Menu


مدیریت رفتار سازمانی و نقش فرهنگ سازمانی در آن


فرهنگ و فرهنگ سازمانی و نقش آن در رفتار سازمانی

می‌توان با اطمینان گفت که محال است کتابی در حوزه‌ی مدیریت رفتار سازمانی پیدا کنید که فصلی در ارتباط با فرهنگ نداشته باشد. دوره‌های آموزشی مدیریت رفتار سازمانی هم، همیشه تاکید خاصی بر مسئله فرهنگ دارند.

ما هم در درس مدیریت رفتار سازمانی در دوره MBA متمم، توجه ویژه به حوزه‌ی فرهنگ خواهیم داشت. چه فرهنگ به شکل کلان آن و چیزی که به عنوان فرهنگ ملی نامیده می‌شود و چه فرهنگ در شکل‌های کوچکتر آن. مانند فرهنگ سازمانی و فرهنگ تیمی.

در این درس، بیشتر به این مسئله می‌پردازیم که چرا باید فرهنگ در مدیریت رفتار سازمانی مورد توجه قرار بگیرد.

 فرهنگ هم مانند بسیاری از واژه‌های دیگر، از جمله مواردی است که درک آن ساده‌تر از تعریف آن است. همه‌ی ما به نوعی فرهنگ را می‌فهمیم و تفاوت‌های فرهنگی را لمس می‌کنیم. اما شاید نتوانیم به سادگی آن را تعریف کنیم.

به هر حال فرهنگ مردم آلمان با فرهنگ مردم ایران فرق دارد. فرهنگ هر یک از بخش‌های کشورمان هم با هم فرق دارد. فرهنگ حاکم بر استان فارس با فرهنگ حاکم بر استان گلستان متفاوت است. همچنانکه فرهنگ حاکم بر استان خوزستان با فرهنگ حاکم بر استان تهران تفاوت دارد.

در لایه‌‌ی بعدی، می‌بینیم که فرهنگ اصناف مختلف هم با هم فرق دارد. فرهنگی که در صنف طلافروشان وجود دارد با فرهنگ صنف برنامه نویسان متفاوت است. همچنانکه فرهنگ مهندسان با فرهنگ پزشکان و با فرهنگ بازرگانان تفاوت دارد.

حتی وقتی وارد یک سازمان هم می‌شویم می‌توان تفاوت‌های فرهنگی را دید. فرهنگ واحد بازرگانی با فرهنگ واحد IT‌ تفاوت دارد. همچنانکه فرهنگ کارخانه با فرهنگ دفتر مرکزی متفاوت است.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

به هر حال، فرهنگ و شکل گیری و تثبیت و تغییر و شناخت آن، داستان جذاب و طولانی و پیچیده و آموزنده‌ای است که در درس‌های بعدی به تدریج با جنبه‌های مختلف آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

تمرین:

علاوه بر موارد فوق، چه مثال‌ها و موارد دیگری در ذهن دارید که فکر می‌کنید اگر مدیری، به بحث فرهنگ و تفاو‌ت‌های فرهنگی توجه نداشته باشد و در این زمینه آموزش ندیده باشد، ممکن است در محیط کار با چالش روبرو شود؟

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: سامان کاظم پور , علی بزرگی , رضا رضایی , فتانه حسامی , مرتضی کاظمی طاسکوه

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

27 نکته برای مدیریت رفتار سازمانی و نقش فرهنگ سازمانی در آن

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علی بزرگی

  به نظر من مدیر یک سازمان برای جلوگیری از بروز چالش در بحث فرهنگ باید درک درستی از پنج بُعد فرهنگی گرت هافستد که قبلا در متمم و روزنوشته‌ها معرفی شد داشته باشه:
  http://www.motamem.org/?p=3579
  http://www.shabanali.com/ms/?tag=%D9%87%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%AA%D8%AF
  به اعتقاد هافستد، پنج بُعد فرهنگی (پذیرش نابرابری در قدرت، اجتناب از ابهام، فردگرایی، مردگرایی و افق دید افراد جامعه) قادرند تفاوتهای فرهنگی موجود در ملل مختلف رو تبیین کنند. از طرفی، فرهنگ هر جامعه به طور ناخودآگاه بر نحوه طراحی و اجرای سیستم‌های مختلف موجود در شرکت‌ها و سازمان‌های آن جامعه تاثیرگذار هست. به عنوان مثال «پذیرش نابرابری در قدرت» نشون میده جامعه تا چه اندازه یک توزیع قدرت نابرابر را پذیرفته و افراد به جایگاه خود در سیستم واقفند و از آن آگاهی دارند. به عبارتی تا چه اندازه قدرت در بین افراد و مردم به خوبی تقسیم شده و افراد و اعضاء این جامعه خودشون رو با یکدیگر برابر میدونند. بنابراین اگر در سازمانی به این مسئله توجه نشه و در نحوه گزارش‌دهی افراد به هم و تعیین سلسله مراتب این نکته رو در نظر نگیرند چالش‌های زیادی به وجود میاد.
  یا «اجتناب از ابهام» معیاری هست که میزان نگرانی و اضطراب افراد جامعه یا سازمان را در رابطه با وضعیت‌های نامشخص و نامعلوم آتی نشون میده. مردم برای غلبه بر این نگرانی‌ها به تکنولوژی، قوانین و اعتقادهای مذهبی روی میارن. برخی جوامع تلاش می‌کنند تا به هر نحو ممکن با شرایط ابهام مواجه نشن اما در مقابل برخی جوامع از رویدادهای جدید استقبال می‌کنند و برای تفاوت‌ها و تعارض‌ها ارزش قائل می‌شوند. در این جوامع قواعد و قوانین زیادی وجود نداره و افراد تشویق می‌شوند تا خودشون به حقیقت برسند.
  «فردگرایی» معیاری هست که روابط بین اشخاص و گروه رو در جامعه نشون میده، اینکه آیا جامعه دارای ساختار قدرتمندی برای انجام کارها به صورت گروهی هست و تا چه میزان وفاداری و احترام بین اعضای گروه وجود داره و آیا افراد حاضرن برای بهبود وضعیت یکدیگر مسئولیت‌های بیشتری بر عهده بگیرند.
  بُعد «مردگرایی» هم میزان گرایش افراد جامعه به رفتار جسورانه، برتری طلبی، قهرمان پروری و دلاوری رو نشون میده و در مقابل اون مفهوم «زن گرایی» به معنای گرایش افراد جامعه به تواضع و فروتنی، مراقبت از ضعیف‌ترها و بهبود کیفیت زندگی افراد مطرح میشه. «افق دید افراد جامعه» نیز به میزان ارزش گذاری جامعه به سنت‌ها و ارزش‌های کهن، درازمدت و ماندگار در برابر رسوم جدید و تازه، اشاره داره. به اعتقاد هافستد در فرهنگ شرقی و کشورهای آسیایی انجام تعهدات اجتماعی و از دست ندادن وجهه اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار هست. در مقابل در فرهنگ غربی و کشورهایی مثل امریکا و انگلستان ارزش کمتری برای سنت‌ها قائل هستند و برای کمک به اجرای طرح‌های نوآورانه آمادگی به مراتب بیشتری دارند.
  مدل‌های معروف دیگری هم در این زمینه از جمله مدل هفت بُعد فرهنگ ترامپنرز و ترنر وجود دارد: http://www.amazon.com/Riding-Waves-Culture-Understanding-Diversity/dp/0071773088
  به اعتقاد ترامپنرز و ترنر آنچه موجب تمایز افراد در فرهنگهای مختلف میشود در ترجیحاتی نهفته است که ریشه در این ابعاد هفت‌گانه دارد:
  1- عام گرایی در برابر خاص گرایی (Universalism versus Particularism)
  2- فردگرایی در برابر جمع گرایی (Communitarianism versus Individualism)
  3- روابط خاص و متمرکز در برابر روابط گسترده (Specific versus Diffuse)
  4- بی تفاوت بودن در برابر هیجانی بودن (Neutral versus Emotional)
  5- توجه به وضعیت اکتسابی در برابر توجه به وضعیت انتسابی افراد (Achievement versus Ascription)
  6- توالی زمانی در برابر تقارن زمانی (Sequential Time versus Synchronous Time)
  7- درون‌مداری در مقابل برون‌مداری (Internal Direction versus Outer Direction)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .