Menu


حوزه های اصلی مهارتی در تسلط کلامی چیست؟


تسلط کلامی و حوزه های تسلط بر کلمات

بسیاری از ما، مرز و محدوده تسلط کلامی را به خوبی در ذهن خود مشخص نمی‌کنیم و به همین دلیل، مهارتهای مختلفی را با این مهارت اشتباه می‌گیریم.

اگر چه تعریف دقیق و مشخصی از حوزه تسلط کلامی وجود ندارد که به صورت مطلق، مورد توافق فعالان این حوزه باشد، اما لااقل برای اینکه مسیر آتی این درس در متمم شفاف‌تر شود، مناسب است که ما در اینجا تعریف خود را از حوزه تسلط کلامی مشخص کنیم و مرزهای آن را با سایر حوزه‌های مهارتی مرتبط به صورت شفاف بیان کنیم.

نخستین حوزه‌ مهارتی که باید مرزبندی آن به صورت دقیق با حوزه کلام مشخص شود، حوزه بیان است. وقتی از فن بیان حرف می‌زنیم، منظورمان نحوه بیان کلمات، لحن بیان کلمات، علائم و رفتارهای غیرکلامی و خلاصه همه آن چیزی است که پس از خارج شدن کلمات از دهان، کمک می‌کنند تا پیام ما به شکل بهتری به مخاطب منتقل شود. سخن‌دان بودن و سخن‌ران بودن دو حوزه کاملاً مختلف هستند که البته هیچکس بدون سخن‌دانی نمی‌تواند سخن‌ران خوبی بشود.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد فعال و کاربران ویژه متمم که حامی این پروژه هستند انجام می‌شود. کاربر آزاد فعال کسی است که حداقل بیست کامنت علمی با رعایت سیاست‌های کامنت‌گذاری متمم در این سایت داشته باشد. اگر هنوز کاربر آزاد متمم نیستند برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید. اگر علاقمند هستید که شما هم از متمم حمایت کنید می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید و به عنوان کاربر ویژه ثبت نام کنید.

در درس های بعدی، مدل ذهنی مورد نیاز برای بهبود مهارت تسلط کلامی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در کنار هم، مسیر آموختن این مهارت را آغاز می‌کنیم…

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

220 نکته برای حوزه های اصلی مهارتی در تسلط کلامی چیست؟

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : گروه متمم

  متن تمرین :

  پیش نوشت: پریسا جان. متوجه نشدم که چرا از 3 تا علامت سوال استفاده کردی. معنی یک علامت سوال را می‌دانم. اما تا به حال در گرامر هیچ زبانی، چند علامت سوال را ندیده بودم. ;)

  پریسا. طبیعتاً مطالب متمم بسته به موضوع توسط افراد مختلف نوشته می‌شه. مطالب استراتژی محتوا و مذاکره و تفکر سیستمی، مشخصاً توسط من نوشته می‌شن. در بقیه مطالب، بسته به موضوع نویسنده‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند و البته تا حد امکان من و همکارانم هم تلاش می‌کنیم مطالب رو ویرایش کنیم تا کمی یکدست‌تر باشن.

  البته گاهی هم در موضوعات غیرمرتبط، خود من بعضی از مطالب رو می‌نویسم که فکر می‌کنم سبک نگارشم به اندازه کافی مشخص هست که اونها رو تشخیص بدی.

  اما مسئله اصلی اینه که متمم، یک محل آموزشی رسمیه. ما نمی‌تونیم دقت رو قربانی زیبایی و روان بودن متن بکنیم. چنانکه تو انتظار نداری سبک نگارش یک کتاب تخصصی دانشگاهی‌ات، شبیه داستان کوتاهی باشه که شبها قبل از خواب می‌خونی.

  جنس نوشته‌های من توی روزنوشته‌ها، کمی قطعیت بالاتر داره و غیررسمی‌تره و ادعاها و نظرات توی اون هم مطلق‌تره. حق من هم هست. اونجا سایت شخصی منه و نظر شخصی خودم رو با قاطعیت می‌گم. اینجا همه ما روایتگر علوم و تخصص‌ها و مهارت‌های مختلف هستیم. پس باید دقت و وسواس علمی زیادی رو لحاظ کنیم.

  ما گاهی برای هایپرلینک کردن یک مطلب به یک سایت، یک تا دو ساعت جلسه می‌گذاریم و دعوا می‌کنیم تا به نتیجه برسیم که آیا اون سایت یا اون فرد، انقدر اعتبار داره که متممی‌ها به توصیه ما به سمتش برن. نکنه جایی رو معرفی کنیم که شما یا دوستان دیگه به اونجا سر بزنید و بعد از چند ساعت ببینید که منبع معتبری نبوده و از ما به خاطر تلف کردن وقتتون دلگیر بشید.

  اگر روزنوشته‌ها رو چیزی شبیه شعبانعلی با پیژامه در نظر بگیریم، متمم چیزی شبیه یک مهمانی با کت و شلوار محسوب می‌شه.

  فکر می‌کنم برای اینکه حس بهتری داشته باشی، در اینجا نوشته‌های من و بقیه دوستان رو با سایر کسانی که مانتوی رسمی و کت شلوار رسمی دارند مقایسه کن و نه با وضعیت غیررسمی من.

  من صریحاً باور دارم و ادعا دارم که در هر حوزه‌ای که متمم مطلبی منتشر می‌کنه، از نظر سادگی و روانی، از هر متن دیگری که در اون حوزه در زبان فارسی - و عموماً انگلیسی - وجود داره و از هر جزوه‌ای که در این کشور در اون حوزه منتشر میشه روان‌تره.

  حتی درس سختی مثل استراتژی رو با درس استراتژی در مدارس کسب و کار مقایسه کن تا روانی مطالب رو ببینی.

  البته همه مسئله نگارش نیست. اگر با خودمون صادق باشیم بخش قابل توجهی از محتوای مدیریتی و مهارتی در کشور، توسط کسانی عرضه می‌شه که به دلیل ناتوانی در بکارگیری اونها، وادار شده‌اند که با آموزش اونها کسب درآمد کنند. ;)

  یک کوچولو دیگه برای خوندن مطالب وقت بگذار. قول میدم عادت کنی. باشه؟

  محمدرضا

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .