Menu


استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها


قبلاً توضیح دادیم که استعدادیابی و شناخت استعدادها چقدر میتواند در رشد، موفقیت و رضایت انسانها نقش داشته باشد. همینطور اشاره کردیم که بنیاد جانسون اوکانر، یکی از بزرگترین و معتبرترین بنیادها در این زمینه در جهان است که طی چندین دهه فعالیت، تجربیات ارزشمندی در این حوزه کسب و ارائه کرده است.

در سلسله مراتب استعدادیابی، میخواهیم دوباره به استعدادهای خودمان فکر کنیم و استعدادهای فرزندانمان را بیشتر و دقیق‌تر مورد توجه قرار دهیم. با این روش، شاید بتوانیم به بهبود کیفیت زندگی خودمان و اطرافیانمان کمک بیشتری کنیم.

از این به بعد، مولفه‌های متعدد استعداد در مدل اوکانر را به ترتیب بررسی می‌کنیم. در این درس می‌خواهیم به استعداد تجسم فضایی بپردازیم.

آیا دختران نوجوانی را دیده‌اید که به جای عروسک‌ بازی و پوشاندن لباس‌های تازه بر تن عروسک‌شان، دنبال ساختن یک چوب‌لباسی خوب و حسابی برای عروسک‌شان هستند؟ یا اینکه برای او با پارچه، چوب، پلاستیک یا هر چیز دیگری، خانه می‌سازند؟

آیا بچه‌هایی را دیده‌اید که به جای بازی با لگو‌های پراکنده، با آنها اجسام عجیب می‌سازند؟ از یک تفنگ تا یک خانه‌ی بزرگ؟

یا کودکی را که به جای دیدن کارتون، با دقت و علاقه به گزارش مستند یک جراحی توجه کند؟

یا همان کسانی که ما می‌گوییم: «علاقه فنی دارند!». منظورمان این است که اگر ساعت یا رادیو یا کامپیوتر کهنه‌ای را پیدا کند، همه قطعات آن را باز می‌کند و روی زمین می‌ریزد و با علاقه آنها را بررسی می‌کند.

آیا شما هم جزو کسانی هستید که یکی از مهارتهای مورد ادعای شما، جمع کردن بسیار حرفه‌ای و مرتب چمدان است؟ مدعی هستید که می‌توانید بیشتر از سایرین، وسایل مختلف را در یک چمدان جا بدهید؟

در سنین کودکی و نوجوانی، کسانی که استعداد خوبی در درک ساختارها دارند، از جدا کردن قطعات و متصل کردن دوباره‌ی آنها لذت می‌برند. از ساختن، از طراحی کردن و از اینکه بفهمند هر وسیله‌ای چگونه کار می‌کند، خوشحال می‌شوند.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

البته همانطور که  قبلاً هم اشاره کردیم، استعداد و توانمندی‌ها نسبی هستند. در آینده، با شناخت سایر موارد، می‌توانیم قضاوت بهتری در مورد قوت و ضعف هر یک از آنها داشته باشیم.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

303 نکته برای استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .