Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
گزارش نویسی و مهارت یافتن پرسش کلیدی


گزارش نویسی و مهارت یافتن پرسش کلیدی

زمانی که درس مهارت گزارش نویسی را آغاز کردیم، با هم قرار گذاشتیم که کمی آهسته‌تر جلو برویم. اما مهارت گزارش نویسی را ریشه‌ای‌تر بیاموزیم.

در اینجا می‌خواهیم بحث مهمی را مطرح کنیم که می‌تواند سنگ زیربنای تهیه و تنظیم هر گزارش باشد.

هر گزارش، پاسخ به یک سوال است. این مسئله‌ای است که اکثر ما در میان تراکم کارها و فعالیت‌ها به فراموشی می‌سپاریم. چه مدیری که از ضعف مهارت گزارش نویسی در همکاران خود گله‌مند است و چه کارمندی که معتقد است گزارش نویسی، کاری بی‌خاصیت و زمان‌بر است و چه دانشجویی که برای نوشتن گزارش آزمایشگاه، آه و ناله می‌کند.

هنر ما این است که به این مسئله توجه داشته باشیم و قبل از تنظیم گزارش، به آن سوال کلیدی فکر کنیم و اگر مدیری هستیم که از همکاران و زیردستان خود، انتظار گزارش نویسی حرفه‌ای را داریم، برای آنها مشخص کنیم که این گزارش باید در پاسخ به چه سوالی تنظیم شود. به این سوال، سوال پایه‌ی گزارش گفته می‌شود.

تمرین:

هر یک از ما در طول روز و هفته و ماه، گزارش‌های مختلفی را می‌خوانیم. از کارنامه فرزندمان تا گزارش فروش ماهیانه شرکت. از یک گزارش خبری تا یک گزارش تاریخی از تاریخ کهن ایران.

آیا مثالی را در ذهن دارید که یک گزارش را خوانده باشید و شما را چندان راضی نکرده باشد؟ اگر چنین تجربه‌ای را دارید، سوال پایه‌ در ذهن شما چه بوده؟ به نظر شما گزارش نویس سوال پایه‌ی دیگری در ذهنش داشته یا صرفاً یک گزارش را تنظیم و ارائه کرده است؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مینا صادق , امید چِرَوی , محمد رمضانی , هاشم زرین کیاPartani , فاطمه نوروزی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مهارت گزارش نویسی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مهارت گزارش نویسی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

152 نکته برای گزارش نویسی و مهارت یافتن پرسش کلیدی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  با سلام

  با توجه به مثال هایی که در پیوست این فایل مطرح شد ، فکر می کنم بخش عمدۀ گزارش هایی که در زندگی روزمرۀ ما و زندگیِ حرفه ایِ ما ، تهیه و ارائه میشه ، از نوع دوم و سوم هست .

  اما پاسخ به تمرین :

  در محیط کارخانه ، سوالی از واحد فروش پرسیدم که "دلیلِ پایین بودنِ آمارِ فروشِ اتصالاتِ جوشی رو طی یک گزارش به من اعلام کنید"

  عنوانِ گزارش :

  علل و عواملِ پایین بودنِ آمارِ فروشِ اتصالاتِ جوشی

  سوالِ پایه ای که در ذهن من بود :

  آیا واحدِ فروش ، اشرافِ کامل بر اوضاعِ بازار ، میزانِ عرضه و تقاضای واقعیِ اتصالاتِ جوشی در بازار ، وضعیتِ رقبا ، مزیت های رقابتیِ احتمالی که میتونه باعثِ افزایشِ سهمِ بازارِ محصولاتِ ما بشه در ذهنشون دارن ؟
  آیا  تفکری استراتژیک مبنی بر اینکه به کل اون محصولات رو از چرخۀ تولید خارج کنیم و محصولی جدید که موردِ تقاضای بازار هست تولید کنیم ، در ذهنِ اونها هست و میتونن راهکاری ارائه بدن که سوددهی شرکت رو در بلند مدت ، در حوزۀ تولیدِ اتصالات ، بالاتر ببره ؟

  گزارشی که ارائه شد :

   پرسنلِ واحدِ فروش در تلاشی 24 ساعته ، گزارشی رو از تمامیِ مشکلاتی که در سایرِ واحدها وجود داره و ممکنه در نتیجۀ اون مشکلات ، آمارِ فروشِ اتصالاتِ جوشی پایین اومده باشه رو ارائه کردن . این گزارش شاملِ مواردی مثلِ کم کاریِ کارگرانِ خطِ تولید تا معتاد بودنِ پسرِ انباردار رو شامل میشد !

  سوال پایۀ نادرست در ذهنِ گزارش نویس :

  حتماً مدیریت میخواد مچِ واحدِ فروش رو بگیره و تعدیلِ نیرو قراره از واحدِ فروش شروع بشه
  ممکنه بخوان حقوقِ واحدِ فروش رو کم کنن و دنبالِ بهونه هستن . پس باید تلاش کنیم ، توپ رو بندازیم توی زمینِ قسمت های دیگه تا خودمون ، در امان بمونیم
  باز موعدِ تمدیدِ مجوزِ ایزو داره نزدیک میشه و اینا میخوان زونکن هایِ گزارشات و مستندات رو با اطلاعات و گزارش های واحدِ فروش پر کنن

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .