Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


خودنظارتی چیست؟ آیا شما هم یک آفتاب‌پرست اجتماعی هستید؟


خودنظارتی

قبل از شروع درس، باید به این نکته اشاره کنیم که خودنظارتی ترجمه‌ی Self-monitoring است. ترجمه‌ی جذابی نیست، اما فراگیر شده و به همین علت، ما هم از همین اصطلاح استفاده می‌کنیم.

مفهوم خودنظارتی را ابتدا اسنایدر (Snyder) مطرح کرد. کسی که ما در متمم او را به خاطر بحث‌های مربوط به امیدواری و خوش بینی می‌شناسیم.

دغدغه‌ی اسنایدر این بود که: «آیا ما انسان‌ها، هنگام مواجهه با دیگران، بر اساس ویژگی‌های آن‌ها و نشانه‌ها و پیام‌ها و سیگنال‌هایی که از دیگران دریافت می‌کنیم، نحوه‌ی حرف زدن و رفتار کردن و ارسال پیام‌های خودمان را تغییر می‌دهیم یا نه؟»

مثلاً فرض کنید شما امروز دو جلسه دارید. در یکی از آن‌ها، فردی مذهبی حاضر می‌شود و در جلسه‌ای دیگر، فردی که باورهای مذهبی‌اش ضعیف است. آیا در هر دو جلسه به یک شکل رفتار می‌کنید و حرف می‌زنید؟

یا این‌که مثلاً دو دوست دارید که یکی از آن‌ها، اهل مطالعه است و دیگری رابطه‌ی چندانی با مطالعه ندارد و بیشتر اهل خوش‌گذرانی و زندگی در لحظه است. آیا با هر دو دوست به یک شکل برخورد می‌کنید؟

به عنوان مثالی دیگر، فرض کنید در یک مهمانی با فردی روبرو شده‌اید و می‌خواهید با وی ارتباط برقرار کنید. آیا با یک سبک استاندارد جلو می‌روید و حرف می‌زنید و برخورد می‌کنید؟ یا سعی می‌کنید از رفتار و گفتار و حرکات او، ترجیحاتش را بفهمید و خود را به شکلی نمایش دهید که او شما را بپسندد و شبیه خودش بپندارد؟

اگر از جمله افرادی هستید که به شدت مراقب گفتار و رفتار خود هستید و می‌کوشید خودتان را با طرف مقابل و سلیقه‌ی اطرافیان تطبیق دهید، می‌توان گفت که خودنظارتی در شما بالاست.

اما اگر شیوه‌ی رفتار و گفتار ثابتی دارید و مستقل از علایق و ترجیحات طرف مقابل، بر اساس نگرش‌ها و باورهای خودتان رفتار می‌کنید و حرف می‌زنید، می‌توان گفت که خودنظارتی در شما پایین است.

پرسشنامه خودنظارتی اسنایدر

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌های خودشناسی و شخصیت شناسی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های خودشناسی و شخصیت شناسی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است. با فعال کردن عضویت ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری نیز دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

فهرست درس‌های متمم

شاید برایتان جالب باشد که بررسی‌های ما نشان داده در میان دوستان متممی، کسانی که به درس‌های مشاوره مدیریت علاقه‌مند بود‌ه‌اند، برای مطالعه‌ی درس‌های زیر هم وقت گذاشته‌اند:

  تحلیل رفتار متقابل | زندگی شاد | افزایش عزت نفس

  کوچینگ | مشاوره مدیریت | کاریزما | مدیریت استرس

  تصمیم گیری | روانشناسی پول | استعدادیابی | رابطه عاطفی

  یادگیری | تحلیل رفتار متقابل | هوش هیجانی | مهارت ارتباطی

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

مشارکت در بحث

شما در کجای طیف قرار می‌گیرید؟ نگاهتان به افرادی که در انتهای طیف قرار دارند چیست؟ آیا چنین افرادی را در میان دوستان و آشنایان خود داشته‌اید؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    ساناز مجرد ، احمد کارگزار ، آفاق رحمانی ، مسعود احمدی ، نوید ملک علایی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری خودشناسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه خودشناسی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۳ نظر برای خودنظارتی چیست؟ آیا شما هم یک آفتاب‌پرست اجتماعی هستید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  امتیاز خود نظارتی من: سه

  متمم جان، همینطوری پیش بریم و هی پرسشنامه بذاری، منم برگه نیم رخ شخصیتیمو ازت مطالبه می کنم ;)

  - نگاهتان به افرادی که در انتهای طیف قرار دارند چیست؟ آیا چنین افرادی را در میان دوستان و آشنایان خود داشته‌اید؟

  سالهای دورتر، نگاه مناسبی به افرادی که نقطه مقابل من بودند نداشتم(خامی بود دیگه! - منظورم این نیست الان پخته م! منظورم اینه که خامیم فرق کرده با خامی قبلی) اما الان خیلی کاری ندارم که دیگران چکار میکنن(عیسی به کیش خود موسی به کیش خود) و اون نگاه نامناسبم تعدیل شده به نسبت قبل.

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .