Menu


اصول فروش موفق | یک جزوه راهنمای فروش محصول درست کنید


اصول فروش موفق - راهنمای فروش محصول

معمولاً وقتی از آموزش فروش حرف می‌زنیم، بیشتر به تکنیکهای فروش و موضوعاتی مانند مذاکره و زبان بدن و مهارت ارتباطی فکر می‌کنیم.

قطعاً همه‌ی این موضوعات مهم هستند و یک فروشنده بدون آشنایی با آن‌ها نمی‌تواند خود را حرفه‌ای بداند. اما در این میان، موضوع مهم‌تری وجود دارد که معمولاً فراموش می‌شود: آشنایی با محصول و ویژگی‌های محصول یکی از مهم‌ترین اصول فروش موفق است.

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که به هر حال، فروشنده  دیر یا زود با محصول آشنا می‌شود و جزئیات فروش آن را می‌آموزد. اما چنین نگاهی می‌تواند اثربخشی فروش را کاهش دهد. زیرا:

 • هر فروشنده‌ی جدیدی به زمان قابل‌توجهی برای آشنایی با محصول و چالش‌های فروش آن نیاز دارد. ما باید سعی کنیم این «دوره‌ی آشنایی با محصول» را تا حد امکان کوتاه‌تر کنیم تا فرصت‌های فروش از دست نروند.
 • در شرایطی که چند فروشنده در شرکت یا فروشگاه ما کار می‌کنند، هر یک از آن‌ها تجربه‌های متفاوتی دارند و خواهند داشت. در واقع در ذهن هر فروشنده تصویر متفاوتی از «محصول» شکل می‌گیرد. آشنایی واقعی و عمیق با محصول زمانی به وجود می‌آید که این «تصویر‌ها» با یکدیگر «ترکیب» شوند.

جزوه راهنمای فروش یکی از اصول فروش موفق است

اما در جزوه راهنمای فروش چه چیزهایی را بگوییم؟ مراحل تهیه چنین جزوه‌ای چگونه است؟ آیا این کار فقط برای فروش در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ است؟ یا در مجموعه‌های کوچک و کسب و کارهای یک نفره هم به درد خواهد خورد؟

در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان آموزش فروش مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مذاکره

 کارآفرینی

  تبلیغات

  تصمیم گیری

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

آیا شما تجربه‌ی تنظیم جزوه‌ی راهنمای فروش داشته‌اید؟

اگر چنین تجربه‌ای داشته‌اید، چه نکاتی وجود دارد که فکر می‌کنید خوب است دوستان متممی شما هم به آن‌ها توجه کنند؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سعید ترکیان ، علی رسولی ، علی رضازاده ، مائده روشنعلی ، امیرحسین کامیابی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری دانش و مهارت فروش به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه دانش و مهارت فروش
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

8 نکته برای اصول فروش موفق | یک جزوه راهنمای فروش محصول درست کنید

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علیرضا امینی نائینی

  زمانی که که در تیم فروش یک سازمان بزرگ بودیم، معمولا جلساتی برای آموزش تکنیک ها و ترفندهای بازاریابی داشتیم. هر کس بنا به علاقه و دغدغه مندیش یادداشت هایی در مورد ترفند ها و اصول فروش بر می داشت. اما این تکنیک ها مواردی بسیار کلی بودند و باید برای آن محصول و شرکت بومی سازی می شد. جای خالی چنین راهنمایی بسیار حس می شد. حتی الان هم که به جستجوی عبارت "جزوه راهنمای فروش" پرداختم مورد خاصی پیدا نکردم.

  این درس ، نخستین رویارویی من با مفهوم جزوه راهنمای فروش یا Selling Guide بود و برایم بسیار جذاب بود. چقدر خوب است که فروشندگان مختلف(کم تجربه تا ماهر)چالش های فروش محصولی خاص را با دیگران به اشتراک بگذارند تا تازه کارها بتوانند راحت تر با محصول ارتباط بگیرند. هم چنین همانطور که اشاره شد برای فروشندگان کهنه کار هم مهم است.

  احساس می کنم با خواندن این جزوه بخاطر تسلط بر مباحث، اعتماد به نفس فروشنده بیشتر و ترس او برای فروش کمتر می شود. بنابراین داشتن چنین جزوه ای می تواند توانایی خوبی برای قانع کردن مخاطب بدهد و تسلط او را در رویارویی با مخاطب بیشتر نشان دهد. در جزوه راهنمای فروش مکینتاش دیدیم که چقدر سوالات با جزئیات پاسخ داده شده است. این مورد در ساختن یک نقشه ذهنی و ساختار مناسب در ذهن فروشنده بسیار راهگشاست.

  پروسه نوشتن این نوع جزوات برای شرکتی که چندین محصول دارد شاید کار ساده ای نباشد اما مطمئن هستم پس از زمانی کوتاه منفعت بسیار زیادی به مجموعه می رساند. این منفعت شامل افزایش فروش، ارتباط بهتر فروشنده با محصول، بهبود تصویر مشتری از محصول، بهبود تصویر برند بخاطر پرزنت مناسب و ... است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .