Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


خرید تکانشی و انواع آن | تصمیم لحظه‌ای برای خرید


خرید تکانشی

◾به فروشگاه رفته‌اید تا یک پیراهن بخرید. می‌بینید فروشگاه تخفیف ۳۰‌٪ برای پیراهن‌ها اعلام کرده و قیمت‌ها بسیار جذاب شده است. بنابراین تصمیم می‌گیرید به جای یک پیراهن، سه پیراهن بخرید. دو پیراهن دیگر، تا مدت‌ها استفاده‌نشده در کمد لباس‌هایتان باقی می‌مانند. چون رنگ‌شان جوری است که برای هر جایی مناسب نیستند.

◾در یک فروشگاه لوازم تزئینی، جاشمعی‌های قشنگی می‌بینید. هیچ‌وقت اهل شمع نبوده‌اید. اما چند بار در لایو اینستاگرامی یکی از اینفلوئنسرهای مورد علاقه‌تان، مشابه این جاشمعی‌ها را دیده‌اید. همین باعث می‌شود وسوسه شوید و جاشمعی‌ها را بخرید.

◾با یکی از دوستان خود در مسیر رفتن به خانه همراه شده‌اید. او در بین راه توقف می‌کند تا عضویت خود را در باشگاه ورزشی تمدید کند. به شما هم پیشنهاد می‌کند عضو باشگاه شوید. پیشنهاد جذابی است و آن را می‌پذیرید. اما هیچ‌وقت فرصت نمی‌شود از امکانات آن باشگاه استفاده کنید.

◾یکی از رستوران‌های همسایه، عدس‌پلوهایی که طعم آن‌ها را بسیار دوست دارید. به قصد خوردن عدس‌پلو به آن‌جا می‌روید. مسئول ثبت‌سفارش رستوران به شما می‌گوید عدس‌پلو تمام شده و پیشنهاد می‌کند کباب‌تابه‌ای بخورید. بدون لحظه‌ای فکر، پیشنهادش را می‌پذیرید و بدین‌ترتیب بدترین کباب‌تابه‌ای زندگی‌تان را می‌خورید. بعداً با خود فکر می‌کنید که اگر قرار به خوردن کباب بود، این‌جا نمی‌آمدید. شما دنبال عدس‌پلو آمده‌ بودید.

همهٔ این‌ها را می‌توان مثال‌هایی از رفتار خرید تکانشی یا Impulsive Buying Behavior دانست. خریدهایی که از ابتدا قرار نبوده انجام شوند. اما به علت‌های مختلف، از هوس لحظه‌ای تا فشار بیرونی، آن خریدها را انجام داده‌اید. خرید تکانشی یکی از مباحث مهم در روانشناسی پول است و افراد بسیاری به آن پرداخته‌اند.

خرید تکانشی چیست؟

«خرید تکانشی» یا «خرید ناگهانی» خریدی است که از قبل برای آن برنامه‌ریزی نکرده‌‌ بودید. اما ناگهان، در فضایی قرار گرفته‌ و ترغیب شده‌اید آن خرید را انجام دهید.

بیش از هفتاد سال است که روانشناسان و محققان بازاریابی دربارهٔ خریدهای تکانشی مطالعه و تحقیق می‌کنند.

متخصصان روانشناسی پول و مالی درمانی این شکل از خرید را نوعی ناهنجاری می‌دانند و می‌کوشند به مردم کمک کنند تا تسلط بیشتری بر خود داشته و خریدهای تکانشی کمتری انجام دهند (+/+). از سوی دیگر، متخصصان بازاریابی و فروش به کسب‌و‌کارها کمک می‌کنند تا خرید تکانشی مشتریان را افزایش دهند. آن‌ها به کسب‌و‌کارها می‌‌گویند خرید تکانشی بخش بزرگی از اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهد و اگر مردم فقط چیزهایی را که واقعاً لازم دارند بخرند، بسیاری از کسب‌و‌کارها ورشکسته خواهند شد.

خرید تکانشی

ورنون کلاور | اولین اشاره به خرید تکانشی

طبیعتاً در طول تاریخ افراد بسیاری به این شیوهٔ خرید توجه کرده و دیگران را ترغیب کرده‌اند خرید تکانشی انجام دهند. اما اگر معیارمان را کارهای آکادمیک و مقالات دانشگاهی قرار دهیم، ورنون کلاور (Vernon Clover) اولین کسی بود که این موضوع را در یک مقالهٔ دانشگاهی مطرح کرد (+).

در سال ۱۹۴۸ به علت کمبود بنزین در چند شهر از ایالت تگزاس آمریکا، تعطیلی ناگهانی اعلام شد. بعضی روزها هم ساعت کار کاهش پیدا کرد. کلاور معتقد بود که اگر خریدهای مردم بر اساس نیازهای واقعی‌شان باشد، تعطیلی یک روز یا کم‌شدن ساعات کاری نباید روی فروش کسب‌و‌کار تأثیر بگذارد.

اما اگر خریدها از سر هوس و مبتنی بر تصمیم‌گیری لحظه‌ای باشند، با تعطیل شدن یک فروشگاه، خریدها به روزهای بعد منتقل نمی‌شود و عملاً فروش ماهانه و سالانه کاهش خواهد یافت.

کلاور و تیمش با مدیران بیش از ۱۵۰ فروشگاه مختلف صحبت کردند؛ از کتاب‌فروشی و لباس‌فروشی گرفته تا فروش مبل و سخت‌افزار و جواهرات. تحقیقات آن‌ها نشان داد که بخش قابل‌توجهی از خریدهای مردم از جنس تکانشی است. یعنی اگر امروز فروشگاه باز بود و آن‌ها هم به فروشگاه سر زدند، خرید می‌کنند. اما اگر امروز به فروشگاه سر نزدند یا اساساً فروشگاه بسته بود، این فروش به روزهای بعد منتقل نخواهد شد.

بعد از ورنون، بحث و بررسی جدی‌تر خرید تکانشی آغاز شد.

انواع خریدهای تکانشی

همهٔ خریدهای تکانشی مثل هم نیستند. روانشناسان این خریدها را به شیوه‌های مختلف دسته‌بندی کرده‌اند. یکی از مفیدترین دسته‌بندی‌ها را که هنوز هم بسیار مورد استفاده است، چند دهه قبل، محققی به نام هاوکینز استرن پیشنهاد کرده است (+).

خرید تکانشی

استرن روش جالبی برای تحقیق و دسته‌بندی خریدها داشته است. اعضای تیم تحقیقاتی او جلوی فروشگاه‌ها و مراکز خرید می‌ایستاده‌اند و وقتی کسی می‌خواسته وارد فروشگاه شود از او می‌پرسیده‌اند که قصد دارد چه چیزهایی بخرد. بعد از پایان خرید هم از همان فرد می‌پرسیده‌اند که چه چیزهایی خریده. همهٔ آن چیزهایی که قصد خریدشان را نداشته اما اکنون در سبد خرید او هستند، مصداق خرید تکانشی‌اند. استرن این خریدها را بررسی و دسته‌بندی کرد:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به سایر بحث‌های مرتبط با روانشناسی پول به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

با توجه به بررسی‌های ما،‌ دوستان متممی علاقه‌مند به درس روانشناسی پول از درس‌های زیر هم استقبال کرده‌اند:

  تاریخچه پول | سواد مالی کودکان و نوجوانان

  خودشناسی | شخصیت شناسی | مذاکره

  افزایش عزت نفس | زندگی شاد | تصمیم گیری

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین و مشارکت در بحث

اگر برای برخی از انواع خرید تکانشی که در درس مطرح شد، مثال و تجربه‌ای در ذهن دارید، آن را با دوستان خود مطرح کنید.

به‌جز روش‌هایی که در درس گفته شد، چه روش‌های دیگری به کار می‌برید تا خریدهای تکانشی (خالص) خود را مهار کنید؟

چند پرسش، و پاسخ آن‌ها

آیا خرید تکانشی فقط به خریدار ربط دارد؟ نمی‌توان آن را به نوع محصول هم ربط داد؟

چرا. برخی محصولات به طور خاص، بیشتر در معرض خرید تکانشی هستند. جدا از این که پژوهش‌ها هم این نکته را تأیید می‌کنند، با تکیه بر منطق هم می‌توان همین نکته را نتیجه گرفت. مثلاً بعید است کسی به شکل تکانشی ناگهان یک کیسهٔ پنجاه کیلوگرمی برنج خریداری کند (یا اگر هم این کار را بکند، تعداد چنین افرادی کم است). اما احتمال این که کتابی را بخرید که همان ابتدا هم کما‌بیش مشخص است که آن را نخواهید خواند، بیشتر است. بنابراین خرید تکانشی، حاصل ترکیبی از ویژگی‌های فردی و ویژگی‌های محصول است.

آیا خریددرمانی هم یکی از انواع خرید تکانشی است؟

خیر. ویژگی مشترک همهٔ انواع خرید تکانشی این است که شما قصد خرید نداشته‌اید و ناگهان تصمیم به خرید گرفته‌اید. اما در خریددرمانی، به این علت که حال خوبی ندارید یا اضطراب دارید یا حال‌تان خوب است و دنبال تجربهٔ لذت لحظه‌ای هستید، از ابتدا «تصمیم می‌گیرید» بروید چیزی بخرید که حال‌تان خوب شود یا حس بهتری را تجربه کنید.

دربارهٔ ایرادها و مزیت‌ها و ویژگی‌های خریددرمانی باید جداگانه صحبت شود. اما فعلاً مهم این است که آن را زیرمجموعهٔ خرید تکانشی در نظر نگیرید.

خریددرمانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مبانی روانشناسی پول به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مبانی روانشناسی پول
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۴ نظر برای خرید تکانشی و انواع آن | تصمیم لحظه‌ای برای خرید

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : بهتاش احدی زاده

  این روزها که سرگرمی های خارج از خانه کمتری در دسترس افراد است و تفریحات عموما به گردش در خیابانها, دیدن ویترین مغازه ها و نهایتا خوردن شام در رستورانها خلاصه میشود (بخصوص در شهرستانها) وقوع خریدهای تکانشی محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند، شاید دسترسی کمتر به تفریحات خارج از خانه باعث شده Shopping به عنوان یک لذت جایگزین برای بسیاری از خانواده ها به صورت جدی مطرح باشد.
  تجربه شخصی من در خرید های تکانشی به حوزه کتاب، لوازم جانبی موبایل, انواع خودکار و دفترچه های یادداشت مرتبط است، تعداد زیادی قاب موبایل، انواع خودکار، دفترچه ها با سایزها و طرح های مختلف و کتابهایی که هیچ گاه خوانده نشده اند نمونه های از خریدهای تکانشی من محسوب میشوند.
  براساس تجربه شخصی من، یکی از روشهای مطلوب برای کنترل خریدهای تکانشی، ثبت کلیه هزینه های روزانه و بازبینی دوره ای آنها محسوب میشود، به این طریق شناخت بهتری از رفتارهای تکانشی خود پیدا کرده و احتمال وقوع انها در آینده را کاهش میدهیم

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .