Menu


حرف‌های جک ما |‌ درباره‌ی کار، موفقیت و کارآفرینی


جک ما

زندگی جک ما (Jack Ma) بنیان‌گذار گروه علی‌بابا، از بسیاری جهات شبیه سایر کارآفرینان بزرگ دنیا است.

شکست‌های پی‌در‌پی در زندگی فردی او و اشتباهات مکرر در زندگی کاری او فراوانند.

همه شنیده‌ایم که او ده بار برای ثبت نام در دانشگاه هاروارد درخواست داده و هر ده مرتبه رد شده است. و یا این‌که بیست‌وچهار نفر برای کار در KFC درخواست می‌دهند و به جز او، بیست‌و‌سه نفر دیگر پذیرفته می‌شوند.

درست است که این جنبه‌‌های زندگی او، جذابیت فراوانی دارد، اما حرف‌ها و دیدگاه‌هایی که او در زمینه‌ی کارآفرینی و کسب و کار مطرح کرده، می‌تواند آموزنده‌تر از بخش‌های دراماتیک زندگی شخصی‌اش باشد.

سوک لی (Suk Lee) و باب سانگ (Bob Song) مصاحبه‌ها و گفته‌ها و اظهارنظرهای جک ما را طی دو دهه بررسی کرده و برخی از آموزنده‌ترین آن‌ها را در قالب کتابی با عنوان Never Give Up منتشر کرده‌اند.

جمله های جک ما

قطعاً همه‌ی حرف‌های جک ما به درد همه‌ی ما نمی‌خورد. به هر حال، تجربه‌ی او برخاسته از راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی در چین است و ممکن است همه‌ی حرف‌ها و دیدگاه‌های او در صنایع دیگر و در کشوری دیگر – مثلاً‌ ایران – به کار نیایند.

ولی نمی‌توان از کنار تمام صحبت‌های او به سادگی گذشت. لا‌به‌لای همین حرف‌ها، ممکن است ایده‌هایی باشد که به کار ما بیاید و یا نکاتی مطرح شود که به واسطه‌ی آن‌ها، فکری تازه در ذهن‌مان جرقه بزند.

در این‌جا تعدادی از نکات نقل شده در کتاب Never Give Up را برای شما آورده‌ایم.

شاید بد نباشد که در همین ابتدا، اشاره کنیم که ویژگی نمایانِ جک ما، خوش‌بینی اوست. این خوش‌بینی را در بسیاری از حرف‌ها و اظهارنظرهای او می‌توان مشاهده کرد.

فقط به عنوان یک نمونه، تصور کنید که او در صنعتی فعالیت می‌کند که هر روز، با یک تحول تازه دگرگون می‌شود. اما هم‌چنان امید دارد که گروه علی‌بابا ۱۰۲ سال عمر کند. به گفته‌ی خودش: «ما در سال ۱۹۹۹ تأسیس  شده‌ایم و باید ۱۰۲ سال عمر کنیم تا بتوانیم بگوییم کسب و کارمان، سه قرن را دیده و تجربه کرده است.»

گوشه‌‌ای از حرف‌های او را با هم بخوانیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    امیر علمی ، معصومه خزاعی ، مجتبی اسماعیلی ، الهه اسکویی ، سینا موسوی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید

قوانین کامنت گذاری در متمم

9 نکته برای حرف‌های جک ما |‌ درباره‌ی کار، موفقیت و کارآفرینی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : دانشجوی همیشگی مدیریت

  موفقیت و کارآفرینی منوط به هدف گذاری، عمل‌گرایی و دست از تلاش برنداشتن هست.

  شروع کردن و برداشتن گام نخست بسیار مهم هست. خیلی افراد در شروع یک بیزینس یا کسب و کار، اسیر کمال‌گرایی می‌شوند و عملاً هیچ وقت شروع نمی‌کنند. تجربۀ مصداقی نمی‌خواهم بیان کنم؛ اما فراوان هستند از این دست افراد.

  آسیب بزرگی که در حوزۀ کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار من الان در بین مردم و خصوصاً جوانان شاهدش هستم، یک الگوبرداری نادرست و بعضاً هیجانی از مبحث کارمند نشدن و یا مانند غول های موفقیت حرکت کردن هست.

  به عنوان مثال یکی از دوستان می گفت: برادرم دوسالی هست که از این شاخه به آن شاخه می پرد و الگویش را فلان کارآفرین معرفی می کند که انقدر این سمت و آن سمت رفت که بیزینس خودش را استارت زد!

  موفقیت صرفاً رسیدن به پول نیست؛ اما در حوزۀ کارآفرینی، این تعریف معانی متعدد از جمله کسب سود را قطعاً دارد.

  کار کردن برای هر فردی یک معنا دارد؛ یکی کار می کند که فقط نانی درآورد و شب گرسنه نخوابد و دیگری کار می کند که علاوه بر نان، عشق هم به دست آورد! بین این دو خیلی تفاوت هست. نگاه شعاری نداشته باشیم و واقع بینانه به این مفاهیم نگاه کنیم.

  کارآفرینی الان دغدغۀ خیلی افراد هست؛ اما چقدر حاضرند به سمتش بروند و هزینه کنند؟ موفقیت در کارآفرینی برای هر شخصی تعریفی جداگانه و منحصربه فرد دارد. کارآفرینی برای یک نفر یعنی یک اپلیکیشن و چند یوزر و برای شخص دیگر یعنی دفتر و شرکتی که کارمندان متعدد را جذب و آنها را مدیریت کند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .