر می‌کند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

آیا می‌توان گفت کدام نگرش درست و کدام نگرش نادرست است؟ قطعاً نه. اما می‌توان بررسی کرد که کدام نگرش بیشتر و کدام نگرش کمتر مفید است. شاید برای مدیران لایه‌های پایین‌تر، نگاه «مبتنی بر محصول» برای تعریف مرزهای صنعت کافی باشد. شاید برای یک مدیر میانی، نگاه مبتنی بر «فرایند یا تکنولوژی» بتواند راهگشا باشد. شاید برای یک مدیر ارشد نگاه مبتنی بر «نیاز ارضا شده» بتواند الهام‌بخش‌تر باشد.

بنابراین، بسته به نوع نگرش، موقعیت فرد و موقعیت برند در بازار، می‌توان صنعت را به شکل متفاوتی تعریف کرد.

تمرین:

۱- با توجه به محصولی که در تمرین درس پنجم ارزش آفرینی انجام دادید و محصولی که مورد توجه شماست، توضیح دهید که کدام شکل از تعریف صنعت، می‌تواند بیشتر برای شما مفید باشد. در این حالت رقبای شما چه کسانی خواهند بود؟ این نوع نگرش، چه تبعاتی در تصمیم‌گیری‌ها و تحلیل‌ها خواهد داشت؟ (در زیر همین نوشته پاسخ دهید)

۲- اگر از قبل با مفاهیم استراتژی آشنایی دارید، می توانید الان درس تحلیل استراتژیک صنعت را مرور کنید. اما اگر با استراتژی آشنا نیستید، این تمرین را انجام ندهید تا در زمان مناسب، آن را به شما پیشنهاد کنیم.

۳- داستان بیک و ژیلت را بخوانید و ببینید تعریفی که مدیران ژیلت از «صنعت‌» خود در ذهن داشته‌اند، چه بوده و آیا در طول زمان تغییر کرده است؟ پاسخ این سوال را هم در زیر همان داستان ژیلت بنویسید.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری ارزش آفرینی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

219 نکته برای تفاوت بازار و صنعت چیست؟ تاکیدی بر مفهوم عرضه و تقاضا

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .