Menu


تکنیک های یادگیری: چند روش برای اطمینان از یادگیری مناسب درسهای متمم (۱)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۵۰۱۳
 • بعضی از درس‌های متمم، تمرین‌هایی دارند که مشخصاً‌ با هدف ترغیب دوستان عزیزمان به فکر کردن بیشتر و عمیق‌تر شدن درک آنها از مفاهیم درسی طراحی شده‌اند. اما برخی درس‌های متمم هم تمرین مشخص و تعریف شده ندارند. با مطالعه‌ی درس تکنیک های یادگیری، دوستان متممی می‌توانند با تکنیک هایی ساده اما اثربخش، مطمئن شوند که مفاهیم درسی به شکل مطلوب در ذهن آنها تثبیت شده است. 
تکنیک های یادگیری برای درس های متمم - مهارت یادگیری

حتماً تا به حال برای شما پیش آمده است که مشغول مطالعه‌ی یک کتاب باشید و ناگهان متوجه شوید که چند سطر اخیر را با دقت و کلمه به کلمه خوانده‌اید، اما انگار اصلاً به آن نوشته فکر نمی‌کرده‌اید.

حتی یک کلمه هم از نوشته در خاطرتان نیست، اما از سوی دیگر مطمئن هستید که آن را کلمه به کلمه و حرف به حرف خوانده‌اید!

تکنیک های یادگیری درس های متمم

[منبع برای مطالعه تکمیلی: سیستم‌های دوگانه‌ی اندیشیدن – دانیل کانمن]

هنگام درس خواندن یا مطالعه کردن هم، گاهی اوقات مغز ما فراموش می‌کند که هدف مطالعه، یادگیری است و احساس می‌کند که وظیفه‌ی اصلی، همان خواندن و مطالعه کردن است.

بنابراین، مغز دقیقاً وارد حالت اتوماتیک (Autopilot) می‌شود و بدون توجه به محتوای درس یا کتاب، کلمات را با دقت و تمرکز، یکی پس از دیگری می‌خواند!

مجموعه تکنیک های یادگیری که در بسیاری از کلاس‌ها و مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند، روشهای ساده‌ای هستند که به ما کمک می‌کنند حداکثر هوشیاری (Alertness) را در هنگام مطالعه حفظ کنیم و درس های‌مان را سریع‌تر و عمیق‌تر بیاموزیم.

در این‌جا، ۱۴ مورد از تکنیک های یادگیری ساده اما اثربخش را که می‌توانید در متمم خوانی، مورد استفاده قرار دهید با هم مرور می‌کنیم:

[مطالعه تکمیلی: روش های نادرست متمم خوانی]

روش اول: پنج تا ده کلمه یا عبارت کلیدی

یک برگه کاغذ (یا همان دفترچه درس خواندن مربوط به متمم) را بردارید و بسته به حجم یا پیچیدگی مطلب، پنج تا ده کلمه (یا عبارت دو – سه کلمه‌ای) را که به نظرتان قلب درس محسوب می‌شود بنویسید.

سعی کنید پس از پایان مطالعه‌ی درس، بدون نگاه کردن به درس این کار را انجام دهید.

اما بعد از نوشتن، یک بار دیگر متن درس را مرور کنید تا مطمئن شوید که لااقل در نگاه خودتان، مهم‌ترین کلمات را انتخاب کرده‌اید.

به عنوان مثال، ممکن است کسی که درس اعتماد به نفس بیش از حد را می‌خواند، کلمات و عبارات زیر را ثبت کند:

 • اعتماد به نفس بیش از حد
 • خطای شناختی
 • برآورد مطلق توانمندی‌ها
 • برآورد نسبی توانمندی‌ها
 • برآورد نادرست از دقت قضاوت
 • باور به باورها

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در قسمت بعدی این درس، چند مورد دیگر از تکنیک های یادگیری را با شما مرور خواهیم کرد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی ، شیرین ، امیرعلی سیار ، زهره ، افشین ایمانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مهارت یادگیری به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مهارت یادگیری
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

126 نکته برای تکنیک های یادگیری: چند روش برای اطمینان از یادگیری مناسب درسهای متمم (۱)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حسن کشاورز فضل

  با سلام

  تقریبا یک ماه  قبل از آشنایی با سایت متمم دنبال امتحان دکترا DBA بودم چون مدرکم در رشته مدیریت اجرایی بود و تقربا 12 سال در کار های اجرایی کار کرده بودم دوست داشتم با گرفتن مدرک دکترا سطح درآمدی خود را تغییر دهم ولی بعد اینکه با متمم آشنا شدم دید گاه نسبت به مسله آموزش عوض شد و احساس کردم وقتی که قرار است جهت تحصیل در رشته دکترا بگذارم در همین فضای متمم باشم بهتر است اما با توجه به اینکه هم مدیر اجرایی در صنعت پخش بودم و حداقل بین 12 تا 14 ساعت کار می کردم و بعد از آن بحث خانواده مطرح بود و با زور و خستگی سهم متمم هم 2 ساعت در روز را تنظیم کرده ام،لذا جهت اثر بخشی بیشتر دفترچه ای به این نام تهیه و خلاصه  مطالب مهم را یاداشت برداری می کردم  (همانطور که محمد رضا گفته بودیک تابلو و صفحه نوشتاری هم جهت بریده مطلب مهم روی میزم قرار دادم و هر هفته نگاهی هم به مطالب قبلی می انداختم در ضمن از یاداشت برداری دیجیتالی هم بهره می بردم ولی احساس سیرابی نداشتم ،احساس می کردم یک جای کار می لنگد که بعد از مطالعه این درس فهمیدم اشتباه من درفرق مطالعه و یادگیری بود ه است و عدم ثبت مصداق ها و تمرینات ،لذا با خواندن نحوه یادگیری  موثر تر در متمم متوجه شدم بیشترین نقص من در یادگیری از جنس مطالعه سریع و یاداشت برداری است و جمع کردن مطالب در صورتی که باید برای غور در مطالب وقت بیشتری بگذارم و از بحث آنالوژی و امتیاز دهی و خلاصه مطالب درک شده استفاده بیشتری بنمایم .

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .