Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.استراتژی – درس ۱۳: تحلیل گروه های استراتژیک


تحلیل گروه های استراتژیک

اگر بخواهید در مورد خودروهای شرکت Kia نظر بدهید و ویژگی‌های آنها را بررسی کنید، خودروهای این شرکت را با چه شرکت دیگری مقایسه می‌کنید؟ Hyundai یا Porsche؟ اگر بخواهید محصولات لبنی کاله را با یک شرکت دیگر مقایسه کنید، کدام شرکت را انتخاب می‌کنید؟ میهن یا پاک؟ این سوالی است که در تحلیل گروه های استراتژیک به آن پاسخ داده می‌شود.

تمرینی هم که در درس تحلیل استراتژیک رقبا مطرح شد، دقیقاً به چنین سوالاتی اشاره داشت. شاید حتی مرور کوتاه تمرین آن درس، بدون مکتوب کردن پاسخش، بتواند آمادگی ذهنی بهتری برای مطالعه این درس ایجاد کند.

زمانی که مایکل هانت استاد (که بعدها به استادی دانشگاه هاروارد منصوب شد) در سال ۱۹۷۲ در تز دکترای خود، از عنوان تحلیل گروه های استراتژیک در صنعت لوازم خانگی استفاده کرد، احتمالاً فکر نمی‌کرد که این دیدگاه به صورت گسترده فراگیر شود و مایکل پورتر هم آن را توسعه دهد و امروز به عنوان یکی از ابزارهای جدی تحلیلی در استراتژی مورد استفاده قرار گیرد.

اجازه بدهید که بحث را مستقیماً با یک مثال شروع کنیم و سپس به توضیح دقیق مفهوم تحلیل گروه های استراتژیک بپردازیم.

بیایید نام تعدادی از خودروسازها را در کنار هم بنویسیم:

پورش، فراری، مازراتی، بی ام و، بنز، تویوتا، رنو، فولکس واگن، هوندا، هیوندای، کیا، مزدا، نیسان، کرایسلر، سوزوکی، فورد، جی ام

حالا یک نمودار ترسیم می‌کنیم و در محور افقی، تنوع مدل‌ها و در محور عمودی متوسط قیمت محصولات این خودروسازها را می‌نویسیم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

(۱) یک صنعت را انتخاب کنید که به نظرتان، زیرمجموعه‌های کاملاً مشخصی دارد، اما عامه مردم آن را به صورت کاملاً یک شکل و یکجا مورد بررسی و قضاوت قرار می‌دهند.

(۲) دو پارامتر را انتخاب کنید و بر اساس آن، روی کاغذ گروه های استراتژیک آن صنعت را (به صورت تقریبی و صرفاً در حد حدس اولیه) ترسیم کنید و تصویر آن را برای ما قرار دهید (راهنمای قراردادن عکس در کامنت‌ها).

(۳) در صورت امکان برای ما توضیح بدهید که سرنوشت این گروه‌ها در مواجهه با تغییرات محیطی (مثل رونق و رکود اقتصاد) چه تفاوت‌هایی با هم خواهد داشت.

اگر حوصله انجام دادن این تمرین را ندارید، می‌توانید ده دقیقه وقت بگذارید و تمرین درس خوشه بندی را که قبلاً انجام نداده‌اید انجام دهید. مفهوم خوشه بندی به درک بهتر این درس کمک جدی خواهد کرد.

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

26 نکته برای استراتژی – درس ۱۳: تحلیل گروه های استراتژیک

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .