Menu


مروری بر برخی از روشهای کلاسیک تولید ارزش اقتصادی – درس ۴


دوره MBA - طرح متمم

مهم نیست که در بخش خصوصی فعال باشیم یا بخش دولتی، شرکتی کوچک را مدیریت کنیم یا مجموعه‌ای بزرگ، یک انسان تنهای مستقل (شخصیت حقیقی) باشیم یا یک مجموعه‌ی بزرگ ثبت شده حقوقی. به هر حال، هر مجموعه‌ای با کسب درآمد و سود زنده می‌ماند. تنها تفاوت در این است که شاید یک مجموعه خصوصی کوچک، درآمد خود را مستقیماً از مردم کسب کرده و یک مجموعه‌ی دولتی، درآمد خود را به صورت غیرمستقیم و از طریق مالیات، از مردم دریافت کند.

بنابراین، نادرست نخواهد بود اگر بخواهیم بدانیم که شیوه‌های متعارف تولید ارزش اقتصادی چیست؟ به عبارت دیگر، مردم برای چه چیزی پول می‌دهند؟

در اینجا چند شیوه متعارف ایجاد ارزش اقتصادی را مرور می‌کنیم و در مطالب بعدی، در مورد هر یک از آنها به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

توضیح مهم: تقسیم ‌بندی بالا، به اصطلاح ریاضی‌دان‌ها، یک «افراز» نیست! به معنای اینکه برخی از موارد فوق با هم مشابهت و حتی هم‌پوشانی دارند. دلیل تفکیک فوق، اهمیت هر یک از موضوعات و نیاز به توجه مستقل به آنان بوده است.

تمرین:

۱- در تقسیم‌بندی بالا، روش Lease از روش دوم که ارائه‌ی خدمت است تفکیک شده است. در حالی که به نظر می‌رسد شاید بتوان لیزینگ و اجاره دادن را هم شکلی از خدمات دانست. مرز این دو به نظر چندان واضح نمی‌رسند. آیا روشی برای تفکیک بهتر این دو مورد دارید؟ آیا صاحب‌خانه‌ای که ملک موروثی خود را اجاره می‌دهد، در حال ارائه‌ی خدمت (مدل شماره دو) است؟ اگر نیست، چگونه می‌خواهیم آن را تفکیک کنیم؟

۲- چرا به شرکت‌هایی که کمک می‌کنند مردم خودروها را به صورت اقساطی بخرند، لیزینگ گفته می‌شود؟

۳- برخی از روش‌های تولید ارزش با استفاده از تکنولوژی دیجیتال را، در سرفصل‌های فوق نمی‌توان قرار داد و به همین دلیل به صورت جداگانه بحث می‌شوند. کمی فکر کنید و یک مثال از روشهای تولید ارزش دیجیتال مطرح کنید که به سادگی در هیچ یک از الگوهای فوق قابل طبقه‌بندی نباشد.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری ارزش آفرینی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

285 نکته برای مروری بر برخی از روشهای کلاسیک تولید ارزش اقتصادی – درس ۴

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .