Menu


توجه به مشتری – یکی از مهم‌ترین کلیدهای موفقیت کسب و کار


توجه به مشتری

این بار هم چند جمله‌ی منتخب دیگر از حرف‌های جف بزوس را از کتاب پیشگام نقل می‌کنیم.

جمله‌ها و نکته‌هایی که این بار انتخاب کرده‌ایم، عموماً درباره‌ی توجه به مشتری هستند.

البته بعید است بتوانید در فضای کسب و کار، کسی را پیدا کنید که با مشتری مداری و توجه به مشتری مخالف باشد.

اما این را هم به خوبی می‌دانیم که وقتی پای مصداق‌ها به میان می‌آید، بحث دشوارتر می‌شود و ممکن است به سادگی نتوانیم تشخیص دهیم که توجه به مشتری چگونه در فضای کسب و کار پیاده‌ شده و به‌کار گرفته می‌شود.

عددهایی که در کنار هر عنوان می‌بینید، سالی است که بزوس در گفتگو یا مصاحبه آن نکته را مطرح کرده است.

تذکر: توجه داشته باشیم که کاهش هزینه هسته‌ی استراتژی رقابتی آمازون است و کسب و کارهایی که مبنای آن‌ها استراتژی تمایز باشد، ممکن است برخی از این توصیه‌ها را مفید نبینند.

هم‌چنین آمازون یک خرده فروش است و محور اصلی خرده فروشی، ارائه‌ی محصولات متنوع و کمک به انتخاب بهترین محصول است. طبیعتاً کسب و کارهایی که ماهیت متفاوتی دارند، در این‌جا نیز ممکن است با برخی دیدگاه‌های جف بزوس اختلاف نظر داشته باشند.

توجه به مشتری و نیازهای او

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به سایر درس‌های مرتبط با کارآفرینی و به طور خاص درسهای مربوط به شرکت آمازون هم دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانند به شما بیشتر کمک کنند.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، ما فکر می‌کنیم با توجه به علاقمندی شما به این موضوع، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

 تفکر سیستمی

 اصول و فنون مذاکره

 مدل کسب و کار

 استراتژی

 مهارت کار تیمی

 معرفی کتابهای مدیریتی

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    طاهره خباری ، مجید شادمند ، کاوش حسین تبار ، نفیسه ، یوسف شیخه

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری شرکت آمازون به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه شرکت آمازون

قوانین کامنت گذاری در متمم

16 نکته برای توجه به مشتری – یکی از مهم‌ترین کلیدهای موفقیت کسب و کار

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : معصومه شیخ مرادی

  به مشتری کمک کنید تا اشتباه هزینه نکند (۲۰۰۰)

  مثالهایی که من برای این جمله دارم فروشگاهی است که همیشه برای خرید لوازم کوهنوردی ام به آن مراجعه می کنم.

  1- قصد خرید یک جفت کفش کتانی از او داشتم کفش را پوشیدم و خوشم آمد به صاحب فروشگاه گفتم می خوام این کفش رو بگیرم الیته تو ذهنم هست فلان کفش برند رو بگیرم، گفت این کفشی که پوشیدی برای آدمهای با این رنج حقوق هست اگه تو دستت به جیبت میرسه بهتر این کفش رو نگیری و آن کفش برند رو که کیفیتش نسبت به این کفش خیلی بالاست رو بگیری البته خودش اون کفش رو نداشت. من خیلی اصرار کردم همون کفش رو بگیرم اما من رو متقاعد به  خرید نکردن کرد.

  2- دفعه بعد برای کفش کوهنوردی مراجعه کردم و براش توضیح دادم که من یه جفت کفش از دوستم هدیه گرفتم با این کیفیت و این ویژگی ها، اما فکر می کنم برای فصل زمستان مناسب نیست، گفت با توجه به برنامه هایی که میری همون کفش کارت رو راه میندازه و بهتره هزینه نکنی و باز هم منو متقاعد کرد که ازش خرید نکنم.

  تقریبا تو این دو تا خرید اون دست رد به دو میلیون تومان زد کدام فروشنده رو دیدید که همچین کاری بکنه شاید کمی قابل تصور نباشه. حتی برای خود من.

  اما این رفتار او باعث شده که من همیشه همه دوستهام رو برای خرید لوازم کوهنوردی روانه آنجا کنم و خودم هم سالهاست و همیشه با خیال راحت ازش خرید می کنم. در واقع بیشتر اوقات علاوه بر اینکه برای خرید به اونجا مراجعه می کنم بیشتر به خاطر پیدا کردن یه حس خوب اونجا میرم که به دلیل نوع برخوردهای صاحب فروشگاه به من منتقل میشه.

  واقعیت این هست توجه به مشتری در شعار خیلی راحته و در عمل واقعا مشکل و کمتر جایی رو دیدم که به این شعار عمل کنه معمولا جاهایی که برای کسب و کارشون به یک معنایی رسیدن و طبق اون معنا پیش میرن می تونن بدون هیچگونه نگرانی به این شعار عمل کنند درست مثل این فروشگاه لوازم کوهنوردی.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .