Menu


متمم کمی دموکراتیک‌تر می‌شود!


سیستم ارزش گذاری کامنتها

ما همیشه در متمم علاقمند بوده‌ایم که تا حد امکان، جریان اطلاعات، یک طرفه (از سمت تیم متمم به سوی دوستان متممی) نباشد. البته چنین حرفی ممکن است در هر رسانه یا هر فضای آموزشی به عنوان یک ادعا مطرح شود. به هر حال، تعامل و ارتباط دوسویه‌ هم چیزی مانند کار تیمی است که حتی کسانی که به آن اعتقاد ندارند، با تمام وجود از آن دفاع می‌کنند!

اما به نظر می‌رسد که حجم مطالبی که در کامنت‌ها مطرح می‌شود و عمق و دقتی که در بسیاری از آنها وجود دارد، همین الان هم به وضوح نشان می‌دهد که ارزش کامنت‌ها و صحبت‌های دوستان متممی، در بسیاری از موارد، بیشتر از مطلبی است که از سوی گروه متمم منتشر می‌شود.

البته حدس زدن علت این مسئله هم دشوار نیست. همه‌ی کسانی که به متمم سر می‌زنند – از دانشجویی که همزمان با درس رسمی به اینجا می‌آید تا مدیری که پس از سالها تلاش و تجربه، دانسته‌های قبلی خود را در اینجا مرور می‌کند – به توسعه دانش و توانمندی و عمیق کردن نگرش خود به دنیای اطراف فکر می‌کنند. بدیهی است که اگر چنین نباشد، گزینه‌های بسیار جذاب‌تری در فضای فیزیکی و مجازی، برای گذراندن وقت وجود دارد و لطف و توجه شما شامل حال ما نمی‌شد.

اگر این فرض را بپذیرید – که البته برای گروه متمم، فرض نیست و باور قطعی ماست – بدیهی است که باید به تدریج فضای بهتری برای تعامل و استفاده متممی‌ها از دانش و تجربیات یکدیگر فراهم شود.

ما برای اینکه در ابتدا فضا را مدیریت کنیم و استانداردهای اولیه تعیین شود، تلاش کردیم متمم را بسیار کنترل شده جلو ببریم. بدیهی است که آغاز هر فعالیت آموزشی، نیازمند چنین فضایی هست. اما امروز که هزاران نفر در متمم فعال هستند و ده‌ها هزار کامنت در آن وجود دارد، زمان آن رسیده است که به تدریج، گام‌های متعددی برای مشارکتی کردن بیشتر متمم برداشته شود.

 نخستین گام، امکان ارزیابی نظرات هر فرد، توسط سایردوستان متممی خواهد بود. 

برای این کار، زیر هر کامنت، دکمه‌ای وجود دارد که روی آن نوشته شده است: «آموزنده بود». اگر احساس کردید توضیحی که توسط سایر دوستان متممی شما، ارائه شده است،‌ حاوی نکات آموزنده‌ای است، با کلیک کردن بر روی این دکمه می‌توانید آن را تایید کنید.

در صورتی که نظر شما تغییر کند، می‌توانید با کلیک کردن روی گزینه‌ی «پشیمان شدم» دوباره به وضعیت قبلی بازگردید.

در کنار هر کامنت، نوشته می‌شود که چند نفر از دوستان متممی، این مطلب را آموزنده می‌دانسته‌اند. با توجه به دانش و تجربه‌ی دوستان ما در متمم، این روش می‌تواند معیاری نسبتاً دقیق برای ارزیابی محتوای تولید شده توسط کاربران باشد.

ما برای هر یک از دوستان متممی، حاصل جمع تمام تاییدیه‌هایی را که از دوستانشان دریافت کرده‌اند محاسبه می‌کنیم و داخل صفحه‌ پروفایلشان تحت عنوان «سهم من در آموزش متممی‌ها» نمایش می‌دهیم. به این شیوه، به تدریج اعتبار نسبی نظرات دوستان متممی هم مشخص می‌شود.

مطمئن‌ هستیم گام‌های بعدی می‌توانند به تدریج متمم را به فضایی مشارکتی‌تر برای یادگیری و آموزش، تبدیل کنند.

قوانین کامنت گذاری در متمم

27 نکته برای متمم کمی دموکراتیک‌تر می‌شود!

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  ریحانه‌ی عزیز.

  به نظر می‌آید که شما خیلی شتابزده نسبت به اظهار نظر اقدام کرده‌اید و اگر چه عضوی از هیچ شبکه‌ی اجتماعی نیستید، رفتار و نحوه‌ی تحلیلتان دقیقاً شبیه افراد حاضر در این شبکه‌هاست و متاسفانه از آسیب‌های آن - حتی به رغم عدم حضور - بی بهره نمانده‌اید.

  موضع متمم در مورد شبکه‌های اجتماعی مشخص است.

  کافی است سری به درس گیمیفیکیشن زیر بزنید و ببینید که نگاه ما به شبکه‌های اجتماعی چیست:
  http://www.motamem.org/?p=7103

  همچنین درس مدل ذهنی به خوبی توضیح داده است که نباید بین ابزار و مدل ذهنی اختلاط ایجاد شود.

  تایید و تولید محتوای گروهی یا Crowdsourcing و Crowdevaluation یک مدل ذهنی متفاوت با Social Networking است که البته ابزارهای آنها به ظاهر ممکن است شبیه هم باشد اما تفاوت‌های جدی بین مدل ذهنی حاکم بر آنها وجود دارد.

  بد نیست به تفاوت سایت‌هایی مثل Stackoverflow و academia.edu با سایتهایی مانند Facebook توجه کنید که متاسفانه به رغم تفاوت ماهوی، در ادبیات ذهنی شما هر دو به عنوان شبکه‌های اجتماعی دیجیتال، طبقه‌بندی شده‌اند.

  ضمن اینکه فقط مردگان عضو هیچ شبکه‌ی اجتماعی نیستند و انسان صرفاً‌ به دلیل زنده بودن، عضو شبکه‌های اجتماعی است.

  شما چون زنده‌اید و نفس می‌کشید قاعدتاً به شبکه‌های اجتماعی تعلق دارید. آنچه به آن میل ندارید:

  «شبکه‌های اجتماعی دیجیتال با پلتفرم رایگان و حضور مشارکتی و هم ارز اعضا بدون اعتبارسنجی» است. چیزی که مصداق آن فیس بوک و اینستاگرام و توییتر است و نه Stackoverflow‌ و متمم و Discuss و Academia سایر پلتفرم‌های به اشتراک گذاری محتوا و نظرات.

  خواندن درس‌های مهارت ارتباطی هم قطعاً به شما برای درک بهتر جهان و انتقال دقیق‌تر پیامتان به دیگران کمک خواهد کرد.

  ضمناً یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های متمم با شبکه‌های اجتماعی از جنسی که شما در ذهن دارید این است که هیچ علاقه‌ای به حضور «هر فردی» با «هر سطحی از دقت و حوصله» در مجموعه‌ی متمم وجود ندارد.

  قاعدتاً اگر مطالب دیگر متمم را بخوانید و فضای ذهنی شما به فضای تفکر و اندیشیدن و تحلیل دقیق نزدیک باشد، دیر یا زود، ناگزیر، ما خدمتگزار شما خواهیم بود. اگر هم چنین نشد، احتمالاً به سمت‌ فضاهایی مشابه همان شبکه‌های اجتماعی سطحی که از آن گریزان هستید، هدایت خواهید شد.
  انتخاب با شماست.
  «عالی بود» هم با «آموزنده بود» فرق دارد. بین نظر و تایید عامه‌ی مردم در شبکه‌های اجتماعی هم با نظر و تایید کسانی که در این فضا تنفس و زندگی می‌کنند و ما خدمتگزارشان هستیم، تفاوت ارزشی جدی وجود دارد.

  محمدرضا شعبانعلی

  پی نوشت: سه علامت تعجب پشت هم، ایراد نگارشی جدی است. لطفاً در نگارش خود، علامتگذاری صحیح را به کار بگیرید. ما در متمم، بر درست نویسی و دقیق نویسی اصرار داریم. البته در سیاست‌های کامنت‌گذاری بر این موارد تاکید شده که متاسفانه شما فرصت خواندنش را نداشته‌اید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .