Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


اصول تولید محتوای الکترونیکی با توجه به شوک محتوا | مارک شافر


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۱۳۶۲۷۹
از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس بتوانند:
 • شوک محتوا را تعریف کرده و روندهای اصلی را که به شکل‌گیری این شوک کمک می‌کنند، فهرست کنند.
 • نظریه شوک محتوا را ارزیابی کرده و برآورد کنند که این تحلیل، چقدر به آن‌چه واقعاً در دنیای محتوا روی می‌دهد، نزدیک است.
 • پیشنهادهای مارک شفر را در زمینه‌ی اصول تولید محتوای الکترونیکی (با هدف فاصله گرفتن از فشار شوک محتوا) فهرست کرده و شرح دهند.
 • مفهوم شوک محتوا را با آموخته‌های خود در استراتژی محتوا و بازاریابی محتوایی ترکیب کرده و در تولید محتوا به‌کار بگیرند.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
اصول تولید محتوای الکترونیکی با توجه به اینکه شوک محتوا به وجود آمده است

در سال ۲۰۱۵ مارک شافر (Mark Schaefer) در کتابی که با عنوان Content Code منتشر کرد، به روندهای موجود در تولید محتوا (Content Production) و مصرف محتوا (Content Consumption) پرداخت.

البته مفهوم شوک محتوا که در این کتاب گفته شده، پیش از این در سال ۲۰۱۴ در یک مقاله در وبلاگ او منتشر شده بود و در واقع این کتاب، مجموعه‌ای از راهکارهای پیشنهادی شافر برای موفقیت و پیروزی در دوران شوک محتواست (فایل PDF مقاله‌ی شافر).

شافر با توجه به افزایش تصاعدی تولید محتوا در مقابل محدودیت ظرفیت انسان‌ها در مصرف محتوا، تأکید کرد که ما به تدریج با یک شوک محتوا (Content Shock) روبرو می‌شویم. به این معنا که حجم عرضه بسیار بیشتر از تقاضا است و بازاریابی محتوایی به شکلی که تا کنون رایج بوده، پاسخ‌گوی نیاز کسب و کارها نخواهد بود.

تعریف شوک محتوا

شوک محتوا به این معناست که با نزدیک‌شدن انقلاب موبایلی و انقلاب شبکه‌های اجتماعی و انقلاب محتوا به دوران بلوغ‌شان، میزان تولید محتوا از ظرفیت مصرف محتوا پیشی می‌گیرد (می‌توانیم بگوییم در حوزه‌ی محتوا، مازاد عرضه یا Content Over-supply به وجود می‌آید).

بنابراین بخش قابل‌توجهی از محتواهایی که تولید می‌شوند، اساساً فرصت و فضایی برای مصرف‌‌شدن پیدا نمی‌کنند.

شافر در تعریف شوک محتوا می‌گوید که عرضه بیش از تقاضا است و این شکاف افزایش می‌یابد. او معتقد است که اصول تولید محتوای الکترونیکی در چنین حالتی باید تغییر کند

وقتی ایده‌ای مانند شوک محتوا (افزایش شکاف میان عرضه و تقاضا) را مطرح می‌کنیم، لازم است سه موضوع وابسته به آن را بررسی کنیم تا میزان قابل‌اتکا بودن آن ایده مشخص شود:

 • شوک محتوا در چه روندهایی ریشه دارد؟
 • شوک محتوا چه تبعات و پیامدهایی دارد؟
 • برای رهایی از پیامدهای منفی شوک محتوا چه باید کرد؟

در ادامه به پاسخ هر یک از این سه پرسش می‌پردازیم.

شوک محتوا: ریشه‌ها، پیامدها و راهکارها

شافر موارد متعددی را به عنوان ریشه‌ها، پیامدها و راهکارهای مرتبط با شوک محتوا برمی‌شمارد که ما در این‌جا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

واضح است که شما هم بر اساس دانش و تجربه‌ی خودتان ممکن است موارد دیگری را به این نکات بیفزایید.

ریشه‌های شکل‌گیری شوک محتوا

افزایش حجم محتوای رایگان تولیدشده: کسب و کارها این نوع محتوا را به عنوان بخشی از استراتژی محتوای خود و در راستای بازاریابی محتوایی محصولات‌شان تولید و عرضه می‌کنند.

 افزایش ضریب نفوذ اینترنت و دسترسی بیشتر به موبایل: این دسترسی بیشتر باعث شده که هر فرد بتواند یک رسانه اختصاصی برای خود داشته باشد و به یک تولید کننده‌ محتوا تبدیل شود. حتی اگر بیشترِ این نوع محتوا، مفید و قابل استفاده نباشد،‌ می‌توان آن‌ها را نویز و پارازیتی در نظر گرفت که باعث می‌شود صدای برندها و کسب و کارها، سخت‌تر و گران‌تر به گوش مخاطبان‌شان برسد.

 افزایش کانال‌های عرضه‌ی محتوا: به تدریج، کانال‌های بیشتر و بیشتری برای عرضه‌ی محتوا به‌وجود می‌آیند و پلتفرم های اجتماعی جدیدی شکل می‌گیرند. هر پلتفرم هم، علاوه بر جذب بازیگران فعلی بازار، بخشی از افرادی را که هنوز جذب بازی تولید محتوا نشده‌اند، مجذوب خود می‌کند (به تلگرام و اینستاگرام و لینکدین فکر کنید که هر یک، گروهی را برای نخستین بار به فضای تولید محتوا جذب کردند).

تبدیل شدن بعضی از شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر به ابزارهای ارتباط سیاسی، بخش بزرگ‌تری از جامعه را ترغیب کرد تا در نقش تولیدکننده یا مصرف کننده‌، وارد بازی محتوا بشوند.

توجه داشته باشید که بیشتر بسترها، هم‌زمان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را به خود جذب می‌کنند. اما چون ظرفیت مصرف محتوا توسط مصرف‌کنندگان محدود است،  مصرف‌کننده برای مصرف محتوای جدید، باید بخشی از عرضه‌کنندگان قبلی را کنار بگذارد . بنابراین ظرفیت مصرف، چندان رشد نمی‌کند.

اما ظرفیت تولید کاملاً رشد می‌کند: افراد جدیدی به عنوان استراتژیست محتوا، بازاریاب محتوا، تولیدکننده محتوا و مدیر شبکه های اجتماعی در شرکت‌ها استخدام می‌شوند و سرمایه‌ی کسب و کارها را به ظرفیت‌های تولید محتوا تبدیل می‌کنند.

مارک شافر این نکته را می‌پذیرد و قبول دارد که بسیاری از تکنولوژی‌ها، ظرفیت مصرف محتوای ما را افزایش می‌دهند (شما قبلاً نمی‌توانستید در تاکسی یا اتوبوس، فیلم ببینید. پس ساعات کمتری برای تماشای محتوای تصویری در اختیار داشتید).

اما در نهایت، این ظرفیت هم‌چنان محدود است و رشد آن‌ هم با رشد مهارناپذیر تولید محتوا تناسب ندارد.

تبعات و پیامدهای شوک محتوا

اگر بخواهیم صحبت‌های شافر را در یک جمله خلاصه کنیم، حرف او این است که با شکل‌گیری و تشدید شوک محتوا، بازاریابی محتوایی به شکل سنتی (رایج) دیگر پاسخ‌گوی برندها و کسب و کارها نخواهد بود.

او توضیح می‌دهد که وقتی عرضه‌ی محتوا کمتر از تقاضای آن است، حتی عده‌ای برای مصرف محتوا پول پرداخت می‌کنند. اما وقتی عرضه از تقاضا بیشتر شد، حالا این عرضه‌کننده است که باید پول بدهد و سرمایه‌گذاری کند، تا شاید مخاطب حاضر (یا وادار) شود محتوای او را مصرف کند (ببیند، بخواند، بشنود).

وقتی به اینفلوئنسرها پول می‌دهید تا مردم را به بازدید از اکانت شما ترغیب کنند یا به موتورهای جستجو پول می‌دهید تا لینک شما را در بخش تبلیغات نمایش دهند، می‌توان گفت مجبور شده‌اید برای خریدن توجه مخاطب، هزینه کنید. با بیشتر شدن مازاد عرضه، قاعدتاً می‌توان انتظار داشت که این هزینه‌ها هم افزایش پیدا کنند.

اصول تولید محتوای الکترونیکی در دوران شوک محتوا

شافر شش راهکار را برای موفقیت در عصر شوک محتوا مطرح می‌کند که در این‌جا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

مجموعه درس‌های تولید محتوا، استراتژی محتوا و دیجیتال مارکتینگ برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده‌اند.

  تعداد درس‌ها: ۸۴ عدد

  دانشجویان این درس: ۸۳۲۸ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۶۷۷۲ مورد

هم‌چنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص اعضای ویژهٔ متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های استراتژی محتوا و تولید محتوا، از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  دیجیتال مارکتینگ  |   بازاریابی محتوا  |  سئو

  سواد دیجیتال  |  شبکه های اجتماعی  |  تسلط کلامی

  گیمیفیکیشن  |  ایمیل مارکتینگ  |  اسلایدسازی

  جستجو با گوگل  |  مدل کسب و کار

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم درس‌های مدیریت و کسب و کار)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تمرین و مشارکت در بحث

ما صحبت‌های شافر را در سه شاخه (ریشه، پیامد و راهکار) مطرح کردیم. اگر در هر حوزه، نکته‌ و توضیح تکمیلی به ذهن‌تان می‌رسد، خوشحال می‌شویم که آن را با دوستان خود در میان بگذارید:

آیا روندهایی را که در شوک محتوا موثر هستند، قبول دارید؟ آیا روندها و مولفه‌های دیگری مانده که بخواهید به آن‌ها اشاره کنید؟

اگر مفهوم شوک محتوا با مدل ذهنی و تصور شما از صنعت محتوا هم‌خوانی دارد، چه مثال‌ها و تجربیاتی در تأیید پیامدهای آن دارید؟ آیا واقعاً هزینه‌ی تولید محتوا بالاتر رفته؟ آیا مخاطب سخت‌تر از گذشته محتوا را مصرف می‌کند و علاوه بر تولید، باید برای مصرف هم هزینه کرد؟

در بخش پایانی درس، با اصول موفقیت در تولید محتوای الکترونیکی (وب و شبکه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌های دیجیتال) از نگاه شافر آشنا شدیم. آیا اصول دیگری هم هست که شما بخواهید بر اساس تجربه‌ی خود، به فهرست شش‌گانه‌ی شافر بیفزایید؟ آیا توضیح یا تجربه‌ای در زمینه‌ی یکی از این اصول شش‌گانه دارید که برای دوستان‌تان مفید باشد؟

بعد از خواندن این درس چه کار کنم؟

  اگر به مبحث مدیریت استراتژیک علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم درس نیروهای رقابتی پورتر را مرور کنید و سعی کنید صنعت محتوا را بر اساس مدل پورتر تحلیل کنید. ببینید تا چه حد می‌توانید حرف‌ها و ایده‌ی شفر را به ادبیات استراتژی ترجمه کنید و در قالب آن چارچوب بیان کنید.

  با توجه به این‌که شما تمرین درس انواع رسانه (POEM) را انجام نداده‌اید، اگر بحث تولید محتوا برایتان جدی است، اکنون – که ذهن‌تان روی شوک محتوا متمرکز شده – بهترین زمان است که درس انواع رسانه را بخوانید و تمرین آن را انجام دهید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    نرگس مهراجی ، فرشاد مروج ، yasamin ghasemi ، فاطمه حاجی مهدئی ، ف

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تولید محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تولید محتوا
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۹۲ نظر برای اصول تولید محتوای الکترونیکی با توجه به شوک محتوا | مارک شافر

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : امید جهانداری

  در حرف‌هایی که دراین‌جا مطرح شد، چند نکته بود که می‌خواستم به آن اضافه کنم

  به‌دنبال شوک محتوا و حرف‌های شافر، فکر می‌کنم آنچه بیش از پیش آزاردهنده می‌شود، شلختگی محتوا است. شلختگی و ساختار نداشتن اکثر محتواها.

  اصولا در هرکجا که شلختگی و شلوغی آزاردهنده می‌شود، طراحی معنا پیدا می‌کند. فکر می‌کنم چیزی که به دیده شدن محتوا و حتی جذب مخاطب هوادار کمک می‌کند؛ طراحی محتوا خصوصا از نگاه ساختاری است.

  اینکه بتوانیم محتواهایی را براساس نیاز واقعی مخاطب طراحی کنیم که درپایان به رفع نیاز منجر شود و دردی را شاید دوا کند.

  شاید اگر بخواهم خلاصه بگویم، در این شلوغی نقشه راه و ساختار طراحی شده است که با حذف زوائد ایفای نقش می‌کند.

  من حتی اعتقاد دارم در بسیاری موارد -خصوصا در محتوای آموزشی- ما به سمتی می‌رویم که مخاطب از محتوای رایگان گذر می‌کند و حاضر است برای طراحی مناسب خود، شخصی‌‌سازی محتوا و نقشه راه؛ هزینه‌کند.

  ** به‌نظرم یکی از ارزش‌های کلیدی در موفقیت متمم نیز، طراحی آموزشی و ساختار داشتن هدف‌مند محتوایش است.

  درباره تکنیک‌های اثبات جایگاه اجتماعی نیز نکته‌ای را شاید بد نباشد اضافه کنم. چیدمان تولید و انتشار محتوایی که برای مخاطب ایرانی تست کرده‌ام و تقریبا برای من جواب داده است.

  اجرای این ترکیب خاص معمولا خطاهای تایید اجتماعی را پوشش داده است و از غلظت آن کم‌ کرده است.

  البته باید این نکته را تاکید کنم که از این ترکیب بیشتر می‌توان در بحث کسب‌وکار و فروش محصولات استفاده کرد، والا من نیز در مواردی مانند مجموعه‌های آموزشی یا متخصصین و پرسونال برندها در استفاده از این ترکیب دقت بیشتری می‌کنم و تلاش می‌کنم از سیگنال‌های تایید اجتماعی، کم‌تر استفاده کنم.

  ترکیب محتوای مدنظر من:

  ابتدا بیاییم محتوای تولیدی را به ۳ دسته تقسیم کنیم.

  ۱- محتوای کمک

  ۲- محتوای اعتمادساز

  ۳- محتوای دعوت به اقدام

  محتوای کمک از جنس آموزش، پرسش‌وپاسخ و محتوایی است که مخاطب دوست دارد و درنهایت نیاز او را برطرف می‌کند.

  محتوای اعتماد ساز بیشتر از جنس تایید اجتماعی است که مورد بحث ما است.

  محتوای دعوت به اقدام که جنس آن مشخص است و معمولا از نوع فروش، کمپین و مسابقه و ... است.

  معمولا افراد چیدمان و سهم مشخصی برای انتشار این محتواها درنظر نمی‌گیرند و ممکن است موجب ارسال سیگنال‌های آزاردهنده و حساسیت‌برانگیز برای مخاطب شوند.

  سهم‌بندی پیشنهادی من که معمولا با آن کار می‌کنم:

  محتوای کمک :: ۸۰ درصد

  محتوای اعتماد‌ساز :: ۱۵ درصد

  محتوای دعوت به اقدام :: ۵ درصد

  اما باز باید تاکید کنم که این چیدمان بیشتر برای فروش محصولات و خدمات کاربرد دارد.

  همچنین شاید بهتر باشد به‌جای اینکه مستقیما به دستاوردهای خود اشاره کنیم، گاهی به‌صورت هوشمندانه فضایی را فراهم کنیم که مخاطب به دلخواه خود محتوای اعتماد‌ساز ما را تولید، منتشر و ترویج کند؛ به‌طوری که ما فرستنده سیگنال موردنظر نباشیم.

  البته درکنار همه این‌ها باید مراقب حفظ صداقت در همین مقدار کوچک محتوای اعتمادساز نیز بود، چرا که ممکن است به برند و مرجعیت ما آسیب بزند که به‌نظرم در تمام این موارد ارزشمندترین دارایی ما است.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .