Menu


حسادت به داشته های دیگران


حسادت نسبت به دیگران و داشته هایشان

دعوت به گفتگو در متمم، فرصت و بهانه‌ای برای بحث، گفتگو، و تبادل نظر است.

معمولاً جمله‌هایی که در دعوت به گفتگو به بحث گذاشته می‌شوند، گزاره‌های علمی دقیق نیستند؛ بلکه بیشتر حرف‌هایی برخاسته از تجربه‌ی گوینده‌ هستند که ممکن است ما با آن‌ها موافق یا مخالف باشیم.

جمله‌ای که این بار انتخاب کرده‌ایم درباره‌ی حسادت است (با توجه به این‌که مفهوم مطرح‌ شده در جمله به افراد مختلفی نسبت داده شده، مناسب‌تر دیدیم آن را به فرد مشخصی منسوب نکنیم):

یکی از بدترین انواع حسادت

با وجودی که این جمله ظاهراً ساده به نظر می‌رسد، اما اغلب ما مصداق‌های این شکل از حسادت در زندگی خود و اطرافیان‌مان تجربه کرده‌ایم.

گاهی اوقات، بخشی از دستاوردها و داشته‌های دیگران (مثلاً دانش، درآمد، جایگاه اجتماعی، شهرت، نفوذ و تأثیرگذاری یا هر داشته‌ی دیگر) حس حسادت را در ما برمی‌انگیزد (یا به شکل افراطی در حدی که میل داریم او هم داشته‌اش را از دست بدهد، یا حسادت مثبت و غبطه خوردن، در همین حد که ای کاش من هم از این منظر مانند او بودم).

نکته‌ای که در این جمله به آن توجه شده این است که ما جایگاه و وضعیت کلیِ فرد را نمی‌خواهیم و حتی نمی‌پسندیم؛ بلکه صرفاً بخشی از داشته‌هایش را می‌خواهیم.

مثلاً نمی‌خواهیم کمدین شویم و برنامه‌های مفرح برای مردم اجرا کنیم، اما به این‌که یک کمدین با درآمد این کار یک ساختمان بزرگ در بهترین نقطه‌ی شهر خریده حسادت می‌کنیم.

این نوع نگاهِ دست‌چین شده نسبت به وضعیت دیگران (که گاهی Cherry-picking نامیده می‌شود) می‌تواند به یکی از عوامل ناشادی و نارضایتی ما تبدیل شود.

آیا شما هم چنین حسی را تجربه کرده‌اید؟ در اطرافیان‌تان چطور؟

با چنین حسی چه می‌توان کرد یا چه باید کرد؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    زینب دست آویز ، سمیرا قربانی ، هستی جمشیدی ، محمد حسن ملکی ، سارا بهشتی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارگاه زندگی شاد به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارگاه زندگی شاد
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

58 نکته برای حسادت به داشته های دیگران

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : زینب دست آویز

  اون کلمه "نابخردانه" ی اول جمله چقدر اعتراف کردن رو سخت می‌کنه😉

  من هیچ وقت دوست نداشتم ایران رو ترک کنم. اما خیلی از دوستای دوران کارشناسیم مهاجرت کردن به اروپا و امریکا. گهگاه که عکساشون رو تو اینستا می‌بینم یا کسی ازشون خبر میده، حسودیم میشه و به خودم میگم خوش به حالشون که نه ایران رو دوست دارن و نه درگیر اتفاقات و مسایل داخلی کشورن و نه حرص و جوش می‌خورن و نه... . وقت‌هایی که حالم گرفته میشه شدت حسادتم هم خیلی بیشتره. اما من نه دوست دارم جای اونا باشم و نه حتی سبک زندگی و دغدغه‌هاشون رو می‌پسندم.

  این حس لعنتی همیشه هست و تا الان نتونستم براش کاری کنم. میاد و در حد یه ربع منو به خودش مشغول می‌کنه و در نهایت تو تنهایی و خلوت خودم به خودم اینجوری تسکین میدم که ظاهر زندگی اونا رو (که همشو از تو اینستا و عکس و این چیزا دیدم) با باطن زندگی خودم قیاس نکنم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .