Menu


استعدادیابی: توانمندی استقرا


استعدادیابی به شیوه جانسون اوکانر - متمم محل توسعه مهارتهای من

آیا اگر در حوزه‌ی تولید قطعات پلاستیکی فعالیت می‌کنید و فرصتی برای بازدید از یک کارخانه‌ی بستنی‌سازی دست دهد، این بازدید را انجام می‌دهید؟ آیا این نوع بازدید‌های ظاهراً غیرمرتبط، تاکنون توانسته برای شما الهام بخش باشد؟ یا ترجیح می‌دهید کارخانه‌ها و کارگاه‌های مرتبط با صنعت خودتان را بازدید کنید؟

آیا تا به حال شده در خیابان، طراحی یک خودرو برای شما الهام بخش باشد و بتوانید از آن، برای بهبود کیفیت خدمات شرکت خود – که مثلاً در زمینه‌ی تولید چراغ مطالعه فعالیت می‌کند – ایده بگیرید؟

نسبت به ژورنال‌های خارجی که در حوزه‌ی طراحی دکوراسیون داخلی یا فضای بیرونی ساختمان‌ها عکس و مطلب منتشر می‌کنند، چه حسی دارید؟ آیا با نگاه کردن به آنها، حسرت می‌خورید که این امکانات در کشور ما کم است؟ یا اینکه این نوع نشریات می‌توانند برای شما الهام‌بخش باشند و شما  به شکلی، از ایده‌های آنها استفاده می‌کنید؟

نسخه‌ی کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم قابل مشاهده است. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید.

دن اریلی در کتاب حقایقی صادقانه درباره‌ی عدم صداقت می‌گوید: به کشیش گفتم، بر اساس تئوری‌های اقتصاد که من می‌فهمم، نمی‌توانم کارکردهای اعتراف کردن مردم در کلیسا را درک کنم. آمده‌ام که تو به من کمک کنی و سپس توضیح می‌دهد که: «اینکه بدانی بعداً باید اعتراف کنی،‌ هزینه‌های روانی گناه کردن یا قیمت تمام شده گناه را افزایش می‌دهد و البته به نظر می‌رسد که گناهکاران در این زمینه روی هزینه حساسیتی ندارند!».

این نوع نگاه کردن، شکلی از استعداد استقرا است. دانش آموختگان زیادی را در حوزه‌ی اقتصاد می‌توان یافت که بحث اعتراف در کلیسا را به هیچ شکل با نظریه‌های اقتصادی دانشگاهی خود مرتبط نمی‌دانند و نمی‌توانند بین این دو مفهوم، رابطه‌ای ایجاد کنند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استعدادیابی و شناخت توانمندی ها

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

255 نکته برای استعدادیابی: توانمندی استقرا

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سجاد سلیمانی

  دوباره خوانی دروس متمم، بر نهادینه شدن آن کمک میکند و ما بهتربسوی عملگرایی گام بر میداریم. استقرا را دوباره که خواندم و نظرات دوستان را دیدم، باید اعترافی کنم : خیلی بشتر از قبل برای من آموزنده بود.  و شاید این همان تاکیدی است که متمم هم داشت و دارد: اگر هم در زمینه ای مستعد هستید، باید تمرین کنیم و به مهارت متمایز کننده ای تبدلیش کنیم.

  استـــقرا یکی از بزرگترین استعدادهای من است. از کودکی همراه من بوده و گاهی دردسرساز هم شده و گاهی مسیر زندگی را به بیراهه برده! اما نه حذف شد، نه کمرنگ شد، نه ساکت شد!

  یادم می آید، زمانی حسرت  می خوردم که ذهن ِ شریک تجاری ام قدرت بسیار بالایی در حفظ کردن اعداد دارد ، خیلی آن زمان با مفاهیم استعداد آشنا نبودم، اما باعث شد به قدرت ذهنی خودم فکر کنم و با این باور که ذهن من هم حتما استعدادی دارد، به کنکاش و مرور دائمی پرداختم و بالاخره استعداد خودم را کشف و نامگذاری کردم : ذهنیت تلفیقی ! در تعریف و توجیه  آن هم، قدرت ربط مسائل ظاهرا بی ربط به هم، کشف شباهت دردنیای تفاوتها و قدرت تلفیق چندین مسئله و کار را بیان می کردم. اکنون میدانم که کشف استعداد «ذهنیت تلفیقی» هم بر پایه همین استعداد استقرا بود. و من توانسته بودم ربط ِ عملکرد ذهن خودم در بازه ها و شرایط مختلف را کشف کنم.

  (شاید بیان مترادف و هم معنی استقرا = ذهن تلفیق گر بتواند در تیین مفهوم درس کمک کند.)

  .

  صد البته دوره استعداد و آشنایی با استعدادها، با گذشت زمان، مرور و تمرین به نتیجه خواهد رسید. شاید برای شما مفید باشد اگر گزارشی از نتیجه مطالعه دروس استعداد بر زندگی خودم را بدانید: در دوسه ماه گذشته که من این دروس را خوانده ام و با مفاهیم کلی استعدادها آشنا شده ام،  انتخاب های زندگی و کاری ام دستخوش تغییرات آرام شده اند. گاهی با «کنار گذاشتن و به سویش نرفتن» و گاهی هم با «تلاش برای کسب مهارت» توانسته ام انرژی ذخیره بیشتری داشته باشم و رضایت، امید و انگیزه بهتری در پیگیری اهدافم داشته باشم.

  برای نمونه برای من که علاقمند به حوزه تجارت الکترونیک هستم و کارشناسی نرم افزار خوانده ام، با توجه به استعدادها و توانمندیهایم، کدنویسی را برای همیشه کنار گذاشته ام و به مدل سازی نو در کسب و کارهای الکترونیک و ساختارسازی برای پیشرفت سریع آنها روی آورده ام. در زمینه کاری، حسابرسی و حسابداری امور را بسیار کمرنگ کرده ام و به حوزه مذاکره با رویکرد توسعه کسب و کار و کشف نیروی انسانی و شرکا روی آورده ام.

  امیدوارم روزی فرا برسد که بتوانم روند ِ ده ساله زندگی خودم را پس از آگاه شدن به استعدادهایم گزارش بدهم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .