Menu

دوره MBA چیست؟ سرفصل‌های رشته MBA چیست؟

مخاطبان دوره MBA چه کسانی هستند و رشته MBA برای چه کسانی مفید است؟

 اگر به کارآفرینی فکر می‌کنید و قصد دارید کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید، بی‌تردید مجموعه درس‌های رشته MBA یکی از ضرورت‌های آموزشی شما محسوب می‌شود.

 اگر در سمت‌های مدیریتی یا سرپرستی اشتغال دارید یا چنین موقعیت‌هایی را در مسیر شغلی خود پیش‌بینی کرده‌اید، دوره MBA می‌تواند برای شما مفید باشد.

 اگر از کیفیت ارتباط خود با همکاران یا مدیران‌تان راضی نیستید، یا فکر می‌کنید رابطه‌های شغلی شما هنوز می‌تواند بهتر شود، احتمالاً دوره MBA می‌تواند در این زمینه کمک ارزشمندی باشد.

MBA چیست؟

 دوره MBA از جمله دوره های آموزشی مدیریتی پررونق سالهای اخیر است. دوره MBA بیش از صد سال قدمت دارد؛ اگر چه شکل و سرفصل‌های آن به تدریج تغییر کرده است.
رشته MBA نام خود را از مخفف عبارت Master of Business Administration گرفته است.

 دوره MBA به طور خاص برای کسانی در نظر گرفته شده است که نیازمند دانش مدیریت هستند، اما در زمینه‌های دیگر تحصیل کرده‌اند. به همین علت، عموم مخاطبان دوره MBA، تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارتهای مدیریتی خود، این رشته را به صورت دانشگاهی یا در قالب دوره MBA آزاد دنبال می‌کنند.

آیا مدرک MBA می‌تواند درآمد من را افزایش دهد؟

موسساتی که به آموزش MBA می‌پردازند، به مجموعه‌ی متنوعی از آمارها و گزارش‌ها استناد می‌کنند تا شما را متقاعد کنند که دوره MBA و مدرک MBA می‌تواند ماشین پولسازی شما باشد.

گزارش‌هایی وجود دارند که متوسط درآمد فارغ التحصیلان MBA را در مقایسه با سایر رشته‌ها می‌سنجند و معمولاً درآمد آنها را بالاتر از متوسط بسیاری از رشته‌های دیگر ارزیابی می‌کنند.

اما بهتر است فریبِ متوسط‌ها را نخورید.

کسی که نیمی از بدنش در دمای ۱۰۰- درجه و نیمی دیگر از بدنش در دمای ۱۴۰ درجه قرار دارد، هنوز متوسط دمای بدنش ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. اما احتمالاً مرده است. متوسط‌ها معمولاً صادق نیستند.

تاثیر شرکت در دوره MBA بر کیفیت زندگی و کار و درآمد شما، کاملاً به عمق یادگیری شما و به کار بستن آموخته‌های شما دارد.

چه کارهایی انجام دهم که دوره MBA متمم برای من اثربخش‌تر باشد؟

قبل از هر چیز، مطلبی که درباره روش‌های نادرست متمم خوانی منتشر کرده‌ایم مطالعه کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم که در مورد نحوه یادداشت برداری هم دو مطلب زیر را بخوانید:

اگر برای شما سوال پیش آمده که یادداشت برداری با کاغذ مفیدتر است یا اینکه بهتر است هنگام درس خواندن و همراهی با دوره MBA‌ متمم، همه چیز را روی کامپیوتر بخوانید، می‌توانید مطلبی را که تحت عنوان «کدام شیوه یادداشت برداری موثرتر است» منتشر شده،‌ مطالعه بفرمایید.

برای اینکه یادداشت برداری و خلاصه نویسی شما اثربخش‌تر هم باشد، می‌توانید مطلبی را که درباره خلاصه نویسی و یادداشت برداری تنظیم شده است، مطالعه فرمایید.

دانلود رایگان مجموعه فایل صوتی مرتبط با دوره MBA

دانلود فایل صوتی رادیو متمم درباره دوره MBA و تاریخچه رشته MBA

ویژگی‌های دوره MBA‌ آنلاین متمم چیست؟

 همه‌ی درس‌های دوره MBA متمم بر اساس منابع روز دنیا و با توجه به نیازهای کشور ما طراحی و تولید می‌شوند. درس های متمم، همگی به صورت کاملاً اختصاصی و صرفاً برای استفاده از دوستان متممی تولید شده‌اند.

 در طول یادگیری حوزه‌های مختلف علمی و مهارتی در متمم، با حل تمرین، درس‌ها را بهتر درک می‌کنید. ضمن اینکه با دسترسی به بیش از ۱۰۰۰۰۰ تمرین دوستان‌تان، می‌توانید از زوایای دیگر هم به درس‌ها و تمرین‌هایشان نگاه کنید.

 فرایند آموزشی در درس‌های متمم به شکلی طراحی شده که شما را گام به گام همراهی می‌کند تا درس‌ها را یکی پس از دیگری مطالعه کنید و بیاموزید.

 با در نظر گرفتن کیفیت محتوا و نیز زیرساخت‌های آموزش آنلاین در متمم، دوره MBA آنلاین متمم ارزان‌ترین دوره MBA در فضای دیجیتال و فیزیکی محسوب می‌شود.

 متمم هیچ نوع مدرکی به شما نمی‌دهد. چون از کیفیت و کارایی آموزش‌های خود مطمئن است. متمم مدعی است که نتیجه‌ی آموزش‌هایش می‌تواند از طریق افزایش دانش و مهارت و تغییر نگرش، توانایی شما را در ارزش آفرینی افزایش داده و مسیر پیشرفت شما را تسریع و تسهیل کند. خروجی شما معرف شما و پشتوانه‌ی چانه‌زنی‌های شما خواهد بود؛ نه چند برگ تاییدیه‌ی صوری.

ترم مقدماتی دوره MBA آنلاین متمم شامل چه درس‌هایی است؟

مجموعه درسهای مدل ذهنی

درس مدل ذهنی هم از مجموعه درسهای کلیدی دوره MBA آنلاین متمم محسوب می‌شود.

اگر چه در طراحی سرفصل رشته MBA در کشور، به دلیل علاقه به خلاصه سازی مفاهیم و اقتصادی شدن دوره، چنین درسی ارائه نمی‌شود، اما متمم معتقد است بدون آشنایی با مفهوم مدل ذهنی، مفاهیم مدیریتی صرفاً‌ از جنس محفوظات خواهند بود و به سختی می‌توانند تغییر نگرش را به همراه داشته باشند.

مجموعه درس روشهای درست تصمیم گیری

عملاً همه‌ی آنچه در درس‌های پیشرفته‌ی مدیریتی دوره MBA آنلاین متمم آموزش داده می‌شود، در نهایت باید پس از تصمیم گیری و انجام انتخاب‌های قطعی، به اجرا گذاشته شوند.

دانشی که به اجرا گذاشته نشود، ارزش ایجاد نمی‌کند. اما از سوی دیگر، هر انتخابی، جدا از منافع، هزینه‌هایی هم دارد و همین مسئله، تصمیم گیری را دشوار می‌کند. به همین دلیل، درسهای تصمیم گیری، قبل از سایر دروس مدیریتی و به عنوان پیش‌نیاز آنها، در متمم مورد توجه قرار گرفته‌اند.

مجموعه درسهای ارزش آفرینی

شرکت در دوره MBA و آشنایی با مفاهیم مختلف مطرح شده در رشته MBA قبل از آشنایی با مفهوم ارزش و ارزش آفرینی، اثربخشی چندانی نخواهد داشت.

کسی که با درسها و مفاهیم مدیریتی در رشته MBA آشنا می‌شود، در نهایت باید بتواند با استفاده از آنها برای خود و مجموعه‌اش ارزش آفرینی کند.

ثروت آفرینی، محصول جانبی ارزش آفرینی است.

مجموعه درسهای سیستمهای کنترل مدیریت

اگر سرفصلهای رشته MBA را در مراکز آموزشی مختلف بررسی کنید، می‌بینید که معمولاً درس سیستمهای کنترل مدیریت، در اواخر دوره آموزشی اجرا می‌شود.

اما با توجه به اینکه داشتن شناخت کلی از سیستمهای کنترل مدیریت و نیز مفهوم شاخص‌ها می‌تواند به ما در ارزیابی بهتر عملکرد یک سیستم کمک کند، تصمیم گرفتیم این درس را در گروه درس‌های پایه دوره MBA آنلاین متمم قرار دهیم.

به عبارتی، ابتدا می‌آموزیم که می‌خواهیم چه چیزهایی را در محیط کسب و کار خود، بهبود دهیم و چگونه باید آنها را کنترل کنیم، سپس به سراغ ابزارها و حوزه‌های مختلف تئوری و کاربردی خواهیم رفت.

مجموعه درسهای تفکر سیستمی

تفکر سیستمی، قرار است به ما یادآوری کند که مسئله‌ها را فراتر از منافع کوتاه مدت خود ببینیم.

ارتباط بین بخش‌های مختلف یک سیستم را درک کنیم و بکوشیم بر روی آنها، تاثیر سازنده داشته باشیم.

بدانیم که هیچ مشکلی نیست که فقط مشکل بخش فروش باشد و هیچ چالشی نیست که فقط چالش مدیریت باشد.

بحث تفکر سیستمی، جدا از نقش مهم آن در دوره MBA آنلاین متمم، در زندگی روزمره ما هم نقشی کلیدی ایفا می‌کند.

مجموعه درسهای مهارت یادگیری

یادگیری، یک اتفاق نیست. یک مهارت است.

بعضی از ما در مهارت یادگیری بهتر از دیگران هستیم و بعضی ضعیف‌تر.

بسیاری از مواردی که ما احساس می‌کنیم از لحاظ استعداد، ضعیف‌تر از دیگران هستیم، بیش از آنکه به استعداد مربوط باشد، ممکن است به ضعف در مهارت یادگیری مربوط باشد.

نظام آموزشی، به ندرت برای توسعه مهارت یادگیری ما، وقت صرف کرده است و بسیاری از ما با وجود طی کردن مدارج بالای دانشگاهی، هنوز در این حوزه ضعف‌های جدی داریم.

ترم پایه دوره MBA آنلاین متمم شامل چه درس‌هایی است؟

مجموعه دروس اصول و فنون مذاکره

سابقه‌ی حضور درس اصول و فنون مذاکره در سرفصلهای رشته MBA‌ چندان طولانی نیست.

در گذشته، معمولاً تنها درس ارتباطات و #مهارتهای ارتباطی در سرفصلهای درس رشته MBA وجود داشت و مذاکره، یکی از زیرمجموعه‌های کوچک این درس بود.

اما طی دهه‌ی اخیر، در اکثر دوره های MBA، بحث اصول و فنون مذاکره به عنوان یکی از درسهای مهم و کاربردی، مورد توجه قرار گرفته است.

ما در دوره MBA متمم، بحث‌های #مذاکره، #زبان بدن و مهارتهای ارتباطی را به عنوان مجموعه درسهای مجزا مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

مجموعه درسهای تفکر استراتژیک

ما در دوره MBA‌ آنلاین متمم، به جای اینکه مستقیماً‌ به سراغ بحث‌های #استراتژی و مدیریت استراتژیک برویم، ابتدا دروس تفکر استراتژیک را مطرح می‌کنیم.

ویژگی تفکر استراتژیک این است که صرفاً به محیط کسب و کار محدود نیست و می‌تواند در همه‌ی جنبه‌های زندگی، مورد استفاده قرار گیرد.

درس تفکر استراتژیک از لحاظ جنس محتوا، تا حد زیادی به درس #تفکر سیستمی شباهت دارد و متمم معتقد است که تحصیل در رشته MBA‌ بدون آشنایی با مفاهیم این حوزه اثربخشی چندانی نخواهد داشت.

مجموعه درس های مدیریت رفتار سازمانی

اگر چه انتظار می‌رود درس مدیریت رفتار سازمانی، در نخستین گام‌های دوره آموزشی مطرح شود، ما این درس را به گروه دوم (درس‌های پایه)‌ دوره MBA آنلاین متمم منتقل کرده‌ایم.

با این کار، درس‌هایی مانند مهارت یادگیری، تفکر سیستمی و مهارت ارتباطی، قبل از این درس، مورد بحث قرار می‌گیرند و عملاً آموزش مباحث رفتار سازمانی، ساده‌تر و اثربخش‌تر خواهد بود.

در این درس به بحث #فرهنگ سازمانی، رفتارهای نادرست سازمانی، کیفیت زندگی کاری و سایر بحث‌های مرتبط با مدیریت رفتار سازمانی می‌پردازیم.

مجموعه درس های مدل کسب و کار

درس مدل کسب و کار، از جمله درس‌های کلیدی دوره MBA متمم است و ما اصرار داریم که این درس، قبل از مجموعه‌ درس‌های مرتبط با مدیریت استراتژیک، مطالعه شود.

قرار نیست حتماً کارآفرین باشیم یا به کارآفرینی علاقمند باشیم تا درسهای مدل کسب و کار، برای ما جذاب و مفید باشند.

این درس‌ها به ما کمک می‌کنند که منطق یک کسب و کار را بهتر درک کنیم و بفهمیم.

هر کسب و کاری، با ارائه‌ی یک مدل مناسب و منطقی آغاز می‌شود و سپس به کمک استراتژی، می‌کوشد خود را در میان سایر کسب و کارهایی که مدل مشابه دارند، #متمایز کند.

ثبت نام در دوره MBA آنلاین متمم

با توجه به اینکه دسترسی به عمده‌ی درس‌های مدیریتی متمم صرفاً برای کاربران ویژه متمم وجود دارد و نیز اینکه مطالعه‌ی تدریجی آن با تمرین‌ها و حاشیه‌ها و درس‌های جانبی، حداقل یک سال از وقت شما را را خواهد گرفت، پیشنهاد ما این است که برای استفاده از درس‌های مدیریتی متمم، یک اعتبار یک ساله (۱۸۰ هزار تومان) یا چهار اعتبار سه ماهه (هر فصل ۶۰ هزار تومان) خریداری کنید.

البته خریداری ماهیانه‌ی اعتبار (هر ماه ۲۳ هزار تومان) هم امکان‌پذیر است. اما اقتصادی‌ترین گزینه نیست.

در طول مدت عضویت ویژه، علاوه بر درس‌های مدیریتی، به سایر درس‌های ویژه متمم هم دسترسی خواهید داشت.

سایر درس‌های مطرح شده در دوره MBA متمم چیست؟
ردیفعنوان درسسطح
1دوره mba: درس استراتژی کسب و کار
لینک معرفی درس استراتژی کسب و کار
ترم تکمیلی دوره MBA
2دوره mba : درس مهارت فروش حرفه ای
لینک معرفی درس مهارت فروش حرفه ای
ترم تکمیلی دوره MBA
4دوره MBA: درس برند و برندسازی
لینک معرفی درس برند و برندسازی
ترم تکمیلی دوره MBA
5دوره MBA: درس مدیریت منابع انسانی
لینک معرفی درس منابع انسانی
ترم تکمیلی دوره MBA
ردیفعنوان درسسطح
5دوره MBA:مدیریت بورس و سرمایه گذاری
لینک معرفی درس بورس و سرمایه گذاری
ترم تکمیلی دوره mba
دوره MBA:مدیریت ارتباط با مشتری
لینک معرفی مدیریت ارتباط با مشتری
ترم تکمیلی دوره mba
دوره MBA: تبلیغات
لینک معرفی درس تبلیغات
ترم تکمیلی دوره mba

 

چه منابعی برای آشنایی بیشتر با دوره MBA پیشنهاد می‌شود؟

در این زمینه، مطالعه متن ویکی‌پدیای فارسی در مورد دوره MBA هم می‌تواند مفید و آموزنده باشد.

* مینتزبرگ هم نقدی بسیار جدی در مورد MBA دارد که خواندن آن، جذاب،‌ شیرین و مهم‌تر از همه، هشداردهنده است. خصوصاً جایی که می‌گوید:

فکر می‌کنم باید روی پیشانی این MBA خوانده‌ها، یک جمجمه‌ و دو استخوان بکشیم و روی آن بنویسیم: «مراقب باشید! اینها برای مدیریت کردن آماده نیستند!». همین جورج بوش. صدها Case Study خوانده بود. ببینید چه شد؟ [احتمالاً می‌دانید که او، تنها رییس جمهور آمریکاست که MBA خوانده!]

سوالاتی که معمولاً برای کاربران عزیز متمم، درباره دوره MBA مطرح می‌شود.

گرایش های رشته MBA چیست؟

DBA چیست و تفاوت MBA و DBA چیست؟

دانشگاه های ارائه دهنده دوره MBA در ایران چه هستند؟

رشته MBA چگونه شکل گرفته است؟

آیا دوره MBA برای من مفید خواهد بود؟

آیا در دوره MBA یا دوره‌های مشابه، آموزش دیجیتال می‌تواند جایگزین آموزش حضوری باشد؟

مرور برخی از درسهایی که در دوره MBA مطرح می‌شوند

توضیحات کلی درباره برخی از سرفصل‌های دوره MBA – قسمت اول

توضیحات کلی درباره برخی از سرفصل‌های دوره MBA – قسمت دوم

معرفی درس تصمیم گیری در دوره MBA

معرفی درس استراتژی و مدیریت استراتژیک در دوره MBA

معرفی درس رفتار سازمانی در دوره MBA

از آنجا که بسیاری از هموطنان عزیزمان، ممکن است از لحاظ کیفیت علمی، شکل‌های فیزیکی و رایج اجرای دوره MBA را نپسندند، متمم کوشیده است تا محتوای آموزشی دوره MBA را بر اساس استانداردهای روز دنیا و با نگرش خاص به فضای فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی کشور عزیزمان، با پایین‌ترین هزینه‌ی قابل تصور، ارائه نماید.