Menu


خفاش پرنده فستو | نسل متفاوتی از روباتهای بیونیک


خفاش پرنده فستو

شرکت آلمانی فستو (FESTO) به زودی به صد سالگی می‌رسد.

این شرکت در زمینه‌ی اتوماسیون صنعتی کار می‌کند، و از تجهیزات تولیدشده توسط آن، در ایران هم مانند بسیاری از کشورها استفاده می‌شود.

نکته‌ی جالب و آموزنده در فستو، استفاده‌ی این شرکت از آموزش برای تثبیت موقعیت در بازارهای مختلف است. در ایران هم، افراد زیادی هستند که فستو را به خاطر آموزش اتوماسیون و به طور خاص، مباحث PLC و هیدرولیک و پنوماتیک می‌شناسند (فستو برای این کار، شرکتی به نام فستو-دیداکتیک Festo-Didactic را در مجموعه‌ی خود تأسیس کرده است).

بی‌تردید مطالعه‌ی فستو و استراتژی آن در فستو دیداکتیک (از جمله مسابقه‌ها و رقابت‌هایی که این شرکت در جهان اجرا می‌کند)، می‌تواند برای کسانی که به بازاریابی B2B فکر می‌کنند، مفید و آموزنده باشد.

اما فعلاً ما در حد یکی از زنگ تفریح‌های متمم، می‌خواهیم کلیپ کوتاهی از خفاش پرنده‌ی این شرکت را ببینیم.

فستو - خفاش پرنده

یکی از خطوط فعالیت فستو، توسعه تکنولوژی روباتیک است و معمولاً هر سال، بخشی از این دستاوردها را در قالب محصولاتی نه‌چندان متعارف، معرفی و ارائه می‌کند.

تکیه بر بیونیک (Bionic) و تلاش برای شبیه‌سازی راهکارهای طبیعی، از جمله ویژگی‌های فعالیت‌های فستو در این مسیر است (مثلاً در شرایطی که Drone به عنوان یک گزینه‌ی اقتصادی و مقبول برای توسعه حمل‌ و نقل انعطاف‌پذیر هوایی در مقیاس کوچک پذیرفته شده است، این شرکت از روش بال زدن مشابه خفاش برای به پرواز درآوردن روبات‌های خود استفاده می‌کند).

شاید کلیپ زیر برای شما جالب باشد (+):

طراحی و عرضه‌ی محصولاتی که کاربردِ مستقیمِ صنعتی ندارند، می‌توانند کارکردهای متنوعی برای شرکت‌های صنعتی داشته باشند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمودن آخرین ابزارها و تکنولوژی‌هایی که در این شرکت‌ها طراحی شده
 • معرفی و نمایش محصولات جانبیِ واحدهای تحقیق و توسعه (وقتی کاربرد تجاری مستقیم برای آن‌ها یافته نشده)
 • فشار به واحدهای طراحی برای این‌که به چالش‌هایی فراتر از دغدغه‌های روزمره‌ی خود فکر کنند
 • شکل‌گیری گزارش‌های جذاب برای رسانه‌ها که شکلی از بازاریابی محتوایی محسوب می‌شود

مجموعه زنگ تفریحهای متمم با موضوع طراحی و نوآوری

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سید رضا صدرزاده ، علی رستمی ، میلاد حسین زاده ، مصطفی خو دمانی یزدی ، محسن سعیدی پور

قوانین کامنت گذاری در متمم

9 نکته برای خفاش پرنده فستو | نسل متفاوتی از روباتهای بیونیک

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد علی وادی خیل

  عالی و تحسین برانگیز بود.

  اگر بخواهیم از نگاه تفکر سیستمی به موضوع نگاه کنیم هر یک از موجودات و در مجموع کل طبیعت حاصل فرآیندی طولانی ، هوشمند ، تطبیق پذیر و پایدار است و الگو برداری ازطبیعت اگر بصورت صحیح انجام شود میتواند هزینه های تحقیقات و ساخت را تا حدود بسیاری کاهش دهد. سیستم و فرآيندهای طبیعی هنوز هم هوشمندتر و بزرگتر از هر سیستم ساخت دست بشر است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .