Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهد
اثرات فیزیولوژیک مثبت استرس بر روی بدن


مدیریت استرس و اثرات مثبت استرس

در درس قبلی، استرس‌ها را بر اساس شدت و میزان تکرار آنها، طبقه‌بندی کردیم و سه دسته‌ی اصلی عوامل استرس زا، به این شرح مشخص شد:

عوامل استرس زای لحظه‌ای و کوتاه مدت، عوامل استرس زای لحظه‌ای به صورت اپیسودیک و عوامل استرس زای مزمن یا کرونیک.

در پایان درس قبل، یک سوال مهم را مطرح کردیم. اینکه‌ آیا عوامل استرس زا همیشه منفی و نامطلوب هستند؟ در این درس می‌خواهیم به بررسی دقیق‌تر این پرسش بپردازیم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

نمی‌دانیم که الان چقدر وقت دارید. اما شاید اگر چند دقیقه‌ای فرصت دارید، زمان مناسبی باشد تا سری به درس تفکر واگرا بزنید و به اثرات منفی کاهش واگرایی تفکر فکر کنید.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت استرس به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مدیریت استرس

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

19 نکته برای اثرات فیزیولوژیک مثبت استرس بر روی بدن

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ضیاء شیخ الاسلامی

  از انجام تمرین این مطلب و پی بردن به رابطه‌ی استرس با تفکر واگرا (از چشمه‌های خلاقیت) و شادمانی و پیشرفت در کار (از نتایج خلاقیت) بسیار لذت بردم.
  ابتدا در ویکی‌پدیا در مورد اثرات نامطلوب استرس بلند مدت بر هیپوکامپوس مطلبی خواندم و فهمیدم که استرس بلند مدت بر روی هیپوکامپوس منجر به بیماری‌های اسکیزوفرنی و افسردگی (افسردگی کردن) شدید می‌شود. سپس به ارتباط بین استرس و تفکر واگرا، از طریق آخرین مطالعه‌ی صورت گرفته در این مقاله پرداختم. اگرچه در  مقاله‌ی اخیر نوآوری خاصی نسبت به مطالعات گذشته صورت گرفته اما نتایج به دست آمده، عمدتاً تاییدی بر یافته‌های قبلی بود. مقاله‌ی ذکر شده استرس را در 'قبل'، 'حین' و 'بعد' از انجام task مورد بررسی قرار داده که بخشی از نتایج بدست آمده به این صورت است:
  "استرسی که فرد آزمایش‌شونده در حین انجام task به آن دچار می‌شود، اثر مخرب‌تری در تفکر واگرا نسبت به قبل از انجام task دارد." (توجه به ارتباط بین task و کار مهم است)
  مطالعه‌ی مهم دیگری که در این مقاله ارجاع داده شده بود و توجهم را جلب کرد، ارتباط بین ‘تاثیرپذیری’ و 'خلاقیت' در کار بود ‌که توسط خانم تِرِسا آمابیل و همکارانش صورت گرفته است؛ توضیح این‌که ‘تاثیرپذیری‌های مثبت’ (positive affects) می‌توانند به عنوان پیشرانی برای خلاقیت در کار باشند و از جمله ‘تاثیرگذارهای منفی’ در خلاقیت، استرس می‌باشد. خانم آمابیل یافته‌های خود را در کتابی با عنوان "اصل پیشرفت" (The Progress Principle: Using Small Wins to Ignite Joy, Engagement, and Creativity at Work) منتشر کرده است. تماشای "گفت‌گوی ترسا آمابیل با دانیل گلمن" گفت‌گوی او با دانیل گلمن خالی از لطف نیست.
   
  (برای دانلود ویدئو می‌توانید از سایت share-tube استفاده کنید.)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .