Menu


چند پیشنهاد برای مدیریت جر و بحث و دعواهای دنباله‌دار در رابطه عاطفی


دعوا در رابطه عاطفی

نمی‌توانیم هنگام حرف زدن از رابطه عاطفی، صرفاً به جنبه‌های مثبت آن بپردازیم.

نیاز انسان به حمایت اجتماعی و نقش رابطه عاطفی در تأمین آن، کاملاً مشخص و پذیرفته‌شده است. دشواری‌های تنهایی و تأثیر منفی تنهایی بر سلامت را هم می‌دانیم.

اما بسیاری از ما، خُرد شدن و خسته‌شدن و فرسودگی ناشی از دعوا و جر و بحث را نیز در رابطه عاطفی خود تجربه کرده‌ایم؛ خصوصاً وقتی تعدادی موضوع تکراری، به سوژه‌ی همه‌ی دعواهای ما تبدیل می‌شود.

گاهی اوقات چنان با فضای دعواها و بحث‌ها خو می‌گیریم و با آن‌ها آشنا می‌شویم که حتی قبل از شروع بحث و دعوا، می‌توانیم حدس بزنیم که بوی دعوا و بحث و قهر و دلخوری می‌آید.

در کنار توصیه‌های تجربی که از والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود می‌شنویم، دانشمندان نیز مطالعات وسیع و متنوعی بر روی دعوا در رابطه عاطفی، مشاجره میان همسران و به طور کلی، جر و بحث‌های دنباله‌دار و فرساینده‌ی موجود در روابط عمیق و صمیمی، انجام داده‌اند.

از میان افرادی که در این زمینه مطالعه کرده‌اند، بررسی‌ها و توضیحات دو نفر را به عنوان منبع طراحی این درس انتخاب کرده‌ایم: ساموئل ووچینیچ (Samuel Vuchinich) و مایکل رولوف (Michael Roloff).

ووچینیچ بیشتر در زمینه‌ی رابطه‌ی عاطفی کار کرده و رولوف، روی بحث مهارتهای ارتباطی متمرکز بوده است.

بحث و جدل،‌ بخش اجتناب‌ناپذیر رابطی عاطفی است

نخستین نکته‌ای که باید همواره به‌خاطر داشته باشیم این است که بحث و جدل در رابطه عاطفی اجتناب‌ناپذیر است.

حتی بحث و اختلافِ‌نظر و تعارض – البته اگر از حد خود خارج نشود – می‌تواند ویژگی یک رابطه عاطفی سالم باشد.

این اختلاف‌ها و بحث‌ها نشان می‌دهد که  در رابطه، هویت و ترجیحات هیچ‌یک از دو طرف، در خواسته‌ها و انتظارات دیگری حل و محو نشده است. 

مشکل از جایی شروع می‌شود که:

 • شیوه‌ی اداره‌ی بحث و گفتگو و مسیر آن، برای ما مطلوب و دوست‌داشتنی نیست
 • یک موضوع مشخص، بارها و بارها در بحث‌ها و دعواها تکرار می‌شود؛ در حدی که می‌دانیم قرار نیست این تنش‌ها را برای آخرین بار تحمل کنیم و دیر یا زود، دوباره بحث مشابهی بر سر همین موضوع یا موضوعی کاملاً مشابه درخواهد گرفت.

منظور از جر و بحث دقیقاً چیست؟

شاید با خود بگویید جر و بحث را که همه می‌شناسیم و تجربه می‌کنیم؛ چرا باید به تعریف آن فکر کنیم؟

اگر بتوانیم حد و مرز جر و بحث را تا حدودی – هر چقدر هم مبهم – تعریف کنیم، گفتگو درباره‌ی آن و پیگیری راهکارهایش ساده‌تر خواهد شد.

 هر گفتگویی که در آن اختلاف دیدگاه‌ها مطرح شود، الزاماً جر و بحث و دعوا نیست. 

ممکن است شما درباره‌ی مقصدِ سفر تفریحی با دوست یا همسر خود اختلاف‌نظر داشته باشید و حتی ساعت‌ها درباره‌ی آن حرف بزنید، اما دعوایی در نگیرد.

هم‌چنین ممکن است مسئله‌ی ظاهراً کوچک‌تری مثل خریدن یا نخریدن یک هدیه یا انتخاب شام امشب، به یک دعوای کاملاً جدی تبدیل شود.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که به حمایت اجتماعی مربوط هستند دسترسی پیدا می‌کنید. همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  مدیریت استرس | مهارت ارتباطی

  شخصیت شناسی | خودشناسی

  چگونه شاد باشیم | عزت نفس

برای دسترسی کامل به این درس و برخی دیگر از درس‌های مجموعه‌ی حمایت اجتماعی، لازم است ابتدا تمرین ورود به بحث را در نخستین درس این مجموعه انجام دهید (این تمرین کمتر از ۱۰ دقیقه وقت شما را خواهد گرفت).

لطفاً پس از انجام تمرین و تأیید و انتشار آن توسط متمم، دوباره به این درس مراجعه کنید.

[  حل تمرین درس تعریف حمایت اجتماعی ]

در کنار توصیه‌ها و پیشنهادهای مطرح شده در درس، چه تجربه‌ها و روش‌های فردی دیگری دارید که به شما در مدیریت دعوا و جر و بحث کمک کرده‌اند و فکر می‌کنید ممکن است به دوستان‌تان هم کمک کند؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    یاسر تمیمی ، نغمه محمدی ، امین برادران فر ، مائده روشنعلی ، سیما افتخاری پور

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری حمایت اجتماعی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه حمایت اجتماعی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

23 نکته برای چند پیشنهاد برای مدیریت جر و بحث و دعواهای دنباله‌دار در رابطه عاطفی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سارا حق بین

  سلام به دوستان

  من دو مورد را تا حد امکان و بیشتر اوقات سعی می کنم خودم رعایت کنم و برام بسیار مهمه؛

  * اول اینکه حتی اگر مطمئن باشم که دیگه هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی با طرف مقابل رابطه ام را ادامه نخواهم داد و این آخرین باری هست که با هم جر و بحث یا گفتگو می کنیم، توهین و کلمات رکیک را به کار نخواهم برد. چون اولاً استفاده از این روش نشان دهنده ضعف من در جر و بحث هست و من معتقدم برای نیش زدن و زخم زبان زدن کلمه های مودبانه بهتر جواب می دهند تا توهین و دشنام و ثانیاً چون خودم تحمل شنیدن توهین و ناسزا رو ندارم در واقع فضا را برای طرف مقابل مهیا نمی کنم. پس سعی می کنم در اوج دلخوری و عصبانیت کاملاً رعایت ادب را داشته باشم.

  * دوم اینکه اگر مطمئنم که به دلایل مختلف خواهان ادامه رابطه هستم و این فقط جر و بحثی یا برای گله کردن و یا برای بدست آوردن خواسته هام هست، بعد از جر و بحث به طرف یادآور می شم که چیزی بین ما و در رابطه ما تغییر نکرده و تو هنوز هم جایگاه خودت را برای من داری و این گفتگو دلیل بر تغییر کل رابطه ما نخواهد شد. این روش هم با ایجاد امید به تدوام و بهبود رابطه در ذهن طرف مقایل، تا به حال بهم کمک کرده که در عین حال که جر و بحث ها و نق زدن هام رو داشتم اما عزیزانم را هم حفظ کردم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .