Menu


استعداد تجسم فضایی و درک ساختارهاقبلاً توضیح دادیم که استعدادیابی و شناخت استعدادها چقدر میتواند در رشد، موفقیت و رضایت انسانها نقش داشته باشد. همینطور اشاره کردیم که بنیاد جانسون اوکانر، یکی از بزرگترین و معتبرترین بنیادها در این زمینه در جهان است که طی چندین دهه فعالیت، تجربیات ارزشمندی در این حوزه کسب و ارائه کرده است.

در سلسله مراتب استعدادیابی، میخواهیم دوباره به استعدادهای خودمان فکر کنیم و استعدادهای فرزندانمان را بیشتر و دقیق‌تر مورد توجه قرار دهیم. با این روش، شاید بتوانیم به بهبود کیفیت زندگی خودمان و اطرافیانمان کمک بیشتری کنیم.

از این به بعد، مولفه‌های متعدد استعداد در مدل اوکانر را به ترتیب بررسی می‌کنیم. در این درس می‌خواهیم به استعداد تجسم فضایی بپردازیم.

آیا دختران نوجوانی را دیده‌اید که به جای عروسک‌ بازی و پوشاندن لباس‌های تازه بر تن عروسک‌شان، دنبال ساختن یک چوب‌لباسی خوب و حسابی برای عروسک‌شان هستند؟ یا اینکه برای او با پارچه، چوب، پلاستیک یا هر چیز دیگری، خانه می‌سازند؟

آیا بچه‌هایی را دیده‌اید که به جای بازی با لگو‌های پراکنده، با آنها اجسام عجیب می‌سازند؟ از یک تفنگ تا یک خانه‌ی بزرگ؟

یا کودکی را که به جای دیدن کارتون، با دقت و علاقه به گزارش مستند یک جراحی توجه کند؟

یا همان کسانی که ما می‌گوییم: «علاقه فنی دارند!». منظورمان این است که اگر ساعت یا رادیو یا کامپیوتر کهنه‌ای را پیدا کند، همه قطعات آن را باز می‌کند و روی زمین می‌ریزد و با علاقه آنها را بررسی می‌کند.

آیا شما هم جزو کسانی هستید که یکی از مهارتهای مورد ادعای شما، جمع کردن بسیار حرفه‌ای و مرتب چمدان است؟ مدعی هستید که می‌توانید بیشتر از سایرین، وسایل مختلف را در یک چمدان جا بدهید؟

در سنین کودکی و نوجوانی، کسانی که استعداد خوبی در درک ساختارها دارند، از جدا کردن قطعات و متصل کردن دوباره‌ی آنها لذت می‌برند. از ساختن، از طراحی کردن و از اینکه بفهمند هر وسیله‌ای چگونه کار می‌کند، خوشحال می‌شوند.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

البته همانطور که  قبلاً هم اشاره کردیم، استعداد و توانمندی‌ها نسبی هستند. در آینده، با شناخت سایر موارد، می‌توانیم قضاوت بهتری در مورد قوت و ضعف هر یک از آنها داشته باشیم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استعدادیابی و شناخت توانمندی ها به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استعدادیابی و شناخت توانمندی ها

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

322 نکته برای استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : امیررضا بنی کمالی

  سلام
  ببخشید تازه دارم دوره مدل ذهنی تو مجموعه M.B.A متمم رو می گذرونم
  این مسئله ذهنم رو درگیر کرده، آیا همین که ما فکر می کنیم در موارد یک مدل مثل اوکانر قوی هستیم و شاهد میاریم که "دیگران گفتن"، خودش گیر افتادن تو یک مدل ذهنی دیگه نیست؟
  نمیخام پیچیده سازی کنم. اما فکر کنم قدرت تلقین و تاثیر محیط رو نمیشه حذف کرد.
  به نظر من اگه همین الان تستی رو از کسی بگیریم که اعتقاد راسخ داره در اون زمینه ضعیفه، قطعا نمی تونه مسئله رو حل کنه.
  اما اگه به طور نامحسوس(!) یا جوری که هدف آزمون رو متوجه نشه امتحانش کنیم شاید جواب متفاوتی بدست بیاریم.(به این خاطر این مطلب رو گفتم چون به طور تجربی بارها امتحان کردم)
  نظر من هم نه به متمم، بلکه به دوستانی که این سری رو مطالعه می کنند (و صد البته روشی که خودم برای یادگیری این سری پیاده سازی می کنم) اینه که تمام پیش فرض ها از استعدادهایمان و داستان های دوران کودکی را کنار بذاریم.
  و از نو در مورد هر کدوم از این استعدادها مطالعه کنیم و مهم تر از همه سعی کنیم موارد مربوط به اون استعداد رو یاد بگیریم تا اگه حتی اون استعداد رو نداریم بتونیم با کسی که صاحب اون استعداد ارتباط مناسبی برقرار کنیم.
  در آخر اگه به سرعت تونستیم اون استعداد رو یاد بگیریم و به عنوان توانایی ازش به بهترین شکل بهره بگیریم خوب قاعدتا باید در اون دسته، فرد با استعدادی محسوب بشیم.
  ممنون
  عذر میخام خیلی طولانی شد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .