Menu


مقایسه انواع عوامل استرس زای ناشی از تغییرات مهم زندگی


مدیریت استرس و ریشه های آن در زندگی اجتماعی

تا اینجا در درس مدیریت استرس به شکل‌های مختلفی این مسئله را مورد تاکید قرار داده‌ایم که  ساده‌ترین و کلیدی‌ترین تعریف استرس، مواجهه با تغییراتی است که منابع لازم برای مدیریت آنها، از حد توان تامین و تحمل ما بیشتر باشد. 

اگر تا امتحان، سی روز باقی مانده باشد و برای مطالعه درس خود، مجموعاً سه روز نیاز داشته باشید، بعید است استرس زیادی به شما وارد شود.

همچنانکه اگر تا شروع جلسه بیست دقیقه مانده باشد و شما در فاصله‌ی پنج دقیقه‌‌ای محل جلسه باشید، احتمالاً استرس زیادی را تجربه نخواهید کرد.

البته منابع ما، صرفاً از جنس زمان نیستند.

اگر شما برای موقعیت شغلی جدید خود، دانش و تخصص و مهارت کافی نداشته باشید (یا احساس کنید که نمی‌توانید آن دانش و مهارت را در مدت زمان معقولی کسب کنید) احتمالاً استرس را تجربه خواهید کرد.

اگر همیشه جلسات حداکثر ده نفره را مدیریت کرده باشید،‌ برای مدیریت یک جلسه پنجاه نفره، احتمالاً متحمل استرس خواهید شد.

به عبارتی:

تغییرات محیطی، منابع در دسترس و منابع مورد نیاز، از جمله عواملی هستند که شدت استرس ایجاد شده در زندگی ما را مشخص می‌کنند.

اما نباید یک نکته‌ی مهم را هم فراموش کنیم. از میان همه عوامل استرس زا مهم‌ترین عاملی که فراتر از همه‌ی موارد فوق، می‌تواند روی شدت استرس ما تاثیر بگذارد، برداشت ذهنی ما از شرایط محیطی و میزان منابع در دسترس و منابع مورد نیاز است:

اگر من بر این باور باشم که سخنرانی در مقابل پنجاه نفر، تفاوت جدی با سخنرانی در یک جمع ده نفره (که من قبلاً تجربه‌ی آن را داشته‌ام) ندارد، احتمالاً‌ با بزرگتر شدن جامعه‌ی مخاطب، استرس نامتعارفی را تجربه نخواهم کرد.

اگر من معتقد باشم که تغییر مدرسه، تغییر سرنوشت فرزند من است، احتمالاً میزان استرس من در هنگام تغییر مدرسه بسیار بیشتر از کسی خواهد بود که دوران مدرسه را، دوازده سال بی‌خاصیت از زندگی فرزند خویش می‌داند!

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

آیا در زندگی شخصی یا شغلی خود، موردی را سراغ دارید که دوست شما در مقایسه با شما استرس کمتری را برای آن تحمل کند و این استرس کمتر، به خاطر تعریف ساده‌تری است که از صورت آن مسئله و فعالیت دارد؟

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت استرس به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

194 نکته برای مقایسه انواع عوامل استرس زای ناشی از تغییرات مهم زندگی

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : عظیمه حسن زاده

  متن تمرین :

  در بسیاری از تجربیاتم، استرس بخش انکارناپذیرش بوده است؛ اما متاسفانه و یا خوشبختانه نسبت به اطرافیان و دوستانم استرس کمتری را تحمل کرده ام.

  در این رابطه که تحمل استرس به خاطر تعریف ساده تر نسبت به مسائل و فعالیت داشته ام، یکی از دلایل اصلی تحمل کمتر استرس برای من همین بوده است. خاطرم هست که وقتی در اولین مصاحبه استخدامی رد شدم، خودم و توانمندی ام را کم ندیدم و برای محیط کاری مناسب با شرایط و توانمندی خود باز هم تلاش کردم. یا زمانی که به یکی از نزدیکترین دوستانم گفتم، برای کسب تجارب بیشتر در کار حسابداری و فراهم شدن رشد بیشتر در این کار از کارشناس حسابداری تا مدیریت مالی در شرکت، لازم است محل کارش را عوض کنم؛ عملا او را به سوی تجربه محیط کار جدید و داشتن مسئولیت های جدید هول میدادم... امروز بسیار از این موفقیت در سمت حسابدار ارشد خوشحال و راضی است. البته بعد از5 سال در همان محیط کاری با یکی از همکارانش نیز ازدواج کرد و به فرد مورد علاقه اش رسید... ;). یا زمانی که کارم را از مدیر اداری به کارشناس بازرگانی تغییر میدادم، خودم را برای انجام فعالیت ها و مسئولیت های جدید هول دادم. و یا زمانی که در مورد یکی از خواستگارانم با تمام موافقت های خانواده، گفتم او مناسب شرایط و خصایصی که برای من مهم است نیست؛ به سادگی آینده نامعلوم را به شرایط نامطلوب معلوم ترجیح دادم. و در بسیاری محیط و شرایط دیگر نیز استرس کمتری داشته ام. همواره این جمله را به خودم یادآور میشوم که، آدم های محیط کاری جدید، مدیرعامل، مصاحبه کننده، مخاطبان در یک سخنرانی، خواستگاری ها و... همه و همه، "آدم هایی هستند مثل خودم" و اگر حتی تجربه ای جدید برای من باشد، آنها نیز طی تجارب پیشین و یا تجربه جدید خودشان می توانند مرا درک کنند... برای همین حتی اگر استرس کمی هم داشته باشم، برایم کاملاً طبیعی است و احساس ناراحتی از این موضوع در آن موقعیت ندارم.

  البته  برای مدیریت استرس، با تامل و دقت به دلایلی که موجب استرس برای من شده بود، و تمرین در خودآگاهی نسبت به استرس و مطالعه در رابطه با راهکارهای کاهش آن در مدیریت استرس نیز توانمندتر شده ام.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .